Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Pumping moms! Μαμάδες που αντλούν γάλα!


Recommended Posts

είχα την ιδέα να κάνουμε εδώ μια ομάδα για όσες μαμάδες αντλούν μητρικό γάλα,

κυρίως για παρέα αλλά και

έτσι ώστε να συγκεντρώσουμε γνώσεις και εμπειρίες/συμβουλές

αλλά και για αλληλουποστήριξη και σε νέες μανούλες που τώρα ξεκινούν την άντληση!

δεν ξέρω αν είναι καλύτερο να το ανοίξω εδώ το θέμα ή στο parents, αλλά στην τελική αν συγκεντρωθούν πληροφορίες τις μεταφέρουμε εκεί.

ας είμαστε αρχικά ίσως εδώ πιο χαλαρά?

τι λέτε ποιά θέλει!?

εγώ είμαι στον 3 1/2 μήνα που αντλώ συμπληρωματικά! (δηλ δε φτάνει το γάλα μου και έτσι ώστε να κρατιέται ανοδική η καμπύλη - πάλι σε χαμηλή καμπύλη - χρειάζεται να αντλώ γάλα επιπλέον. )


 η γλυκουλα μου είναι ήδη 10 ετών!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια και απο εμενα!βαλε με στη λιστα...αντλουσα για 6 μηνες για τον μεγαλο μου που ειναι 23 μηνων και καταφεραμε αποκλειστικο ετσι,τωρα εδω κ 16 μερες αντλω για τον καινουριο και κανουμε αποκλειστικο,ομως ωρες ωρες λεω να τα πρατησω ,που να φυγει και η μαμα μου που με βοηθαει με τον μεγαλο.ειναι πολυ δυσκολο να εχεις μικρο παιδι και ενα νεογεννητο κ να κανεις 7 -8 αντλησεις την ημερα και απο πισω αποστειρωσεις μερα νυχτα.τα χω παιξει λιγο...:(.

Link to comment
Share on other sites

αχ σου ευχομαι κουραγιο. ειναι παρα πολυ κουραστικό αλλα μετα απο 16 μερες κριμα να τα παρατησεις. εισαι κοντά στο να φτασεις το στόχο ! ....

εγώ το εκανα αυτό και στις 3-4 εβδομάδες "στηθηκε η παραγωγή" και δεν χρειαζοταν πια πολυ μεσα στην ημερα!! αντλω μονο βραδυ τωρα

σε τι καμπυλη εισαστε???

πως και αντλεις εχεις μικρη χωρητικοτητα στο στηθος ή αλλοι λογοι. ?

δοκιμασε

μαυροματικα, τσαι τσουκνίδας,

η φινόκιο σε σαλάτες!

οπωςδήποτε!!!

ακου,... σε ξενα φορουμ και ιστοσελιδες

ΔΕΝ κανουν αποστείρωση σε καθε χρηση ! απλώς πλυσιμο με ζεστο νερό και σαπουνι !!!

και εγώ έτσι έκανα, φροντιζα πάντα να στεγνώνουν ή να τα πλένω αμέσως ή να τα βαζω αμέσως σε λεκανάκι με ζεστό/καυτό νερό.

άλλες τα βάζουν στο ψυγείο ( πχ αν ειναι να ξανααντλήσεις σε 2 ώρες!)!!!!!!!

(σε σακουλάκι zip lock πχ ΙΚΕΑ)

πραγματικα δε χρειαζεσαι καθε μερα αποστείρωση! εγώ πλέον μονο 1 φορά την εβδομάδα κανω αποστείρωση τα πάντα !! αλλιως μονο πλυσιμο.. και τα βίντεο των εταιριών αυτά λένε !!

δε σου κρύβω ότι τα έπλενα μια φορά ανά 4-5 ώρες δηλ αντλούωσα περισσότερες φορές με το ίδιο θήλαστρο.

πιστευω γενικα οτι οι οδηγίες είναι πεπαλαιωμένες κ αποτρεπτικές (!) και οι μητέρες που αντλούν οι περισσότερες που το κανουν καιρό έχουν βρεί τις δικές τους οδηγίες + τρόπους χρήσης


 η γλυκουλα μου είναι ήδη 10 ετών!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τυχαία σας χάζευα...

ακου,... σε ξενα φορουμ και ιστοσελιδες

ΔΕΝ κανουν αποστείρωση σε καθε χρηση ! απλώς πλυσιμο με ζεστο νερό και σαπουνι !!!

και εγώ έτσι έκανα, φροντιζα πάντα να στεγνώνουν ή να τα πλένω αμέσως ή να τα βαζω αμέσως σε λεκανάκι με ζεστό/καυτό νερό.

άλλες τα βάζουν στο ψυγείο!!!!!!!

(σε σακουλάκι zip lock πχ ΙΚΕΑ)

πραγματικα δε χρειαζεσαι καθε μερα αποστείρωση! εγώ πλέον μονο 1 φορά την εβδομάδα κανω αποστείρωση τα πάντα !!

Από πόσων μηνών και μετά belleblue?

Link to comment
Share on other sites

ο λογος που αντλω ειναι οι αφορητοι πονοι στο στηθος,πηγα στην πατσουρου,φωναξα συμβουλο θηλασμου αλλα τιποτα.ετσι αντλω ολα τα γευματα και εχω πολυ γαλα φτανει κ περισσευει.μπορω να αποστηρωνω μια φορα τη μερα?εγω το κανω μετα απο καθε αντληση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

skybeam σε βίντεο χρήσης θήλαστρων στο youtube πχ ameda μπορείς να δείς ότι στον τρόπο χρήσης λέει απλώς , πλύσιμο με ζεστό/καυτό σαπουνόνερο και μετά καλό στέγνωμα air dry ! δεν λεει για αποστείρωση κ δεν αλλάζουν ανάλογα με την ηλικία.

εχω διαβάσει πολλά φόρουμ στο εξωτερικό και οι περισσότερες αυτό κάνουν απλώς!

δεν ξέρω αν εχει να κανει με το μητρικό γάλα και το ότι αυτό αντέχει περισσότερο απο ότι το υποκατάστατο, (όπου εχουμε διαφορές εκεί και δεν είναι το ίδιο)..

προφανώς και ο καθένας πρέπει να ακολουθήσει τις οδηγίες που του έδωσαν, εγώ όμως βλέπω ότι σε πολλές χώρες δεν λαμβάνουν ή δεν ακολουθούν αυτές τις οδηγίες.


 η γλυκουλα μου είναι ήδη 10 ετών!

Link to comment
Share on other sites

και μενα για αποστείρωση σε καθε χρηση μου είπαν ως οδηγία όταν το αγόρασα ή όταν το είχα νοικιάσει εδώ στην Ελλάδα (περασα απο νοσοκομειακό σε δικό μου διπλής άντλησης) - έτσι? απλώς επειδή εγώ προσωπικά το έψαξα και διαβασα πολλά κατέληξα στα παραπάνω.

μήπως η οδηγία είναι όπως τις άλλες τις οδηγίες που δίνουν οι ειδικοί για να είναι εξασφαλισμένοι αλλά στην πραγματικότητα είναι μή εφαρμόσιμη μή αναγκαία και δυστυχώς αποτρεπτική ?


 η γλυκουλα μου είναι ήδη 10 ετών!

Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα συνεχισω να αποστειρωνω καλου κακου,θα μου πεις τωρα αυτο σε πειραξε?καθε τρεις και λιγο αρμεγομαι μετα τα πλενω ,εκει που θα τα εβαζα να στραγγισουν τα βαζω στον αποστειρωτηρα...τι να κανω η μανα!δεν θελω να αδικησω το δευτερο παιδι μου!στο πρωτο εξι μηνες και σ αυτο να το κοψω?οσο αντεξω ειπα,πρωτος στοχος το 2μηνο και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

μερα με την μερα πηγαινε- ο μηνας ειναι μεγαλος στοχος κ κουραστικός.

και κανε κ λιγο reverse psychology- εγω ειχα το κουτι υποκαταστατου εκει για να μου θυμιζει οτι δε θελω να το δωσω!

οτι δεν το κανω αναγκαστικα κ αν θελω σταματαω !

(δεν το ειχα προγρμματισει ετσι αλλα τελικα αυτο ειχε ως αποτελεσμα!!!= καλο)

μια -2 φορες μαλιστα ειχα φτιαξει κ μπουκαλι κ το δοκιμασα κ ειπα

οχι δε θελω να το δωσω για αυτο τα κανω ολα αυτα-

κ μου εδινε νέα δυναμη!


 η γλυκουλα μου είναι ήδη 10 ετών!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ο πονος δυστυχως απο την αρχη .υπερευαισθησια στις θηλες εχω απο οτι μου ειπαν εν ολιγης...

σκονη εχω στο ντουλαπι αλλα δεν δινω!δεν θελω!απλα ωρες ωρες λεω γιατι να μην ειμαι πιο light με το θεμα σαν πολλες αλλες που δεν ταλαιπωρουνται κ δινουν τη σκονη κατευθειαν.μ αρεσουν τα δυσκολα εμενα!

Link to comment
Share on other sites

μαλλον παμε παρεα! :-)))

πάντως... υπερευαισθησια περιεργο μου ακουγεται.

θες να περιγραψεις τον πονο μηπως ξερω κ γω κατι ή καποιος αλλος?

εγω ειχα πχ vasospasm αλλα μου περασε μετα απο καιρό. αλλα και ταυτοχρονα στο αριστερο στηθος ειχα στην θηλαια αλω πολυυυ μεγαλο πονο εσωτερικα...

το πρωτο μηνα ποναγα πολυ και περασε!

δοκιμασες να παρεις παυσιπονο αντιφλεγμωνοδες πχ nurofen/ibuprofen? εγω αυτό έπαιρνα με συμφωνους τους γιατρους,

για τον πονο.

έκλαιγα τις πρώτες 4 εβδομάδες απο το πονο κ μονο με νurofen την εβγαζα!!!!! (αφου κλώτσαγα απο το πονο προσπαθωντας να κρατηθω. ο συζυγος ειχε τρομαξει ο καημενος!)

δοκιμασες να παίρνεις τετοιο? .... εγω αν δεν ειχα παρει δεν θα αντεχα. !!!

εφυγε ομως σιγα σιγα!!!!! μπορεί να ειναι θεμα χρονου!


 η γλυκουλα μου είναι ήδη 10 ετών!

Link to comment
Share on other sites

ο πονος που νιωθω ειναι να μου μασαει τη θηλη με δοντια και να την τσαλακωνει.σε οποια σταση και να δοκιμασα σωστη και λαθος.πλεον τρεμω στη ιδεα να τον βαλω στο στηθος.

Link to comment
Share on other sites

αχ μου θυμιζει αυτο που ενιωθα εγω. είχε τραυματιστει εσωτερικα η θηλαία άλω (δηλαδή απ εξω δεν φαινοταν ΤΙΠΟΤΑ)

και καθε φορά που το μωρό ηταν να θηλασει απο το αριστερο (το δεξι δεν ειχε προβλημα)

το εκανα με φόβο και τρόμο και ουρλιαχτό. αρκετές φορές κλάμα.

σώθηκα μόνο με nurofen.

πηρες κανενα παυσιπονο για αυτο ? εγω επαιρνα αρκετές ημέρες ! δεν αντεχα, εκλαιγα απο τον πονο όπως το λές. ....

κάποιες φορές εκλαιγα πραγματικά απο την απελπισια αλλα ευτυχώς περασε σιγα σιγα οταν το μωρό έμαθε να θηλαζει καλυτερα και ισως περασε η φλεγμονη!

ξερω οτι το λαχανο βοηθαει (Ενα φυλο μεσα στο σουτιέν αν φορας σουτιέν)

αλλα σιγουρα και φαρμακο! πήρες κανένα (μη στεροειδες)αντιφλεγμωνόδες ?

μην νομιζεις παντως οτι θα κρατησει για παντα, ισως είναι απλώς αυτό! εγώ τώρα δεν εχω κανενα προβλημα πια οπότε κανε λιγο υπομονη με τις αντλησεις και ισως όταν σου περασει αυτή η πιθανή φλεγμονή ίσως μπορέσεις να θηλάσεις πάλι! μη λες ποτέ δηλαδή!

σε καταλαβαίνω πάντως ..... κ γω, χτύπαγα το πόδι μου στο πάτωμα.. φρικη,,,

κανε υπομονή και μην χανεις τις ελπίδες σου! :-)))

! Α θυμηθηκα τι αλλο εκανα που ποναγε λιγότερο. πριν βαλει το μωρο το στηθος στο στομα του, ζουλαγα λιγο το σημειο εγώ προοδευτικά με τα δάχτυλά μου. αυτό σαν να έκανε μασαζ στην θηλέα άλω και έτσι η αισθηση του πονου ήταν πολύ πιο μικρή μετά. σαν να έκανα μασαζ στο "πονεμενο " σημείο καπως, έτσι ώστε να "ζεσταθεί" αλλά απλώς με πίεση αργή κ σταδιακή. όχι περα δώθε δηλαδή. δοκιμασε το ίσως αυτό ανεξαρτήτως του αν θηλαζει το μωρό σου ή όχι, ίσως βοηθάει κατά κάποιο τρόπο να φύγουν τα υγρά της "φλεγμονής"

(ΕΑΝ είναι αυτό που έχεις, κ το λεω απλώς επειδη μου θυμιζει το δικό μου πόνο αυτό που περιγράφεις!!)


 η γλυκουλα μου είναι ήδη 10 ετών!

Link to comment
Share on other sites

ξερω κ εγω τι εχω...δεν μπορεσαν οι ειδικοι να μου πουν κατι,κ εγω το αφησα,πλεον μονο αντλω αφου ετσι δεν ποναω τουλαχιστον.και απο την εγκυμοσυνη ειχα ευαισθησια στο στηθος αφου καθε φορα που εκανα μπανιο και πηγαινα να σκουπιστω προσεχα μην ακουμπησει αποτομα η πετσετα επανω στις θηλες γιατι πονουσα!ταμποναριστα το εκανα.επισης δοκιμασα και αντιμυκητιασικα μηπως και ειχα μυκητιαση αλλα προφανως οχι.ισως ειναι θεμα ανατομικο,ισως και ορμονικο .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...