Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Pumping moms! Μαμάδες που αντλούν γάλα!


Recommended Posts

να ξέρεις πάντως οτι με μια πιστοποιημένη που είχα μιλήσει δεν ήξερε το vasospasm.

. σε καταλαβαίνω παντως κ εγω το ίδιο χρειαστηκε να κανω τον πρώτο μήνα!!! (ταμποναριστά κλπ.)

σου ασπρίζει και η θηλη μπροστά εκείνη την ώρα?

εγώ δεν το είχα απο την εγκυμοσύνη, μόνο μετά.

παρε και δεύτερη γνωμη παντως... δεν μου πες - πηρες αντιφλεγμωνοδες?δοκιμασες? αυτο βοηθούσε !!

επισης εχω δοκιμασει αυτο που λένε με το λάχανο. είναι όντως αντιφλεγμωνοδες!!

(βαζεις ενα φυλο λαχανου μεσα στο σουτιέν)

το εκανα και με τους τενοντες στους καρπους και πετυχε !!

γενικά το μωρό βγαζει πιο ευκολα το γαλα οπότε με το θηλαστρο δεν ειναι κ οτι πιο ευκολο - ιδανικό θα είναι δηλαδή να μπορέσεις να το ξαναβαλεις το μωρό...

μην διστάσεις να παρεις και αλλη γνωμη.

εχω καταλαβει οτι δεν εχουν όλοι οι ειδικοι τις ιδιες γνωσεις η δεν της εχουν μαζεμενες. ετσι χρειαζεται να μιλησουμε παραπάνω απο έναν για να βρουμε όλα τα σχετικά ινφο.

αχ σου ευχομαι να μιλησεις και σε αλλη ειδικο γιατι ειναι ωραια φαση να εχεις το μωρο αντι το θηλαστρο. κ εγω ποναγα οποτε φανταζομαι οτι εχεις και φοβο για αυτο ε?

... ελπίζω να σε βοηθησει ο χρονος!

τες πα! σορρυ δεν θελω να σε κουρασω καταλαβες, για βοηθεια στα λεω!!

εερωτηση, εχεις δει εσυ καμια τροφη να σε βοηθαει με το γαλα?

τι εχεις δει να βοηθαει γενικότερα?


 η γλυκουλα μου είναι ήδη 10 ετών!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καθολου δεν με κουρασες!αληθεια λες να εχω vasospasm?δεν πηρα αντιφλεγμονωδες ,να παρω καποιο (ποιο επιτρεπεται?)και μετα να βαλω το μωρο στο στηθος?και ναι μετα την αντληση βλεπω να ασπριζει η θηλη στο κεντρο της.οσο για το γαλα περα απο το συχνο ερεθισμα σ εμενα βοηθαει το να πινω πολυ γαλα πληρες ,γαλακτοκομικα γενικα,και μαγειρευω καλα φαγητα δηλαδη κρεας με ρυζακι,κοτοπουλο,γενικα πλουσια χορταστικα γευματα και σαλατα.επισης θελει να πινεις πολυ νερο.μπυρες και χαπακια δεν εχω παρει.

Link to comment
Share on other sites

αν σου ασπριζει κ μετα σου ξανακοκκινιζει(ροζ) μεσα σε δυο δευτερολεπτα είναι οτι το αιμα ξαναγυρναει πισω στη θεση του.... αυτο προκαλει το πονο...ειναι ξεκαθαρα κατι αγγειακο..αυτο σημαινει vasospasm, κραμπα αγγειου..

vaso/vessel=αγγειο (=βαζο?χεχε)

παρατηρησε το μια φορα ποσο γρηγορα θα γυριζει στο κανονικο χρωμα. αν γινεται ετσι γρηγορα, ειναι αυτο....

και αιτια ειναι απο οτι ειχα διαβασει ο τραυματισμος εχωτερικα της θηλαιασ αλω.

= φλεγμονη των αδενων γυρω απο τη θηλη εσωτερικα παντα

επιτρεπεται να παρεις ibuprofen kai nurofen...αυτα ειναι οτι πρεπει. εγω στην αρχη επαιρνα ολο το 24ωρο οτι γραφει η συσκευασια την απλη δοση αν θυμαμαι καλα 1 καθε 6 ωρες. μετα το ελατωσα.

μιαμισυ συσκεασια νομίζω χρησιμοποιησα κ μετα εφυγε !

πολυ διαφορα εκανε το να ζουλαω εγω (μεχρι το σημειο που ποναγε-ευχαριστα) με μασαζ ( πχ ελαιολαδο ) την θηλη.

ειναι κατι σαν ¨ζεσταμα: που βοηθούσε μετά στον πόνο.

συγνωμη δε σταπε αυτα η ειδικος που πηγες(για το αντιφλεγμονωδες)??? παρε την ξανα κ ρωτα την . για το ibuprofen δες κ στο lactancia αλλα προσωπικα κ απο γιατρο κ απο μαια κ απο συμβουλο ξερω οτι εινσι οκ.


 η γλυκουλα μου είναι ήδη 10 ετών!

Link to comment
Share on other sites

Μπα,δεν ειναι οπως το περιγράψεις,ασπριζει ελαφρώς στο κέντρο της θηλης προς τα μέσα,μάλλον απο το γάλα και την υγρασία και όταν στεγνώσει επανέρχεται.η σύμβουλος δεν μου το ανέφερε κάν.δεν είπαμε τίποτα πανω σ αυτό.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα και από μενα! Πολύ καλή η ιδέα σου belleblue:p Εγώ αντλώ εδώ και 5 μήνες,ξεκίνησα σαν επαναγαλακτισμό, στην πορεία όμως η μπέμπα έτρωγε καλύτερα από το μπιμπερό και έτσι συνέχισα.Εσείς πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το δερμα δεν ασπριζει κανονικα απο το γαλα παρα μονο αν εχεις πανω μια σταγονα γαλα.

αν το δερμα , εκει μπροστα στην επιφανεια της θηλης απο οπου βγαινει το γαλα, για δευτερολεπτα η λεπτα ειναι ασπρο κ εναι στεγνο σημαινει οτι δεν αιματωνεται !

αυτο μπορει να προκαλει πολυ πονο. παρετην κ πες της το εκ των υστερων, θα προτεινα.

εσας παιρνουν καλα βαρος τα παιδακια σας? εμεις παντα στο οριο- 120γρ μεσο ορο ανα εβδομδα +2χ κακα ανα εβδομαδα


 η γλυκουλα μου είναι ήδη 10 ετών!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάνω 3-4 αντλήσεις το 24ωρο,πρέπει να τις αυξήσω όμως.την περίοδο του επαναγαλακτισνού έκανα και 11/24ωρο και είχα κουραστεί πολύ.Τώρα η μπέμπα τρώει και στερεές τροφές και σταδιακά μείωσα τις αντλήσεις,παρατηρώ όμως και μείωση της ποσότητας,φυσιολογικό θα μου πείτε:rolleyes:από βάρος πάντα είχαμε θέμα λόγω αλλεργιών,αλλά το παλεύουμε!Να υποθέσω ότι ξυπνάτε και αντλείτε και τη νύχτα;εγώ αυτό προσπαθώ να αποφύγω:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

τη νυχτα ετσι οπως ειναι το προγραμμα του μικρουλη αντλω στις 2 κ στις 6.απ οτι ξερω γιανα διατηρηθει η γαλουχια χρειαζεται οπωσδηποτε μια αντληση απο τος 12-εως τις 6 το πρωι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τη νυχτα ετσι οπως ειναι το προγραμμα του μικρουλη αντλω στις 2 κ στις 6.απ οτι ξερω γιανα διατηρηθει η γαλουχια χρειαζεται οπωσδηποτε μια αντληση απο τος 12-εως τις 6 το πρωι.

Κάτι τέτοιο σα να θυμάμαι και εγώ,οπότε πρέπει στάνταρ να την ξεκινήσω:|

Link to comment
Share on other sites

klarita πως βρηκες τα θεματα της αλλεργιας? κανατε καποιο τεστ? πως το κατλαβατε δηλαδή?

Δεν παίρναμε καλό βάρος,είχαμε κολικούς (όταν βάλαμε συμπλήρωμα),στον 4ο μήνα παρουσιάσαμε ΓΟΠ και μετά ατοπική δερματίτιδα. Τα τεστ τα κάναμε τώρα στον 7ο και έδειξαν θετικά σε γάλα,αυγό,χοιρινό,ψάρι και ξηρούς καρπούς,όπως καταλαβαίνετε τα χω κόψει και γω όλα :|

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημερακοριτσια!

νεα στην παρεα και πολυ φρεσκια μανουλα...

αρχισα να ακολουθω πρωτοκολλο αντλησεων γιατι η μπεμπα μου με το που μπαινει στηθος κοιμαται και αντι να συξσνεται το γαλαμου μειωνεται!

3 αντλησεις και απο τα 2 στηθη 50 ml συνολο!

τι να κανω?

φοβαμαι και την συγχηση θηλων...


aCtzp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω σταματησα τωρα πλεον την αντληση ειμαστε στον 5ο μήνα κ πετυχε ο επαναγαλακτισμός, κρατησε όμως 4 μηνες το όλο εγχειρημα.

ξερετε τι εκνευρίζομαι που τοσες μανουλες παιρνουν τα θηλαστρα τα μονά, ενώ οταν κανεις αντληση ειναι εντελως χασιμο χρονου να χρησιμοποιείς μονο, αντί διπλό. εγω εχω 2 μονα θηλαστρα και καθονται επειδη βολεύτηκα με το διπλό τόσο.

μην χασετε καθόλου χρόνο...ειναι ουτωσ η αλλως δυσκολη η αντληση γενικά.

να τρώτε μαυρομάτικα, φινόκιο και αβοκαντο εγω αυτα βοηθήσαν τρελλά την παραγωγή. μαυροματικα δε, εφτιαχνα ομελετα κλπ και όλα.

μη φοβασαι συγχυση θηλών, εάν πρώτα πάντα δίνεις το στήθος, και το μπιμπερό σου είναι ειδικό για αυτή τη δουλειά.

φίλες μου εχουν παρει του dr browns κ δεν ειχαν προβλημα, άλλοι λενε για το καινουριο της μεδελα.

εγω επειδη ειμαι και αμαζονόβια το είχα ψαξει και είχα πάρει της playtex drop-ins ένα σύστημα, το οποίο ειναι με κατι σακουλακια. δεν υπαρχει εδω νομίζω ακόμα.

[με βόλεψε ΤΡΕΛΛΑ, γιατι δε πλενεις μπουκαλια κλπ]

ειχα δοκιμασει, πριν το δωσω στο μωρο, μαλιστα πριν γεννησω κιόλας πως βγαίνει το υγρό.

εάν δεν βγαίνει εύκολα, είναι οκ. πρεπει να κανει προσπάθεια το μωρό για να μην παθει συγχυση. και παντα παντα θα δινεις πρώτα βυζί..

οπότε δοκιμασε στο μπιμπερο που εχεις εαν το γαλα βγαίνει εύκολα χωρίς προσπάθεια δεν ειναι ιδανικό.

εγω κατι παλια μπιμπερο που δοκιμασα, ήταν όλα χαλια, το γαλα εσταζε. απο εκεί το καταλαβαίνεις κιόλας. δεν πρεπει να σταζει το γάλα γιατι τοτε προφανώς τρεχει απο μόνο του.

εμείς δοκιμασαμε ήδη με κουταλάκια διαφορες τροφές (κολοκύθα κ αβοκάντο ) κ η μικρή θελει σαν τρελλη να φαει και μαλλον θα ξεκινήσουμε νωρίτερα τις στερεες μιας και ναι οκ ο επαναγαλακτισμός αλλά θα ήθελα ναφτάσουμε πάνω απο το 25% percentile πλέον .

κ αφου τα θέλει θα τα ξεκινήσουμε σιγα σιγα παντα.

θα συνεχίζω όμως να σας επισκέπτομαι για να βοηθάω!

α κατι άλλο που είχα διαβασει σε ερευνα ειναι οτι μετά τον 3ο-4ο μήνα οι θηλες πρεπει να ειναι medium ε για να ειναι λιγο πιο εύκολη η ροή.

ενας παιδίατρος το χε γραψει το άρθρο και έλεγε ότι μετά απο έρευνα που εγινε ανακαλυψαν οτι ο λογος που καποια μωρα υποσιτίζονταν (εάν τρεφόντουσαν με μπιμπερό) ήταν επειδή η θηλή ήταν υπερβολικά στενή για τις ανάγκες και την ηλικία του μωρού.

εγώ σε εκείνη τη φάση εκοψα απλως με ένα μυτερό ψαλιδάκι την θηλή έτσι ώστε να βγαίνει λιιιιγο πιο ευκολα (πάλι να μην στάζει !! ή να στάζει πολύ λιγο μετα απο μερικά δευτερόλεπτα πχ )


 η γλυκουλα μου είναι ήδη 10 ετών!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...