Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

Πρωτακια 2013!!!


Recommended Posts

Καλημέρα σας!!

Ο γιος μου γεννήθηκε τον Φεβρουάριο του 2007 και φέτος θα πάει Α΄δημοτικού. Επειδή τα τελευταία 4 χρόνια (από 2,5 χρονών) πάει στον ίδιο παιδικό σταθμό - νηπιαγωγείο, μου φαίνεται μία φοβερή αλλαγή.

Επίσης, δεν έχω ανακαλύψει ακόμα κάποιο παιδάκι από τους φίλους του που να πρόκειται να πάει στο καινούριο του σχολείο, ενώ, αντίθετα, έχω βρει πολλά που θα πάνε σε ένα γειτονικό.

Από τη μία σκέφτομαι να βρω έναν τρόπο να τον πάω εκεί πέρα, από την άλλη πιστεύω ότι θα βρει το δρόμο του και στο δικό μας...

Μένουμε Καλλιθέα

Εσείς τι αγωνίες έχετε σχετικά με τα πρωτάκια σας;;


NDPXp3.png eJ01p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 304
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • mmdad

    mmdad 66 δημοσιεύσεις

  • ekavi_

    ekavi_ 52 δημοσιεύσεις

  • xanp

    xanp 31 δημοσιεύσεις

  • ΒΕΡΑ

    ΒΕΡΑ 31 δημοσιεύσεις

Κι εγώ έχω αγωνία για την πρώτη. Εμένα είναι γεννημένη 27Δεκεμβρίου του 2007 και είναι πολύ μικρούλα ακόμα, θεωρώ, για 1η. Δεν έχουμε και άλλα παιδάκια στην ευρύτερη οικογένεια που να έχουν πάει πρώτη και έχω τις αγωνίες μου!


azHYp2.png

JX4Np3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν κι εγώ αγωνία. ¨οχι αν θα μάθουν αλλά πως θα γίνει καθημερινότητά τους η μελέτη και το σχολείο. Α! δίδυμα έχω. Ευτυχώς τους έγραψα σε σχολείο που για μένα είναι η καλύτερη επιλογή

Link to comment
Share on other sites

Εμένα οι αγωνίες μου αφορούν τη σύνθεση της τάξης, τον όγκο και την ύλη των μαθημάτων, την καθημερινή μελέτη κτλ...

Γνωρίζετε μήπως κανένα σχετικό site από όπου μπορώ να βρω πληροφορίες για την ύλη; Να δω επίσης περίπου πόσα βιβλία-τετράδια θα έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, δεν έχω ανακαλύψει ακόμα κάποιο παιδάκι από τους φίλους του που να πρόκειται να πάει στο καινούριο του σχολείο, ενώ, αντίθετα, έχω βρει πολλά που θα πάνε σε ένα γειτονικό.

Από τη μία σκέφτομαι να βρω έναν τρόπο να τον πάω εκεί πέρα, από την άλλη πιστεύω ότι θα βρει το δρόμο του και στο δικό μας...

Μην σε ενδιαφέρει για το αν θα πάνε οι φίλοι του στο ίδιο σχολείο. Να τον προετοιμάσεις ότι θα γνωρίσει καινούριους φίλους και αν θελήσει να έχει επαφή με κάποιον από τους παλιούς, θα βρείτε τρόπο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!!!

καλό μήνα σε όλες τις μανούλες!!!

Εμένα οι αγωνίες μου αφορούν τη σύνθεση της τάξης, τον όγκο και την ύλη των μαθημάτων, την καθημερινή μελέτη κτλ...

Γνωρίζετε μήπως κανένα σχετικό site από όπου μπορώ να βρω πληροφορίες για την ύλη; Να δω επίσης περίπου πόσα βιβλία-τετράδια θα έχουν.

Εκάβη μου, από όσα έχω ακούσει, ο όγκος της μελέτης εξαρτάται κυρίως από τη δασκάλα. Άλλες δεν βάζουνε σχεδόν τίποτα για το σπίτι, άλλες βάζουνε πολλά. Επίσης εξαρτάται και πόσο προετοιμασμένο είναι το παιδάκι αλλά και αν θα κάθεται παραπάνω γιατί σε αυτήν την περίπτωση όλο και κάτι κάνει στο σχολείο.

Δες εδώ για να κατεβάσεις δωρεάν τα σχολικά βιβλία:

http://digitalschool.minedu.gov.gr/modules/auth/opencourses.php?fc=13

Λοιπόν κι εγώ αγωνία. ¨οχι αν θα μάθουν αλλά πως θα γίνει καθημερινότητά τους η μελέτη και το σχολείο. Α! δίδυμα έχω. Ευτυχώς τους έγραψα σε σχολείο που για μένα είναι η καλύτερη επιλογή

Διδυμάκια, ε;;; από τη μία σίγουρα είναι δύσκολο, γιατί θα είναι δύο, από την άλλη "ξεμπερδεύεις". Εγώ σκέφτομαι ότι θα έχω το διάβασμα του μεγάλου και τη μικρή να θέλει να ασχοληθώ μαζί της!!!

Όταν λες καθημερινότητα;; Σε αυτό το σημείο σκέφτομαι π.χ. τις τουαλέτες (τούρκικες), το φαΐ κλπ...

Φοβάμαι λίγο το κυλικείο και ελπίζω να μην του γίνει συνήθεια.

Του έχω εξηγήσει ότι δεν θα είναι με τους φίλους του, και του έχω γνωρίσει κάποια παιδάκια που θα είναι στο ίδιο σχολείο μεν, σε άλλη τάξη δε. Έχω υπόψιν να του γνωρίσω 1-2 ακόμα...

Εσείς θα τα αφήνετε ολοήμερο ή θα τα παίρνετε κανονικά;; Εμένα μέχρι 4:15, δυστυχώς δεν γίνεται τίποτα άλλο... :?


NDPXp3.png eJ01p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εκάβη μου, από όσα έχω ακούσει, ο όγκος της μελέτης εξαρτάται κυρίως από τη δασκάλα. Άλλες δεν βάζουνε σχεδόν τίποτα για το σπίτι, άλλες βάζουνε πολλά. Επίσης εξαρτάται και πόσο προετοιμασμένο είναι το παιδάκι αλλά και αν θα κάθεται παραπάνω γιατί σε αυτήν την περίπτωση όλο και κάτι κάνει στο σχολείο.

Δες εδώ για να κατεβάσεις δωρεάν τα σχολικά βιβλία:

http://digitalschool.minedu.gov.gr/modules/auth/opencourses.php?fc=13

Εγώ σκέφτομαι ότι θα έχω το διάβασμα του μεγάλου και τη μικρή να θέλει να ασχοληθώ μαζί της!!!

Όταν λες καθημερινότητα;; Σε αυτό το σημείο σκέφτομαι π.χ. τις τουαλέτες (τούρκικες), το φαΐ κλπ...

Φοβάμαι λίγο το κυλικείο και ελπίζω να μην του γίνει συνήθεια.

Του έχω εξηγήσει ότι δεν θα είναι με τους φίλους του, και του έχω γνωρίσει κάποια παιδάκια που θα είναι στο ίδιο σχολείο μεν, σε άλλη τάξη δε. Έχω υπόψιν να του γνωρίσω 1-2 ακόμα...

Εσείς θα τα αφήνετε ολοήμερο ή θα τα παίρνετε κανονικά;; Εμένα μέχρι 4:15, δυστυχώς δεν γίνεται τίποτα άλλο... :?

Σ΄ευχαριστώ πολύ για το link! Πολύ χρήσιμο!!!

Έχεις δίκιο. Όλα εξαρτώνται από τη δασκάλα που θα έχουν...

Σοβαρά, είναι τούρκικες οι τουαλέτες στο σχολείο σας;...:P Από τη μια καλύτερα έτσι να σου πω την αλήθεια...

Όσο για το κυλικείο, μπορούν να παίρνουν κολατσιό από το σπίτι; ώστε έτσι να μην χρειάζεται να ψωνίζουν κάθε μέρα από το κυλικείο.

Όχι, εγώ δεν θα την αφήνω ολοήμερο... Μέχρι τις 2.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και εμείς πρωτάκια φέτος και το άγχος μου το μεγαλύτερο τι θα κάνω με 3 παιδιά αν θα με αφήνει το μωρό να διαβάζουμε κτλ. Επίσης το μεγαλύτερο άγχος τι δασκάλα/δάσκαλο θα έχουμε και η σύνθεση της τάξης.Με ηρεμεί μόνο ότι πήγαμε και προνήπιο στο νηπιαγωγείο και πέσαμε σε αστέρι δασκάλα που τα έχει προετοιμασμένα πολύ καλά και όσο να είναι ένα άγχος μου έφυγε...Εδώ θα είμαστε να τα λέμε.Εμείς Ιούλιο του 2007 σε λίγες μέρες θα γίνουμε και επίσημα 6 ετών...

Εμείς φέτος κλασσικό μιας και θα είμαι εγώ σπίτι όλη την χρονιά γυρίζω το καλοκαίρι του 14 πάλι στη δουλειά


PiB4p3.png y5drp3.png Z9IAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εκάβη μου,

θα του δίνω κολατσιό και μεσημεριανό!!! Ευτυχώς είναι καλόφαγο το παιδί μου!!! Πιο πολύ ανησυχώ για διάφορα άλλα, όπως ο σχολικός εκφοβισμός, η σύνθεση της τάξης που λες κι εσύ και η δασκάλα. Ευτυχώς, μου έχουνε πει τα καλύτερα για τις δασκάλες του συγκεκριμένου σχολείου.

Γνώρισα και τη διευθύντρια και είναι καταπληκτική!!!

Xanp,

καλά κουράγια!!!!! τι να σου πω... νομίζω ότι το μωρό γενικά θα είναι πιο καλόβολο στο να διαβάζετε, σε σχέση με το μεσαίο σου, που θα ζηλεύει και θα θέλει το χρόνο του!!!!! Επίσης, αφού θα το παίρνεις νωρίς, θα έχετε πολύ χρόνο για διάβασμα κλπ.

Βέρα,

εσένα είναι και μικρούλα!!! Έχεις και δικαίωμα να την πας του χρόνου πρώτη;; Κι εμείς θα έχουμε την μικρούλα μας να ενοχλεί και να θέλει το χρόνο της μαμάς!!!

Εμείς έχουμε και κοινό δωμάτιο για τα παιδιά, οπότε δεν θα μπορώ να της πω να πάει στο δωμάτιό της...

Θα δούμε...

Αλήθεια, τώρα το καλοκαίρι θα κάνετε καμία "επανάληψη" σε όσα μάθατε στο νηπιαγωγείο;; έλεγα να τον αφήσω τελείως αυτές τις μέρες και μετά τα μέσα Αυγούστου να του δώσω το βιβλιαράκι που του πήρα για τις διακοπές. Εκτός κι αν το θέλει από τώρα!!!


NDPXp3.png eJ01p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπορεί να μπορούσα να την καθυστερήσω αλλά δεν ήθελα ... έχει τους φίλους της τώρα που όλοι θα πάνε πρώτη ... αυτή θα ένιωθε κάπως. Και δε μου είπαν ότι έχει κάποιο θέμα, στο άλφα τεστ καλά τα πήγαμε.

Αλήθεια θεωρείται κάτι δεδομένο για την πρώτη? Γιατί σας ακούω για απαναλήψεις και τέτοια? Πρέπει να ξέρουν κάτι πριν την πρώτη σε σχέση με γραφή και ανάγνωση?


azHYp2.png

JX4Np3.png

Link to comment
Share on other sites

Βέρα μου,

στο δικό μας νηπιαγωγείο μάθανε όλα τα γραμματάκια και τους αριθμούς 1-20.

Δεν ξέρω στα άλλα νηπιαγωγεία τι κάνανε...

Του πήρα ένα βιβλιαράκι που έχει γραμματάκια κλπ και λέει "από το νηπιαγωγείο στην Α΄δημοτικού" ή κατι τέτοιο... ίσα ίσα για να μην τα ξεχάσει...

Σίγουρα είναι καλύτερα να πάει με τους φίλους της η κορούλα σου!!! Μια χαρά θα τα καταφέρει!!!!!


NDPXp3.png eJ01p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπαν όχι ότι δεν προαπαιτείτε τίποτα τα κάνουν όλα από την αρχή στην πρώτη και να μη τα μάθουμε τίποτα εμείς διότι υπάρχουν 2 τρόποι να μάθουν και η κάθε δασκάλα έχει τον δικό της και αν εμείς τα έχουμε μάθει αλλιώς θα τα κάνουμε χειρότερα ενώ θέλαμε να βοηθήσουμε.

Και ναι έχετε δίκιο εκτός του μωρού έχω και ένα τρελαμένο μεσαίο που πάει στα 2 και είναι κλάφτα μη κάτσουμε να πιάσουμε μολύβι και χαρτί τρέχει πρώτη...


PiB4p3.png y5drp3.png Z9IAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπαν όχι ότι δεν προαπαιτείτε τίποτα τα κάνουν όλα από την αρχή στην πρώτη και να μη τα μάθουμε τίποτα εμείς διότι υπάρχουν 2 τρόποι να μάθουν και η κάθε δασκάλα έχει τον δικό της και αν εμείς τα έχουμε μάθει αλλιώς θα τα κάνουμε χειρότερα ενώ θέλαμε να βοηθήσουμε.

Και ναι έχετε δίκιο εκτός του μωρού έχω και ένα τρελαμένο μεσαίο που πάει στα 2 και είναι κλάφτα μη κάτσουμε να πιάσουμε μολύβι και χαρτί τρέχει πρώτη...

Κι εγώ αυτό έχω ακούσει και δεν κάθομαι να της δείξω τίποτα. Και το νηπιαγωγείο μας ήταν πολύ χαλαρό .... όποιο παιδάκι, και ΑΝ θέλει κλπ. Το μόνο που κάνει η δικιά μου είναι να ασχολείται με ένα ακπαιδευτικό προγραμμα στον υπολογιστή που έχει να κάνει με γράμματα και συλλαβές αλλά το κάνει μόνη της. Απλά βλέπω όλους γύρω μου που κάνουν ασκήσεις στα παιδιά τους, που τα παιδιά τους γράφουν και διαβάζουν και λέω ... μήπως τελικά το παιδί μου νιώθει κάπως ...


azHYp2.png

JX4Np3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα σας, εζησα την πρωτη τα 2 τελευταια χρονια(σχολ χρονια 2011-2012 και 2012-2013) πρωταρχικο ρολο παιζει η δασκαλα και μετα το παιδι και οποιος απ τους γονεις ασχοληθει. Ο πρωτος μου γιος ηξερε τα γραμματακια , τους αριθμους απ το 1-20,ειχαμε κανει μια μικρη προετοιμασια....

Στην πρωτη συναντηση με την δασκαλα και ολες τις μαμαδες, την αμεσως επομενη ημερα μετα την εναρξη της χρονιας για να μας γνωρισει μας εξηγησε πως να διαβαζουμε τα παιδια μας και πως η ιδια θα προτιμουσε να μην ειχαμε ασχοληθει εμεις στο να μαθουμε στα παιδια μας τα γραμματα ,αλλα να ξεκινουσαν ολα μαζι απ το 0,γιατι τον πρωτο μηνα ισως και παραπανω αναλογα το επιπεδο της ταξης ασχολουνται με το να πιασουν τα παιδια σωστα το μολυβακι τους και την σωστη φορα των γραμματων.Ξεχναμε αυτα που ξεραμε εμεις, δηλαδη το α δεν το μαθαινουμε στα παιδια μας ως αλφα αλλα ως α,γιατι αμεσως μετα θα μαθουν το π, μετα π+α=πα....π+ι=πι και εχουμε την λεξη παπι.

Η δασκαλα μας εκανε δουλεια στο σχολειο, δεν μας εδινε καθε μερα φωτοτυπιες και Σαββατοκυριακο ηθελε τα παιδια να ξεκουραζονται,αλλα τις καθημερινες γραφαμε.

Με τον δευτερι υιο μου δεν ασχοληθηκα για προετοιμασια καθολου ηξερε να γραφει μονο το μικρο του ονομα, σας πληροφορω οτι φτιαχνει καλυτερα γραμματα.Αυτο που εκανα για να τα βοηθησω ηταν:πηρα χαρτονι,εκοψα τετραγωνα και εγραφα τα γραμματακια που μαθαιναμε καθε μερα,ετσι καναμε την εξασκηση μας και πιστεψτε με βοηθαει.Το επομενο ηταν εγραφα απ την μια πλευρα π+α και απ την αλλη τη συλλαβουλα πα, οποτε λεγαμε το που και το α μαζι μας κανουν την παρεουλα πα ,συλλαβουλα λεγαμε μετα τα Χριστουγεννα.Ειναι δυσκολα μεχρι τελος Οκτωβριου για μπει το παιδι στο προγραμμα αλλα μετα ολα κυλανε ρολοι, υπομονη κοριτσια.

Τα μαθηματα που κανουν ειναι γλωσσα,μαθηματικα, μελετη , μουσικη, ζωγραφικη και στο προγραμμα τους θα δειτε και τον ορο ευελικτη ζωνη.αυτο σημαινει οτι ειναι στην διαθεση της δασκαλας αναλογα με τις τυχον ελλειψεις ή αντιληφθει καποια να το πω λαθος συμπεριφορα-αντιδραση να τουςκανει μαθημα ή μια μικρη συζητησουλα.

Κατι που ξεχασα ειναι ο πρωτος μου ειναι γεννημενος Ιουνιο ,οποτε σχολειο πηγε κανονικα, ο δευτερος Νοεμβριο η νηπιαγωγος μου ειπε οτι επειδη ειναι μικρος και λιγο ανωριμος ισως να ηταν καλο να τον αφησω μια χρονια ακομη στο νηπιαγωγειο ισως... αυτη η κουβεντα με κυνηγουσε ολο το καλοκαιρι αλλα σκεφτομουνα ας δοκιμασει και εαν δεν τα καταφερει ας τον αφησω στην πρωτη δυο χρονιες ,γιατι στα νηπια να παιζει ή εαν δω ως τα Χριστουγεννα και δεν παιρνει μπροστα τον γυριζω στα νηπια..... τον Σεπτεμβριο μετα απο ενα καλοκαιρι που δεν θελω να θυμαμαι το συζηταω με την δασκαλα του ....μου λεει περιμενε θα τον δω και θα τα πουμε σε 10 μερουλες....ακριβως σε 10 μερουλες μου λεει τα περισσοτερα μου παιδακια ειναι γεννημενα Νοεμβριο και Δεκεμβριο αυτο σημαινει οτι θα πεταμε ως ταξη μετα τα Χριστουγεννα. Προς εκπληξη ολων (μαμαδων και δασκαλας)αυτο συνεβη απ τον Νοεμβριο, αλλα η δασκαλα μας δουλευε στην ταξη και εμεις με τα παιδια μας.(να σας πω οτι καποια μανουλα αφησε το παιδι της αλλη μια χρονια και φετος η νηπιαγωγος της ειπε οτι ειναι ακομη ανωριμος αλλα δεν γινεται πρεπει να παει δημοτικο κι ας δυσκολευτει λιγο, τον χρονο του το πηρε)

Τελος,για μενα και τα παιδακια μου ολα πηγαν καλα.Εχω κι εγω μια κορη μικροτερη 2τωρα 3 ,το μυστικο μου ηταν εαν δεν κοιμοταν επαιρνα στο δωματιο των παιδιων το μικρο τραπεζακι απ το σαλονι, ενα μπλοκ ζωγραφικης και την εβαζα να φτιαξει ζωγραφια για τον παππου,την γιαγια,την θεια και για ολο το σοι και μη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...