Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Διαζυγιο και μεικτη οικογενεια


Tintail

Recommended Posts

μη τα σκεφτεσαι αλλο...κλαψε,αποδεξου τα,κ ξανασηκωσε μανικια για το παιχνιδι που λεγεται ζωη

ευτυχως,εισαι ανεξαρτητη,δουλευεις..

βρεθηκε κ ενας καλος ανθρωπος στο δρομο σου...

ξαναφτιαξε τη ζωη σου,τη ζωη σας

δει εισαι πια 22χρ.....τωρα ξερεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απογοητευτηκε πολυ που τα παιδια εχουν ειδικες αναγκες (ο ενας εγκεφαλικη παραλυση και αυτισμο και ο αλλος ΔΕΠΥ και προβληματα λογου). Και οτι εγω παχυνα τοσο πολυ... το ειδα και εγω οταν αρρωστησε ο σκυλος μου, που και καλα τον λατρευε. Μολις αρρωστησε τον εκανε περα αμεσως χωρις ιχνος συμπονοιας. Οπως και οταν αρρωστησε ο πατερας μου. Ενω ειχαν καλη σχεση μεχρι τοτε και κανανε παρεα, μολις αρρωστησε τον εκανε περα. Με το ζορι ηρθε στην κηδεια και εκει ηταν λες και ηταν ξενος. Καμια συμπονοια για εμενα. Με τζην και σπορτεξ ηρθε και 10 λεπτα καθυστερημενος (πριν δυο χρονια αυτο και πριν χωρισουμε εννοειται).

Οποτε αν δεν εισαι "τελειος" δεν σε θελει. Τα παιδια δεν ηταν, εγω παχυνα... μας εκανε περα :(

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Πως δεν απογοητευτικε από τον εαυτό του που είναι τοοοοοοοοσο άχρηστος;;;;;;;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πραγματικά δύσκολη η απόφασή σου.

Δεν ξέρω τι θα έκανα στην δική σου θέση. Είναι πολύ δύσκολη

Δεν είναι κι ευκολο να πολεμίσεις τόσα χρόνια καταπίεσης.

Όμως βλέπω ότι έσυ έχεις ανάγκη από το να γαντζωθείς από κάποιον και να νιώσεις ότι σε αγαπάει και σε καταλαβαίνει, πράγματα και συναισθήματα που δεν είχες στον πρώτο σου γάμο.

Σιγούρεψε πρώτα τα δικά σου συναισθήματα, ότι δηλαδή δεν είναι από ανάγκη και ότι είναι αληθινά και τότε θα βρεις και την λύση.

Ευχομαι όλα από εδώ και πέρα στη ζωή σου και στην ζωή των παιδιών σου να είναι όμορφα και ευκολα.

Δεν αξίζει σε κανέναν άνθρωπο τόση περιφρόνηση και κακία

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το τι έχεις περάσει,ανατρίχιασα έκλαψα.

Το μόνο που έχω να σου πω είναι,να είσαι πάντα καλά εσύ τα παιδιά σου κ τα κατοικίδια σου,εύχομαι ότι θέλησης να το αποκτήσεις και από δω κ πέρα να έχεις μια υγιές κ χαρούμενη ζωή

Πολλά ΜΠΡΆΒΟ σου που παρά τα όσα τράβηξες έχεις κ κατοικίδια κ τα λατρεύεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομζω οτι το πιο δυσκολο σε ολα, ηταν αυτο που ειπες Newbie, το μεριδιο ευθυνης. Οταν εχεις περασει πολλα δεν ειναι ευκολο να κοιταξεις μεσα σου και να πεις "εφταιγα και εγω".

Ευτυχως που ξεκινησα με την ψυχολογο πολυ, πολυ πριν κανω την κινηση μου. Ξεκαθαρισα μεσα μου, ειδα που εφταιγα και που ΔΕΝ εφταιγα, και αφου ειχα ετοιμασει και τα διαδικαστικα (δηλαδη ειχα βρει διαμερισμα κτλ) εκανα την κινηση και αφου τελιωσαν τα σχολεια.

Πιστευω οτι τον αγαπαω στ'αληθεια. :)

Και πιστευω οτι με αγαπαει και εκεινος... απλα θελω μικρα βηματακια. Και για τα παιδια δηλαδη. Δεν θελω να μπει ενας ανθρωπος στην ζωη τους, να δεθουν και μετα να τους φυγει. Βεβαια απο την αλλη δεν εχει κανενας εγγυησεις, ετσι δεν ειναι? Απλα οσο μπορω να το "σιγουρεψω" ας πουμε. Οσο ειναι ανθρωπινα δυνατον.

Πρεπει να βρω την ισορροπια μεταξυ του "απολαμβανω αυτο το δωρο που μου ετυχε" και "προσεχω μην την πατησω".


Μετα απο 20 κυκλους υποβοηθουμενης αναπαραγωγης, ηρθαν!!

bPp7p3.png

Το τελειως αναπαντεχο θαυματακι μας!!

Xkx4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να βρω την ισορροπια μεταξυ του "απολαμβανω αυτο το δωρο που μου ετυχε" και "προσεχω μην την πατησω".

τωρα μιλας σωστα....κ τα δυο σε σωστες δοσεις..κ ετοιμο το γλυκο!

να εχεις κ τα δυο στο νου σου

υγ

μια χαρα σε βρισκω...ολα καλα θα πανε...

Link to comment
Share on other sites

... και ποια δεν θα ήταν επιφυλακτική στη θέση σου ? Όλα αυτά τα βιώματα έχουν επηρεάσει και τον τρόπο που βλέπεις τους άλλους ...και είναι φυσιολογικό. Ξέρεις όταν για χρόνια βιώνεις άσχημες καταστάσεις μετά ό,τι σου παρουσιάζεται κάτι φυσιολογικό θεωρείς ότι "δεν μπορεί αυτό να συμβαίνει σε μένα , κάτι κρύβει που θα μου προκύψει στο δρόμο....δεν πρέπει όμως

Όσο για το μ%$λακοπίτουρα που σου λαχε στη νιοτη σου κάτσε να μαντέψω : αρρωστημένη σχέση με τη μάνα του η οποία έχει ή ανύπαρκτη σχέση με τον άβουλο άντρα της ή τον έχει στείλει στα θυμαράκια ...

Τελειωμένος , συναισθηματικά ανάπηρος άντρας (μόνο στην ταυτότητα), φιλάργυρος, αναξιοπρεπής και εγωκεντρικός ... δεν πειράζει όμως , βάστα

Αυτός θα πάθει δύο μεγάλες πλάκες στη ζωή του :

- όταν πεθάνει η μάνα του

- όταν γεράσει ο ίδιος . Αυτό το άτιμο το γήρας . Εκεί έρχεται το πλήρωμα του χρόνου και πληρώνεις όλες τις πίκρες και τις αδικίες που έχεις κάνει σα νέος.

Τα παιδιά του θα τον έχουν φτισμένο, εσύ ξεγραμμενο και εσύ θα ζεις καλά με τον άνθρωπο της ζωής σου και αυτός ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ !!!!


Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλυτερο μεριδιο ευθηνης που σου αναλογει ειναι οτι εθελοτυφλουσες!Οπως ειπες τα εβλεπες αλλα εκανες τα στραβα ματια γτ τον ααγαπουσες.. ηθελες οικογενεια και φυσικα ησουν μονο 22 χρονων.Μετα απο ολα αυτα ομως τωρα ξερεις τι θες.. εμαθες να στηριζεσαι στον εαυτο σου (γτ θελει κοτσια για να φυγεις απο μια τετοια καατασταση με 2 παιδια) και ωριμοτερη πλεον βλεπεις οτι ο ανθρωπος που ειναι μαζι σου ειναι ιδανικος!

Μην φοβασαι.. αστο να κυλησει και οπου σας βγαλει!Μην ξεχνας οτι και αυτος εχει εναν ααποτυγχυμενο γαμο οποτε σιγουρα δεν θα μιλουσε για τετοια δεσμευση αν δεν ηταν σιγουρο!

Εμπιστευσου το ενστικτο σου γτ οπως ειδες τελικα.. οταν δεν το εμπιστευτηκες.. ηρθε ενα διαζυγιο!


FvxMp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οκ σχεδον ασχετο κοριτσια, αλλα εχουμε ενα βαφτιστηρι. Ειναι ο γιος του καλυτερου φιλου και συναδελφου του.

Οταν χωρισε ο αδελφος του πρωην αντρα μου με την γυναικα του, ο γιος μου εχασε και τους δυο νονους. Η δε νονα εξαφανιστηκε ο δε νονος (και αδελφος του πρωην μου) παροτι εμενε στον απο κατω οροφο, ποτε μα ποτε δεν ξανασχοληθηκε με το παιδι.

Δεν θελω να συμβει το ιδιο στο δικο μου βαφτιστηρι αλλα ειναι λεπτη η θεση μου. Φανταζομαι οτι ο φιλος του θα ειναι εχθρικος απεναντι μου αλλα το παιδι δεν φταιει.

Ο πρωην μου ειπε οτι δεν θελει μου στερησει το παιδι (δηλαδη. οπως δεν ασχοληθηκα και δεν εδινα μια για το παιδι ολα αυτα τα χρονια, σιγα μην το φορτωθω επειδη χωρισαμε)...

Πως να το πλησιασω το θεμα?

Ελεγα να τον παρω τηλεφωνο αλλα δειλιαζω. Δεν νομιζω οτι ειμαι αρκετα δυνατη να ακουσω φωνες ή εστω κατηγοριες ή ελα μωρε, να τα ξαναβρειτε κτλ :(


Μετα απο 20 κυκλους υποβοηθουμενης αναπαραγωγης, ηρθαν!!

bPp7p3.png

Το τελειως αναπαντεχο θαυματακι μας!!

Xkx4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Maela, οπως ειπες και ο Waldo Emerson "Ο ανθρωπος μπορει να δει μονο αυτο που θελει και ειναι ετοιμος να δει".

Οι ανθρωποι που κακοποιουν, βρισκουν συγκεκριμενους ανθρωπους να κακοποιησουν. Πχ αν ηταν η κολλητη μου θα του ειχε σκασει ενα χαστουκι την πρωτη κιολας φορα και θα σηκωνονταν να φυγει.

Εγω καλως ή κακως, εμεινα, βρηκε δηλαδη τον ανθρωπο που του "ταιριαζε" με αυτην την εννοια. Θες γιατι η μητερα μου ηταν ετσι, επειδη μας παρατησε οταν ειμασταν μικρα και μεγαλωνα τα αδελφια μου, τελος παντων αυτο μια συζητηση που δουλευω με την ψυχολογο μου ;) αλλα για τους χ λογους, εγω εμεινα.

Οταν ακουσα την λεξη κακοποιηση πρωτη φορα, αρχισα να διαβαζω μανιωδως και ενα ενα τα βιβλια που διαβαζα περιεγραφαν την κατασταση μου και εκεινος, τελεια ομως! Τοτε αρχισα να ξυπναω και ειπα θα κανω κατι.. ΤΩΡΑ!!

Ειναι περιπλοκη η αληθινη κακοποιηση κοριτσια. Στατιστικα ελαχιστες ειναι οι γυναικες που "ξυπνανε" και φευγουν και δεν ξαναγυρνανε. Συνηθως ξαναγυρνανε.

Οχι εγω βεβαια ;)

Η ψυχολογια και του κακοποιητη και του θυματος ειναι παρα πολυ περιπλοκη. Το καταλαβαινω οτι για τον εξω τα πραγματα ειναι απλα. Γιατι ο εξω βλεπει, ο μεσα οχι. Ο εξω δεν επιρρεαζεται απο τις τακτικες του κακοποιητη, στον μεσα ομως γινεται ενα απιστευτο ψυχολογικο παιχνιδι. Ισως εχετε ακουσει για το Συνδρομο της Στοκχολμης. Ετσι ακριβως συμβαινει και σε μια σχεση κακοποιησης πραγματικης.

Το θυμα δενεται με ενα "τραυματικο δεσμο" με τον κακοποιητη που ειναι παραδοξως πολυ πολυ δυνατος. Ειναι αρρωστος δεσμος, δεν λεω, αλλα υπαρχει.

Θελει δουλεια και το δουλευω. Εχθες στην ομαδα υποστηριξης που παω μου ειπε η ψυχολογος οτι εχω κανει αλματα οχι απλα βηματα. Εγω νιωθω λιγακι στασιμη... οτι ο χρονος δεν κυλαει... αλλα κυλαει τελικα.

Φανταζομαι οτι μια μερα θα ξυπνησω, και θα εχω περισσοτερες καλες ημερες απο κακες... ελπιζω συντομα :)

Σας φιλω ολες!

Τ.


Μετα απο 20 κυκλους υποβοηθουμενης αναπαραγωγης, ηρθαν!!

bPp7p3.png

Το τελειως αναπαντεχο θαυματακι μας!!

Xkx4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, εγώ έχω ζήσει παρόμοια κατάσταση. Είχαμε παντρέψει ένα ζευγάρι και βαφτίσαμε το πρώτο τους με τον πρώην άντρα μου. Αν ήταν καθαρά δική μου επιλογή, δεν θα τους διάλεγα για κουμπάρους, αλλά ήταν φίλος του πρώην μου και το θεωρούσε αυτονόητο ότι θα γίνουμε και κουμπάροι. Μετά το διαζύγιο, εγώ προτίμησα να απέχω, στην τελική το παιδί είχε νονό (τον πρώην μου), άρα δεν το "κρεμούσα". Εκείνοι ήταν φίλοι παιδικοί εξάλλου, όχι εγώ.

Στην ίδια θέση είσαι τώρα κι εσύ. Αν δεν θέλεις να κρατήσεις επαφές, μπορείς να στέλνεις τυπικά ένα δώρο όταν κρίνεις πως χρειάζεται. Απ' την άλλη, μπορεις να πάρεις ένα τηλέφωνο όταν θα είναι οριστικό και αμετάκλητο το διαζύγιο (δλδ να έχει βγει το χαρτί) και να κάνεις μια ξεκάθαρη κουβέντα με τους κουμπάρους. Αν σε κατηγορήσουν ή σου φωνάξουν ή ο,τιδήποτε άλλο σε φέρει σε δύσκολη θέση, πολύ απλά δεν ξαναεπικοινωνείς. Τα δώρα στο βαφτιστήρι ας τα παίρνει ο πρώην σου. Δεν το βάφτισες μόνη σου, ας αναλάβει κι εκείνος τις ευθύνες του.

Link to comment
Share on other sites

Maela, οπως ειπες και ο Waldo Emerson "Ο ανθρωπος μπορει να δει μονο αυτο που θελει και ειναι ετοιμος να δει".

Οι ανθρωποι που κακοποιουν, βρισκουν συγκεκριμενους ανθρωπους να κακοποιησουν. Πχ αν ηταν η κολλητη μου θα του ειχε σκασει ενα χαστουκι την πρωτη κιολας φορα και θα σηκωνονταν να φυγει.

Εγω καλως ή κακως, εμεινα, βρηκε δηλαδη τον ανθρωπο που του "ταιριαζε" με αυτην την εννοια. Θες γιατι η μητερα μου ηταν ετσι, επειδη μας παρατησε οταν ειμασταν μικρα και μεγαλωνα τα αδελφια μου, τελος παντων αυτο μια συζητηση που δουλευω με την ψυχολογο μου ;) αλλα για τους χ λογους, εγω εμεινα.

«Ενας στερημένος άντρας περιμένει να πάρει από τη γυναίκα ό,τι δεν πήρε από τη μητέρα του, άλλος δημιουργεί εξαρτητική σχέση. Επιλέγεις κάποιον για να κυριαρχείς ή να σε κυριαρχούν. Κι αυτό δεν είναι αγάπη, είναι ανάγκη».

Θέλετε να πείτε ότι δεν υπάρχει πραγματική αγάπη; «Στους ώριμους ανθρώπους υπάρχει. Εχουν δεχτεί τα δικά τους ελαττώματα και του συντρόφου τους, έχουν ζήσει την υπαρξιακή μοναξιά. Τον πρώτο χρόνο της ζωής τους έχουν πάρει αρκετή αγάπη από τη μητέρα τους κι έχουν δεχτεί ότι δεν μπορούν να τα έχουν όλα. Η αγάπη ξεκινάει από την ευγνωμοσύνη».

Ματθαίος Γιωσαφάτ (από συνέντευξη στο ΒΗΜΑ)

Λέει κι άλλα ωραία, διάβασέ το:http://www.tovima.gr/vimagazino/interviews/article/?aid=519205

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Newbie, το διαβασα! Πολυ ενδιαφεροντα αλλα θα ηθελα και αλλα. Καλα, μια συνεντευξη ειναι, το ξερω απλα θα ηθελα να διαβασω κι αλλα :)

Μακαρι να τον ειχα απεναντι μου να του μιλουσα δυο ωρες!!

Οσο για το βαφτιστηρι, χμμμμ. Τα παιδια ειναι σχεδον συνομηλικα και ειναι καλοι φιλοι. Και εγω δηλαδη ειμαι καλη φιλη με το ζευγαρι, απλα τωρα δεν ξερω ποιανου το μερος θα παρουν.

Καλα, αν δεν ειμαι εγω νονα, δεν υπαρχει καμια περιπτωση ο πρωην μου να κανει κατι για το παιδι, αυτο στο υπογραφω. Και ειναι κριμα το μικρο :( ειναι μονο 7... δεν θα καταλαβει.

Ουτε θα ηθελα να τους χασω απο φιλους δηλαδη... ΑΝ, μεγαλο ΑΝ, δεν ειναι τελειως εναντιον μου ο αντρας δηλαδη.


Μετα απο 20 κυκλους υποβοηθουμενης αναπαραγωγης, ηρθαν!!

bPp7p3.png

Το τελειως αναπαντεχο θαυματακι μας!!

Xkx4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...