Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

νομιζω πως η φιλη μου με αποφευγει


Recommended Posts

εχω μια πολυ καλη μου φιλη που μενουμε απεναντι η μια απ την αλλη,τελευταια δεν ξερω γιατι εχει χαθει τελειως.καναμε αρκετη παρεα,καθε εβδομαδα τουλαχιστο μια φορα πιναμε καφε οι δυο μας και αλλη μια ολοι μαζι,αυτη ο αντρας της κ εμεις (εχουμε 2 παιδια το ενα μωρουλι 3 μηνων).με πηρε τηλ τις τελευταιες 2 εβδομαδες 2 φορες και μου ειπε οτι θα ερθει να με δει (απεναντι) ειμαι μονη καθε πρωι με τα παιδια,αλλα αφαντη!την παιρνω κ εγω κ μου λεει αχ εχω ενα σωρο δουλειες...δεν εχει προηγηθει κατι ,τουλαχιστο τιποτα που να αντιληφθηκα.αλλωστε νομιζω οτι αν κατι την ειχε πειραξει θα μου το ελεγε.

δεν θελω να πιστεψω αυτο που μου λεει ο συζυγος ,πως στενοχωριεται γιατι εγω εχω 2 μωρα ενω αυτοι προσπαθουν εδω και τουλαχιστο 2 χρονια αλλα δεν ερχεται... ( ειναι σαν ζευγαρι μαζι 6 χρονια με μια αποβολη στο ιστορικο τους),υποτιθεται πως ειμαστε καλες φιλες...το αλλο που συμβαινει ειναι οτι ολοι οι γνωστοι μας αλλα και οι γειτονες εχουν κανει παιδια,εκτος απο ενα ζευγαρι που περιμενει να γεννησει τωρα.

η αληθεια ειναι οτι ''αραιωσε'' αφου γεννησα.με εχει πειραξει πολυ ολο αυτο και δεν ξερω τι να υποθεσω,δεν θελω ουτε να την πιεσω ,με το ζορι παρεες δεν γινονται,τι γνωμη εχετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να δειξεις κατανοηση στη φιλη σου...μπορει οντως να αισθανεται καπως,αλλα δεν ειναι κ ευκολο να στο πει

δε λεω οτι ειναι σωστο,αλλα συμβαινει....

παρτην εσυ τηλ,βρεθειτε ,κ ρωτα την αν συμβαινει κατι,αν την απασχολει κατι γενικα,κ μετα κ ειδικα...μπορει να μην εχει να κανει με σενα...μπορει να κανει προσπαθιες για παιδι με γιατρους....δε ξερεις...

Link to comment
Share on other sites

αυτα σκεφτομαι κ εγω μηπως προσπαθουν και δεν εχει ψυχικη διαθεση να βλεπει μωρα...την πηρα κ εγω τηλ και ολο μου λεει ναι να βρεθουμε ας μιλησουμε και με τους αντρες μας και μετα τιποτα...παντως τελευταια φορα που βρεθηκαμε κοντευει μηνας ειχαμε βγει εξω και χαχα χουχου ειμασταν.οσο για το θεμα αυτο που εχουμε συζητησει ειναι κυριως για την συχνοτητα των επαφων,σε γιατρο μου ειπε οτι δεν θελει να ξεκινησει,θελει να συλλαβει φυσικα,(δεν ξερω αν το πιστευω αυτο)επισης παλια ηταν αδυνατη και τωρα εβαλε κιλα και δεν θελει να τα χασει.λεω δεν θελει γιατι την βλεπω οτι τρωει,και οταν παμε εξω για καφε παραγγελνει σοκολατα βιενουα που εχει ενα σκασμο θερμιδες,ισως το να θελει να χασει κιλα της δημιουργει νευρικοτητα και τρωει τι να πω.δεν την εχω φερει ποτε σε δυσκολη θεση,ισα ισα την κανω να γελαει και ανταλασουμε αποψεις για πολλα πραγματα και επι του θεματος και γενικα.οσο για το φαγητο στο σπιτι της κανω πλακα της λεω σκετο καφε θα σας κανω σημερα και γελαει.φυσικα δεν το παρατραβαω το κοβω εκει.

με πειραζει απλα που χαθηκε ετσι ξαφνικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι φίλη σου και ακόμα δεν της έχεις πει τί σκέφτεσαι?????

εγώ στην θέση σου θα παιρνα τηλ την φίλη μου και θα της έλεγα "Μαρρρρρρήήήήή που χάθηκες? γιατί με αποφεύγεις?"


U6Vip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βασικα η γνωμη μου ειναι οτι ενα ζευγαρι που δεν εχει παιδια.. με ενα ζευγαρι που εχει.. ειναι λιγο δυσκολο να κανουν κολλητη παρεα.Μπορει να μην εχει τπτ μαζι σου.. απλα να "βαριεται"!Δεν ειναι καακο.. αλλα αν ερχεται ας πουμε σπιτι σου για καφε.. εχεις αγκαλια ενα μωρο ολη την ωρα.. και ενα πιτσιρικι να σε αποσπαει..εισαι σιγουρη οτι περναει τοσο καλα?Μηπως αθελα σου της μιλας για πανες .. κακακια κααι εμβολια και την κουραζει ολο αυτο?

Στο λεω εντελως φιλικα γτ και εγω πιανω τον εααυτο μου να μιλαω αρκετα για ααυτα.. και ειμαι σιγουρη οτι σε μια φιλεναδα μου που εινααι ελευθερη .. ισως γινομαι κουραστικη.Και πριν κανω παιδι.. επισης καποιες στιγμες βαριομουν αφορηταα τις φιλες μου με παιδιαα!

Δεν νομιζω οτι εχει να κανει επειδη γεννησες και "ζηλευει" και καλα.Και κανανε ολοι στην γειτονια παιδια εκτος απο αυτην... αυτο μου ακουγεται οτι προσπαθουμε να της προσαψουμε την ζηλια και να διογκωσουμε την φααση που περνααει με την προσπαθεια της για παιδι.

Ισως απλα βαριεται και προφανως δεν εχετε τοσα κοινα ενδιαφεροντα οσα νομιζεις.. δεν ειναι κακο αυτο.Προσπαθησε να εχεις φιλες που βρισκεστε στην ιδια κατασταση!


FvxMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με maela. Μια γυναίκα που δεν έχει παιδιά, συνήθως δεν επιδιώκει και πολύ τη συναναστροφή με κάποια που έχει. Εγώ τουλάχιστον όταν δεν είχα μωρο, ήθελα να βγαίνω με φίλες μου έξω για καφέ χωρίς να "κουβαλάνε" το μωρό τους, γιατί αν ήταν και το μωρό μαζί, δε σταυρώναμε κουβέντα. Ούτε σπίτι τους ήθελα να πηγαίνω, γιατί κάθε 2 λεπτά, σηκώνονταν να ασχοληθούν με το μωρό και κατέληγα να πίνω τον καφέ μόνη μου. Ετσι τον πίνω και στο σπίτι μου.

Ψάξε λοιπον μήπως εσύ έχεις αλλάξει τελευταία και όχι αυτή. Επίσης η κοπέλα μπορεί όντως να έχει δουλειές και να μην μπορεί, δεν είναι ότι έχετε να βρεθείτε και μήνες.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να ειναι αυτο που λετε κοριτσια,να βαριεται και να την ζαλιζει ειδικα ο μεγαλος,αυτο ομως δεν συμβαινει οταν βγαιναμε εξω μαζι,και συζητουσαμε γενικα για διαφορα θεματα.κ εγω απεφευγα οχι μονο μαμαδες αλλα και οταν πηγαινα καπου για μπανιο παραδειγμα εβλεπα που δεν εχει πολλα πιτσιρικια να παω απ την αλλη!!!ντροπη μου ε?θα το αφησω χαλαρα το θεμα να δουμε πως θα εξελιχθει!να σας πω την αληθεια περισσοτερο ο συζυγος μ επηρρεασε,μεχρι που μου ειπε οτι μας αποφευγουν μη τυχον τους ζητησουμε να γινουν νονοι!

απλα εχουμε χαθει ,ουτε ενα καφεδακι στα γρηγορα δεν πινουμε πλεον,εχει περασει σχεδον μηνας και μενουμε τοσο κοντα.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να ειναι αυτο που λετε κοριτσια,να βαριεται και να την ζαλιζει ειδικα ο μεγαλος,αυτο ομως δεν συμβαινει οταν βγαιναμε εξω μαζι,και συζητουσαμε γενικα για διαφορα θεματα.κ εγω απεφευγα οχι μονο μαμαδες αλλα και οταν πηγαινα καπου για μπανιο παραδειγμα εβλεπα που δεν εχει πολλα πιτσιρικια να παω απ την αλλη!!!ντροπη μου ε?θα το αφησω χαλαρα το θεμα να δουμε πως θα εξελιχθει!να σας πω την αληθεια περισσοτερο ο συζυγος μ επηρρεασε,μεχρι που μου ειπε οτι μας αποφευγουν μη τυχον τους ζητησουμε να γινουν νονοι!

απλα εχουμε χαθει ,ουτε ενα καφεδακι στα γρηγορα δεν πινουμε πλεον,εχει περασει σχεδον μηνας και μενουμε τοσο κοντα.

αχχαχαχ ολες λιγο πολυ ετσι καναμε!

Παρτην εσυ μερικα τηλεφωνα ααφου σου λειπει και βλεποντας και κανοντας.Προσπαθειστε να βγαινετε μονες σας χωρις τα μικρα σου γτ οπως λες ετσι περναγατε καλα!


FvxMp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

μιλησαμε στο τηλεφωνο δυο τρεις φορες ,δεν βολευουν τα ωραρια μας πλεον...μετα τις 10 εμεις δυσκολευομαστε να πιουμε καφε...

δεν εχει και καλη διαθεση μου ειπε,οκ τελικα ειχα δικιο,απο τοτε που γεννησα ξεκοψαμε και οχι γιατι εγω δεν μπορουσα,αφου το μωρακι ειναι βολικο.

δεν εχει διαθεση να με συναντησει κριμα ,νομιζα πως θα μπορουσαμε να μοιραστουμε και προβληματα εκτος απο χαρες...θα ξαναδοκιμασω τηλ αργοτερα να περασει λιγο αυτη η φαση.αν περασει.:(.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μιλησαμε στο τηλεφωνο δυο τρεις φορες ,δεν βολευουν τα ωραρια μας πλεον...μετα τις 10 εμεις δυσκολευομαστε να πιουμε καφε...

δεν εχει και καλη διαθεση μου ειπε,οκ τελικα ειχα δικιο,απο τοτε που γεννησα ξεκοψαμε και οχι γιατι εγω δεν μπορουσα,αφου το μωρακι ειναι βολικο.

δεν εχει διαθεση να με συναντησει κριμα ,νομιζα πως θα μπορουσαμε να μοιραστουμε και προβληματα εκτος απο χαρες...θα ξαναδοκιμασω τηλ αργοτερα να περασει λιγο αυτη η φαση.αν περασει.:(.

Διάβασα τα μηνυματα και τα δικά σου και των κοριτσιών. Θα σου μιλήσω, σα να ήμουν εγώ η φίλη σου, καθώς και εγώ όπως αυτή, πέρασα πολύ άσχημα με το θέμα της υπογονιμότητας.

Οσο καλή διάθεση και να έχεις, όσο ωραία λόγια και να πεις, ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ, δεν θα μπορέσεις να καταλάβεις τι ζει.

Μην το βλέπεις εγωιστικά, σου λείπει η φίλη σου και το καταλαβαίνω, αλλά επειδή θες εσύ την παρέα σου δεν σημαίνει ότι και ο άλλος έχει όρεξη για επαφές. Πιθανόν να μην έχει κάτι με εσένα και τα παιδιά σου, αλλά για φαντάσου, όταν όλοι της λένε: Βγάλε λίγο από το μυαλό σου το θέμα παιδί, πως μπορεί να έρχεται σε επαφή με παιδια? Να βλέπει συνέχεια αυτό που την πληγώνει? Δε μπα να έχεις το πιο ήσυχο μωρό του κοσμου?

Μην το βλέπεις από την μεριά την δική σου. Η κοπέλα μάλλον περνάει την δική της "σκοτεινή φάση". Μία μικρή κατάθλιψη.

Αν νιώθεις πραγματικά φίλη της, σταμάτα να σκέφτεσαι το γιατί δεν κάνετε πια παρέα, αλλά προσευχήσου για αυτήν και όποτε θελήσει την παρέα σου, να είσαι εκεί! Να γίνει ευτυχισμένη και να πραγματοποιήσει το όνειρο της.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την Ρουμπι.

Θα σου πω την δικιά μου ιστορία.

Λοιπόν εγώ έχω μια φίλη. Η οποία έμαθε ότι είναι έγκυος. Αρχές Αυγούστου την πρόσεχα την είχα στα ώπα ώπα γιατί σε λίγες βδομάδες θα έφευγε Σουηδία κ δεν ήξερα ποτέ θα την ξανά δω,Στα μέσα Αυγούστου μαθαίνω πως ήμουν έγκυος κ εγώ,χαρά κ οι δύο τα μεσημέρια ξάπλωναμε μαζί να ξεκουραστούμε κτλπ.

Έφυγε Σουηδία εγώ όταν έφυγε μετά από λίγες εβδομάδες απεβαλα,προσπαθούσε να μιλούσε μέσω σκαιπ το απέφευγα όσο μπορούσα. Τα Χριστούγεννα που μας πέρασαν κατέβηκε Ελλάδα να ξεκουραστεί λίγο το έμαθα έκατσα μια μέρα το σκέφτηκα την δεύτερη μέρα πήγα κ την είδα,χαρήκαμε κ η δύο που είδε η μια την άλλη. Μετά από πέντε λεπτά ξύπνησε ο μπέμπης(εννιά μηνών)η κοπέλα έπρεπε να του ετοιμάσει γάλα να τον αλλάξει κτλπ,ήταν τόσο ήσυχο μωράκι,καθόμασταν παίζαμε μαζί του κ όλη την ώρα μιλούσαμε γι αυτόν.

Όταν έφυγα δεν μπορούσα να σταματήσω να κλαίω,πειραχτήκά παρά πολύ γιατί και εγώ θα είχα ένα μωράκι ένα μήνα μικρότερο,δεν άντεχα να μιλάμε συνέχεια για το μωρό με πείραζε πονούσα παρά πολύ,έπρεπε όμως να το περιμένω και εγώ το ίδιο θα έκανα. Έχω να πω παρά που πονούσα το μωρό το λάτρεψα

Θέλω να σου πω οσο και να προσπαθεις να την κανεις να μην. Νιωθει αβολα κ να μην ποναει αυτη οσο βλεπει τα παιδια θα πληγωνετε,θα θέλει να έχει κάποιες μέρες άσχημες που θα θέλει μόνο εσένα χωρίς τα μωρά εκεί θα πρέπει να βρίσκεις χρόνο μόνο για εσάς της δύο να μιλήσετε να. Την κανεις να ξεχαστεί. Μπορεί κ τώρα αυτή την φάση να περνάει και να είναι πολύ πληγωμένη αλλά δεν μπορεί να στο πει γιατί δεν θέλει να σε πληγώσει.

Αυτά πιστεύω ότι περνάει η φίλη σου.

Link to comment
Share on other sites

εχετε δικιο,σιγουρα δεν ξερω τι περναει,θα της δωσω οσο χρονο θελει,οταν θελησει να βρεθουμε θα δεχτω φυσικα και καλυτερα μονες μας.μακαρι να της δωσει γρηγορα ο Θεος ενα υγειες μωρακι.θ αφησω να περασει ο καιρος ,μακαρι να μπορουσα πιο συχνα να εβγαινα εξω μονη,δεν εχω ποιος να τα κρατησει τα μωρα ομως.

Link to comment
Share on other sites

εχετε δικιο,σιγουρα δεν ξερω τι περναει,θα της δωσω οσο χρονο θελει,οταν θελησει να βρεθουμε θα δεχτω φυσικα και καλυτερα μονες μας.μακαρι να της δωσει γρηγορα ο Θεος ενα υγειες μωρακι.θ αφησω να περασει ο καιρος ,μακαρι να μπορουσα πιο συχνα να εβγαινα εξω μονη,δεν εχω ποιος να τα κρατησει τα μωρα ομως.

Θα ήταν ωραία να ξέρει πως όποτε σε χρειαστεί θα είσαι εκεί! Οπότε, άμα βρεις την ευκαιρία, να της το πεις! Οτι θα είσαι δίπλα της πάντα ακόμα και τώρα που δεν έχει διάθεση, όποτε σε χρειαστεί θα είσαι εκεί, και αν πάλι θέλει να μείνει μόνη όποτε θελήσει!

Να σου δώσω και μία συμβουλή? Οι άντρες, γενικώς, δεν πολύ καταλαβαίνουν από αυτά, οπότε όταν μιλάς με τον άντρα σου προσπάθησε να την δικαιολογείς!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...