Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Aangelika8 είπε:

      Είναι πολύ πιθανό απλά να μη σου ταίριαξε το πρωτόκολλο. Εγω εκανα ωοληψια με arvekap γιατί έχω ιστορικό με υπερδιεγερσεις κ ενώ βλέπαμε γύρω στα 13 πήραμε 7 από τα οποία ήταν μόνο 4 καλά κανένα δεν προχωρησε. 2 μήνες μετά νέα ωοληψια με arvekap κ ovitrelle, αποφύγαμε την υπερδιέγερση, πήραμε 16 ωάρια ήταν ώριμα τα 13 κ τώρα περιμένω αποτελέσματα προεμφυτευτικου από 8 βλαστοκυστες!! Μην απογοητεύεσαι κ έχεις κ 3 που περιμένεις να δεις τι θα γίνει! 

      Καλησπέρα! Είναι ανάμεικτα τα συναισθήματα.. ισως γιατι δεν περιμενα οτι ηταν πιθανο να συμβει αυτο με τετοιο αριθμο ωαριων...περιμενα την πιθανή αποτυχία μετέπειτα αλλα οχι απο τωρα.. φαντάζομαι κ εσυ πως θα ένιωσες την πρωτη φορα! τελος παντων προχωράω οπως λες και περιμένω γιατι κανεις δεν ξερει πως θα εξελιχθει και θα προσπαθησω να ειμαι αισιοδοξη!!

      Καλή επιτυχια σου εύχομαι αυτη τη φορα!!!

      • Ευχαριστώ 1

Πείτε μου τη γνώμη σας για καλλιτεχνικό εργαστήριο που σκέφτομαι να φτιάξω


Recommended Posts

Γεια σας μαμαδομπαμπάδες του Parents!

Σκέφτομαι να ανοίξω στο όχι πολύ μακρινό μέλλον κάποιο είδος καλλιτεχνικού εργαστηρίου για παιδιά και μεγάλους , με και χωρίς Αναπηρία, όπου θα μπορούν να περνούν όλοι μερικές ευχάριστες ώρες δημιουργίας, μαθαίνοντας δημιουργικά πράγματα (κεραμική, ζωγραφική σε ύφασμα και άλλα) και παράλληλα να εξασκούν παιχνιδιάρικα τις δεξιότητές τους και να αναπτύσσουν νέες.

Θα ήταν μεγάλη βοήθεια να μάθω απευθείας από εσάς τη γνώμη σας για το τι είδους υπηρεσίες θα σας ενδιέφεραν, ώστε να φτιάξω κάτι κοντά στις πραγματικές ανάγκες του κόσμου που ίσως ερχόταν.

Περιμένω απόψεις σχετικά με τις ώρες (πρωί, απόγευμα, σαββατοκύριακα), τις ηλικίες μικρών και μεγάλων, των δραστηριοτήτων που θα σας άρεσε να δείτε σε ένα τέτοιο εργαστήρι, της ευελιξίας (να είναι με τμήματα ή με «σεμινάρια» αυτοτελή ή με ελεύθερες μέρες), τα ποσά που θα θεωρούσατε λογικά (ανά μάθημα ή ανα μήνα).

Θα με ενδιέφερε επίσης πολύ η άποψή σας σχετικά με την συνύπαρξη στα ίδια τμήματα ατόμων (παιδιών και νέων) με και χωρίς αναπηρία, κάτι που αποτελεί έναν από τους στόχους αυτού που θέλω να φτιάξω- μίας μικρής κοινωνίας όπου όλοι συνεργάζονται και μαθαίνει ο ένας από τον άλλο.

Σκέφτομαι κάτι που να εξυπηρετεί περιοχές όπως Κυψέλη, Πατήσια, Γαλάτσι, Νέο Ηράκλειο κλπ γεωγραφικά.

Κάθε ιδέα και άποψη θα γίνει δεκτή με χαρά και ανυπομονησία.

Σας ευχαριστώ όλους!

ΥΓ Ελπίζω να μην παραβιάζω κανόνες του φόρουμ (δεν διαφημίζω προφανώς κάτι που δεν υπάρχει ακόμα :) )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Το "ανεβάζω" μήπως πάρω κάποια απάντηση :) Κάθε άποψη είναι δεκτή σε αυτή την ανεπίσημη έρευνα αγοράς που κάνω, ακόμα και ή άποψη πως μια τέτοια κίνηση είναι κακή δεδομένης της κρίσης :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα και χρονια πολλα!

η ιδεα σου ακουγεται καλη γιατι η αναπηρια ειναι κατι πολυ παρεξηγημενο στην Ελλαδα.απλα δεν ξερω ποσο θα ανταποκριθει ο κοσμος σε κατι τετοιο και ειδικα σε τετοιες περιοχες...

θα ειναι σιγουρα καλο για οικογενειες που εχουν τετοιο ατομο και θελουν ισως να εξοικοιωσουν και το παιδι με περισσοτερο κοσμο και διαφορετικα ερεθισματα αλλα και αδερφια μεταξυ τους ισως που το ενα ειναι διαφορετικο και το αλλο οχι...στο ποσο θα προσελκυσει αλλο κοσμο δεν το ξερω.

δεν ξερω ποσο κοστος μπορει να εχει ενας τετοιος χωρος αλλα σιγουρα ειναι μεγαλο ρισκο και θελει ιδιαιτερη προσοχη στο πως θα συνηπαρχουν μεταξυ τους ειδικα τα παιδια που σαφως δεν ξερουν και πολλες φορες δεν μπορουν να καταλαβουν το διαφορετικο...

ειναι και θεμα παιδειας γονιου πιστευω και ισως χρειαστουν καποια σεμιναρια και στους γονεις πριν φερουν το παιδι τους εκει...

ειναι ενας αγνωστος τομεας για πολλους μα παρα πολλους ανθρωπους ο συγκεκριμενος και οι ισορροπιες ειναι πολυ λεπτες.

δεν αναφερεις απο ποια ηλικια εννοεις για τα παιδικα τμηματα.

γνωμη μου ειναι οτι απο ωραριο βολευει το απογευμα και σιγουρα σαββατο ολη μερα...τα σεμιναρια και οι ελευθερες μερες πιστευω οτι ειναι καλυτερα για αρχη για να γνωρισει ο κοσμος τις δραστηριοτητες και αυτο το ειδος συνηπαρξης...

εγω σαν ενηλικας λογω κοστους δεν θα πηγαινα σε καποιο τετοιο εργαστηριο (ουτε σε καποιο αλλο) γιατι πλεον οτι χρηματα extra μπορουμε να διαθεσουμε ειναι μονο για το παιδι...

το παιδι μου ομως μετα τα 5 θα το πηγαινα να δοκιμασουμε σε καποια τετοια ομαδα διαφορες δραστηριοτητες...το αν θα μας αρεσε η οχι και ποσο θα το παρακολουθουσαμε δεν μπορω να στο πω...

ισως θα καναμε ενα κυκλο εργαστηριων για να γνωρισει το παιδι μου και να κατανοησει και τα διαφορετικα παιδια και μετα να σταματουσαμε...δεν μπορω να ξερω.σιγουρα δεν μπορω να σε συμβουλευσω στο τι να κανεις,αυτο πραγματικα ειναι καθαρα δικη σου αποφαση

σκορπιες σκεψεις εγραψα και ελπιζω να βοηθησα λιγακι...:rolleyes:


το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

tb_sig_spring.giftt140507.aspx

τα Μαγιόπαιδα

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η ιδέα του εργαστηρίου μου αρέσει πάρα πολύ, αν συμμετείχαν και παιδιά με αναπηρίες ακόμα περισσότερο. Σίγουρα θα πήγαινα το παιδί μου σε ένα τέτοιο εργαστήρι (μάλιστα έχω αρχίσει να κοιτάω τί υπάρχει στα Ν.Προάστια που μένω ώστε όταν μεγαλώσει ο μικρός να τον γράψω κάπου) και πριν γίνω μανούλα πήγαινα και εγώ γιατί μου αρέσει να απασχολούμαι δημιουργικά. Επειδή δεν έχω χρόνο αν έβρισκα κάποιο τμήμα ή σεμινάριο που θα μπορούσαμε να παρακολουθούμε μαζί με τον μικρό θα πήγαινα σίγουρα. Θα μπορούσες να κάνεις κατασκευές με πηλό, να φτιάχνετε κούκλες για κουκλοθέατρο, ζωγραφική, κολάζ με διάφορα υλικά κλπ.

Το γεγονός ότι θέλεις να συμπεριλάβεις άτομα με αναπηρία στα τμήματά σου το βρίσκω πολύ θετικό αλλά συμφωνώ με την πασχαλίτσα ότι ίσως ξενίσει κάποιους γονείς. Δυστυχώς η κοινωνία μας έχει την κακιά συνήθεια να ντρέπεται και να κρύβει το διαφορετικό αντί να το αγκαλιάζει οπότε εκεί ίσως χρειαστείς λίγο χρόνο για να το καθιερώσεις.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία!


jxhyp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα σε ολους....εγω ειμαι βρεφονηπιαγωγος και εμψυχωτρια θεατρικου παιχνιδιου σε παιδια και δουλευω σε ενα καλλιτεχνικο εργαστηρι.στην αλλη ακρη της αττικης...βεβαια εμεις ειμαστε μια ΜΚΟ και συνεργαζομαστε με τον Δημο ετσι τα μαθηματα τα παρεχουμε δωρεαν...απο μενα καποιες συμβουλες και ευχες για καλη τυχη με πολυ αγαπη...οι εποχες εχουν αλαξει πολυ και οι βιοποριστικες μας αναγκες καλυπτονται παρα πολυ δυσκολα πλεον ,ψαξε για προγραμματα η κατι σαν σεμιναρια η να δημιουργησεις μια ΜΚΟ η κατι σαν σωματειο (ειναι δυσκολο βεβαια χρονικα τουλαχιστον θα σε παει πολυ πισω)ετσι ωστε να συνεργαζεσαι με τον δημο η να δικαιουσε κονδυλια απο την ευρωπαικη ενωση και μονο τον χωρο να σου δωσουν ειναι ενα συν φυσικα και μαθαινεσαι και πολυ πιο ευκολα...οσο για τα ατομα με αναπηρια θα σου πω οτι και οι γονεις να το δεχονται ειναι λιγο πολυπλοκο και παρα πολυ δυσκολο..εμεις εχουμε καθε χρονο ενταγμενα παιδια με αναπηρια συνηθως με συνδρομο DOWN και σε πληροφορω οτι τα παιδια τις περισοτερες φορες δεν καταλαβαινουν την διαφορα ενω οι γονεις αμεσως ξινιζουν τη μουρη οπως λεω εγω.....θα πρεπει να εχεις ενα ατομο ειδικευμενο στα ΑΜΕΑ ετσι ωστε να ασχολειτε...αλλα και σωματικη να ειναι η αναπηρια θελει τουαλετα πλυσιμο χεριων κλπ.

εμεις εχουμε τμηματα απο 4-6 ,απο 6-8, απο 8-10 και απο 10-12 .και μια φορα την εβδομαδα εχουμε παιδια με γονεις μαζι και μπορουν να φερουν και μικροτερης ηλικιας, οπου οι γονεις περισσοτερο ασχολουνται με κατασκευες και τα παιδια με θεατρικο .....σου ευχομαι καθε επιτυχια και αν το αγαπας σιγουρα θα πετυχει ...μακαρι να γινονται τετοια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μου αρέσει πάρα πολύ η ιδέα σου,είναι δημιουργική και θα βοηθήσει ανθρώπους να κοινωνικοποιηθούν,ασε που λείπει απο πολλές περιοχές.Επειδή όμως πρέπει να βγαίνουν και τα έξοδα εγώ θα έβαζα διάφορα τμήματα χειροτεχνικά.Κέντημα-πλέξιμο-ζωγραφική.Και θα το λειτουργούσα απο το πρωί για ενήλικες ΑΜΕΑ,το απόγευμα για παιδιά,επίσης το Σάββατο το πρωί.Μπορείς να βάλεις θεατρικό παιχνίδι,μουσική.Ισως να συνεργαζόσουν με καθηγητές μουσικής,εργοθεραπευτές,λογοθεραπευτές ώστε να συστεγαστείτε και να μοιράζονται τα έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Δημιουργία νέου...