Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

Περι ανεμων και υδατων...


Recommended Posts

Domna, σου έτυχε όλο αυτό τον καιρό που θηλάζεις αποκλειστικά, να θέλει ο μικρός να τρώει συνέχεια; (ακόμη και στη μία ώρα;) Εχει τώρα η μικρή μου κάποιες μέρες που η μικρή μου από τα μεσημέρια και μετά ζητάει να τρώει έτσι όπως σου λέω! Ξεκινάμε πχ στις 4, θήλάζει ως 4.15 και μετά θέλει πάλι στις 5, στις 6, στις 7 ...... Μέχρι τις 8.30 είμαι καθισμένη και την ταίζω.....

Μάγδα μου, πόσα κιλά πήρες; Γιατί ανησυχείς; Σιγά!

Κορίτσια, είμαι πολύ κουρασμένη! Ο θηλασμός με πέθανε ολίγον τι! Αλλά χαλάλι.....Το μωρό μου να είναι καλά!


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσάκια μου γλυκά καλησπέρα σας..

Σας γράφω από Αθήνα.. Επιστρέψαμε χθες γιατί σήμερα έχουμε να πάμε σε μια γαμοβάφτιση.. και έχουμε να κάνουμε και τα εμβόλια και διάφορες άλλες δουλειές. Έχουν έρθει και τα πεθερικά μου.. Εγώ αυτή τη στιγμή έχω βάψει το μαλλί και περιμένω να περάσει η ώρα να πάω να τα ξεβγάλω και επ' ευκαιρίας είπα να σας γράψω δυο κουβέντες..

Το μωρό έχει γίνει ψαράκι κανονικό. Λατρεύει το νερό και δεν φοβάται καθόλου είτε τη θάλασσα είτε το ντους στη θάλασσα.. Ειδικά το βράδυ όταν πλησιάζει η ώρα του μπάνιου χαλάει τον κόσμο.. Πήρε και το χρωματάκι του από την αντηλιά, έφτασε και τα 6.135 κιλά και γενικά είναι μια χαρούλα.. Στο χωριό περάσαμε τέλεια τα δυο μας και περιμένουμε όλο αγωνία να έρθει η Παρασκευή για να πάρει και ο μπαμπάς μας την καλοκαιρινή του άδεια και να φύγουμε όλοι μαζί. Θα έρθει και ο βαφτιστήρας μου μαζί (ετών 6) και όπως καταλαβαίνετε παιδιά, πεθερικά κι εμείς προβλέπεται πανικός..

Να περνάτε όμορφα και να είστε όλες πολύ καλά..

Μάρτζι μου είναι πολύ φυσιολογικό η μικρή σου κάποιες μέρες να ζητάει συνέχεια. Αυτή η κατάσταση ονομάζεται άλμα ανάπτυξης και η μικρή προσπαθεί να σου αυξήσει την παραγωγή με αυτό τον τρόπο διότι μεγαλώνουν και οι ανάγκες της. Θυμάμαι συγκεκριμένα μια μέρα που ο μπέμπης έτρωγε συνέχεια.. αφού το βράδυ με είχαν πονέσει οι θηλές μου από το πιπίλισμα.. το ξέρω ότι ο θηλασμός είναι μανίκι αλλά είναι και το καλύτερο δώρο που μπορείς να κάνεις στο μωρό σου. Τη νύχτα πόσες φορές σου ξυπνάει για φαγητό;

Μαγδούλα Αύγουστο και ρόμπα; ποτέ.. θα σου έλεγα να πάρεις και άλλο ένα νυχτικάκι με κουμπιά για να μπορείς να θηλάζεις ευκολότερα. Πιτζαμούλες δεν θα σου συνιστούσα μιας και το ανέβα-κατέβα του παντελονιού δεν είναι εύκολη υπόθεση τουλάχιστον για τις πρώτες 10 μέρες από τη γέννα.


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δόμνα μου, μια χαρά ο μικρούλης μας! Μεγάλωσε το πουλάκι μου! Τι ωραία που μπορείτε και κάνετε τα μπανάκια σας! προβλέπω να περνάτε πολυ καλά όλοι μαζί....

Η μικρή μου δεν μας ξυπνάει πολύ τα βράδια! Συνήθως το τελευταίο της γεύμα είναι γύρω στις 8.30 με 9 (μετά από μπανάκι) και την ξυπνάω εγώ μετά από 5 ώρες (από εδώ και πέρα θα την ξυπνάω στο εξάωρο είπε η γιατρός). Σηκώνεται με το ζόρι, την αλλάζω και θηλάζει για κανά 10λεπτο. Μετά ξυπνάει μόνη της ύστερα από κανά τρίωρο! Δηλαδή, αν την ξυπνήσω εγώ 2, θα σηκωθεί μόνη της γύρω στις 5 με 5.30. Ξανατρώει και ξυπνάει 7.30 με 8......Γενικώς ως τις 10 το πρωί κοιμάται καλά! Μετά αρχίζει να τρώει ανά μία ώρα! Είναι καλή, ήσυχη....Μπορεί να κάτσει ώρα στην κούνια της ξύπνια χωρίς να γκρινιάζει, η γλυκούλα μου!

Καλά να περάσετε στη γαμοβάφτιση κι έυχομαι το μαλλί να γίνει τέλειο!

Φιλιά στον μπέμπη!


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Μαρτζυ μου μια χαρα η μικρη, μπραβο!!!!

Δομνινα το ψαρακι εκανε μπανιο στην θαλασσα??? Αχ θα ηταν για φαγωμα:):)

Συμπερασμα θελω 2 νυχτικιες και ενα πυτζαμακι θα παρω μαζι μου και ενα στραπλες ευκολο μακο φορεματακι γιατι επισκεπτηρια μου ειπαν στην καφετερια!!!!!

Η μπεμπα εχει μεγαλωσει ειναι 1800!!!! Ο ενδοκρινολογος με μαλωνει γιατι λεει οτι δεν προσεχω!!! Πως δεν προσεχω!!! Μονο 5 κιλα εχω παρει και ειμαι και αδυνατη!!!! Το ζαχαρο ειναι σχεδον παντα κατω του 130!!! Αυτος θελει κατω του 125!!!!


YgXXp2.png

wbSJp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πηγαμε τζαμπο και πηρα σελτεδακια 4 μικρα, 2 μεσαια και 1 για το κρεβατακι(γιατι ηταν χωρις λαστιχο να δω εαν βολέψει) Τα χρωμματα ηταν παιδικα(τσιρκο) αλλα δεν ειχε ροζ!!!

πηραμε πανες αγκαλιας και κατι ωραια πανακια για τον ωμο της disney με την mini πολύ μου αρεσαν!!!!

Πηρα και 3 ζηπουνακια disney που ειχαν κουμπακια που ανοιγουν μεχρι πανω, μου φανηκαν βολικα!!!

Πηρα για αρχη 1 μεγαλο μπουκαλι της chicho και ενα μικρο κατα τον κολικών και ενα της NUK και 4 πιππιλες. Mισα σιλικονη μισα καουτσουκ!!!! Καλά δεν ειναι??? Αμα δεν καταφερω να θηλασω θα παρω και αλλα μπουκαλια του dr brown.

Κοριτσια λεω στα μεσα του μηνα να αρχισω να πλένω, νωρις ειναι????


YgXXp2.png

wbSJp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πηγαμε τζαμπο και πηρα σελτεδακια 4 μικρα, 2 μεσαια και 1 για το κρεβατακι(γιατι ηταν χωρις λαστιχο να δω εαν βολέψει) Τα χρωμματα ηταν παιδικα(τσιρκο) αλλα δεν ειχε ροζ!!!

πηραμε πανες αγκαλιας και κατι ωραια πανακια για τον ωμο της disney με την mini πολύ μου αρεσαν!!!!

Πηρα και 3 ζηπουνακια disney που ειχαν κουμπακια που ανοιγουν μεχρι πανω, μου φανηκαν βολικα!!!

Πηρα για αρχη 1 μεγαλο μπουκαλι της chicho και ενα μικρο κατα τον κολικών και ενα της NUK και 4 πιππιλες. Mισα σιλικονη μισα καουτσουκ!!!! Καλά δεν ειναι??? Αμα δεν καταφερω να θηλασω θα παρω και αλλα μπουκαλια του dr brown.

Κοριτσια λεω στα μεσα του μηνα να αρχισω να πλένω, νωρις ειναι????

Καλημέρα κοριτσάκι..

Άρχισες βλέπω τα ψώνια.. Επειδή έχω ψωνίσει κι εγώ από τα Jumbo σου δίνω φιλική συμβουλή.. τα ρουχαλάκια και ειδικά τα ζιπουνάκια και τα φορμάκια να τα ψωνίζεις ένα νούμερο μεγαλύτερα.. Μου πήραν για τον μπέμπη ζιπουνάκια που γράφουν ότι είναι για 6 μηνών και μετά το πλύσιμο ίσα που του κάνουν (και είναι 3.5 μηνών χωρίς να είναι ιδιαίτερα αναπτυγμένος για την ηλικία του)!

Σελτεδάκια θα σου έλεγα να πάρεις και άλλα 2 μεγάλα. Εμένα με έχουν βολέψει πολύ γιατί τα βάζω παντού και δεν έχω φόβο μήπως λερώσουμε το οτιδήποτε. Τα μικρά είναι μικρά και το μωρό μεγαλώνει πολύ γρήγορα!

Το βάρος της μπέμπας σου είναι εξαιρετικό. Κι ο δικός μου στην 32η βδομάδα ήταν 1.900 και στην 36η γεννήθηκε 2.780... όσο για τον ενδοκρινολόγο σου νομίζω ότι απλά είναι υπερβολικός!

Και δεν είναι νωρίς.. ξεκίνα το πλύσιμο!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Magda, ξεκίνα να πλένεις! Δεν είναι νωρίς! Αχ, κοριτσάκι μου, πλησιάζει η ώρα να πάρεις τη ζουζουνίτσα σου αγκαλιά! Μακάρι να μπορέσεις να θηλάσεις!

Εσύ δεν πήρες τίποτα από κιλά, καλέ! Εγώ πήρα 10 και τα έχασα και με το παραπάνω! Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη με 52 και τώρα είμαι 51! Κοιλιά δεν έμεινε καθόλου....

Δόμνα, από την καισαρική το μόνο που έμεινε είναι ένα "προκοίλι" ακριβώς πάνω από την τομή και ο αφαλός μου είναι ολίγον τι παραμορφωμένος!


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

Δομνινα μου πηρα απο τα tzampo 3 ζιπουνακια το 0 νουμερο και ειναι μεχρι 55 εκ δηλαδη σε ενα μηνα το πολύ ειναι για πεταμα!!! Αλλα πηρα και 5 απο τα mothercare που ειναι μεχρι 3 μηνων ή 6,5 κιλά αρα θα με πανε καιρο!!! Θελω να παρω και κανενα απο τα h&M αμα παμε με δαντελιτσα:):):)

Τα μεσαια σελτεδακια μεγαλα τα βλεπω εγω!!!! ειναι μεγαλυτερα απο την αλλαξιερα μου!!! Στο μελλον που θα ξαναπαω θα προτιμησω μεγαλα!!!!

Απο την 32 εβδομαδα πολύ μεγαλωσε ο μπεμπης μεχρι την 36 εβδομαδα πανω απο 200 γρ την εβδομαδα!!!!

Μαρτζυ μου Ξεκινησα 49 και τωρα ειμαι 54 θελω να παρω αλλα 4!!!!! Λεω μηπως τα πλενω νωρις και χασουν το αρωμα τους!!!! Αλλα σε μια εβδομαδα θα αρχισω τα πλυντηρια!!:):):):) Θα καθαρισω και καλά το δωματιακι της!!!!:):)


YgXXp2.png

wbSJp2.png

Link to comment
Share on other sites

Magda εμένα με βόλεψαν τα μικρά σελτεδάκια πάρα πολύ! Τα μεγάλα οχι.....Είναι θέμα καθαρά προσωπικό τελικά! Πάρε και μικρά και μεγάλα για να έχεις! Πάντως χρειάζονται...Εγώ έχω 5 και νόμιζα πως ήταν πολλά, αλλά σε πληροφορώ πως μια χαρά βολευτηκα!

Εγω πήρα τρια εσωρουχάκια κοντομάνικά από τζάμπο! Το ένα χάλασε, ξεχείλωσε....Τα άλλα δύο βγήκαν πολύ καλά....Μεγαλώνουν πάντως πολύ γρήγορα τα ζουζούνια!

Εμένα η δικιά μου έφτασε 56 πόντους και 4.500 κιλά!

Καλά, αυτά που πήρες απο τα mother care θα δεις πόσο πολύ θα σε ικανοποιήσουν! Μου έδωσε μία φίλη μου φορμάκια που τα είχε πάρει για την κόρη της από εκεί.Να φανταστείς ότι αρχικά δεν ήθελα να τα πάρω,! Για να μην την θίξω όμως, μιας που προσφέρθηκε της είπα να τα φέρει! Μου έφερε το λοιπόν μια ολόκληρη σακούλα με 22 παρακαλώ φορμάκια διαφόρων μεγεθών! ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ!!!! Φοβερή ποιότητα λέμε.....Αφού δεν ξέρω ποιο να της πρωτοφορέσω για να προλάβω να την δω με όλα.....

Της έχεις φτιάξει δικό της δωμάτιο; Εσύ πού θα κοιμάσαι για αρχή; Εγώ την έχω στο υπνοδωμάτιό μας! Με το που θα περάσει το καλοκαίρι θα την μεταφέρω σε δικό της χώρο, αλλά σκέφτομαι μέχρι τον 6ο να κοιμάμαι κι εγώ στο ίδιο δωμάτιο!


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

τι κιλα ειναι αυτα ρε κοριτσια?εγω στην μαρια ξεκινησα 62 τελειωσα 78 κ μετα εφτασα το λιγοτερο 66 μετα ξαναπαχυνα εφτασα 72 κ ξεκινησα τοσο στην μπεμπα κ εφτασα παλι 78 μετα την γεννα εφτασα 69 κ οσο θηλαζα εφτασα τα 75 τωρα ειμαι 62 κ θελω κανα 5αρη ακομα να ερθω στα κανονικα μου γενικα αποτι καταλαβατε ανοιγω μαζευω χαχαχαχα


PQcgp2.png

ΜΑΡΙΑ-ΕΙΡΗΝΗ.ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

GU6Yp2.png

ΚΑΘΕ ΚΑΗΜΟΣ ΜΟΥ ΠΕΡΝΑ ΜΕ ΜΙΑ ΣΑΣ ΜΑΤΙΑ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


οντως του τζαμπο τα νουμερα ειναι περιεργα αλλα πολυ μικρα κ αλλα τεραστια

τα μωρακια αποτι διαβαζω μια χαρα

δομνα σου επετρεψε ο γιατρος τοσο νωρις μπανια εμας κ τις δυο απο 6-7 μηνων κ αυτο με το ζορι


PQcgp2.png

ΜΑΡΙΑ-ΕΙΡΗΝΗ.ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

GU6Yp2.png

ΚΑΘΕ ΚΑΗΜΟΣ ΜΟΥ ΠΕΡΝΑ ΜΕ ΜΙΑ ΣΑΣ ΜΑΤΙΑ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τι κιλα ειναι αυτα ρε κοριτσια?εγω στην μαρια ξεκινησα 62 τελειωσα 78 κ μετα εφτασα το λιγοτερο 66 μετα ξαναπαχυνα εφτασα 72 κ ξεκινησα τοσο στην μπεμπα κ εφτασα παλι 78 μετα την γεννα εφτασα 69 κ οσο θηλαζα εφτασα τα 75 τωρα ειμαι 62 κ θελω κανα 5αρη ακομα να ερθω στα κανονικα μου γενικα αποτι καταλαβατε ανοιγω μαζευω χαχαχαχα
Κοριτσάκι μου είμαι 38 χρονών και ποτέ δεν πέρασα τα 53 κιλά! Εχει να κάνει και με το σκαρί του κάθε ανθρώπου! Εγώ γενικώς είμαι και λιτοδιαιτη! Δεν τρώω πολύ το βράδυ πχ! Πίνω μόνο γαλατάκι! Αλλά και τη μέρα δεν μπορώ να πω πως σκοτώνομαι στο φαί! Επίσης σκέψου πως δεν με ενθουσιάζουν γλυκά, παγωτά, αναψυκτικά......

BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

Μη μιλάτε για κιλά.. Εγώ δεν σας λέω πόσο ξεκίνησα την εγκυμοσύνη.. Θα σας πω μόνο ότι πήρα μόλις 8 κιλά και έχασα 15!

Πήγαμε χθες στην παιδίατρο. Ο μικρός σε 40 μέρες πήρε 1.5 κιλό και 5 πόντους! Η γιατρός τρομερά ευχαριστημένη με την εξέλιξή του, μου είπε ότι είναι πολύ δυνατό και γεροδεμένο παιδί και ότι δεν θα είναι γκρινιάρης αλλά υπερκινητικός.. Αλλοίμονο στην πεθερά μου που θα τον κρατάει! Κάναμε 2 εμβόλια μαζεμένα και ο μικρούλης μου είναι λίγο ζαβλακωμένος σήμερα (κοιμάται αρκετά) αλλά από όρεξη μια χαρά!

Μας έδωσε την άδεια να ξεκινήσουμε μπάνιο στη θάλασσα σιγά σιγά και έτσι προμηθευτήκαμε τις ειδικές πάνες (δεν θέλω να λερώνουμε τη θάλασσα αλλά θέλω να είμαι και σίγουρη ότι δεν θα μου πάθει καμιά ουρολοίμωξη)! Ήδη έχει πάρει χρωματάκι από την αντηλιά και μας συνέστησε 2 αντηλιακά.. Ένα της Avene και ένα της Frezyderm ..

Επίσης από 15 Αυγούστου ξεκινάμε φρουτάκι και τα επόμενα εμβόλια με το καλό τον Σεπτέμβρη!

Πήγα κι εγώ σήμερα και έκανα γενικές εξετάσεις (για συμπαράσταση στον μπεμπάκο μου) και περιμένουμε όλο ανυπομονησία το Σάββατο για να σηκωθούμε να πάμε στο χωριό.. Πλέον δεν κρατιόμαστε με τίποτε στην Αθήνα!

Σας φιλώ γλυκά!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο στον μικρουλη!!!:):) Ποσα κιλα ειναι τωρα ο μικρούλης??? Αληθεια για βαφτισει τι σκεφτεστε??

Μαρτζυ μου και εμενα μου ειπαν πως τα mothercare ειναι πολύ καλα ποιοτικος αλλα γι' αυτο ειναι και τοσο ακριβα.

Ανδριανη μου και εγω δεν βαζω κιλά ευκολα και δεν πειναω γενικα!!! Αλλα τωρα εχω πολλα αποθημενα μετα την γεννα θελω γλυκα παγωτα και σοκολατες:):)


YgXXp2.png

wbSJp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μαγδούλα ο μικρός έχει φτάσει τα 6.200! Η βάφτιση θα γίνει στις 20 Οκτωβρίου (ανήμερα της γιορτής του) στην εκκλησία που παντρευτήκαμε. Τραπέζι θα κάνουμε μόνο για τους πολύ στενούς συγγενείς και αυτό διότι οι περισσότεροι θα έρθουν από επαρχία.. Μακάρι να είχαμε τη δυνατότητα να κάνουμε για όλους αλλά αυτό δεδομένου των οικονομικών συνθηκών είναι φύση αδύνατο..


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...