Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

Ποιές προσπαθούμε για μωράκι στο UK;


PurpleSun

Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια!!!

Μένω κι εγώ στην Αγγλία εδώ κι αρκετά χρονια (νότια)... Γράφτηκα πρόσφατα στο forum, οπότε ακόμα ψάχνομαι να δω τι παίζει :P

Εδώ και 4 μήνες αποφασίσαμε με τον άντρα να βάλουμε μπρος για παιδάκι, τζίφος βέβαια μέχρι τώρα αλλά συνεχίζουμε με θετική σκέψη...

Υπάρχουνε άλλες κοπέλες που είναι στην φάση της προσπάθειας για το πρώτο (ή και 5ο) τους μωράκι; Έτσι για να μοιραζόμαστε τις ανησυχίες μας :D


gMLBp1.png

Purple Sun? Or shall I say Purple... rain? ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σου PurpleSun κι εγω ειμαι Αγγλια στο νοτο ;) επισης, και προσπαθω για μωρακι πολυ καιρο τωρα. Και εχουμε μπλεξει στα γραναζια του NHS για ν κανουμε εξετασεις και τετοια. Εσυ αν προσπαθεις μονο 4 μηνες, ειναι πολυ νωρις για να απογοητευτεις, δεν υπαρχει κανενας λογος. Μονο ρωτα τον gp για να παρεις folic acid, ειναι πολυ συμαντικο οταν προσπαθεις για παιδακι, εγω το εμαθα λιγο αργα.

Link to comment
Share on other sites

kalhmera koritsia

egw eimai notion londino alla den prospa8w akoma gia 2o giati perimenw na kanw mia mikroepemvash sto sth8os kai lew na prospa8hsw gia to 2o meta apo auto

purple pou eisai esu?

Sophisticate erxesai ap'oti eida londino e? pou konta 8a eisai?

kaloshr8ate sthn parea mas!!


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

Καλως σε βρηκαμε natasa133 μου. Μολις γραφτηκα στο site και ειμαι απιστευτα χαρουμενη που βρηκα τετοια ανταποκριση αμεση. Ερχομαι νοτιο ανατολικα του Λονδινου, στο Egham βρηκαμε σπιτι, που να ειναι και οικονομικο και να βλεπετε κιολας το σπιτι, γιατι με το κεντρο απογοητευτηκαμε.

Τωρα πρεπει να αλλαξουμε gp αυτο λιγο με αγχωνει. Εσυ μηπως ξερεις καποιον καλο? Ειστε καπου εκει κοντα?

Γιατι εχουμε αρχισει τις εξετασεις λογο τ οτι δεν μπορουμε να κανουμε παιδακι και χρειαζομαι εναν καλο gp για να προχωρανε λιγο πιο γρηγορα, οσο γινεται για Αγγλια.

Να σαι καλα :)

Link to comment
Share on other sites

thn perioxh den thn xerw, einai omorfa? exei kala sxoleia? exei kalo commute me to londino?

egw menw Croydon gia tous idious logous. h perioxh den leei kai polla alla akoma den exw polles apaithseis. eimai mono 1,5 xrono edw kai lew na mazepsw kanena fragko (h kalutera kamia lira) gia na kataferw na agorasw spiti kapoia stigmh se mia kaluterh perioxh.

doulevw sto Guy's hospital kai 8a sou sumvouleva na peis sto GP na se kanei refer sto assisted conception unit tou Guy's. einai genika apo ta kalutera nosokomeia tou UK

pote erxesai, poso kairo meneis edw kai pou douleveis?

se eprixa stis errwthseis e?


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

natasa133 μου, σου στελνω πμ και σου απανταω ολες τις ερωτησεις, για ν μην φυγουμε τελειως απο το θεμα τις σελιδας ;) μενουμε πολυ κοντα, ειναι 50 λεπτακια με το αυτoκινητο :)
Link to comment
Share on other sites

natasa133 μου, σου στελνω πμ και σου απανταω ολες τις ερωτησεις, για ν μην φυγουμε τελειως απο το θεμα τις σελιδας ;) μενουμε πολυ κοντα, ειναι 50 λεπτακια με το αυτoκινητο :)

Γειά σας κι από μένα!!!

Πολύ χαίρομαι που βρήκα κορίτσια κοντά μου!!! Καλώς να έρθεις natasa133 στα μέρη μας...Καλά είναι κι εγώ λίγο καιρό έχω εδώ (εκεί που ήμουνα πριν μ'άρεσε καλύτερα για να είμαι ειλικρινής)...Κι εγώ νότια είμαι αλλά κοντά στο Λονδίνο στο Kent....

Που λες Sophisticate πήγα στον GP και μου είπε μόνο να τρώω καλά, να πάρω folic acid και that's it.... Ούτε εξετάσεις αίματος για στίγμα μεσογειακής αναιμίας ούτε και για την απλή αναιμία που έχω!!! Καμία πληροφορία κι είναι και γυναίκα....

Εσύ που προσπαθείς περισσότερο καιρό σου έχει πει τπτ ο GP; Έχεις κάνει καθόλου εξετάσεις στην Ελλάδα ή εδώ; Δεν χρειάζεται να κάνουμε τπτ ή απλά βαράμε στα τυφλά; :D


gMLBp1.png

Purple Sun? Or shall I say Purple... rain? ;)

Link to comment
Share on other sites

PurpleSun μου, αυτα που σου ειπε για αρχη ειναι καλα οντος. Γιατι 4 μηνες ειναι πολυ λιγο διαστημα. Αλλα για το στιγμα αν εχουν οι γονεις σου καλο θα ειναι να της το πεις για να το ελενξετε, μην χανεται χρονο. Αλλα και να εχεις πιανεις παιδι χωρις προβλημα. Αν οι γονεις σου δεν εχουν τοτε ολα οκ! Αν δεν ξερεις και δεν θες να το μαθουν οι γονεις ακομα τοτε ζητατο μονη σου να το κανεις και πες της για κληρονομικοτητα για να την πεισεις. Αν εχετε κι οι δυο στιγμα παλι κανετε παιδακι αλλα εχει καποιο μικρο ποσοστο να εχει μεσογειακη ανεμια, αυτα θα τα μαθετε μετα αν τυχει κατι τετοιο.

Επισης μπορεις να ακολουθησεις και καποια tips, οπως δεν σηκωνεσαι απο το κρεβατι απ'ευθειας μετα για να μην αναγκασεις τα σπερματοζωαρια να υποστουν το νομο της βαρυτητας και να πεσουν πριν φτασουν στο στοχο. Ενα μαξιλαρι κατω απο τη μεση σ οταν γινεται η συνουσια για να ειναι πιο ευθεια η πορια που θα ακολουθησει το σπερμα. Οχι αλκοολ και εσυ και ο συντροφος σου, αλλα εμεις οι Ελληνες δεν ειμαστε σαν κι αυτους εδω ξερουμε ν το ελενχουμε. Λιγοτερο τσιγαρο αν καπνιζεις και εσυ και ο συντροφος σου. Και απολευση πανω απο ολα, μην το βαλεις στο μυαλο σου και ανχωθεις, δεν υπαρχει λογος. Ευχομαι γρηγορα ν ερθει το θαυματακι σας και ν μην χρειαστεις περαιτερο καθοδηγηση :D

Link to comment
Share on other sites

PurpleSun μου, αυτα που σου ειπε για αρχη ειναι καλα οντος. Γιατι 4 μηνες ειναι πολυ λιγο διαστημα. Αλλα για το στιγμα αν εχουν οι γονεις σου καλο θα ειναι να της το πεις για να το ελενξετε, μην χανεται χρονο. Αλλα και να εχεις πιανεις παιδι χωρις προβλημα. Αν οι γονεις σου δεν εχουν τοτε ολα οκ! Αν δεν ξερεις και δεν θες να το μαθουν οι γονεις ακομα τοτε ζητατο μονη σου να το κανεις και πες της για κληρονομικοτητα για να την πεισεις. Αν εχετε κι οι δυο στιγμα παλι κανετε παιδακι αλλα εχει καποιο μικρο ποσοστο να εχει μεσογειακη ανεμια, αυτα θα τα μαθετε μετα αν τυχει κατι τετοιο.

Επισης μπορεις να ακολουθησεις και καποια tips, οπως δεν σηκωνεσαι απο το κρεβατι απ'ευθειας μετα για να μην αναγκασεις τα σπερματοζωαρια να υποστουν το νομο της βαρυτητας και να πεσουν πριν φτασουν στο στοχο. Ενα μαξιλαρι κατω απο τη μεση σ οταν γινεται η συνουσια για να ειναι πιο ευθεια η πορια που θα ακολουθησει το σπερμα. Οχι αλκοολ και εσυ και ο συντροφος σου, αλλα εμεις οι Ελληνες δεν ειμαστε σαν κι αυτους εδω ξερουμε ν το ελενχουμε. Λιγοτερο τσιγαρο αν καπνιζεις και εσυ και ο συντροφος σου. Και απολευση πανω απο ολα, μην το βαλεις στο μυαλο σου και ανχωθεις, δεν υπαρχει λογος. Ευχομαι γρηγορα ν ερθει το θαυματακι σας και ν μην χρειαστεις περαιτερο καθοδηγηση :D

Βασικά η μητέρα μου, χωρίς να θυμάται 100%, νομίζει ότι ο πατέρας μου είχε στίγμα. Οπότε το ζήτησα απο την GP αλλά μου είπε αυτά θα τα δει η midwife αφού μείνεις έγκυος.... Αλλά αν έχετε και οι 2 στίγμα ειναι 25% πιθανότητες να βγεί μωράκι με μεσογειακή αναιμία οπότε μετά είναι αργά!!! Βασικά είναι λίγο αδιάφορη η γιατρός αυτή αλλά τι να κανείς;

Εσένα τι εξετάσεις σου έχουνε δώσει να κάνεις; Σε έχουνε κάνει refer σε fertility clinic ή σου έχει δώσει εξετάσεις ο GP;

Έχεις δοκιμάσει τεστ ωορυξίας; Δοκίμασα κάτι απο τα Wilkinson, αυτά που η γραμμούλα πρέπει να είναι πιο σκούρα από την γραμμή του test αλλά τζίφος, δεν την βρήκα ή δεν έκανα!!! Πρέπει να κάνεις 2 την ημέρα, ξέρεις/ξέρετε; Αυτό τον μήνα πήρα Clear Blue, είναι ακριβά ρε παιδί μου!!!! Ελπίζω να μην θέλει 2 γιατί έχω μόνο 7!

Καλή επιτυχία στις προσπάθειες σας και καλό κουράγιο!!! Εύχομαι μ'ένα μωρακι γερό σύντομα σε σένα και σε όλες μας ;)

PS: Τι απίστευτος καιρός είναι αυτός που έχουμε!!! Η υγρασία είναι ένα θεμα, λίγο αποπνικτικά ειναι, αλλά μην τα θέλουμε κι όλα δικά μας.... Έχει ηηηηλιο!!!


gMLBp1.png

Purple Sun? Or shall I say Purple... rain? ;)

Link to comment
Share on other sites

purple sto kent e? gia pes oraia einai ekei? exw akousei oti omorfa!

koita 4 mhnes einai to tpt gia na se steiloun se eidiko. nomizw toulaxiston 1 xrono prepei na prospa8eis xwria apotelesma gia na pas

oi perissoteres exetaseis den exei nohma na ginoun apo prin mias kai 8a epanaleif8oun sthn egkumosunh. opws les mono to stigma exei nohma na kaneos apo prin gia na xereis alla epeidh den to exoun polu edw (exou kai mesogeiakhs anaimias) den to exoun sta aparaithta isws,

ase pou akoma kai na exete kai oi 2 ti 8a kanete? 8a xwrisete h de 8a kanete paidi? nomizw to skeptiko einai perissotero afou meieneis egkuos exetazeis tin pi8anothta na exei to emvruo 8ema. mporei kai na kanw la8os. pantws an se apasxolei toso kai isws se vasanizei an pas ellada kanto gia na sou fugei. sthn ellada epeidh kapote eixame entono provlhma me auto einai polu eukolo na elegxteis. ephseis an den mporeis esu rwta an mporei na to kanei o pateras sou kai h mama sou.

mhn agxwnwsai kai apolause th diadikasia!

twra pouy einai kalokairi kai eimaste pio xalaroi einai pio eukolo.


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


PurpleSun θα συμφωνισω με τη Νατασα, ειναι πολυ δυσκολο ν σε στειλουν σε ειδικη fertility clinic αν δεν προσπαθεις πανω απο ενα χρονο. Εμενα με εστειλαν μετα απο 1χρονο και 7 μηνες. Και επισης ακριβως οπως ειπε η Νατασα αν εχετε κ οι 2 στιγμα τι θα κενετε, δε θα κανετε παιδακι ή θα χωρισετε? οποτε σε ολες τις περιπτωσεις δεν σου χρειαζεται αυτη τη στιγμη.

PurpleSun μου μην μου αγχωνεσαι please, ειναι παρα πολυ νωρις. Ποσο χρονων ειστε αν επιτρεπετε φυσικα :D

Να ειστε καλα, χαρητε τον ερωτα σας, χαρητε τον φανταστηκο πρωτοφανη καιρο της αγγλιας και θα ερθει :D

Επισης τα τεστακια wilkinson για τη γονιμη μερα δουλευουν, μονο ν ακολουθησεις ακριβως τις οδηγιες τους, για το ποια μερα πρεπει ν αρχισεις, και επισης να το κανεις περιπου 3 ωρες μετα απο το πρωινο ξυπνημα, οχι τα πρωτα ουρα γιατι δε δειχνει λεει στις οδηγιες. Σε εμανα δουλευει κανονικα. Μηπως περνεις καποια φαρμακα, αν ναι μπορει ν αναστηλει την ωοριξια, μονο παρακεταμολη επιτρεπετε. Αν παλι δε την βρεις και με τα clear blue και εισαι σιγουρη οτι κοιτας τις σωστες μερες (απο 10 μεχρι 16 μερα μετρωντας απο την πρωτη μερα περιοδου για ν την βρεις για πρωτη φορα, μετα θα την ξερεις στο περιπου αν εχεις περιοδο στην ωρα της). Αν δεν την βρεις και παλι τον αλλο μηνα τοτε ν το πεις στον gp, ειναι συμαντηκο,αν δεν εχεις γονιμη μερα ή αν εστω δεν μπορεις ν την βρεις, θα σου εξηγησει ακριβως πως να τη βρεισ ή θα σ κανει αιματολογικες για ν την βρειτε. Αν ο gp δεν ειναι καλος και νομιζεις οτι δεν σε προσεχει μπορεις παντα ν τον αλλαξεις, ν βρεις ενα αλλο, δεν υπαρχει προβλημα σε αυτο.

Οι εξετασεις π εκανα πληροφοριακα ηταν αιματολογικες για γονιμοτητα, θυρωιδη, και σπερμοδιαγραμμα και την επομενη εβδομαδα θα κανω ενα ultrasound. Μεχρι εκει. Στιγμα καναμε υποχρεωτικα γιατι ο συντροφος μου ειχαν κ οι 2 γονεις του ακι ηταν μεγαλο το ποσοστο κληρονομικοτητας, εγω δεν εχει κανενας απο τους γονεις και θεωρησαν οτι ειναι περιτο.

Ελπιζω να σε βοηθησα :)

Καλο βραδακι κ στις 2 σας :D

Link to comment
Share on other sites

Αχ είδα νοτια κ χαρηκα...αλλά δυτικονοτια δεν είναι κανείς χαχαχα

Προσωπική εμπειρία δεν έχω έζησα όμως τις προσπάθειες της κολλητουλας μου με το NHS. Τα κατάφερε εν τέλει κ πλεον έχει ενα ομορφο κοριτσάκι. Σας εύχομαι καλη επιτυχία γιατί περίπτωση με περιπτωση διαφέρει κ θέλει πολυ υπομονή. Ολά να σας πάνε καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας γειά σας!!

Natasa133 καλά είναι στο Kent γένικα, όμορφα είναι και posh (λένε) έχει ωραίες πόλεις απ' όσο έχω πάει γύρω γύρω!!! Εδώ που μένουμε δε μ' αρέσει και πολύ, αλλά εδώ έχει ο άντρας μου σταθερή δουλειά οπόοοοτε... εδώ :D

Νοτιοδυτικά μετακόμισε ένας φίλος πρόσφατα (Plymouth) κι είναι ενθουσιασμένος, ε κι η Κορνουάλη είναι πασίγνωστη!! Εσύ είσαι ευχαριστημένη fairymummy;

Sophisticate σ'ευχαριστώ πολύ, αυτά που μου λες με βοηθάνε πολύ!! Εμένα τα τεστάκια από τα Wilkinson δεν με βολέψανε, ακολούθησα τις οδηγίες και δεν την βρήκα.... δεν θέλω να σκέφτομαι ότι ίσως και να μην κάνω ;) Θα κάνω τα Clear Blue και fingers crossed... Θα σας πω πως πήγε :D Όσο για εξετάσεις, δυστυχώς ο πατέρας μου δεν ζει για να εξακριβώσω αν όντως είχε στίγμα. Από άλλες εξετάσεις, είχα κάνει κάτι ορμονικές για τον θυροειδή (γιά άσχετο λόγο) και δεν είχανε δει τπτ περιεργό.

Κάτι άλλο ρε παιδιά, δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου, αλλά από τότε που ξεκινήσαμε τις ελεύθερες επαφές παρατηρώ διάφορα περίεργα! Για παράδειγμα μίκρυνε ο κύκλος μου και πήγε 26 μέρες (26-28) ή έχω πόνο στην αριστερή και μόνο ωοθήκη κάθε μήνα τις μέρες της ωορυξίας αλλά και μούδιασμα σε αριστερό χέρι και πόδι!!! Παρατήρησε καμία τπτ τέτοιο περίεργο όταν ξεκίνησε να προσπαθεί; Ίσως να είναι και σύμπτωση βέβαια.

Πολλεέεες απορίες έχω ε; :D


gMLBp1.png

Purple Sun? Or shall I say Purple... rain? ;)

Link to comment
Share on other sites

PurpleSun, γιατί δεν κάνει η μητέρα σου την εξέταση για το στίγμα και αν δεν έχει, όλα καλά. Αν έχει, το ψάχνετε περισσότερο.

Ο άντρας σου έχει στίγμα;

Για τα άλλα που ρωτάς δεν ξέρω να σου πω. Φαντάζομαι είναι η ιδέα σου. Πάντως 4 μήνες είναι λίγοι. Μην αγχώνεσαι από τώρα, είναι νωρίς. Καλές προσπάθειες :wink:


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

geia sou purple

opws sou xana pa an 8eleis kane ellada (an kateveis fetos) ena test gia th mesogeiakh anaemia an kai genika oi an8rwpoi pou exoun exoun sunh8wws k mia mikrh anaemia opote an kaneis suxna exetaseis kai den exeis dei kati tote mhn polu agxwnesai. h xaderfh mou emeine egkuos me th voh8eia tou clear blue. nomizw to xrhshmopoihse toulaxiston 2-3 mhnes.

oso gia to 8ureoeidh, epeidh eimai kamenh, 8a sou elega molis meineis egkuos me to kalo na kaneis exetash.

kata ta alla pou konta eisai sto kent? egw to skeftomai gia to mellon giati exei grammar schools. vevaia einai polu duskolo na mpeis.

epipleon exei kapoia merh pou exoun polu kalo commute me to London bridge pou einai h douleia mas.


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...