Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 4 λεπτά , marmaki είπε:

      Με πρόλαβες!!

      Επειδή εμείς ήμαστε κάποιες χρονιές κάτω και κάποιες πάνω απτα 40.000 το έψαξα και βρήκα κι εγώ αυτά και οι υπολογισμοί μου λένε οτι το ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα των 40.000 για οικογένεια που κάνει τωρα το πρώτο του παιδί πρέπει να βγαίνει γύρω στα 75.000 ευρώ.

      Γι αυτό μου έκανε εντύπωση που είπε η @LeneL παραπάνω ότι είχε οικογενειακό εισόδημα λίγο πάνω απτα 40.000 ευρώ και δεν πήρε το επίδομα. Είχες κάνει αίτηση και στην απέρριψαν @LeneL;

       

      Κορίτσια μου θα σας στενοχωρήσω.. αν μιλάμε για το ίδιο επίδομα, γιατί έχω αρρωστουλια τα δίδυμα και είμαι άυπνη 3 μέρες, η αίτηση φεύγει αυτόματα μόλις γεννηθούν και δηλωθούν στο ληξιαρχείο. Όταν το οικογενειακό εισόδημα είναι πάνω από 40.000, η αίτηση απορρίπτεται αυτόματα. Όπως είπε και μια άλλη κοπέλα παραπάνω, η Λίνα νομίζω, τα επίδομα είναι βοηθητικά για μεσαια- χαμηλά εισοδήματα. Με 75.000 ετήσιο εισόδημα, δε νομίζω ότι βγαίνει επίδομα. Εγώ με λίγο πάνω από 40.000 και δύο παιδιά, δεν δικαιούμαι όχι επίδομα, ούτε καν τα όρια του ΕΣΠΑ για βρεφικούς...

Ποιές προσπαθούμε για μωράκι στο UK;


PurpleSun

Recommended Posts

Ελάτε κορίτσια, όλες για πατινάζ!!! :tongue:

Τρεχουμε τωρα...χιχιχιχιχι

Εγω περισι εκανα εγχειρηση στο χερι μ εκατσα 1 μηνα σπιτι αλλα δεν εγινε κατι! :(

Αν ειναι ν τυχει θα τυχει τλκ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Christina123 μου σ΄ευχαριστω για το μυνημα, με βοηθησε πολυ. Αν ειναι θα ρωτησω αυριο το γιατρο αν αυτο γινεται κ εδω, η μεθοδος με την ενεση. Μου φανηκε αρκετα ευκολο κ ας το πληρωσουμε, σιγουρα θα ειναι πιο φθηνο και πιο ευκολο απο την τεχνιτη γονημοποιηση. Σου ευχομαι με το καλο το μωρουλι σου ν ερθει στον κοσμο. Με ενα πονο :) γερη και δυνατη ν εισαι :)

Θα σας πω αυριο τα αποτελεσματα και τι εγινε.

Purple sun θα σε κραταω ενημερη για οτι γινει για ν το εχεις στο νου σ ολη τη διαδηκασια αν κ σ ευχομαι συντομα ν πιασεις παιδακι κ ν μην χρειαστεις τπτ απο ολα αυτα ν κανεις :) μην μ αγχωνεσαι :)

Ούτε και στην Ελλάδα συνηθίζεται γιατί οι γιατροί προτιμούν την εξωσωματική που τα παίρνουν χοντρά... Η μία από τις κοπέλες που μου το είπε είχε κάνει πολλές αποτυχημένες προσπάθειες εξωσωματικής πριν από αυτό...

Σας εύχομαι ένα μωράκι γρήγορα!!! :tongue::tongue::tongue:


kPAZp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τρεχουμε τωρα...χιχιχιχιχι

Εγω περισι εκανα εγχειρηση στο χερι μ εκατσα 1 μηνα σπιτι αλλα δεν εγινε κατι! :(

Αν ειναι ν τυχει θα τυχει τλκ!

Άντε το δικό σου ήταν χέρι, της Christina που ήταν πόδι, πώς στο καλό το κατάφεραν; Ακροβατικά κάνατε βρε Christina?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κοριτσάκια!!!

Biggi και Sophisticate ίσως να έχετε δίκιο και ο GP να μην ξέρει... Εγώ βασικά ρώτησα μια γνώμη γιατί μου φάνηκε περίεργο το ότι ρώτησα τον GP για εξετάσεις αίματος για να δούμε στίγμα, αντισώματα ερυθράς (που δεν έχω περάσει) αναιμία κτλ κτλ και μου είπε αφού μείνεις έγκυος... Δεν του ζήτησα να δω και την..... προλακτίνη!!!! Επειδή λοιπόν μου φάνηκε περίεργο και της μητέρας μου το ίδιο γι αυτό το ανέφερα, δεν το έχω τόσο άγχος. Όπως λέει κι η Christina123 θεωρώ ότι αυτές οι εξετάσεις πρέπει να γίνονται από πριν για να ξέρεις τι να περιμένεις και τι να προσέχεις.

Sophisticate δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω και πολύ σ' αυτό γιατί δεν ξέρω... Στην Ελλάδα κάνουνε πολλές εξετάσεις οπότε αν κοιτάξεις σε κανένα θέμα, που γράφουνε κοπέλες που μένουνε Ελλάδα, ίσως πάρεις ιδέες. Ρώτα και γι αυτή την μέθοδο με την ένεση που λέει η Christina123 αλλά, λογικά πάντα, ο γιατρός θα σου πει τι θέλει/χρειάζεται να κοιτάξει και τι πρέπει να κάνεις στα επόμενα βήματα... Η αλήθεια είναι πως ίσως έχουμε πάρει τους GP με κακό μάτι γιατί στην Ελλάδα οι γιατροι σε ξετινάζουνε στις εξετάσεις για να παίρνουνε λεφτα...

Από την άλλη είναι δυνατόν να νιώθουμε δέος που θα δούμε γυναικολόγο μέσω NHS και να προετοιμάζουμε ερωτήσεις; Έτσι κάναμε κι εμείς όταν, με τα χίλια ζόρια, είδαμε μια νοσοκόμα δερματολογικού για μια ελιά περίεργη που είχε ο άντρας μου, είχαμε σημειώσεις κι ερωτήσεις για να μην ξεχάσουμε τπτ!!! Νομίζαμε βέβαια ότι θα δούμε τον γιατρό αλλά στο τέλος απλά οι φωτογραφίες της ελιάς που έβγαλε η νοσοκόμα, περάσανε από συμβούλιο δερματολόγων (χωρίς να είμαστε εμείς εκεί) και μας στείλανε ένα γράμμα σπίτι οτι δεν χρειάζεται επέμβαση!!!! Έλεος έτσι; Τα σταματάω εδώ τα σχόλια περί NHS για να μην ξεφύγουμε τελείως από το θέμα :-D

isla prenatal vitamins μου είπε ο GP (:-D) ότι δεν χρειάζεται, μόνο φυλικό οξύ μου είπε ότι είναι καλό να πάρω από πριν κι όταν με το καλό μείνω θα μου κάνει εξετάσεις η midwife να δεί αν χρειάζομαι άλλες βιταμίνες... Οπότε μόνο folic acid παίρνω εγώ.

Θετική σκέψη Sophisticate και θα τα καταφέρουμε!!! Ελπίζω να βγάλεις άκρη σήμερα με τον γυναικολόγο, λέγε μας κι εμάς πως πάει, και γρήγορα μ'ένα + τεστάκι και μ'ένα γερο μωράκι!!!! Ίσως να πάμε και για πατινάζ να μας δείξει κι η Christina123 τι ακριβώς έκανε, γιατί η εγχείρηση στο χέρι δεν βοηθάει απ' ότι φαίνεται :-D


gMLBp1.png

Purple Sun? Or shall I say Purple... rain? ;)

Link to comment
Share on other sites

purple sun otan phgaina r/v ston gunaikoloo mou oso eimoun egkuos etoimaza lista me erwthseis mhn tuxwn kai xehasw kamia :)

oute egw exw perasei eru8ra alla eutuxws eixa antiswmata.

na sou pw thn alh8eia auto to 8ewrw polu pio sumantiko apo to stigma mias kai mporeis kati na kaneis gi auto enw gia to stigma oxi

egw otan eipa sth GP oti skeftomai na xekinhsw prospa8eies na kanw paidi epeidh xerei pws exw provlhma me to 8hreoeidh mou eipe 8a me steilei se eidikous (enw kanonika me parakolou8oun oi GP ) prin xekinhsw prospa8eies.

nomizw oti prepei na pernoume oti mporei na mas dwsei to ka8e susthma.


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

gia tis nhtamikes o gun sthn ellada mou eixe pei oti efoson trefomai swsta den xreiazete na pernw tpt. epeidh den mporousa na piw gala mou edeine mono asvestio

Εσύ έχεις και γυναικολόγο στην Ελλάδα ή εκεί γέννησες; Κι εγώ έχω να πιώ γάλα από τότε που σταμάτησε να με θηλάζει η μητέρα μου οπότε θα το έχω στο μυαλό μου να το ρωτήσω κι εγώ αυτό για το ασβέστιο. Χωρίς εξετάσεις στο έδωσε; Θα αρχίσω να ετοιμάζω κι εγώ λίστα με ερωτήσεις μου φαίνεται γιατί σαν πολλές μαζεύονται... :D Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες/ιδέες natasa133 και Christina123 :)


gMLBp1.png

Purple Sun? Or shall I say Purple... rain? ;)

Link to comment
Share on other sites

eimoun ellada otan ekana to gio mou alla prospa8w na ton episkeptomai opote katevainw giati einai korufh. to asvestio mou to edwse xwris exetaseis. genika einai kata twn polwn exetasewn. mou edwse mia lista molis emeina egkuos (apo opou k anakalupsa to issue me to 8ureoweidh) kai meta nomizw allh mioa for a pros to telos monwn ourwn.

fantasou oti ekana monh mou kati aimatologikes kai me "malwse"

genika einai apo tous an8rwpous pou den vlepoun thn egkumosunh san arrwstia


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


eimoun ellada otan ekana to gio mou alla prospa8w na ton episkeptomai opote katevainw giati einai korufh. to asvestio mou to edwse xwris exetaseis. genika einai kata twn polwn exetasewn. mou edwse mia lista molis emeina egkuos (apo opou k anakalupsa to issue me to 8ureoweidh) kai meta nomizw allh mioa for a pros to telos monwn ourwn.

fantasou oti ekana monh mou kati aimatologikes kai me "malwse"

genika einai apo tous an8rwpous pou den vlepoun thn egkumosunh san arrwstia

Η αλήθεια είναι ότι και εδώ η λογική υπαρχει, ότι η εγκυμοσύνη δεν είναι αρρώστια! Αυτή είναι η αλήθεια, οπότε πολύ καλό που κι ο γιατρός σου στην Ελλάδα είναι αυτής της λογικής... Εγώ δεν έχω γυναικολόγο στην Αθήνα, λείπω από κει γύρω στα 13-14 χρόνια κι αλήθεια είναι ότι δεν είχα ποτέ έναν σταθερό γυναικολόγο. Πάντα έκανα εξετάσεις παπ κτλ όπου ήμουνα... Εσύ από που είσαι Ελλάδα;


gMLBp1.png

Purple Sun? Or shall I say Purple... rain? ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το ίδιο το πόδι με το χέρι :D

Σκεφτείτε καταρχήν με το πόδι είσαι όλη μέρα ξάπλα... και μάλιστα με το ένα πόδι ψηλά και χωρίς ρούχα από τη μέση και κάτω - προαιρετικά το εσώρουχο :tongue::tongue::tongue:... οπότε είναι πολύ δελεαστικό για τον άνδρα που περνάει συνεχώς από μπροστά σου και σε βλέπει έτσι ;). Επίσης δεν μπορείς να τρέξεις... να αρνηθείς... να τον αποφύγεις γενικότερα!

Μιας και όλη μέρα στο κρεβάτι, αναγκάζεσαι να κοιμάσαι και άπειρες ώρες... άρα ξεκουράζεσαι. Τις πρώτες μέρες έκλεινα 12ώρα. Και επίσης μετά το σεξ παραμένεις ξαπλωμένη και με το πόδι ψηλά οπότε αφήνεις τη βαρύτητα κάνει την δουλειά της!

Φάρμακα δεν είχα πάρει καθόλου το διάστημα που κάναμε προσπάθειες.

Ένας υπέρηχος όμως είναι πολύ βασικό να γίνει. Πλέον είναι τόσο καλά τα μηχανήματα που φαίνονται τα πάντα. Οπότε αν δεν σας το κάνει το NHS, να κάνετε οπωσδήποτε όταν έρθετε Ελλάδα. Προλαβαίνεις πολλά προβλήματα που μπορεί να έχεις στην κύηση... διαφράγματα, πολύποδες,

ινομυώματα κτλ κτλ

Οι γιατροί στην Ελλάδα το παρακάνουν πάντως... και επίσης σε βάζουν για καισαρική χωρίς λόγο, ενώ στο NHS αν πραγματικά χρειάζεται!!! Οπότε όλα έχουν τα αρνητικά τους και τα θετικά τους. Σκεφτείτε ότι από τον 3ο μήνα και μετά τα 500 τα έχω σίγουρα για εξετάσεις κάθε μήνα...

Σαλπιγκογραφεία είχε κάνει η αδελφή μου μετά από εξωμήτριο... γενικά δεν υπάρχει λόγος να την κάνεις, αν δεν υπάρχει αιτία...


kPAZp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σααααας :D

Μολις γυρισα! Σας λεω οτι αν δεν ειχα προετοιμασει ερωτησεις μια που θα με εβλεπε κοριτσια και μια που θα με εδιωχνε! Ευτυχως που της εδειξα οτι εχω λιγο ιδεα για το τι συζηταμε και με πηρε στα σοβαρα. Τη Σαλπιγκογραφια ουτε καν την ειχε στο μυαλο της και της την ζητησα εγω και μετα μου ειπε ειναι μια καλη ιδεα! Δεν αντεχω οταν μου απαντανε ετσι, δλδ θα σ πω εγω τη δουλεια σ? Ελεος! Christina123 τη σαλπιγκογραφια μου τη συστησαν απο το pearents.gr μου ειπαν οτι ειναι μια απο τις πρωτες εξετασεις π πρεπει να κανεις μετα τις αιματος και το σπερματογραφημα. Και γι αυτο τη ζητησα. Γιατι βλεπεις αν τα fallopian tubes ειναι ανοιχτα και στην ουσια αν μπορεις να πιασεις παιδι. Γιατι το ovary releases the egg into the fellopian tubes, αν αυτα ειναι κλειστα δεν υπαρχει καμια πιθανοτητα ν πιασεις. Και ειναι πολυ ευκολο να λυθει.

Και μετα μ εδωσε και μια αλλη εξεταση που ειναι internal screening with microcamera, βεβαια το ραντεβου ειναι μετα απο 4 μηνες! Απο το τπτ να μ πεις καλα ειναι κι αυτο. Εχετε ιδεα τι ειναι αυτο?

Της ειπα καποια στιγμη οτι δεν θελω να φτασω 40 για ν δω ενα μωρο (ειμαι 31ος χρονων), αν γινεται ν γινει οσο ειμαι ακομη νεα και εχω αντοχες για ν το μεγαλωσω. Γιατι τη ρωτησα ακομη και για in vitro fertility. Και μου ειπε οτι δεν θα το χρονοτριβησουνε τοσο πολυ, απλα ολες οι εξετασεις (οι αιματολογικες μονο δλδ!) δειχνουν οτι ειμαι πολυ υγειης και μου δινουν το chance να προσπαθησω να κανω μωρο κανονικα! Πειτε μ εγω πως πρεπει ν αντιδρασω? Σας παρακαλω! Ειμαι τρελη που νευριαζω? Το chance αυτο το εχω εδω και 2 χρονια και δεν εχει γινει τπτ, μηπως, λεω μηπως, πρεπει να το ψαξουμε? Παιδια αυτοι οι ανθρωποι σε βγαζουν εχτος εαυτου! Δεν νευριαζω ποτε μα ποτε και αυτοι τ NHS καταφερνουν παντα να με νευριασουν τι ικανοτητα ειναι αυτη?

Ρωτησα για τη μεθοδο με την ενεση. Και μου ειπε αυτη η ενεση γινεται μονο αν δεν φιαχνεις eggs (δεν εισαι γονιμη), σου κανουν inject τα eggs και κανεις εκεινη την ημερα σεξ για να γονιμοποιηθουν (δεν πετυχενει με την 1η). Στην δικη μου περιπτωση δεν χρειαζεται γιατι ειναι γονιμη και δεν γινεται να το κανουμε.

PurpleSun ρωτησα και για τους πονους χαμηλα στην κοιλια στα μισα τ μηνα και μου ειπε ειναι ολοι φυσιολογικοι.

Δεν ειναι οτι εχουμε παρει τον gp με κακο ματι πιστευω, αλλα το οτι ειναι τα 2 ακρα αντιθετα Ελλαδα με Αγγλια, οι μεν σε ξετιναζουν στις εξετασεις για ν τα παιρνουν (και δεν ειναι λιγα τα χρηματα πιστευω) κ οι δε επειδη δεν τα παιρνουν ειναι ολα δωρεαν χρονοτριβουν παρα πολυ και μερικες φορες κανουν skip πολλα πραγματα για να γλυτωσουν το κοστος και μπορει και καποιες φορες απλα να μην ξερουν. Για παραδειγμα εγω οταν πηγα πρωτη φορα στον gp να τον ρωτησω τι να κανω γιατι προσπαθουμε πολθ καιρο και τα λοιπα, ανοιξε ενα φακελο και διαβασαι τις οδηγιες του NHS για να δει τι θα κανω!

Link to comment
Share on other sites

mhn agxwnesai k mh nevriazeis! nomizw auto to it's a good idea einai enas tropos gia na sou poun oti den einai gia twra. genika einai polu eugenikoi opote de 8a sou poun pote kati tou stil "oxi kuria mou ti einai auta pou lete, eseis 8a mas ma8ete th douleia mas!!!" opws mporei na knaoun kapoioi se dhmosia nosokomeia sthn ellada.

2 xronia den 8ewrountai kai para polla kai h exwswmatikh den einai kai oti pio eukolo. einai epipono (psuxologika duskolo) kai ligo epikundimo (oxi para polu pleon)

h fusiologikh sulipsh einai panta h kaluterh.

xerw paaaaaara polles peiptwseis an8rwpwn pou ekanan exwswmatikh kai meta ekanan paidia me fusiologikh sulipsh. kai akoma xerw arketous pou uo8ethsan kai meta emeinan egkues.

to agxos einai o XEIROTEROS ex8ros!! hremia kai xekourash pou leie kai h xristina kai fusika polu sex!!!


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...