Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Fofi! είπε:

      Δεν θα ηθελα να σκεφτομαι οτι απλα ηταν πιο τυχερο το πρωτο μου παιδακι...προτιμω να σκεφτομαι οτι ειναι τυχαιο γεγονος το 2ο και το 3ο...εννοειται θα κανω εξετασεις και οτι χρειαστει..και ισως παρω και μια 2η γνωμη...

      μπορει κ αυτο να συμβαινει,φυσικα

      καλα αποτελεσματα!

Ποιές προσπαθούμε για μωράκι στο UK;


PurpleSun

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν νομιζω οτι μπορω να παω σε ιδιοτη γιατρο, αν και εχω ιδιοτηκη ασφαλεια, γιατι η επισκεψη εδω δεν ειναι £50. Ειναι πολυ παρα πανω!

Overall ικανοποιημενη ειμαι απο τη σημερινη επισκεψη, και τις αποριες μου τις ελλυσε ολες δεν μπορω να πω. Αλλα αν δεν ρωτουσα δεν θα ειχα καμια περεταιρω επεξηγηση, δεν ειναι ετσι? Δεν μου ειπε τπτ παρα πανω!

Η εξωσωματικη ειναι το τελευταιο π σκεφτομαι, αλλα το εχω στο πισω μερος τ μυαλου μου γιατι ποτε δεν ξερεις.

Το να κανεις εξωσωματικη και μετα παιδακι κανονικα ειναι απολυτα φυσιολογικο, γιατι ο οργανισμος ξερει. Ο οργανισμος κραταει κατι σαν bakc up, δλδ ειναι οπως με τα εμβολια που τα κανεις για ν εισαγεις τον ιο και ο οργανισμος φιαχνει αντισωματα στην περιπτωση π μπορει να προσβληθεις απο τον ιο μετα απο χρονια, δεν εισαγεις αντισωματα αλλα τον ιδιο τον ιο σε μικρη ποσοτητα. Ετσι ειναι και με την εγκυμοσυνη, οταν εχεις περασει ηδη μια ο οργανισμος θυμαται τι εκανε και ειναι πολυ πιο ευκολο να το επαναλαβει. Οποτε δεν ειναι καθολου περιεργο να μεινεις εγκυος μετα απο εξωσωματικη.

Τωρα οσο για το αγχος η αληθεια ειναι οτι λιγο το εχω, αλλα δεν ειμαι και στα ακρα. Το σκευτομαι γενικα οσο περναει ο καιρος, στην αρχη δεν με πειραζε καθολου. Δεν το ειχα καν στο μυαλο μου.

Υπομονη τωρα: 1 μηνα για τη σαλπιγκογραφια και 4 για το internal screening με καμερα :D Ξερεις μηπως τι ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι μπορω να παω σε ιδιοτη γιατρο, αν και εχω ιδιοτηκη ασφαλεια, γιατι η επισκεψη εδω δεν ειναι £50. Ειναι πολυ παρα πανω!

Overall ικανοποιημενη ειμαι απο τη σημερινη επισκεψη, και τις αποριες μου τις ελλυσε ολες δεν μπορω να πω. Αλλα αν δεν ρωτουσα δεν θα ειχα καμια περεταιρω επεξηγηση, δεν ειναι ετσι? Δεν μου ειπε τπτ παρα πανω!

Η εξωσωματικη ειναι το τελευταιο π σκεφτομαι, αλλα το εχω στο πισω μερος τ μυαλου μου γιατι ποτε δεν ξερεις.

Το να κανεις εξωσωματικη και μετα παιδακι κανονικα ειναι απολυτα φυσιολογικο, γιατι ο οργανισμος ξερει. Ο οργανισμος κραταει κατι σαν bakc up, δλδ ειναι οπως με τα εμβολια που τα κανεις για ν εισαγεις τον ιο και ο οργανισμος φιαχνει αντισωματα στην περιπτωση π μπορει να προσβληθεις απο τον ιο μετα απο χρονια, δεν εισαγεις αντισωματα αλλα τον ιδιο τον ιο σε μικρη ποσοτητα. Ετσι ειναι και με την εγκυμοσυνη, οταν εχεις περασει ηδη μια ο οργανισμος θυμαται τι εκανε και ειναι πολυ πιο ευκολο να το επαναλαβει. Οποτε δεν ειναι καθολου περιεργο να μεινεις εγκυος μετα απο εξωσωματικη.

Τωρα οσο για το αγχος η αληθεια ειναι οτι λιγο το εχω, αλλα δεν ειμαι και στα ακρα. Το σκευτομαι γενικα οσο περναει ο καιρος, στην αρχη δεν με πειραζε καθολου. Δεν το ειχα καν στο μυαλο μου.

Υπομονη τωρα: 1 μηνα για τη σαλπιγκογραφια και 4 για το internal screening με καμερα :D Ξερεις μηπως τι ειναι αυτο?

Κι εγώ νομίζω ότι πήγε πολύ καλά το σημερινό ραντεβού γιατί τώρα έχεις ένα πλάνο και τον κατάλληλο γιατρό (από άποψη ειδικότητας) που σε παρακολουθεί, έχεις κάποιον να ρωτάς απορίες και να σε παρακολουθεί, καλύτερα από το να έχεις μόνο τον GP που στην τελική δεν είναι και η ειδικότητα του. Οπότε όλα καλά!! Όσο καιρό και να πάρει για να γίνουνε οι εξετάσεις, θα γίνουνε και εν το μέταξυ εσείς συνεχίζεται και μόνοι σας ;) 31 είμαι κι εγώ, δεν μας πήρανε τα χρόνια θα τα κάνουμε τα παιδάκια μας σύντομα, μην αγχώνεσαι ενδιαφέρεσαι και το ψάχνεις σωστά!!!

Τώρα η νοότροπία τους, αυτή η ευγένεια που πολλές φορές την νιώθεις ψεύτικη και το σύστημα τους είναι ένα άλλο θέμα... Την σαλπιγραφία, που είναι σημαντική όπως λες, στην έγραψε οπότε σημαίνει ότι είναι ανοιχτή να σε ακούσει και αυτό είναι πολύ σημαντικό... Συμφωνώ με την Natasa133 στην Ελλάδα θα σου έλεγε έσυ θα μου μάθεις την δουλειά μου;

Οι ιδιώτες εδώ είναι ακριβοί, δες πρώτα τι ψάρια θα πιάσεις με το NHS και μετά το εξετάζεις... Ούτε κι εγώ έχω να διαθέσω για ιδιώτη αλλά αν δω τα σκούρα θα τα δώσω, παιδάκι θέλουμε να κάνουμε...

Το internal screening μήπως είναι εσωτερικός υπέρηχος; Μπορέι να λέω και βλακίες βέβαια :D


gMLBp1.png

Purple Sun? Or shall I say Purple... rain? ;)

Link to comment
Share on other sites

PurpleSun δικιο εχεις. Τωρα υπαρχει ενα πλανο τουλαχιστον, το οποιο ελπιζω να μην μ το καταστρεψουν οταν μετακομισω το σεπτεμβρη και να καταφερω να το συνεχισω το ιδιο και στο Λονδινο. Εχω κι αυτο τωρα, τη μετακομιση! Και πρεπει ν παρω ολα τα depts να μου αλλαξουν τη διευθυνση μη χασω κανα γραμμα. Μαλλον για redirect απο το royal mai κατευθειαν με βλεπω.

Πολυ χαιρομαι π μιλαμε εδω! Παντα μια συμβουλη παραπανω ειναι απαραιτητη :) Να στε καλα κοριτσια :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το internal screening και εμένα τον ενδοκολπικό υπέρηχο μου θυμίζει. Έχεις δίκιο για την σαλπιγκογραφία...και η αδελφή μου πιθανώς να μην είχε την εξωμήτρια αν είχε κάνει ήδη... και πάλι καλά που έφυγε νωρίς το έμβρυο και δεν της προκάλεσε πρόβλημα στην σάλπιγκα.

Έχω 2-3 φίλες που γέννησαν Αγγλία τον τελευταίο χρόνο, θα ρωτήσω info και θα σας πω. Πάντως η μία έμεινε πολύ ικανοποιημένη με το NHS και το δημόσιο νοσοκομείο.


kPAZp2.png
Link to comment
Share on other sites

PurpleSun δικιο εχεις. Τωρα υπαρχει ενα πλανο τουλαχιστον, το οποιο ελπιζω να μην μ το καταστρεψουν οταν μετακομισω το σεπτεμβρη και να καταφερω να το συνεχισω το ιδιο και στο Λονδινο. Εχω κι αυτο τωρα, τη μετακομιση! Και πρεπει ν παρω ολα τα depts να μου αλλαξουν τη διευθυνση μη χασω κανα γραμμα. Μαλλον για redirect απο το royal mai κατευθειαν με βλεπω.

Πολυ χαιρομαι π μιλαμε εδω! Παντα μια συμβουλη παραπανω ειναι απαραιτητη :) Να στε καλα κοριτσια :)

Κι εγώ χαίρομαι πάρα πολύ που μιλάμε από δω :) Η ενημέρωση και το να ακούς διαφορετικές απόψεις κι εμπειρίες είναι πολύ χρήσιμο!!!

Όλα θα γίνουνε τώρα που έχεις ένα πλάνο, πολύ σημαντικό!!! Μην χάνεις και τις ελπίδες σου για σύλληψη φυσιολογική, το πλάνο πλάνο αλλά κι εσείς καντε τα δικά σας :D, μπορεί να έρθει ανα πάσα στιγμή!!!

Σίγουρα πάντως να τους πάρεις τηλέφωνο να τους δώσεις την νέα διεύθυνση αλλα να κάνεις και 3-6 μήνες redirect από royal mail... Εμείς μετακομίσαμε πριν ένα χρόνο και το κάναμε για 3 μήνες και μετά το ξανακάναμε για άλλους 3 γιατί λαμβάναμε ακόμα διάφορα!!! Η μόνη βλακεία με αυτό είναι ότι πρέπει εσύ και ο άντρας σου να κάνετε 2 (δεν σας δέχονται σαν ζευγάρι/νοικοκυριό είναι ο καθένας χωριστά) και να πληρώσετε φυσικά και 2 :D

Τώρα μετακομίζεις στα μέρη μας δηλαδή; Εγώ νόμιζα ότι ήσουνα ήδη εδώ!!! Καλό κουράγιο κι ελπίζω να συνηθίσεις σύντομα στην καινούργια σου διεύθυνση!!


gMLBp1.png

Purple Sun? Or shall I say Purple... rain? ;)

Link to comment
Share on other sites

idea den exw ti einai to internal screening. sou eipe ultra sound? giati auto einai uperhxos.

to R/V einai sigoura 3 mhnes?

koita kai egw to 8ewrw fusikologiko meta apo exoswmatikh na kaneis fustiologika alla kai meta apo uo8esia? xerw toulaxiston 3-4 periptwseis meta apo uo8esia pou ekanan 1, 2 h 3 paidia! mia filh ths mamas mou ekane 3 meta thn uo8esia tou 1ou giou ths!

kai ege 8etiko to ais8an8hka giati exeis ena plano

entometaxi kaneis kai tis prospa8eies sou ;)


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

Οχι, τωρα θα ερθω εκει κοντα σας :) Τωρα μενω στο Bath κι απο 1η Σεπτεμβρη London. Ειναι πολυ ακριβο το redirect? Μονο για μενα θα το κανω και θα τους παρω και τηλ για ν το αλλαξουν και στο συστημα και μετα οπου νομιζουν αυτοι ας μς στειλουν Μπαθ ή Λονδινο, οτι θελουν ας κανουν.

καλα παντα προσπαθουμε μονοι μας ;) οχι μονο για το μωρακι αλλα και γιατι ειμαστε ζευγαρι.... ;) Μακαρι ν τα καταφερουμε :) Και μακαρι και για εσας συντομα ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!

Προσφατα σχετικα εφυγα απο Αγγλια κ εμεινα εγκυος εδω οποτε ξερω κ τα 2 συστηματα....

Ο γιατρος μου Ελλαδα συνεργαζεται με κλινικη στη Βρετανια και εχει γνωση του συστηματος τους, και ο ιδιος ειναι κατα των πολλων εξετασεων και των πολλων φαρμακων πραγμα που με βρισκει συμφωνη γτ θελω να ειμαι χαλαρη κ οχι αγχωμενη. Ο ιδιος λοιπον για τις βιταμινες μου ειχε πει μονο φολικο οξυ αλλα και παλι μου λεει "αν κανεις πχ ενα χρονο να μεινεις εγκυος θα φορτωνεις τον οργανισμο σου με συμπληρωματα?" οποτε ουσιαστικα ουτε αυτο δε χρειαζεται, μολις δεις το θετικο τεστ αρχιζεις αμεσως φολικο. εναλλακτικα μπορεις να τρεφεσαι με τροφες πλουσιες σε φολικο οξυ γενικοτερα, να εχει ο οργανισμος αποθεματα. Ετσι κ αλλιως τα θρεπτικα συστατικα ο οργανισμος ειναι μαθημενος να τα παιρνει απο τροφες οχι απο χαπακια.

Επισης Σοφ μην αγχωνεσαι, ξερω κοπελες που εκαναν κ 4 χρονια να συλλαβουν χωρις ΚΑΝΕΝΑ απολυτως προβλημα. Ο μονος ανασταλτικος παραγοντας ειναι το αγχος. Εγω συνιστω ΔΙΑΚΟΠΕΣ να δεις πως θα συλλαβεις σε χρονο dt!

Για τις εξετασεις, οντως καποια θεματα οπως η μεσογειακη αναιμια δεν τα ξερουν γτ δεν τα εχουν. Δλδ ουτε ο αντρας μου ηξερε τι ειναι..Οποτε μπες στο σαιτ του NHS κ βρες πληροφοριες, τυπωσε τες και πηγαινε τες να τις δει η νοσοκομα η' ο γιατρος. Εγω απο εκει εδειξα στον αντρα μου τι ειναι αυτη η ασθενεια και γιατι εξεταζομαστε. Ασχετα που ηξερα οτι δεν ειχα στιγμα ΜΑ, και φυσικα ουτε εκεινος εχει γτ δεν ειναι απο Μεσογειο. Τις εξετασεις τις εκανα ετσι κ αλλιως γτ ηταν σ ολο το πακετο του προγεννητικου ελεγχου!

Τωρα αυτο οτι τα παιρνουν οι γιατροι, γενικοτερα συμβαινει αλλα στις εξετασεις με τον ΕΟΠΠΥ ειναι τοσο μικρο το ποσο που ειναι γελοιο. Δλδ εγω πληρωσα 17 ευρω φανταστειτε για ολο τον προγεννητικο που κανονικα στοιχιζε σχεδον 100. Και τα χρηματα τα πηρε ο μικροβιολογος οχι ο γυναικολογος, συνεπως δεν ειχε κανενα οφελος να με φορτωσει εξετασεις. Συν οτι διαλεξα μονη μου μικροβιολογο , δε με "εστειλε σε δικο του" οπως κανουν πολλοι. Επισης χτες μου γραψε επαναληπτικες για τοξοπλασμα κ γενικη αιματος. Οπως λεει το χαρτι της συμμετοχης θα πληρωσω το γκραν ποσο των 1,86 για τοξοπλασμα και 0,43 λεπτα για τη γενικη! Ε μη μου πειτε τωρα οτι μου εγραψε εξετασεις για να τσεπωσει ο μικροβιολογος 2 ευρω και κατι λεπτα...:? Γιατι το υπολοιπο ποσο ουτε κ ξερει ποτε θα το παρει απο τον ΕΟΠΠΥ.

Γνωμη μου ειναι να μη νευριαζεις παντως αλλα να εξηγεις ηρεμα στο γιατρο/νοσοκομα και αν επιμενουν, επεμεινε κ εσυ ευγενικα..οτι θελεις να το ψαξεις διοτι προσπαθεις και δε θες αλλη ευκαιρια να προσπαθησεις θελεις να το ψαξεις βαθυτερα!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ελενη μου εμενα ο γιατρος μου ειπε οτι το φολικο οξυ δεν το παιρνεις κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης αλλα μονο οταν προσπαθεις να συλλαβεις και το αρχιζεις ενα χρονο πριν αρχισεις τις προσπαθειες, τουλαχιστον αυτο λενε οι οδηγειες χρησεως τ. Μηπως ν ξαναρωτησεις το γιατρο σου?

Τωρα αυτο που λες οτι μπορει ν κανεις και 4 χρονια ειναι εληθεια και το εχω διαβασει κ εγω, αλλα πρεπει ομως ν αρχισεις να ψαχνεις πριν το περας τους, για να εισαι σιγουρος οτι ολα πανε καλα, γιατι αν δεν πανε ή πριν ή μετα θα το μαθεις! Ευχομαι ν ειναι ολα καλα κ απλα ν μην ετυχε, αλλα θελω ν ξερω αν οντος ομως ειναι ολα καλα. Δεν νευριαζω απλα μερικες φορες νοιωθω οτι κανουν τη δουλεια τους σαν αγκαρια και οτι ο,τι μπορουν ν αποφυγουν απο εξετασεις το προσπαθουν για ν μην χρεωνουν το συστημα και ειναι αληθεια, το λενε ακομη και οι αγγλοι, οποτε με αυτη τη σκεψη πας λιγο υποψιασμενος.

Τωρα με το ΕΟΠΥ στην Ελλαδα δεν εχω ιδεα τι γινεται, ζω πολλα χρονια στο εξωτερικο, δεν εχω καν ελληνικη ασφαλεια και φανταζομαι οτι αυτο θα δουλειυει μεσω της ασφαλειας σ. Αλλα καλο ακουγετε!

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω τι λες, οτι ας ψαξεις να σιγουρευτεις οτι ολα ειναι καλα και μετα ας καθυστερησει και να γινει..με δεδομενο ομως οτι ολα πανε καλα! Αυτο που σου λεω πιστευω θα σε βοηθησει ευγενικα και σταθερα παντα να επιμενεις. Καποιες φορες θα σου φανει οτι ακουγεσαι σαν χαλασμενος δισκος μην ανησυχεις ειναι "the broken record approach" δλδ οταν δεν παιρνεις την απαντηση που θελεις το επαναλαμβανεις ουσιαστικα μεχρι να σε βαρεθει ο αλλος και να κανει αυτο που θελεις. εξηγησε οτι ΔΕΝ θελεις να περιμενεις μονο, θελεις και να το ψαχνεις ταυτοχρονα, αλλωστε την ευκαιρια να περιμενεις την εχεις οσο το ψαχνεις..δε σου στερουν οι εξετασεις την ευκαιρια να συλλαβεις φυσιολογικα!! Και το οτι οι αιματολογικες δειχνουν ΟΚ, δε σημαινει οτι εχει ελεγχθει η μητρα, οι σαλπιγγες κλπ.. Να εχεις προετοιμασει απο πριν τα λογια σου να ξερεις τι θα πεις ηρεμα και σταθερα χωρις να παρεκλινεις.

Το φολικο δεν το παιρνεις απο πριν, αυτο ειναι optional. εγω δεν το ξεκινησα απο πριν. Πρεπει να το παιρνεις οπωσδηποτε καθ ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης! Ειδικα στο Α τριμηνο ειναι απαραιτητο! Μηπως παρερμηνευσε ο γιατρος? Ψαξε και ονλαιν αλλα και NHS στα σαιτ..τωρα παιρνω φολικο οξυ, ασβεστιο γτ εχω να πιω γαλα απο το δημοτικο, και μαγνησιο θα ξεκινησω τωρα για κραμπες, ενοχλησεις μυικες...Σιδηρο δεν παιρνω γτ συμφωνα με τις εξετασεις εχω φουλ.

η ασφαλεια του ΙΚΑ που υπαγεται σον ΕΟΠΠΥ μου καλυπτει το μεγαλυτερο κοστος των εξετασεων. Ετσι ενω επιλεγω να εξεταστω ιδιωτικα, δλδ δεν κανω τις αιματολογικες σε νοσοκομειο που θα ηταν τσαμπα, παω σε ιδιωτη εδω κοντα συμβεβλημενο με τον ΕΟΠΠΥ και πληρωνω ενα ελαχιστο ποσο. Η γενικη αιματος φαντασου 43 λεπτα στοιχιζει για μενα. Το νοσοκομειο δεν με συμφερει αφενος μεν ταλαιπωρια, αφετερου μονο τη βενζινη να βαλεις μου στοιχιζει περισσοτερο.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

to foliko kalo einai na to xekinas merikous mhnes prin giati exei apodeixtei oti voh8aei paaaara polu sthn apofugh to sundromou tis dusxidous raxhs.

kata ta alla kata th diarkeia ths egkumosunhs voh8aei sthn aporoffhsh tou sidhrou

egw den to hxera sthn egkumosunh opoe to xekinhsa me to pou emeina egkuos. meta to ema8a giati to dinoun apo prin.

an 8umamai kala kapoia stigmh pros ta mesa/telh egkumosunhs kapoies to stamatane kai to sunexizeis mono an exeis 8ema me to sidhro.

dustuxws allou parapanw allou igotero to 8ema tou kostous mpainei. p.x den einai akoma ston standard elegxo elegxos 8romvofilias, h elegxos gia cystic fibrosis kai alles as8eneies. nomizw pantou metrietai to pi8ano ofelos me to kostos.


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

Ελενη μου εμενα ο γιατρος μου ειπε οτι το φολικο οξυ δεν το παιρνεις κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης αλλα μονο οταν προσπαθεις να συλλαβεις και το αρχιζεις ενα χρονο πριν αρχισεις τις προσπαθειες, τουλαχιστον αυτο λενε οι οδηγειες χρησεως τ. Μηπως ν ξαναρωτησεις το γιατρο σου?

Οι γνώμες για το φολικό οξύ (και για τις βιταμίνες γενικότερα) διίστανται. Εμένα ο GP μου έδωσε αμέσως βιταμίνες όταν έμεινα έγκυος - είχε κουτιά έτοιμα στο ιατρείο (κατά τ' άλλα οι Έλληνες γιατροί τα παίρνουν από τις φαρμακοβιομηχανίες, ενώ οι Βρετανοί όχι) (χαχα γελάσαμε και σήμερα). Όταν πήγα στο ραντεβού με τη μαία με ρώτησε αν παίρνω βιταμίνες, της είπα ναι, αυτές που μου έδωσε ο GP, μου απάντησε ότι δεν προτείνουν τη λήψη βιταμινών αλλά ότι είναι δικό μου θέμα αν θα συνεχίσω να τις παίρνω ή όχι. Δικό μου θέμα ήταν και το αν θα βάψω τα μαλλιά μου, το αν θα κάνω ένεση anti-D, το αν θα πάρω ασπιρίνη, το πού και πώς θα γεννήσω, με άλλα λόγια είναι πολύ κρίμα που δεν σπούδασα ιατρική αφού θα μπορούσα να κάνω και τον γιατρό :rolleyes:

Το σκηνικό με τον GP που ανοίγει το κομπιούτερ να δει τι οδηγίες δίνει το σύστημα για την περίπτωσή σου το έχω δει πάρα πολλές φορές. Αν δεν ήταν τραγικό θα ήταν αστείο.

Γενικά εγώ το NHS το θεωρώ πολύ άσχημο σύστημα, και τελικά πήγα και γέννησα στην Ελλάδα. Μου κόστισε βέβαια κάτι παραπάνω αλλά είχα το κεφάλι μου ήσυχο.

Το internal screening νομίζω ότι είναι η λαπαροσκόπηση.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...