Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , linaa είπε:

      Το μόνο εύκολο πλεον μπες σε Airbnb Κ βάλε όριο 2 μήνες σου κάνουν ειδικές τιμές μην σε ανχωνει Κ βρες κάπου κοντά εκεί που θα γεννήσεις . 

      Έβαλα airbnb και μου βγάζει πάνω από 1000/ μήνα ενώ για ενοίκιο βρήκα και με 750€....

Μανούλες Μαρτίου 2014


evamath82

Recommended Posts

καλημερα σε ολες τις μανουλες κ τα μωρακια!!!!!! πως ειμαστε σημερα;;;!!!!!

Καλησπερα κ απο μενα! Μια απο τα ιδια κ εμεις!! Ειναι φορες που σε 30 λεπτα χορταινουμε κ ειναι στιγμες που καθομαστε μιαμιση ωρα κ δεν λεμε να ξεκολλησουμε! Το θετικο ειναι οτι οι θηλες μου συνηλθαν κ δεν πεταγομαι απο τον πονο! Σημερα ειναι η πρωτη μερα που μειναμε οι δυο μας!! Το βραδυ ξυπνουσαμε αν μια ωρα! Χθες ξυπνησαμε 2 φορες ολες κιολες!! Που θα παει θα βρουμε το προγραμμα μας!! Την κοιταω κ λιωνω, συγκινουμαι κ σκεφτομαι πως υπηρχα πριν απο αυτην! Το ιδιο λεει κ ο αντρουλης μου! Απο τη μια λεω να σαραντισουμε να μου φυγουν μερικα αγχη απο την αλλη προσπαθω να απολαμβανω τα δευτερολεπτα ακομα γιατι σκεφτομαι οπως πεταξε ο χρονος στην εγκυμοσυνη ετσι θα μεγαλωσει κ δεν θα παρω χαμπαρι!

Εσεις τι κανετε μανουλες;; Η Μαρια η κρητικια που ειναι να μας πει τα νεα της;; Σπυριδουλα ο μπεμπης πως ειναι;;

κοριτσακι μου γλυκο, το θεμα με τις θηλες θελει λιγο υπομονη κ περναει τιε πρωτες κ ολας ημερες!!!!! μπραβο σας!!!!προγραμματα κ ωραρια ξεχνα τα μεχρι τουλαχιστον 6μηνες!!!!!!ετσι κ αλλιως μετα απο τις 40μερες τα μωρακια απο μονα τους "φτιαχνουν" ενα "υποτυπωδες" προγραμμα....οπως λες φροντισε να απολαυσεις τωρα τις ωρες σου με τι μικρη σου γιατι δεν θα γυρισουν πισω ποτε οι στιγμες που ζειτε τωρα!!!!!!χαλαλι η κουραση κ ολα!!!!!

εμεις ειμαστε μια χαρα!!!!!!σπιτι μας πλεον!!!!!!κ η παιδιατρος μας που τον ακροαστηκε προχθες ειπε οτι "το παιδι ειναι σαν να μην το περασε ποτε!!!θεωρηστε το ενα κακο ονειρο"!!!!!!!!!!! ουτε καν μυξουλες δεν εχει πια!!!!!!!!!!!

οι υπολοιπες πως εισαστε;;;!!!


xlRZp3.png

BU8Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

καλησπερα σε ολα τα κοριτσια :0)

να σας ζησουν τα μπουμπουκακια σας.. γεννησα και εγω στισ 10/4 τελικα με καισαρικη..

δεν μπορεσα να θηλασω αλλα το βγαζω με θηλαστρο (οσο μπορει να βγει 0 μεχρι την δευτερα της το εδινα αλλα απο την δευτερα βρηκαμε αλεργια στα γαλακτοκομικα και ετσι το βαζω στην καταψηξη και 8α τις το δωσω τους επομενους μηνες.. κατα τα αλλα πολυ κουραση βρε κοριτσια ... η μονο εγω αισ8ανομαι τοσο κουρασμενη.. ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μανουλες!!! Αχ δεν την χορταινω την μπεμπα μου!!! Εχει φτιαξει ενα προγραμμα με υπνο καθε μεσημερι ως τις 5 περιπου, μπανακι στις 8, υπνο το αργοτερο στις 10,ενα ενδιαμεσο ξυπνημα και μετα ξανα ξυπνημα στις 6-7 το πρωι. Τα πρωινα όλο πιπιλαει και κοιμαται από λιγο. Τις τελευταιες 2-3 μερες εχει αρχισει να χαζευει τα χερακια της και ειναι μια τρέλα!!! Βγαζει και φωνουλες και κοντευουμε να τρελαθουμε από την χαρά μας!

Καναμε και το πρωτο μας εμβολιο την περασμενη Δευτερα. Πατησαμε μια τσιριδα αλλά μολις την πηρα αγκαλιτσα ηρεμησε. Κατα τ'αλλα μεχρι και χαμογελακια εκανε στον γιατρούλη όταν την εξεταζε, αχ τι καλό κοριτσι εχω εγω!!!!!! Ειμαστε πια 5,5 κιλά και 57 εκατοστα! Έτσι ειναι όταν θηλαζεις αποκλειστικα!

Κοριτσια όταν βρισκετε λίγο χρονο να τα λεμε! Φιλακια σε όλες σας!!!!


tt193766.aspx
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσακια μου ειχαμε παιδιατρο σημερα πηραμε 900 γρμ γιναμε 3450:) πηραμε κ 2 ποντους

ξυπναμε καθε 4 ωρες αλλα μετα το μπανακι κοιμομαστε κανα 6ωρο

μας αρεσουν οι βολτες, πηγαμε κ για καφε σημερα

φιλακια πολλα στα νινακια σας


Yupqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μανουλες!! Τρεχουμε ολη μερα με τα μικρακια μας για αυτο ερημωσε το καφε μας ε;;!!!!

Τι κανετε;; Πως ειναι τα αγγελουδακια σας;;

Εμυλι εμεις που ειμαστε κοντα, τι λεει ο πριγκιπας;; Πως τα πατε με τον υπνο;;

Αλλη ερωτηση: βγαζουν κ τα δικα σας γουλιτσες καμια φορα;; Εμετουλι;; Ρευονται μετα απο καθε γευμα;;

Εννοειται πηρα κ την παιδιατρο μας κ μου ειπε οτι ειναι απολυτα φυσιολογικο αρκει να μην κανει ρουκετες, σε αυτη τη περιπτωση θα το παρακολουθουμε. Επισης, ειναι πολυ λαιμαργη κ μαλλον καμια φορα τρωει παραπανω απο οτι αντεχει! Κατα τ'αλλα ειμαστε μια χαρουλα! Αλλες φορες κοιμομαστε αλλες δεν θελουμε με τιποτα κ μονο αγκαλιτσα θελουμε κ αλλες με τιποτα δεν ικανοποιουμαστε!!


SoFFp3.png

7Scup3.png

pWvMp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα μανουλες!! Τρεχουμε ολη μερα με τα μικρακια μας για αυτο ερημωσε το καφε μας ε;;!!!!

Τι κανετε;; Πως ειναι τα αγγελουδακια σας;;

Εμυλι εμεις που ειμαστε κοντα, τι λεει ο πριγκιπας;; Πως τα πατε με τον υπνο;;

Αλλη ερωτηση: βγαζουν κ τα δικα σας γουλιτσες καμια φορα;; Εμετουλι;; Ρευονται μετα απο καθε γευμα;;

Εννοειται πηρα κ την παιδιατρο μας κ μου ειπε οτι ειναι απολυτα φυσιολογικο αρκει να μην κανει ρουκετες, σε αυτη τη περιπτωση θα το παρακολουθουμε. Επισης, ειναι πολυ λαιμαργη κ μαλλον καμια φορα τρωει παραπανω απο οτι αντεχει! Κατα τ'αλλα ειμαστε μια χαρουλα! Αλλες φορες κοιμομαστε αλλες δεν θελουμε με τιποτα κ μονο αγκαλιτσα θελουμε κ αλλες με τιποτα δεν ικανοποιουμαστε!!

επειδη κ μεις ειμαστε λαιμαργες μας ειπε η γιατρος να την κραταμε να ρευεται 2 φορες

αν παλι δε ρευεται να την ξαπλωνουμε απ τ αριστερο πλευρο για να μη ζοριζεται το στομαχι


Yupqp2.png
Link to comment
Share on other sites

επειδη κ μεις ειμαστε λαιμαργες μας ειπε η γιατρος να την κραταμε να ρευεται 2 φορες

αν παλι δε ρευεται να την ξαπλωνουμε απ τ αριστερο πλευρο για να μη ζοριζεται το στομαχι

Πάντως σχετικά με τον ύπνο στο πλάι διαβάστε κι αυτό http://pediatros-thes.gr/for-parents/%cf%8d%cf%80%ce%bd%ce%bf%cf%82/%ce%bf%ce%b4%ce%b7%ce%b3%ce%af%ce%b5%cf%82-%ce%b3%ce%b9%ce%b1-%ce%b1%cf%83%cf%86%ce%b1%ce%bb%ce%ae-%cf%8d%cf%80%ce%bd%ce%bf-%ce%b2%cf%81%ce%b5%cf%86%cf%8e%ce%bd/

Δεν ισχύει πια να βάζουμε τα μωρά στο πλάι. Τα παιδάκια μου και τα δυο δεν κάθισαν ποτέ πλαγιαστά!


FuWlp3.png 2ebBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σχετικά με τον ύπνο στο πλάι διαβάστε κι αυτό http://pediatros-thes.gr/for-parents/%cf%8d%cf%80%ce%bd%ce%bf%cf%82/%ce%bf%ce%b4%ce%b7%ce%b3%ce%af%ce%b5%cf%82-%ce%b3%ce%b9%ce%b1-%ce%b1%cf%83%cf%86%ce%b1%ce%bb%ce%ae-%cf%8d%cf%80%ce%bd%ce%bf-%ce%b2%cf%81%ce%b5%cf%86%cf%8e%ce%bd/

Δεν ισχύει πια να βάζουμε τα μωρά στο πλάι. Τα παιδάκια μου και τα δυο δεν κάθισαν ποτέ πλαγιαστά!

Το ειχα διαβασει κ εγω αυτο. Παντως εγω οταν την εβαλα ανασκελα με το κεφαλακι στο πλαι κ την βρηκα να εχει γυρισει μονη της το κεφαλακι της τρομαξα λιγο κ την κοιμιζω παλι ελαφρως πλαγιαστα :confused:


SoFFp3.png

7Scup3.png

pWvMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μανουλες γλυκιες! Εμεις εχουμε πονακια και αερια συνεχεια και δεν μπορουμε να κοιμηθουμε ουτε μια ωρα στην κουνια μας! Τρωμε συνεχεια ποτε ποτε χαλαμε τις θηλες της μαμας και ποναει πολυ. Βαζουμε λανολινη και βοηθαει πολυ να γινουν καλα. Θελουμε στηθος συνεχεια ειτε ποναμε ειτε για παρηγορια. Την κουνια το βραδυ δεν την θελουμε καθολου! κοιμομαστε αγκαλια ολο το βραδυ γιατι μολις την βαζω στην κουνια ξυπναει και κλαιει αμεσως! Εχει καμια αυτο το προβλημα? Δεν ξερω τι να κανω γιατι δεν πρεπει να μαθει στο κρεβατι μαζι μου

Link to comment
Share on other sites

Isigs κ εμεις τρεις μερες τωρα εχουμε αρκετα αερια κ πονακια. Αν δεν προσεχα κιολας τι τρωω θα ελεγα ενταξει. Ηρεμουμε μονο οταν την βαζω στο στηθος παρολο που η παιδιατρος μου ειπε να προσπαθω τα γευματα της να απεχουν 1μιση ωρα. Επισης απο τις 9:30-10:00 που τελειωνουμε το μπανακι κ τρωμε θελουμε αγκαλιτσες μεχρι τις 3!!! Το πολυ πολυ θα κοιμηθουμε ενα 20 λεπτο ενδιαμεσα κ μετα παλι αγκαλιτσες!!


SoFFp3.png

7Scup3.png

pWvMp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα σε όλες τις μανουλες και τα μωρακια!!

Κοριτσια εμεις τον πρωτο μηνα που ειχαμε ελαφριους κολικους μου ειπε ο παιδιατρος να κοψω τελειως τα γαλακτοκομικα και οντως μετα απο 3 μερες το μωρο ησυχασε εντελως(μεχρι να φυγουν τα γαλακτοκομικα απο το σωμα μας θελουν 2-3 μερες για να δουμε αποτελεσματα). Οποτε από τοτε αντίο γάλα,τυρια,κασερια,γλυκα που περιεχουν γαλα κτλ. Το ευχαριστο ειναι ότι το μωρακι μου δεν ξαναπονεσε και εγω χανω πολυ γρηγορα τα πολλά κιλά εγκυμοσυνης που ειχα παρει. Ειχα παρει 27 κιλα!!!!! (το παρακανα) και τωρα 2,5 μηνες μετά την γεννα μου εχουν μεινει αλλα 6 να χασω!

Κατα τ'αλλα το μωρακι εχει σταθερο προγραμμα με μπανακι στις 8-8:30, θηλασμο και υπνο το αργοτερο στις 10. Ενα ξυπνημα ενδιαμεσα για θηλασμο και αλλαγμα πανας και ξαναξυπναμε πρωί. Κοριτσια μου να ξερετε ότι τα μωρακια αγαπανε το σταθερο προγραμμα,μαθαινουν απο τωρα. Κανοντας τα ιδια καθε μερα και περιπου την ιδια ώρα, μετα τον πρώτο μηνα αποκτησαμε καποιο προγραμμα που περιλαμβανει και μεσημεριανο υπνο συνεχομενο για 3-4 ώρες! Ο θηλασμος βεβαια όταν ειναι ξυπνια ειναι για πολλή ώρα αλλά ακόμα ειναι μικρό νινί. Παντως εγώ σιγά-σιγά θα της δώσω και ετοιμο γαλα όταν θα θελω να βγαινω γιατι σε λίγο θα τρελαθώ από την κλεισούρα! Να μπορώ να την αφηνω εστω για 1-2 ώρες στην μαμά μου!Το προηγουμενο Σαββατο την πηραμε για καφε σε ενα ησυχο μαγαζακι στον εξωτερικό χώρο γιατι ΟΥΤΕ ΝΑ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙ ΚΑΠΝΙΣΤΗΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΤΟΝ ΕΦΑΓΑ!!!! Ενω την ειχα ταισει,ειχε κοιμηθει και όλα καλά....τον καφέ μου τον ηπια παλι με την μπεμπα στο στηθος(ναι,ναι την θηλασα στην καφετερια!). Μαλλον από ανασφαλεια ηθελε να ειναι στο στηθος παρά από πεινα.

Τώρα πια χαμογελάει και γελαει όταν παιζουμε, λεει τα δικα της λογάκια, χαζευει τα χερακια της και εδώ και 2 μερες το παλευει να τα φερει στο στοματακι της. Κανα-δυο φορες τα καταφερε! Ειμαι τρελη από χαρά! Της τραγουδαω,της χορευω και γελαει που με βλεπει, παιζουμε με τις κουδουνιστρες της! Αχ ειναι τόσο ΥΠΕΡΟΧΑ αλλά παραλληλα πονανε τα χερια,τα πόδια,η μεση και η πλατη μου. Σχεδον κουτσαινω από τον πόνο αλλά χαλάλι της!

Ισιδωρα μου να το βαζεις το μωρακι σου στην κουνια του τουλαχιστον την νυχτα. Εγω καποιες φορες την αφηνω στο κρεβατι μαζι μου αλλά μονο στον μεσημεριανό υπνο,τα βραδια πάντα στο κρεβατακι της! Μετα θα δυσκολευτεις αν μαθει ότι μπορει να κοιμαται μαζι σου συνεχεια. Ηρεμησε το μωρακι σου και μολις το παρει ο υπνος βαλτο στην κουνια του. Μολις ξυπνησει (γιατι θα ξυπνησει σιγουρα μπορει και σε 5 λεπτα) ξανα αγκαλιτσα νανουρισμα και όταν κοιμηθει ξανα στην κουνια του. Μπορει να χρειαστει να το κανεις πολλες φορες αλλά καποια στιγμη θα μαθει.Η κουνια βεβαια στο ιδιο δωματιο με εσενα! Να σε νιωθει το μωρακι ότι εισαι εκει κοντα του!

Ουφ αυτά από εμας! Τα ειπα όλα μαζεμενα! Φιλακια και κουραγιο σε όλες!


tt193766.aspx
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες τις μανουλες κ τα μωρακια!!!!πως τα πατε;;;!!!!εμεις μεγαλωνουμε κ τρελαινουμε τη μαμα μας με τα χαμογελα που κανουμε!!!!!

Καλησπερα μανουλες γλυκιες! Εμεις εχουμε πονακια και αερια συνεχεια και δεν μπορουμε να κοιμηθουμε ουτε μια ωρα στην κουνια μας! Τρωμε συνεχεια ποτε ποτε χαλαμε τις θηλες της μαμας και ποναει πολυ. Βαζουμε λαει αμεσως! Εχει καμια αυτο το προβλημα? Δεν ξερω τι να κανω γιατι δεν πρεπει να μαθει στο κρεβατι μαζι μου

κουκλα μου ειδες που αγχωνοσουν;;;!!!!!ολα πηγαν καλα τελικα!!!!οι πονοι των θηλων ειναι κατι το απολυτα φυσιολογικο τις πρωτες μερες!!!! αν συνεχιζεται ακομα, καλο θα ηταν να δεις λιγο την σταση θηλασμου σας....οσο για τον κοινο υπνο, ειμαι κ εγω στο κλαμπ!!!! κοιμομαστε μαχι απο την πρωτη μερα!!!! οσο για το αν μαθει στο κρεβατι σας, 1ον εχει μαθει τη μαμα κ οχι το κρεβατι κ 2ον που ειναι το κακο;;;;!!!!!!καλυτερα να κοιμαστε μαζι, ωστε το βραδυ να θηλαζει πιο ανετα κ να ξεκουραζεσαι κ συ!!!!!!!

Isigs κ εμεις τρεις μερες τωρα εχουμε αρκετα αερια κ πονακια. Αν δεν προσεχα κιολας τι τρωω θα ελεγα ενταξει. Ηρεμουμε μονο οταν την βαζω στο στηθος παρολο που η παιδιατρος μου ειπε να προσπαθω τα γευματα της να απεχουν 1μιση ωρα. Επισης απο τις 9:30-10:00 που τελειωνουμε το μπανακι κ τρωμε θελουμε αγκαλιτσες μεχρι τις 3!!! Το πολυ πολυ θα κοιμηθουμε ενα 20 λεπτο ενδιαμεσα κ μετα παλι αγκαλιτσες!!

κουκλα μου το μωρο δεν τρωει απαραιτητα καθε φορα που θηλαζει!!!!!πιπιλαει κ ολας για να νιωσεια την ασφαλεια που της προσφερεις κ ρυθμιζει επισης κ την παραγωγη του γαλακτος σου!!!!! κατι πολυ επιθυμητο δηλαδη!!!!!!παρε την στο κρεβατι σου κ συ!!!!! θα ξεκουραστεις κ συ κ αυτη θα νιωθει ασφαλεια!!!!

Καλημερα σε όλες τις μανουλες και τα μωρακια!!

Κοριτσια εμεις τον πρωτο μηνα που ειχαμε ελαφριους κολικους μου ειπε ο παιδιατρος να κοψω τελειως τα γαλακτοκομικα και οντως μετα απο 3 μερες το μωρο ησυχασε εντελως(μεχρι να φυγουν τα γαλακτοκομικα απο το σωμα μας θελουν 2-3 μερες για να δουμε αποτελεσματα). Οποτε από τοτε αντίο γάλα,τυρια,κασερια,γλυκα που περιεχουν γαλα κτλ. Το ευχαριστο ειναι ότι το μωρακι μου δεν ξαναπονεσε και εγω χανω πολυ γρηγορα τα πολλά κιλά εγκυμοσυνης που ειχα παρει. Ειχα παρει 27 κιλα!!!!! (το παρακανα) και τωρα 2,5 μηνες μετά την γεννα μου εχουν μεινει αλλα 6 να χασω!

Κατα τ'αλλα το μωρακι εχει σταθερο προγραμμα με μπανακι στις 8-8:30, θηλασμο και υπνο το αργοτερο στις 10. Ενα ξυπνημα ενδιαμεσα για θηλασμο και αλλαγμα πανας και ξαναξυπναμε πρωί. Κοριτσια μου να ξερετε ότι τα μωρακια αγαπανε το σταθερο προγραμμα,μαθαινουν απο τωρα. Κανοντας τα ιδια καθε μερα και περιπου την ιδια ώρα, μετα τον πρώτο μηνα αποκτησαμε καποιο προγραμμα που περιλαμβανει και μεσημεριανο υπνο συνεχομενο για 3-4 ώρες! Ο θηλασμος βεβαια όταν ειναι ξυπνια ειναι για πολλή ώρα αλλά ακόμα ειναι μικρό νινί. Παντως εγώ σιγά-σιγά θα της δώσω και ετοιμο γαλα όταν θα θελω να βγαινω γιατι σε λίγο θα τρελαθώ από την κλεισούρα! Να μπορώ να την αφηνω εστω για 1-2 ώρες στην μαμά μου!Το προηγουμενο Σαββατο την πηραμε για καφε σε ενα ησυχο μαγαζακι στον εξωτερικό χώρο γιατι ΟΥΤΕ ΝΑ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙ ΚΑΠΝΙΣΤΗΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΤΟΝ ΕΦΑΓΑ!!!! Ενω την ειχα ταισει,ειχε κοιμηθει και όλα καλά....τον καφέ μου τον ηπια παλι με την μπεμπα στο στηθος(ναι,ναι την θηλασα στην καφετερια!). Μαλλον από ανασφαλεια ηθελε να ειναι στο στηθος παρά από πεινα.

Τώρα πια χαμογελάει και γελαει όταν παιζουμε, λεει τα δικα της λογάκια, χαζευει τα χερακια της και εδώ και 2 μερες το παλευει να τα φερει στο στοματακι της. Κανα-δυο φορες τα καταφερε! Ειμαι τρελη από χαρά! Της τραγουδαω,της χορευω και γελαει που με βλεπει, παιζουμε με τις κουδουνιστρες της! Αχ ειναι τόσο ΥΠΕΡΟΧΑ αλλά παραλληλα πονανε τα χερια,τα πόδια,η μεση και η πλατη μου. Σχεδον κουτσαινω από τον πόνο αλλά χαλάλι της!

Ισιδωρα μου να το βαζεις το μωρακι σου στην κουνια του τουλαχιστον την νυχτα. Εγω καποιες φορες την αφηνω στο κρεβατι μαζι μου αλλά μονο στον μεσημεριανό υπνο,τα βραδια πάντα στο κρεβατακι της! Μετα θα δυσκολευτεις αν μαθει ότι μπορει να κοιμαται μαζι σου συνεχεια. Ηρεμησε το μωρακι σου και μολις το παρει ο υπνος βαλτο στην κουνια του. Μολις ξυπνησει (γιατι θα ξυπνησει σιγουρα μπορει και σε 5 λεπτα) ξανα αγκαλιτσα νανουρισμα και όταν κοιμηθει ξανα στην κουνια του. Μπορει να χρειαστει να το κανεις πολλες φορες αλλά καποια στιγμη θα μαθει.Η κουνια βεβαια στο ιδιο δωματιο με εσενα! Να σε νιωθει το μωρακι ότι εισαι εκει κοντα του!

Ουφ αυτά από εμας! Τα ειπα όλα μαζεμενα! Φιλακια και κουραγιο σε όλες!

κουκλα μου, μια χαρα τα νεα σας!!!! καλα εκανες κ θηλασες στην καφετερια!!!! δεν ειναι κακο!!!! το μωρο σου ταισες!!!!!!καλυτερα να συνεχισεις την τακτικη του να θηλαζεις σε δημοσιο χωρο παρα να δωσεις στο μωρο σου ξενο γαλα για να βγεις με κινδυνο το μωρο σου μετα να μην θελει να θηλασει....αλλωστε ειπαμε δεν ειναι ντροπη να θηλαζεις!!!! οσο για το να βαζεις το μωρο να κοιμαται στο κρεβατι του, να ξυπναει, να το νανουριζεις κ να το βαζεις παλι κατω, δεν ειναι κ η καλυτερη λυση κ μιλαω εκ πειρας!!!!! ο μεγαλος μου γιος ξυπνουσε την νυχτα 10-12 φορες....μεχρι να τον ηρεμησω κ να τον ξανακοιμησω μου επαιρνε αρκετη ωρα...τον εχω αφησει κ να κλαψει, "για να μαθει" οπως με συμβουλευσαν γνωστοι, φιλοι, γονεις κ παιδιατρος....κατι που εκανε τα πραγματα χειροτερα μιας κ αυτος εκνευριζοταν πιο πολυ κ γω ενιωθα απαισια μανα που αφηνω το μωρο μου να κλαιει....το αποτελεσμα ηταν οτι για δυο περιπου χρονια ημουν ενα ρακος, δεν κοιμομουν το βραδυ,ολη μερα ημουν κομματια, το παιδι μονιμως σε εκνευρισμο μιας κ ουτε αυτο κοιμοταν καλα το βραδυ κ ολα αυταγια "να μην μαθει το παιδι στο κρεβατι μου", λες κ ηταν εγκλημα ενα μωρο να θελει την ασφαλεια της μανας του την ωρα που χαλαρωνει κ κοιμαται...τελος παντων, ολα αυτα αλλαξαν ως δια μαγειας, μεσα σε μια μερα!!!!πως;;;!!!καταφερε να κατεβει μονος του απο την κουνια του κ να ερθει στο κρεβατι μας!!!!τρυπωσε στην αγκαλια μου!!!!!ουτε κλαματα, ουτε φασαρια, ουτε τιποτα!!!!! ηταν ο πιο ομορφος κ ξεκουραστος υπνος που εκανα απο την ημερα που γεννηθηκε!!!!!!!κ οσο περνουσαν οι μερες το εκανε συνηθεια!!!! κ το πιο σημαντικο ειναι οτι κ το παιδι αλλαξε μεσα στην ημερα!!!ηταν πιο ηρεμο!!!!!αφου ειχε ξεκουραστει ολο το βραδυ μιας κ δεν ξαναξυπνησε νυχτα!!!!!!

γι'αυτο κουκλα μου μην σκας τοσο πολυ για το που θα κοιμηθει το μωρο!!!! κ κοριτσια μην αγχωνεστε τοσο πολυ για το πως κ που θα μαθει να κοιμαται το μωρο!!!!!!τωρα μας εχουν αναγκη που ειναι μικρα!!!!απολαυστε τις στιγμες αυτες τωρα που ειναι τα μωρα "διαθεσιμα"!!!!οταν θα μεγαλωσουν δεν "θα μας εχουν καμια αναγκη"!!!!!θα τα κυνηγαμε για αγκαλιες, φιλια κ κοινο υπνο κ δεν θα θελουν!!!! θα εχουν αλλα ενδιαφεροντα!!!! απολαυστε τις στιγμες με τα μωρα σας γιατι δεν επιτρεφουν!!!! καντε αυτο που λεει το ενστικτο σας κ μην ακουτε κανεναν "ειδιμονα" φιλο, γνωστο, γονιο, παιδιατρο!!!! ο καθενας ξερει πιο ειναι το πιο "σωστο" για το παιδι του!!!!!!


xlRZp3.png

BU8Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν την αφησα ποτε να κλαψει πανω απο 30 δευτερολεπτα! Της εχω δωσει υποσχεση οτι δεν θα την αφησω ποτε να κλαψει. Εμεις τα καταφεραμε παντως με αυτον τον τροπο...κοιμοταν στην αγκαλιτσα μου την εβαζα στον κρεβατακι της και με το που ξυπνουσε την επαιρνα αγκαλια και παλι νανουρισμα. Δεν με ταλαιπωρησε πολυ, 2-3 φορες και τωρα κοιμαται τα βραδια στην κουνια της απο τις 9:30 το βραδυ μεχρι το πρωι με ενα ξυπνημα ενδιαμεσα για να ξαναφαει. Την ημερα ομως κοιμομαστε αγκαλιτσα. Το απολαμβανω και εγω να ειναι λιωμενη στην αγκαλια μου και να ακουω την ανασα της.

Όσο για τον θηλασμο και το ετοιμο γαλα, μαλλον θα της το δωσω γιατι δεν μπορω να την εχω συνεχεια μαζι μου. Την λατρευω αλλα εχω πια και εγω την αναγκη να βγω μια φορα και εστω για 2 ωριτσες να μην εχω το μωρο αγκαλια. Πιστευω ότι ειναι απολυτα υγιες να θελεις και λιγο ελαχιστο χρονο για τον εαυτο σου,περασαν 2,5 μηνες που δεν εχω υπαρξει ουτε λεπτο χωρις την μπεμπα μου καποια στιγμη με βλεπω να σαλταρω. Δεν νομιζω να μην θελει να θηλασει μετα...αλλωστε τρελαινομαστε για τα βυζακια της μαμας :P


tt193766.aspx
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω εχω παρει απο φοβο να την παιρνω το βραδυ στο κρεβατι. Εδω οταν ξυπναω να θηλασω εχω μονιμως το κινητο στο χερι να απασχολουμαι με κατι για να ειμαι σιγουρη οτι δεν θα με παρει ο υπνος. Νομιζω οταν μεγαλωσει λιγο θα κοιμομαστε αγκαλιτσα κ θα το απολαμβανουμε κ οι τρεις μας! Κατα τη διαρκεια της μερας που ειμαι πιο ξεκουραστη μπορω να καθομαι κ δυο ωρες με την πριγκιπισσα μου να κοιμαται στην αγκαλια μου κ εγω απλα να την χαζευω!! Ο αντρας μου να δειτε! Αν μπορουσε θα την ειχε μονιμως κολλημενη πανω του!

Konna εγω την κυριακη που πηγα να ψηφισω(ελεγα να παω κ για ενα καφεδακι μετα αλλα ακομα δεν το αντεχω να αφησω για πολυ το μπουμπουκι μου) εβγαλα γαλατακι με το θηλαστρο την προηγουμενη μερα κ το αφησα στο ψυγειο για καθε ενδεχομενο. Βεβαια γυρισα την ωρα που ξυπνησε κ ετσι της το εδωσα το βραδυ μετα το μπανακι μας, μην παει κ χαμενο!! Δες το κ αυτο σαν λυση αν σε βολεψει.

Σπυριδουλα μου τι κανετε;; Πως ειναι τα αγορακια σου;;


SoFFp3.png

7Scup3.png

pWvMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω εχω παρει απο φοβο να την παιρνω το βραδυ στο κρεβατι. Εδω οταν ξυπναω να θηλασω εχω μονιμως το κινητο στο χερι να απασχολουμαι με κατι για να ειμαι σιγουρη οτι δεν θα με παρει ο υπνος. Νομιζω οταν μεγαλωσει λιγο θα κοιμομαστε αγκαλιτσα κ θα το απολαμβανουμε κ οι τρεις μας! Κατα τη διαρκεια της μερας που ειμαι πιο ξεκουραστη μπορω να καθομαι κ δυο ωρες με την πριγκιπισσα μου να κοιμαται στην αγκαλια μου κ εγω απλα να την χαζευω!! Ο αντρας μου να δειτε! Αν μπορουσε θα την ειχε μονιμως κολλημενη πανω του!

Konna εγω την κυριακη που πηγα να ψηφισω(ελεγα να παω κ για ενα καφεδακι μετα αλλα ακομα δεν το αντεχω να αφησω για πολυ το μπουμπουκι μου) εβγαλα γαλατακι με το θηλαστρο την προηγουμενη μερα κ το αφησα στο ψυγειο για καθε ενδεχομενο. Βεβαια γυρισα την ωρα που ξυπνησε κ ετσι της το εδωσα το βραδυ μετα το μπανακι μας, μην παει κ χαμενο!! Δες το κ αυτο σαν λυση αν σε βολεψει.

Σπυριδουλα μου τι κανετε;; Πως ειναι τα αγορακια σου;;

kristy μου και εγω σκεφτομουν για θηλαστρο ωστε αν χρειαστει να της δωσει η μαμα μου ενα γευμα με μπιμπερο να ειναι τουλαχιστον δικο μου το γαλα. Σκεφτομουν ομως για χειροκινητο θηλαστρο καθως χρηματα για ηλεκτρικο δεν υπαρχουν. Εσυ τι χρησιμοποιεις? Αραγε το χειροκινητο ειναι πολυ ταλαιπωρια στην χρηση του? Αγχωνομαι και μηπως δεν καταφερει να παρει το μπιμπερο γιατι μια φορα που δοκιμασαμε όταν ειχε κολικους να της δωσουμε λιγο τσαγακι για να ηρεμησει, δεν μπορουσε να το πιει γιατι το μπιμπερο εχει μεγαλυτερη ροη απο το στηθος και το καημενο το νινι μου πνιγοταν. Οποτε δεν το ηπιε. Παντως όπως ειπα δεν θελω να σταματησω τον θηλασμο. Μιλαμε για ενα γευμα μια φορα την βδομαδα και αυτό εαν χρειαστει. Εκτός αν ξεκινησω δουλεια τον επομενο μηνα οπότε εκει αναγκαστικα θα πρεπει να το παμε μεικτα...μπιμπερο τα πρωινα και θηλασμος απογευμα και βραδυ.

Και εμεις ετσι κανουμε...το βραδυ υπνο αποκλειστικα στην κουνια και την ημερα αγκαλιτσα.Ειναι απολαυση να κοιμαται στην αγκαλια μας!♥


tt193766.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...