Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Μανούλες Μαρτίου 2014


evamath82

Recommended Posts

κολησπέρα κορίτσια κι εγώ μανούλα μαρτίου είμαι... έχω ένα αγοράκι πολύ πολύ γρινιάρικο... και ενώ κάνω τα πάντα δεν ηρεμεί... καμιά συμβουλή???

Λευκους ηχους δοκιμασες;; Εγω καμια φορα την αποσπαω την προσοχη με κουδουνιστρες.

Konna μου τι κανετε κοριτσακια μου;; Πως τα πατε;; Θελω ευχαριστα νεα! Α ξεχασα να σου πω. Εισαι στο site του θηλασμου στο facebook;; Προσφατα εγραψε μια την εμπειρια της με αλλεργεια κ πηρα που κουραγιο. Θα βρω το λινκ να στο στειλω.


SoFFp3.png

7Scup3.png

pWvMp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Λευκους ηχους δοκιμασες;; Εγω καμια φορα την αποσπαω την προσοχη με κουδουνιστρες.

Konna μου τι κανετε κοριτσακια μου;; Πως τα πατε;; Θελω ευχαριστα νεα! Α ξεχασα να σου πω. Εισαι στο site του θηλασμου στο facebook;; Προσφατα εγραψε μια την εμπειρια της με αλλεργεια κ πηρα που κουραγιο. Θα βρω το λινκ να στο στειλω.

καλημέρα kristy! άσε κορίτσι έχω δοκιμάσει τα πάντα κουδουνίστρες, τραγουδάκια, απορροφητήρα, ηλεκτρική σκούπα, πιστολάκι, να το κάνω μπάνιο, να το πάω βόλτα, να του μιλήσω, να του κάνω μασάζ τίποτα αυτός... και είναι ακόμα 4μηνών και 7 ημερών και δεν ξέρω που θα βρω την υπομονή να συνεχίσω... κοιμάμαι 3-4 ώρες την ημέρα. αν κοιμηθώ 5 πάρτι θα κάνω...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα kristy! άσε κορίτσι έχω δοκιμάσει τα πάντα κουδουνίστρες, τραγουδάκια, απορροφητήρα, ηλεκτρική σκούπα, πιστολάκι, να το κάνω μπάνιο, να το πάω βόλτα, να του μιλήσω, να του κάνω μασάζ τίποτα αυτός... και είναι ακόμα 4μηνών και 7 ημερών και δεν ξέρω που θα βρω την υπομονή να συνεχίσω... κοιμάμαι 3-4 ώρες την ημέρα. αν κοιμηθώ 5 πάρτι θα κάνω...

Αχ βρε ρενα μου, ειναι δυσκολο να μην κοιμασαι. Το εχεις αναφερει στον παιδιατρο σας;;


SoFFp3.png

7Scup3.png

pWvMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε ρενα μου, ειναι δυσκολο να μην κοιμασαι. Το εχεις αναφερει στον παιδιατρο σας;;

καλησπέρα κορίτσι! του το έχω πει. κι αυτός έχει ένα παιδάκι 20 μηνών και μου λέει και εμένα δεν κοιμότανε έχει 2 μήνες που κοιμάται λίγο τα βράδια. και έχω πάρει γνώμη και απο άλλο γιατρό και μου έχει πει να κάνω υπομονή και αυτό κάνω... απλά τόσες μανούλες είμαστε εδώ μέσα και σκέφτηκα μήπως καμία έχει περάσει κάτι παρόμοιο σαν το δικό μου και μπορεί να με βοηθήσει... απλά είναι δύσκολο να μην κοιμάται το μωράκι και την περισσότερη ώρα να θέλει αγκαλιά. με δεσμεύει απίστευτα πολύ δεν μπορώ να κάνω τίποτα. αν κοιμηθεί 3 φορές μέσα στη μέρα απο 10 λεπτά την κάθε φορά τρέχω σαν τη χαζή να κάνω κάτι... μακάρι να περάσει γρήγορα αυτό που γίνεται τώρα και να ξεκουραστούμε λίγο και εμείς και ο μικρός... γιατί και γι αυτόν πιστεύω πως δεν είναι ευχάριστο αυτό το πράγμα... δεν δείχνει πάντως να πονάει πουθενά και πάντα του κάνω ασκησούλες για να αποκλείσω αυτό το ενδεχόμενο... τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσι! του το έχω πει. κι αυτός έχει ένα παιδάκι 20 μηνών και μου λέει και εμένα δεν κοιμότανε έχει 2 μήνες που κοιμάται λίγο τα βράδια. και έχω πάρει γνώμη και απο άλλο γιατρό και μου έχει πει να κάνω υπομονή και αυτό κάνω... απλά τόσες μανούλες είμαστε εδώ μέσα και σκέφτηκα μήπως καμία έχει περάσει κάτι παρόμοιο σαν το δικό μου και μπορεί να με βοηθήσει... απλά είναι δύσκολο να μην κοιμάται το μωράκι και την περισσότερη ώρα να θέλει αγκαλιά. με δεσμεύει απίστευτα πολύ δεν μπορώ να κάνω τίποτα. αν κοιμηθεί 3 φορές μέσα στη μέρα απο 10 λεπτά την κάθε φορά τρέχω σαν τη χαζή να κάνω κάτι... μακάρι να περάσει γρήγορα αυτό που γίνεται τώρα και να ξεκουραστούμε λίγο και εμείς και ο μικρός... γιατί και γι αυτόν πιστεύω πως δεν είναι ευχάριστο αυτό το πράγμα... δεν δείχνει πάντως να πονάει πουθενά και πάντα του κάνω ασκησούλες για να αποκλείσω αυτό το ενδεχόμενο... τι να πω...

Καλησπέρα κι από μένα και καλό κουράγιο! Κι εμένα η μικρή μου είναι ένα δυσκολούτσικο μωράκι. Είχε απίστευτους κολικούς και έκλαιγε ασταμάτητα και γοερά! Τα είχα δει όλα! Το πρώτο κοριτσάκι μου ήταν σαν μωρό το εντελώς αντίθετο. Δεν την κούνησα ποτέ για να κοιμηθεί, ούτε ήθελε πολλές αγκαλιές! Αυτή η σουσουραδίτσα όμως θέλει διαρκώς αγκαλίτσα και αν δεν την κουνήσω δεν κοιμάται όσο κουρασμένη κι αν είναι. Άσε που αν περάσει η ώρα της γίνεται χειρότερα γκρινιάρα. Μένει ξύπνια το πολύ μιάμιση ώρα από την στιγμή που θα ξυπνήσει. Οπότε και την ξανακουνάω για να ξανακοιμηθεί. Αλλά κοιμάται ΜΟΝΟ αγκαλιά! Μόλις την αφήσω ξυπνάει!! Στην αγκαλιά μου κοιμάται μέχρι και δυο ώρες!!!!:eek:

Αυτό το έκανε από νεογέννητο. Κοιμόταν όλο το βράδυ με το κεφαλάκι της ακουμπισμένο στο στήθος που κάποια στιγμή το άφηνε από το στοματάκι της!! Τώρα πια ευτυχώς το βράδυ μου κοιμάται συνεχόμενα 10 ώρες αφού την έχω κουνήσει για να κοιμηθεί και την έχω κρατήσει καμιά ώρα αγκαλιά, την βάζω στο κρεβατάκι της και δεν ξυπνάει. Την ημέρα όμως δεν το έχουμε πετύχει όμως!! Γενικά βλέπω πως το να τηρούμε ένα υποτυπώδες πρόγραμμα την βοηθάει να είναι πιο ήρεμη. Δοκίμασε να τον κοιμήσεις πάνω σου για να δεις πόσο θα κοιμηθεί. Η αυπνία δεν παλεύεται με τίποτα. Οπότε προτίμησα να κοιμόμαστε έτσι στην αρχή και τώρα την ημέρα έτσι. Το ξέρω από πρώτο χέρι πόσο δύσκολο είναι γιατί σκέψου πως εγώ έχω κι άλλο ένα παιδάκι που με έχει ανάγκη. Να είναι καλά η μαμά μου που με βοηθάει όσο μπορεί κι αυτή!

Βέβαια μέσα σε όλα θα σου πρότεινα κι εγώ να αποκλείσεις το ενδεχόμενο το μωρό να έχει κάτι, όπως πχ αλλεργία σε κάτι που τρως εσύ. Όταν το μωρό μου έκλαιγε τόσο ο παιδίατρος μου είχε πει πως αν συνέχιζε θα το ψάχναμε περαιτέρω. Για αρχή τότε είχαμε κάνει ένα τεστ κοπράνων για να δούμε αν υπάρχει αίμα στα κακά, οπότε και αλλεργία στο αγελαδινό που καταναλώνω εγώ. Δεν έδειξε κάτι οπότε και περιμέναμε τον τρίτο μήνα να περάσουν οι κολικοί. Έτσι κι έγινε. Όμως παραμένει γκρινιαρούλα!!:D

Ίσως απλά είναι πιο εύκολο να δεχτούμε πως τα μωρά μας έχουν τέτοια ιδιοσυγκρασία!!:D Πάντως κλάμα όλη μέρα 4 μηνών δεν είναι ασυνήθιστο; Εκτός κι αν έχει ακόμη κολικούς. Ο γιατρός τι λέει; Έχει αέρια η κοιλίτσα του;

Σόρρυ για το τεράστιο ποστ αλλά ήθελα απλά να σου παραθέσω την δική μου εμπειρία!! Και πάλι καλό κουράγιο!!:D


FuWlp3.png 2ebBp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα μανουλες! Kristy μου εκεινο το λινκ για την αλλεργια θα με ενδιεφερε αν μπορεις να το βρεις.Εσεις πως τα πατε?Θηλαζετε η δινεις υποαλλεργικό γάλα?Βελτιωθηκε?Ειχε πολύ αίμα?Εμεις πανω που ημασταν καθαρες απο αιματακι εδω και 10 μερες, χθες εκανε παλι λιγο. Δεν καταναλωσα τιποτα γαλακτοκομικο,δεν ξερω πραγματικά!Ειμαι σιγουρη πως τιποτα απο οτι εφαγα δεν περιειχε ουτε ιχνος γαλακτος,αυγου ή σογιας.Αχ αντε να γινουμε 6 μηνων να αρχισουμε και τις κρεμουλες! Κατα τ'αλλα ειναι ενα καταπληκτικο μωρακι!Γελαει,παιζουμε με τα παιχνιδακια της,κανει μπρρρρρ (της καναμε στην κοιλιτσα μπρρρρρ και αμεσως αρχισε να το μιμειται και δεν σταματουσε!), βγαζουμε κραυγουλες και παλευουμε να σηκωθουμε!!!! Ανασηκωνει το κεφαλι και την πλατη της.Της δινω τα δαχτυλα μου,γραπωνεται και την βοηθαω να καθισει.Μολις καθισει σηκωνει το κεφαλακι,με κοιταει και γελαει.Χαιρεται τοσο πολυ να καθεται! Κανει ομως από τωρα?Ειναι 4 μηνων και 15 ημερων. Προβλημα με τον υπνο εμεις δεν εχουμε,τα βραδια κοιμαται 9 ωρες συνεχομενες.Ακολουθουμε ομως το ιδιο προγραμμα απο την πρωτη ημερα δλδ μπανακι στις 8-8:30 μετα θηλασμο και υπνο.Μετα το μπανιο χαμηλωνουμε τα φωτα στο σπιτι και προσπαθουμε να ειμαστε και εμεις ηρεμοι ακομα και αν κλαψει λιγο γιατι αν εισαι ανησυχος το μωρο αναστατωνεται περισσοτερο.(Αυτο το διαπιστωσα στην πραξη γιατι στην αρχη με το που εκλαιγε αναστατωνομουν και δεν μπορουσα να την ηρεμησω με τιποτα.Ενιωθα οτι ανεβαζα παλμους,οποτε τωρα παιρνω βαθιες ανασες,διατηρω την ηρεμια την δικη μου και ετσι ηρεμει και αυτη.) Τον πολύ υπνο την ημερα τον σταματησε,κοιμαται 2-3 φορες απο 15 με 30 λεπτα την φορα.Και ηταν τοσο ωραια όταν κοιμοταν 3 ωρες το μεσημερι. Αγκαλιτσα θελουμε και εμεις για να κοιμηθουμε και αν δεν την εχει παρει καλα ο υπνος και παω να την αφησω παταει κλαμα γοερο λες και κατι επαθε.Στην αρχη τρομαζα αλλά τελικά καταλαβα ότι απλά δεν θελει να την αφησω! Οποτε την κραταω και εγω αγκαλια για αρκετη ωρα μεχρι να σιγουρευτω οτι κοιμαται βαθια.


tt193766.aspx
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μανουλιτσες μου! τι κανετε? Εμεις στο τροχαδι, χαθηκαμε λιγο γιατι δεν ειχαμε ιντερνετ -κομμενο λογω αφραγκιων- και εχω κ τις ετοιμασιες της βαπτισης.....

Διαβασα τα νεα σας, ευχομαι ολα τα δυσκολα να σας περασουν συντομα.

Εμεις παραμεγαλωσαμε και ξεκινησαμε φρουτα για να "χανουμε" ενα γευμα γαλακτος γιατι ειμαστε σε κατι ας το πουμε σα "διαιτα". Την αλλη εβδομαδα εχουμε παιδιατρο για να σας πουμε ποσο εχουμε φτασει, αρκει μονο να σας πω οτι 5 μηνων ημασταν 9 κιλα και 71 εκατοστα. Ειμαστε ηδη στο Νο12 (μηνων) στα ρουχα, και παμε για 18αρακι....

Χθες βραδυ πρωτη φορα τον εβαλα στο δωματιο με την κορη μου στην κουνια να κοιμηθει, τερμα οι αγκαλιτσες με τη μαμα, και πολυ μου κακοφανηκε...:?

Τι να κανω, πρεπει να το συνηθισω μαλλον ε?:oops:

Σας φιλω να εχετε ενα ομορφο Σαββατοκυριακο και να περνατε ομορφα με τα ζουζουνια σας, παρα τις αυπνιες, γιατι για ποτε σταματανε να ειναι μωρακια και γινονται νηπια, ουτε που το καταλαβαινουμε!....


z7tup3.pngArPLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τι κανετε κοριτσια??? τα μωρακια σας???? ρε κοριτσια το ειδατε αυτο?? http://parents.org.gr/images/upload/eof_anaklisi_meningitec.pdf

τελικα τι πρεπει να κανουμε σαν γονεις?? να κανουμε εμβολια στα παιδια μας η οχι?????????? τελικα ειναι καλο να κανουν εμβολια η οχι????????????:(:(

εμεις το εχουμε κανει αλλα ευτυχως δεν επαθε τιποτα το μαναρακι μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 3 months later...

...Μανουλες Μαρτιου-Απριλιου 2014...:-D

χαρα25--> 26/01/2014--> Γεννησε ενα κοριτσακι 1.150 gr.. 27η εβδομαδα

Dms2310 --> 6/2/2014 --> Κ.τ... Γεννησαμε εναν αντρα 4.000 gr

Anaida --> 6/2/2014 -->Κ.τ ... Γεννησαμε ενα Κοριτσαρο 2.100 gr

Τονια89-->15/2/2014 --> ... Γεννησαμε μια μπουμπου 2,770 gr

ValentinaSp-->25/2/2014--> ...Γεννησαμε εναν αντρακλα 3380 gr

Myrina--> 5/3/2014--> ...Γεννησαμε μια κουκλα 3870 gr

Konna82 --> 6/3/2014--> Κ.τ... Γεννησαμε μια κορουλα 3200 gr

Αριαδνη89 --> 10/3/2014 --> Κ.τ .. Ηρθε στον Κοσμο ενας αντρακλας 3200 gr

joannako--> 11/3/2014 --> Κ.τ .. Γεννηθηκε μια Κουκλα 3330 gr

Ntinaki04 -->25/03/2014--> Κ.τ.. Γεννηθηκε μια ζουζουνα 2,750 gr

βροχερή-->13/3/2014-->Κ.τ....γεννήθηκε ενας κούκλος 3.640 γρ.

KMG! -------> 21/3/2014 -->Κ.τ....γεννήθηκε ενας κούκλος ......γρ.

Georgia-kak --> 26/3/2014--> Κ.τ .. Γεννηθηκε μια Νεράϊδα 3000 gr

Εκλεράκι ----> 26/3/2014---Φ.τ...Γεννήθηκε ενας κούκλος 3180 γρ.

evhgiorgos --> 28/3/2014--> Φ.τ .. Γεννηθηκε μια Νεράϊδα ..2850 gr

elenitsamou --> 28/3/2014--> Κ.τ .. Γεννηθηκε μια Νεράϊδα..2550 gr

Tsoupina --->1/4/2014 --> Μια ζουζουνα Μουρλια...

sspyr82 -->1/4/2014--> Κ.τ .. Ενας Κουκλος .... 4290 gr

stavr77 ----> 1/4/2014 -->Φ.t.. Μια Κουκλιτσα....2700 gr

lenachania ----> 6/3/2014

bmcie --------> 7/3/2014

Linaki1988 ----->17/3/2014

Sunflower5000->5/4/2014

dinask -- -------> 7/4/2014

MarilenaDim --> 13/4/2014

aphrodite1978 ---->14/4/2014

Isigs--> 16/4/2014

kristy25-------> 25/4/2014

emilyp--------->25/4/2014

i want to be mama ----> 19/5/2014[

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΤΕ?? ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ?? ΕΜΕΙΣ ΑΥΡΙΟ ΕΧΟΥΜΕ ΓΕΝΕΘΛΙΑ!!!! ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ 1!! ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ..! ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΡΤΥ ΜΑΣΚΕ:D:D

ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ?? ΧΑΘΗΚΑΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ:(:(

ΕΓΩ ΠΕΡΙΜΕΝΩ Κ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΟΥ ΜΩΡΑΚΙ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΣΕ 2,5 ΜΗΝΕΣ!! (ΒΙΑΣΤΗΚΑ ΛΙΓΟ ΤΟ ΞΕΡΩ) ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ!! ΦΙΛΙΑ Κ ΣΤΑ ΚΟΥΚΛΙΑ ΣΑΣ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


που ειστε κοριτσακια μου? ολες καλα?τα μωρακια σας?

εμεις τη βαφτισαμε αγιου δημητριου, ολα καλα εκτος απ τον καιρο ψοφοκρυο

παγωσε το νινακι μου

να σας ζησει!!

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...