Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , LeneL είπε:

      Παθούσα βλέπεις...

      εμείς δηλαδή να μην πω τι παίρνουμε ! 😅 μόνο το επίδομα λοχείας κύησης κ 9 μηνο;

      πρίν από 5 λεπτά , linaa είπε:

      Αφού ξέρεις ότι εδώ στα λέμε πιο σωστά τι το ψάχνεις άλλου 🙃

      για αλλη μια φορά το επιβεβαίωσα! πραγματικά ! 

      πρίν από 45 λεπτά , Marlina είπε:

      Καλησπέρα κορίτσια. Σήμερα έκλεισα 30 εβδομάδες κύησης με τα διδυμακια μου και ο γιατρος μου είπε πως ο τράχηλος κοντυνε αρκετά. Πριν από 2 εβδομάδες ηταν 3,5 και σημερα 2,4. Μου ειπε να σκεφτώ το ενδεχόμενο να πάω Αθήνα. Υπαρχει κάποια κοπέλα που να χρειάστηκε να πάει Αθήνα για το τελευταίο διάστημα? Και τι έκανε με το θέμα της διαμονής? Θα μου νοικιάσουνε διαμέρισμα για 1- 2 μήνες? Γνωρίζει κάποια?

       ψάξε στο ίντερνετ έχουν μισθώσεις συγκεκριμένα  για κοντά στο μαιευτήριο!  ίσως βρεις κάτι! σου είπε μέχρι ποτέ σε υπολογίζει; 

Μανούλες Αυγούστου 2014


martha86

Recommended Posts

καλημερουδιααααα τι κανετε??

παπακι μου καλα αποτελεσματα ευχομαι ολα να πανε καλα..

αυριο κ γω θαμαι εκει 12 στο ηλεκτρα..Μαρθα μου εχεις το τηλ μου αν χαθουμε παρε με..παντως θα εχουμε πολυ πλακα θα μας κοιτανε κ θα λενε αυτες ηταν συννενοημενες γκαστρωμενες χιχι κ στον ιδιο μηνα ενα τραπεζι μονο για εγγυους...

χτες ο αντρουλης μου ενοιωσε την 1η κλωτσια απο τον γιο του ελιωσεεεε...μην πω χ@στηκε απο την χαρα του...σημερα θα δουμε τον πριγκηπακο μου ελπιζω να μας κανει την χαρη να δουμε αυτη τη φορα προσωπακι...

κοριτσια κ γω δεν ξερω τι ειναι το ντοπλερ κ ποτε πρεπει να το κανουμε??στην β επιπεδου γινεται η ειναι αλλη εξεταση??

πωπω φαντάζομαι πως έκανε ο άντρας σου και εμένα στη πρώτη κλωτσιά πάει ξέφυγε!!!!!!!!!!χαχαχα !!!!!!!!!φαντάσου την ώρα που θα τα αντικρίσουν.

βρε κορίτσια ούτε εγώ ξέρω τι είναι το ντόπλερ!!!!!!το κάνουμε όλες? δεν μου έχει αναφέρει κάτι ο δικός μου γιατρός!!!!!!!!!


SO9Np3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

και εγώ θα είμαι στην συνάντηση αύριο χαμοοοοοοςςςςςςς!!!!τελικά κάτω από το ηλέκτρα?????και εμένα ο ντοκτορ προχτες μου έκανε ντοπλερ για να δει νομίζω αιματώσεις και τις δικές μου και του μωρού!!αλλά με το ντόπλερ μήπως εννοούν τον καρδιοτοκογράφο ή είναι κάτι άλλο αυτό???


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

mousoudi πρέπει να είναι δύσκολο αυτό με το αδερφάκι ε? θυμάμαι και εγώ ζήλευα στην αρχή με τον αδερφό μου αλλα μετά τον αγαπούσα πάρα πολύ!!!!!!ήμουν 6 χρονών βέβαια όταν γεννήθηκε. άντε ένας μήνας σου έμεινε για την άδεια ε?

Δύσκολο είναι υποθέτω άμα είναι ένα το παιδάκι κι έχει συνηθίσει να έχει όλη την προσοχή και το ενδιαφέρον στραμμένο πάνω του. Εγώ που ήμουν δεύτερη, όταν ήρθε η τρίτη δεν θυμάμαι να ζήλεψα καθόλου, κι ήμουν κι εγώ 6χρ. αλλά είχα τον αδερφό μου και ασχολούμασταν πιο πολύ ο ένας με τον άλλο και όχι με το αν η μαμά ασχολείται με την μικρή. Θυμάμαι μόνο ότι ήθελα όλο να την ζουπάω και να την φιλάω, ήταν και μια ζουμπουρλούδικη μικρή, σκέτος πειρασμός :mrgreen: Ο δικός μου είναι ένας και μικρούλης και παρότι δεν τον έχω καλομαθημένο αν και μοναχοπαίδι και μετά από ζόρια που τραβήξαμε για να τον έχουμε, όσο νά ναι θα του κακοφανεί. Και μένα όμως θα μου είναι κάπως που δε θα έχω όλο το χρόνο γι΄αυτόν και μπορεί να χάνω ωραίες στιγμές από το μεγάλωμά του.

μάρσιπο μου έδωσαν. τελικά τι θεωρείτε ότι είναι καλύτερο: το μει τάι ή το μάρσιπο? αν είναι να πάω να πάρω μει τάι

νομιζω αρχίζω να πελαγώνω πάντως (έχουμε και την έκθεση) όλα μαζεμένα θα πέσουν. ας είμαστε καλά όμως και όλα θα γίνουν.

Αν ήταν να αγοράσω κάτι κι εγώ μει ται θα αγόραζα. Ο μάρσιππος δε με βόλεψε καθόλου, πολύ ζεστός ειδικά για καλοκαίρι. Το σλινγκ καλύτερο αλλά πολύ ύφασμα ρε κορίτσια. Και για να βρεις πώς σε βολεύει να το δένεις και να το θυμάσαι κιόλας δυσκολεύεσαι!

Θεσσαλονικιές ανταλλάξτε τηλ , α περιμένουμε και φώτο!!!!!!!!!!!!!!

Καλά λες να ανταλλάξουμε τηλ.

Link to comment
Share on other sites

Σου έστειλα πμ.

Το ντόπλερ ελέγχει την ροή στις μητριαίες αρτηρίες και στον ομφάλιο λώρο. Είναι αυτό που σου εξέτασαν και στην β΄επιπέδου. Δεν είναι ασήμαντη εξέταση, καλό είναι να γίνεται όταν υπάρχουν υποψίες κακής ή υπερβολικής αιμάτωσης αλλά και πάλι εκείνος που το κρίνει αν θα σε στείλει ή όχι είναι ο γιατρός σου. Αν π.χ. δει λιποβαρές το μωρό το ντόπλερ δείχνει αν αυτό οφείλεται σε κακή αιμάτωση ή απλά το μωράκι είναι μικρό αλλά καθόλα φυσιολογικό. Επίσης την κάνουν γυναίκες που οι εξετάσεις τους δείχνουν προδιάθεση προεκλαμψίας. Αυτά θυμάμαι πρόχειρα.

Εγώ είχα κάνει στον γυναικολόγο μου, τα είχε βρει όλα καλά και δεν με έστειλε έξω. Είχα κάνει και εξέταση ούρων 24ώρου που δείχνει ξεκάθαρα αν υπάρχει και η παραμικρή υποψία για προεκλαμψία και ήταν πολύ καλή. Το ίδιο θα κάνω και τώρα. Αν ο γυναικολόγος ή οι εξετάσεις δείξουν κάτι επίφοβο, φυσικά και θα πάω στον εμβρυολόγο για πιο ενδελεχή εξέταση, αλλιώς όχι.

εμένα ντόπλερ μου κάνει κάθε φορά (δεν ήξερα βέβαια ότι ήταν αυτό που περιγράφεις mousoudi. αλλά είναι και εμβρυολόγος ο άνθρωπος οπότε φαντάζομαι δεν χρειάζεται να με στείλει κάπου έξω.

mousoudi εσύ έχεις κάποια προδιάθεση για προεκλαμψία και το κοιτάτε ή προληπτικά?


RArep3.png?mjfpyDPm
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σχετικά με τις αγορές, πιστεύω αρχικά πρέπει να πάρουμε τα απαραίτητα και σιγά σιγά θα καταλάβουμε τί επιπλέον θέλουμε και τί ακριβώς μας βολεύει. υπάρχουν τοοοοοσα πράγματα και τόσες γνώμες γύρω από το τί βολεύει και τί όχι που είναι μπέρδεμα!


RArep3.png?mjfpyDPm
Link to comment
Share on other sites

και εγώ θα είμαι στην συνάντηση αύριο χαμοοοοοοςςςςςςς!!!!τελικά κάτω από το ηλέκτρα?????και εμένα ο ντοκτορ προχτες μου έκανε ντοπλερ για να δει νομίζω αιματώσεις και τις δικές μου και του μωρού!!αλλά με το ντόπλερ μήπως εννοούν τον καρδιοτοκογράφο ή είναι κάτι άλλο αυτό???

Καλέ διαβάστε τι σας έγραψα! Το ντόπλερ είναι άλλο από το καρδιοτοκογράφημα. Ελέγχει την ροή του αίματος και την σωστή τροφοδοσία του μωρού και είναι κανονικός υπέρηχος, όπου βλέπεις σε οθόνη και το μωρό και το άλλο βλέπει την καρδιακή λειτουργία και τις συσπάσεις. Το δεύτερο γίνεται μόλις μπεις στον 9ο ένα κάθε βδομάδα. Σε ξαπλώνουν, σε καλωδιώνουν στην κοιλιά και βγαίνουν τα αποτελέσματα σε χαρτί όπως στο καρδιογράφημα που κάνουμε. Ουσιαστικά αυτό είναι, ένα μεγάλης διάρκειας καρδιογράφημα του εμβρύου.

Link to comment
Share on other sites

εμένα ντόπλερ μου κάνει κάθε φορά (δεν ήξερα βέβαια ότι ήταν αυτό που περιγράφεις mousoudi. αλλά είναι και εμβρυολόγος ο άνθρωπος οπότε φαντάζομαι δεν χρειάζεται να με στείλει κάπου έξω.

mousoudi εσύ έχεις κάποια προδιάθεση για προεκλαμψία και το κοιτάτε ή προληπτικά?

Και μένα με ελέγχει κάθε φορά, αν και δεν είναι εμβρυολόγος, αλλά έχει καλό μηχάνημα και είναι και πολύ ψείρας, και μάλιστα πολύ αναλυτικά γιατί το πρώτο μωρό το έχασα από θρομβοφιλια και κακή αιμάτωση. Προδιάθεση δεν έχω, αλλά λόγω ηλικίας είμαι στις ομάδες υψηλού κινδυνου. Βέβαια, ούτε πίεση έχω (το αντίθετο, πάνω από 11 δεν ανεβαίνει), ούτε ζάχαρο, ούτε υποψία λευκώματος στις γενικές ούρων. Την εξέταση την ζητάει η αιματολόγος κυρίως που είναι επίσης εξαιρετικά ψείρας.

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με τις αγορές, πιστεύω αρχικά πρέπει να πάρουμε τα απαραίτητα και σιγά σιγά θα καταλάβουμε τί επιπλέον θέλουμε και τί ακριβώς μας βολεύει. υπάρχουν τοοοοοσα πράγματα και τόσες γνώμες γύρω από το τί βολεύει και τί όχι που είναι μπέρδεμα!

Έχεις απόλυτο δίκιο. Κι επίσης δε θέλει κι από ρούχα μεγάλες ποσότητες. Μεγαλώνουν τόοοοσο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

μουσουδι κι εμενα της ιδια αποψης ειναι ο γιατρος για το ντοπλερ ;) μου κανει καθε φορα. ο καρδιοτοκογραφος ειναι ωραια φαση!!! σου δινουν και ενα "τηλεκοντρολ" στο χερι να πατας ενα κουμπακι καθε φορα που νιωθεις το μωρο να κουνιεται! στον τοκετο δε, ακους μονιμα απο την ωρα που μπαινεις μεχρι να γεννησεις αυτο το μαγικο ντουπ-ντουπ-ντουπ!!! εμενα μου εκανε η μαια καρδιοτοκογραφο καθε εβδομαδα απο την ωρα που μπηκα στο μηνα μου.


to1Np2.png

KCkop2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


σχετικά με τις αγορές, πιστεύω αρχικά πρέπει να πάρουμε τα απαραίτητα και σιγά σιγά θα καταλάβουμε τί επιπλέον θέλουμε και τί ακριβώς μας βολεύει. υπάρχουν τοοοοοσα πράγματα και τόσες γνώμες γύρω από το τί βολεύει και τί όχι που είναι μπέρδεμα!

ω ναι!! μονο τα απαρατητα στην αρχη κοριτσια!! κατι απολυτως απαραιτητο να ξερετε ειναι τα γαντακια γιατι γρατζουνιζονται!!!


to1Np2.png

KCkop2.png

Link to comment
Share on other sites

Τρέχω σήμερα κια δεν προλαβαίνω.

Μπήκα μόνο για το αυριανό μας ραντεβού. martha, mousoudi, kateriniw & chrysa θα σας στείλω το τηλ μου με πμ, ας μου στείλει κάποια το δικό της με πμ ή μήνυμα στο κινητό.

εντάξει το έστειλα το τηλέφωνο


6gLop3.pngQtMup3.png91SPp3.png
Link to comment
Share on other sites

πωπω φαντάζομαι πως έκανε ο άντρας σου και εμένα στη πρώτη κλωτσιά πάει ξέφυγε!!!!!!!!!!χαχαχα !!!!!!!!!φαντάσου την ώρα που θα τα αντικρίσουν.

βρε κορίτσια ούτε εγώ ξέρω τι είναι το ντόπλερ!!!!!!το κάνουμε όλες? δεν μου έχει αναφέρει κάτι ο δικός μου γιατρός!!!!!!!!!

αστα να πανε χαζομπαμπαδες...

εννοειται πως θα βγαλουμε κ φωτο ...

βρε κοριτσια εγω δεν σας ρωτησα πως τα περασατε στην συναντηση της αθηνας??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...