Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Αυγούστου 2014


martha86

Recommended Posts

Καλημερα μανουλιτσες! Γεννησα 22/8 με καισαρικη.ο μπεμπης γεννηθηκε 3390 και προσπαθουμε για αποκλειστικο θηλασμο.να σας ζησουν τα μωρακια σας να ειναι γερα και καλοτυχα!πλεον δεν εχω χρονο να μπω απο laptop οποια θελει ας ανανεωσει τη λιστα με το ποτε γεννησε!καντε αντιγραφη τη λιστα και διορθωνεται!φιλια στα μπεμπακια σας! Με το καλο οσες μελλουσες μανουλες εχουν μεινει!


MiaTp2.png>

64TMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημερα μανουλιτσες!!!

Να σου ζησει kimonandi!!!

Mariareyi εμενα μπορει να καθησει και 24ωρο αλλα και παλι δεν χορταινει εσενα με 5 λεπτα δηλαδη ειναι ενταξει? Καλο μου ακουγεται...

Natalia δεν ξερω ακριβως να σου απαντησω . Και σπυρακια δειχνουν οτι το πειραξε αλλα και αλλα πραγματα πχ μπορει να εχει δυσκοιλιοτητα απο κατι που εφαγες.

Να ρωτησω με το σαραντισμο τι κανατε βγαινετε και ποτε μπορεις να παρεις αυτη την μιση ευχη που λενε??

Επισης ο αφαλος σας επεσε? Εμας σημερα.κρεμεται απο μια κλωστη και μεσα φαινεται σαν "τρυπα" με κατι παχυρευστο και η παιδιατρος μας ειπε μονο οινοπνευμα. Εσας ετσι ειναι?


ro0Wp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κοριτσια . Εμεις απο χθες ΟΛΗ μερα είναι στο στηθος ουτε να φαω δεν προλαβαινω δεν ξερω γτ.. εχει και πονακια ζορίζεται πολυ να αεριστει και αν θηλαζει εκεινη την ωρα τραβαει την θηλη αουτς. Χθες της της εδωσα ξενο με μισηκαρδια για να ξεκουραστω. Τινα κανω φοβαμαι οτι αν πάει έτσι δεν θα αντέξω και θέλω πολύ να θηλαζουμε. Α και τα κακακια της εχουν γινει πιο νερουλα.


KDeIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και μένα συνέχεια στο στήθος ειναι....αφήστε...πάντως παιρνει βάρος κανονικά. Τωρα ειναι 3800 κ γεννήθηκα 3285 πριν 18 μερες. Οπότε τρώει...

Carnation στις 40 μερες νομιζω φωνάζουμε παπά. Έξω θα βγούμε βολτούλα στις 30 μερες,οχι σε κλειστό χώρο όμως, σε κανένα παρκο. Ο αφαλος έπεσε κ σε μας, αλλα του βάζουμε ακόμα οινόπνευμα . Εμείς πάθαμε νεογνικη ακμή κ εχει γεμίσει ο κακομοιρης σπυράκια στο πρόσωπο. Κ διαβάζω οτι αργεί να φύγει...

Όσον αφορα στο αποθηκευμένο γαλα, πηρα κατι πλαστικά κυπελακια της avent philpips να βάζω μεσα το μητρικό. Οπότε θα αντλώ με το θηλαστρο, εκει το γαλα αποθηκεύεται στο μπουκάλι του θηλαςτρου. Μετα θα μεταφέρω το γαλα στα πλαστικά κυπελακια κ θα τα βάζω ψυγείο ή καταψυξη αναλόγως. Οταν τα βγάζω απο κατάψυξη ή ψυγείο πρεπει να τα ζεσταίνω σε Μπεν μαρι σωστά? δεν πιστευω να πάθουν τίποτα...Κ μετα θα μεταφέρω το γαλα απο το κυπελακια στο Μπιμπερο του. Εγω πήγα γυάλινα Μπιμπερο..

Αυτή ειναι η διαδικασία, εχω καταλάβει σωστά? πειράζει που το γαλα θα μεταφέρεται?


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Samina η διαδικασία όπως την περιέγραψες είναι...Το μόνο που δεν ξέρω είναι πόσες ώρες διατηρείται το μητρικό εκτός ψυγείου.

Carnation το θέμα μου είναι οτι δεν παίρνει βάρος. Ή θα είναι σταθερός ή θα παίρνει ελάχιστο...Ο αφαλός μας έπεσε από το μαιευτήριο!Τον καθαρίζουμε ακόμα βέβαια με οινόπνευμα και αποστειρωμένες γαζούλες γιατί ματώνει.

Ξέχασα να σας πω οτι προχθές έφαγα μακαρονάδα με σκόρδο και μετά είχε μια γκρίνια ο κακομοίρης...Μάλλον τον πείραξε. Ο παιδίατρος βέβαια μου είπε όχι αλλά ο μπέμπης ήταν άλλος μπέμπης...

Μια φίλη μου που γέννησε πέρυσι, μου πρότεινε την ιστοσελίδα του παιδιάτρου Στέλιου Παπαβέντση.Έχει πολλές πληροφορίες για τον θηλασμό και όχι μόνο.

Kimonandi να σου ζήσει ο μπέμπης σου!Καλή ανατροφή!Δυο ημέρες μετά από εμάς!

Margi χθες το βράδυ και μέχρι και τώρα τα πηγαίνουμε λίγο καλύτερα..Απομάκρυνα το μαξιλάρι θηλασμού γιατί απ' ότι φαίνεται δεν βόλευε και χρησιμοποίησα κανονικό μαξιλάρι για να τον στηρίξω.Για να δούμε...


4ebfbca4f9.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mother-and-child-art-300x336.jpg

christine_2.....ΠΗΤ 24/8~~~16/6 ΓΕΝΝΗΣΕ !!! ΑΓΟΡΑΚΙΑ

Papakia30......ΠΗΤ 26/8~~~24/6 ΓΕΝΝΗΣΕ !!! ΑΓΟΡΑΚΙ

Kat21 ............ΠΗΤ 10/8~~~10/7 ΓΕΝΝΗΣΕ !!! ΑΓΟΡΑΚΙ (Ιασώ)

Marilouu........ΠΗΤ 8/8~~~18/7 ΓΕΝΝΗΣΕ !!! ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ (Ρέα)

Margi25..........ΠΗΤ 18/8~~~23/7 ΓΕΝΝΗΣΕ !!! ΑΓΟΡΑΚΙ

dafni81...........ΠΗΤ 5/8~~~26/7 ΓΕΝΝΗΣΕ !!! ΑΓΟΡΑΚΙ (Ρέα)

iouliaa87.........ΠΗΤ 3/8~~~27/7 ΓΕΝΝΗΣΕ !!! ΑΓΟΡΑΚΙ

Αγοροmummy... ΠΗΤ 8/8~~~29/7 ΓΕΝΝΗΣΕ !!! ΑΓΟΡΑΚΙ

Latortura.........ΠΗΤ 26/8~~~30/7 ΓΕΝΝΗΣΕ !!! ΑΓΟΡΑΚΙ(Ιασω / Ρέα)

Impregnant....ΠΗΤ 10/8~~~30/7 ΓΕΝΝΗΣΕ !!! ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ (Ρέα)

zizoulis..........ΠΗΤ 27/8~~~3/8 ΓΕΝΝΗΣΕ !!! ΑΓΟΡΑΚΙ

Natalia90........ΠΗΤ 3/8~~~4/8 ΓΕΝΝΗΣΕ !!!ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ

mousoudi........ΠΗΤ 20/8~~~6/8 ΓΕΝΝΗΣΕ !!! ΑΓΟΡΑΚΙ

Linalien.........ΠΗΤ 20/8~~~8/8 ΓΕΝΝΗΣΕ !!! ΑΓΟΡΑΚΙ (Ιασώ)

Ampeligi...... ΠΗΤ29/8~~~9/8 ΓΕΝΝΗΣΕ !!! ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ(Λητώ)

mj_lia...........ΠΗΤ 12/8~~~11/8 ΓΕΝΝΗΣΕ !!! ΑΓΟΡΑΚΙ (ΡέA)

happy and crazy....ΠΗΤ 16/8~~~11/8 ΓΕΝΝΗΣΕ !!! ΑΓΟΡΑΚΙ (Ρέα)

Kateriniw85......ΠΗΤ 13/8~~~ΓΕΝΝΗΣΕ 12/8 ΑΓΟΡΑΚΙ (Ιπποκράτειο)

Samina................ΠΗΤ 7/8~~~12/8 ΓΕΝΝΗΣΕ !!! ΑΓΟΡΑΚΙ (Αττικό)

filh................ΠΗΤ 15/8~~~13/8 ΓΕΝΝΗΣΕ !!! ΑΓΟΡΑΚΙ (Γαία)

Ziu_zitsu.............ΠΗΤ 14/8~~~14/8 ΓΕΝΝΗΣΕ !!!ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ (Βιοκλινική)

rinoui..................ΠΗΤ 16/8~~~14/8 ΓΕΝΝΗΣΕ !!ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ(Λητώ)

Anastasiat28.........ΠΗΤ 24/8~~~15/8 ΓΕΝΝΗΣΕ !!! ΑΓΟΡΑΚΙ

SWEETANGEL.......ΠΗΤ 17/8~~~15/8 ΓΕΝΝΗΣΕ !!! ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ (Μποδοσάκειο)

Martha86.......ΠΗΤ 20/8~~~20/8 ΓΕΝΝΗΣΕ !!! ΑΓΟΡΑΚΙ (Ιπποκράτειο)

christine*.........ΠΗΤ 17/8~~~20/8 ΓΕΝΝΗΣΕ !!! ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ

mariareti...............ΠΗΤ 27/8 ~~~20/8 ΓΕΝΝΗΣΕ !!! ΑΓΟΡΑΚΙ (Ρέα)

annisaki.........ΠΗΤ 23/8~~~ 22/8ΓΕΝΝΗΣΕ !!! ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ

kimonandi..............ΠΗΤ 31/8~~~22/8 ΓΕΝΝΗΣΕ !!! ΑΓΟΡΑΚΙ

Brilliant.................ΠΗΤ 29/8~~~ 25/8ΓΕΝΝΗΣΕ !!! ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ (Βενιζέλειο)

My girl.................ΠΗΤ 5/8 ΑΓΟΡΑΚΙ (Βιοκλινική)

MARIANI..............ΠΗΤ 15/8 ΑΓΟΡΑΚΙ (Ιασώ)

Carnation............ΠΗΤ 16/8 ΑΓΟΡΑΚΙ (Αττικό ; )

Maria93................ΠΗΤ 25/8 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ

tina26..................ΠΗΤ 27/8 ΑΓΟΡΑΚΙ

Ioanna21..............ΠΗΤ 31/8 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ (Γένεσις)

Chrysa1982............ΠΗΤ 8/9 ΑΓΟΡΑΚI

Melissanthi.............ΠΗΤ 26/9 ΑΓΟΡΑΚΙ


MiaTp2.png>

64TMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!πως ειστε σημερα?τα μπεμπακια σας?Εμενα μολις την πηρε ο υπνος στο στηθος μου..α δω για ποσο)samina κι εμενα η μπεμπα μου εχει νεογνικη ακμη κι εχει γεμισει σπυρακια το προσωπακι της..ελππιζω να φυγουν γρηγορα γιατι ακουσα μπορει μεχρι κ 2,3 μηνα να κρατησουν..ο παιδιατος τι σ πε?εμας πλυσεις με χαμομηλι κ νερακι..

Link to comment
Share on other sites

Εμας ο ομφαλος μας επεσε την 12η μερα κ μετα συνεχιζαμε να καθαριζουμε μ οινοπνεευμα..οσο για τις βολτες εχουμε παει μερικες αλλα ισα ισα για να παρει καθαρο αερα για λιγο εδω στη γειτονια..περιμενουμε το σαραντισμα για μεγαλες βολτες..ειχα ρωτησει παπα για μιση ευχη κ μου πε οτι στην μιση ευχη διαβαζει τη μαμα κ οχι το βρεφος...οποτε ειπα ας περιμενω μια κ καλη το σαραντισμα...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εσείς κλαιτε καθόλου;; Εγω καθε μέρα...

Λέτε να παθω επιλοχεια κατάθλιψη; Δε μπορω να μη κοιμάται κ να γκρινιαζει ο μπεμπης κ να μη ξέρω τι θέλει... Στεναχωριεμαι πολυ... Κ είμαι μια με το θηλαστρο μια στο στήθος το μωρο... Δε ξέρω τι να κάνω εχω μπερδευτεί κ εγω κ αυτο μάλλον... Πολυ χάλια είμαι...


nvRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια γέννησα και εγώ το πρίγκιπα μου στις 27/8. Αν και είχα μια πολύ δύσκολη γεννα φυσιολογική που κατέληξε σε καισαρική, η ευτυχία δεν περιγράφεται!!! τώρα θυλαζουμε και αν και εχω παρά πολύ γάλα αν δεν πιει συμπληρωμα δεν κοιμάται. Μήπως γνωρίζει καμία σας γιατί;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Filh μη στενοχωριέσαι!!!

Είναι ο πρώτος καιρός δύσκολος για εμάς που αποκτάμε πρώτη φορά μωράκι!

Ένα μωρό που κλαίει μας πανικοβάλει και μας στενοχωρεί αλλά σκέψου ότι όλα τα μωρά έτσι είναι τον πρώτο καιρό! Όταν τον έχεις στο στήθος πάλι κλαίει;

Έζησα από κοντά την εμπειρία της αδερφής μου που το μωρό της στην κυριολεξία ήταν 20 ώρες στο στήθος και μόλις την έβγαζε σπάραζε στο κλάμα και ο ύπνος της ήταν ελάχιστος. Μετά τις 30 - 40 μέρες περίπου ισορρόπησε κάπως η κατάσταση. Στην αρχή νιώθουν κι αυτά ανασφάλεια και ζητάνε συνεχώς την αγκαλιά και την παρηγοριά στο στήθος. Σκέψου ότι είναι φάση που περνάει αλλά θέλει πολύ υπομονή και να σκέφτεσαι ότι σε λίγες εβδομάδες θα έχει μάθει κι αυτό καλύτερα τον κόσμο και θα νιώθει πιο ασφαλές που το φροντίζει η μανούλα του! Ειλικρινά είναι απόλυτα φυσιολογικό! Μη στενοχωριέσαι :D!

Tina να χαίρεσαι το μωράκι σου! Μάλλον τώρα στην αρχή κουράζεται να θηλάσει και το συμπλήρωμα του έρχεται πιο εύκολο, δηλαδή το χορταίνει πιο γρήγορα, γεμίζει η κοιλίτσα και ναρκώνεται πιο εύκολα από ότι με το θηλασμό. Αυτό νομίζω.

φιλιά σε όλες τις μανούλες και τα μωράκια και καλή δύναμη!


HhWHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εσείς κλαιτε καθόλου;; Εγω καθε μέρα...

Λέτε να παθω επιλοχεια κατάθλιψη; Δε μπορω να μη κοιμάται κ να γκρινιαζει ο μπεμπης κ να μη ξέρω τι θέλει... Στεναχωριεμαι πολυ... Κ είμαι μια με το θηλαστρο μια στο στήθος το μωρο... Δε ξέρω τι να κάνω εχω μπερδευτεί κ εγω κ αυτο μάλλον... Πολυ χάλια είμαι...

Ποσο μα ποσο σε καταλαβαινω..ακριβως το ιδιο περναω κι εγω..κλαιω πολυ συχνα..ενω εχω τον αντρουλη μου που με βοηθαει τοσο πολυ με πιανει ωρες ωρες και νιωθω οτι δεν μπορω να τα βγαλω περα με σπιτι και παιδι..η μικρη κλαιει και δεν ξερω πως να την ηρεμησω..βασικα ξερω μονο με στηθος..αλλα κι εγω δεν αντεχω ολη μερα ετσι..νιωθω τυψεις που το λεω αλλα υπηρξαν φορες που θυμωνα πυ δεν μ αφηνε να κοιμηθω αλλα μετα μ ενα της βλεμμα(αφου ηρεμησει)συνερχομαι και λεω ''θεε μ ποσο την λατρευω''...φαση ειναι και θα περασει..θα ηρεμησουν τα μικρουλια μας,υπομονη κι επιμονη θελει...

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια γέννησα και εγώ το πρίγκιπα μου στις 27/8. Αν και είχα μια πολύ δύσκολη γεννα φυσιολογική που κατέληξε σε καισαρική, η ευτυχία δεν περιγράφεται!!! τώρα θυλαζουμε και αν και εχω παρά πολύ γάλα αν δεν πιει συμπληρωμα δεν κοιμάται. Μήπως γνωρίζει καμία σας γιατί;

Να σου ζησει ο πριγκιπας τινα μου!!γερος να ναι κ καλοτυχος!καθε ευτυχια σας ευχομαι))

Link to comment
Share on other sites

γεννησα κι εγω κοριτσια στις 22/8 την μπεμπα μας. με το θηλασμο εγινε χαμος κατεβασα γρηγορα γαλα και την αλλη μερα επαθα μαστιτιδα ανεβασα 38,3 και ειχα κομαρες, τωρα παιρνω αντιβιωση και κανω μια θηλασμο μια υηλαστρο και μετα συμπληρωμα. το μωρο με το σκετο θηλασμο ειχε χασει βαρος τωρα ελπιζω να συνελθει κι αυτη κι εγω.υηλα;ζα συνεχεια με ψευδοθηλες οι θηλες μου εγιναν χαλια

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εσείς κλαιτε καθόλου;; Εγω καθε μέρα...

Λέτε να παθω επιλοχεια κατάθλιψη; Δε μπορω να μη κοιμάται κ να γκρινιαζει ο μπεμπης κ να μη ξέρω τι θέλει... Στεναχωριεμαι πολυ... Κ είμαι μια με το θηλαστρο μια στο στήθος το μωρο... Δε ξέρω τι να κάνω εχω μπερδευτεί κ εγω κ αυτο μάλλον... Πολυ χάλια είμαι...

Filh κι εγω σε καταλαβαινω δεν κλαιω καθε μερα αλλα λιγο κατι να μου πεις αρχιζω αμεσως... στο νοσοκομειο που ειχα τον μπεμπη 24ωρες στο στηθος εκλαιγα και ηθελα να φυγω αλλα επειδη το παιδι εχανε βαρος δεν με αφηνανε...αστα χαλια μαυρα νομισα οτι θα τρελλαθω!!! Και φαντασου οτι ειχα ολη μερα το παιδι στο στηθος και εχασε και σχεδον 300 γρ. Οποτε καταλαβαινεις απελπισια...

Παντως ειναι φυσιολογικα ολα οσα αισθανεσαι και δεν εισαι η μονη απλα προστατεψε τον εαυτο σου και μην τον αφηνεις να πεφτει παρα πολυ...ειναι που ειναι η κουραση ειναι και η αποτομη πτωση ορμονων ψυχραιμια θα το ξεπερασουμε...

Τινα και Κατερινα να σας ζησουν!!!


ro0Wp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...