Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

Μανούλες Αυγούστου 2014


martha86

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημερα κορίτσια. Ειλικρινά δεν θα καταλαβω ποτέ το όλη μερα στο στήθος. Γιατί;;; πείναει όλη μερα; ένα μωρο που κλαιει δεν πεινάει μόνο. Οι παλιές δεν είχαν αυτό το όλη μερα στο στήθος και θηλαζαν. Σήμερα οι περισσότερες εγκαταλείπουν το θηλασμό. Είναι παράλογο. Το μωρό θα φάει κάθε 3 ώρες περίπου και τέλος. Τι είμαστε δηλαδή. Εμείς αυτό κανουμε και το μωρό μου είναι ευχαριστημένο και ήρεμο. Σε αντίθεση με αλλά που ακουω.

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά στο ένα στηθος και 10 στο άλλο. Με το ρολοι. Κάθε 3 ώρες τη μέρα και κάθε 5-6 το βράδυ. Όταν πεινάει κλαίει ασταμάτητα και ψάχνει ανοιγοντσς το στόμα. Και έτσι γεμίζει και το στήθος.δεν έδωσα ξένο καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια. Ειλικρινά δεν θα καταλαβω ποτέ το όλη μερα στο στήθος. Γιατί;;; πείναει όλη μερα; ένα μωρο που κλαιει δεν πεινάει μόνο. Οι παλιές δεν είχαν αυτό το όλη μερα στο στήθος και θηλαζαν. Σήμερα οι περισσότερες εγκαταλείπουν το θηλασμό. Είναι παράλογο. Το μωρό θα φάει κάθε 3 ώρες περίπου και τέλος. Τι είμαστε δηλαδή. Εμείς αυτό κανουμε και το μωρό μου είναι ευχαριστημένο και ήρεμο. Σε αντίθεση με αλλά που ακουω.[/quote

Θα διαφωνησω μαζι σου..Τα μωρακια μας ειναι πολυ μικρουλια ακομα για να μπορουν να χουν ενα προγραμμα και ωραριο στο φαγητο τους..ακομα και μεις δεν τρωμε με βαση το ρολοι,οταν πειναμε θα φαμε..ποσο μαλλον αυτα..περα απ αυτο δεν εχουν την αναγκη να ναι στο στηθος μας μονο για να φανε,αλλα κ επειδη εκει νιωθουν σιγουρια και ασφαλεια..επισης και σε σεμιναρια θηλασμου που εχω παρακολουθησει οι συμβουλοι μας ελεγαν ποτε να μην πηγαινουμε βαση την ωρα..οσο θελει το παιδι και οποτε θελει!!οσο περισσοτερο ταιζουμε τοσο περισσοτερο γαλα θα εχουμε..!!και σε καθε γευμα μονο απο το ενα στηθος)

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά στο ένα στηθος και 10 στο άλλο. Με το ρολοι. Κάθε 3 ώρες τη μέρα και κάθε 5-6 το βράδυ. Όταν πεινάει κλαίει ασταμάτητα και ψάχνει ανοιγοντσς το στόμα. Και έτσι γεμίζει και το στήθος.δεν έδωσα ξένο καθόλου.

Αυτο με τα 10 λεπτα στο καθε στηθος ειναι λαθος...τα πρωτα 10 λεπτα βγαινει το ''απαχο''γαλα το οποιο ειναι για να ξεδιψασει το παιδι και υστερα βγαινει το ''πηχτο''που τα θρεφει κ συμβαλλει στο να παρουν τα παιδακια μας κιλα..ποτε με το ρολοι!Εγω δινω στο παιδι μου να φαει οσο θελει και οποτε θελει...δηλαδη αν τρωει πανω απο 10 λεπτα θα της το βγαλω και θα πω τερμα σε 3 ωρες παλι??:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και δηλαδή εμένα το μωρό που το βράδυ μπορεί να ξυπνήσει μετά από 8 ώρες να φάει το ένα στηθος μου θα το αφήσω γεμάτο να πάθω και τίποτα γιατί λένε μόνο απ το ένα πρέπει να τρωει;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είπα τη γνώμη μου γιατί βλέπω ότι κάποιες θα πάθουν κατάθλιψη. Σημασία έχει να τρωει καλα το μωρό και να μεγαλώνει και όχι να εφαρμόζουμε τι μας λεν στα σεμιναρια. Ένα παιδάκι νιώθει ασφαλεια καιε τις αγκαλιές. Δεν χρειάζεται να λιώσουν οι θηλές μας. Και ένα μωράκι νιώθει ασφαλεια και χαρά όταν είναι η ΜΑΜΑ καλα.. οπότε εγώ είμαι καλα και το μωρό μου θηλάζει και μεγαλώνει με τις συμβουλές της γιαγιάς που έχει θηλάσει 5 παιδιά. Η κάθε μια έχει επιλογή να κάνει ότι θελει.

Link to comment
Share on other sites

Και δηλαδή εμένα το μωρό που το βράδυ μπορεί να ξυπνήσει μετά από 8 ώρες να φάει το ένα στηθος μου θα το αφήσω γεμάτο να πάθω και τίποτα γιατί λένε μόνο απ το ένα πρέπει να τρωει;;

Εισαι πολυ τυχερη αν το παιδακι σου κοιμαται τοσες ωρες εμενα καθε 2-3 ωρες ξυπναει τρωει και ξανακοιμαται(τη νυχτα)..αλλα εγω προσωπικα δεν θα την αφηνα να κοιμηθει πανω απο 4 ωρες θα την ξυπναγα να τη ταισω και να ξανακοιμηθει μετα..απλα θεωρω πως ειναι παραααα πολλες οι 8 ωρες για ενα μωρακι νεογεννητο να μενει νηστικο..αλλα η καθε μανουλα ξερει καλυτερα πιο ειναι το σωστο για το παιδακι της..Εγω οταν νιωθω το στηθος μου να γεμιζει και η μικρη κοιμαται πηγαινω και βγαζω με το χερι μ λιγο γαλατακι ωστε να μην δημιουργηθουν πετρωματα στο στηθος..αλλα αυτο να εμπεδωθει ο θηλασμος μετα θα παραγει το στηθος τοσο γαλα οσο ακριβως χρειαζεται το μωρακι!))

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είπα τη γνώμη μου γιατί βλέπω ότι κάποιες θα πάθουν κατάθλιψη. Σημασία έχει να τρωει καλα το μωρό και να μεγαλώνει και όχι να εφαρμόζουμε τι μας λεν στα σεμιναρια. Ένα παιδάκι νιώθει ασφαλεια καιε τις αγκαλιές. Δεν χρειάζεται να λιώσουν οι θηλές μας. Και ένα μωράκι νιώθει ασφαλεια και χαρά όταν είναι η ΜΑΜΑ καλα.. οπότε εγώ είμαι καλα και το μωρό μου θηλάζει και μεγαλώνει με τις συμβουλές της γιαγιάς που έχει θηλάσει 5 παιδιά. Η κάθε μια έχει επιλογή να κάνει ότι θελει.

Εγω παντως οταν κλαιει η δικια μ (οχι απαραιτητα επειδη πειναει)βγαζω το στηθος και την ακουμπαω διπλα και την βλεπω πως ηρεμει και μονο που το ακουμπαει χωρις καν να πιπιλισει..γαληνευει το προσωπακι της..ολα θα στρωσουν σε λιγες εβδομαδουλες ηδη βλεπω οτι καθε μερα η δικια μ γινεται και πιο ηρεμη...απλα δεν μπορουμε να απαιτουμε να μας καταλαβαινουν τωρα τα μωρακια μας..υπομονη θελει!!))Οσο για τις συμβουλες απο μαμαδες και γιαγιαδες και γω εχω ακουσει πολλες ,ολοι κατι εχουν να σου πουν..εγω δεν τις εφαρμοζω..ακουω μονο τους γιατρους μας...οι γιαγιαδες μου και νερο δινανε και χαμομηλι στα παιδια τους τωρα ομως οι γιατροι τα απαγορευουν αυτα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν τον ξυπνάω γιατί έχει πάρει βαρος και έχω το οκ του γιατρού. Επιπλέον η ΜΑΜΑ ΜΟΥ είναι παιδιατρος και την επμιστευομαι. Δεν λένε όλοι οι γιατροί τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Συζητάμε δεν μαλλωνουμε! Έχεις δίκαιο σε αυτά που λες απλα οι περισσότερες με αυτές τις οδηγίες σταματούν να θηλάζουν. Ίσως τελικά να μην μας τα λένε σωστά; αυτό λέω εγώ. Εγώ μαζί με το μωρό μου ρυθμισαμε έτσι την ώρα και τη συχνότητα. Μπορεί αλλά μωράκια να είναι διαφορετικά. Και έχω όσο γαα χρειάζεται. Ένα μωρο που πεινάει κλαίει. Και μάλλον το δικό μου έχει ξεχωρίσει τη μέρα από τη νυχτα. Τη μέρα ξυπνάει κάθε 3 ώρες τη νυχτα κοιμάται συνεχόμενα 8 ώρες. Αν πεινάσει πιο νωρίς φυσικά και θα το ταΐσω. Και αν δεν χορτασεολι φυσικά και θα το αφήσω περισσοτερο στο στήθος. Και καλύτερα να βάζουμε πρόγραμμα στο μωράκι για να είναι πιο ισορροπημένο και ασφαλές. Να μην μπερδεύεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...