Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Μανούλες Αυγούστου 2014


martha86

Recommended Posts

Μπααα εκει καταρρεω ειδικα οταν δεν έχεις κατανόηση και βοήθεια μια η κουραση μια οι ορμόνες-νευρα μια το τι εχει το μωρο?? Δεν θελει πολυ...

Μπραβο σας!! Πηρατε κιλα! Για το ρεψιμο κρατα τον στον ωμο σου κανε βολτούλα στο δωμάτιο εμενα ρευεται συνηθως μετα απο ενα μισάωρο ετσι, αλλιως δεν μπορεί.


KDeIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημερα μανουλες στον αγωνα!!!

Rinoui επιχειρησατε βολτουλα ε μπραβο! Πως πηγε ηταν ησυχη?

Κατερινα στο μαιευτηριο μας ειχαν πει 20 λεπτα στο καθε στηθος. Εγω τωρα κανω 15 λεπτα στο καθενα περιπου.

Filh τελικα υπηρχε εξηγηση γιατι εκανε ετσι το παιδακι και τι τελεια που το πας 3ωρο θα αισθανθεις αλλος ανθρωπος λεμε...

Sweetangel το ρεψιμο το βαριεμαι πιο πολυ απο ολα ειδικα οταν δινω ξενο που πρεπει να ρευτει οπωσδηποτε.

Ααα υπαρχει και χειροτερο. Οταν τα εχεις κανεο οολα συτα και λες παμε για υπνο και το πιανει λοξυγγας!!!!


ro0Wp3.png
Link to comment
Share on other sites

Carnation μόλις γυρίσαμε από τη βολτούλα μας στο πάρκο. Τελικά χθες έβρεξε κ μείναμε σπίτι. Αλλά ένιωσα λίγο άνθρωπος γιατί το βραδάκι η μπέμπα κοιμόταν κ εγώ με τον καλό μου παραγγείλαμε κ είδαμε ταινία.

Κ για να απαντήσω, ναι ήταν ήσυχη, της άρεσε η βόλτα.

Filh έχω την εντύπωση ότι οι 2 μας από την αρχή έχουμε τα ίδια θεματάκια. Κ τα 2 τα μωράκια μας είχαν μικρή ανάπτυξη στην κοιλιά μας λόγω πλακούντα κ γεννήθηκαν μικρούλια, τώρα έχουν κ τα 2 ΓΟΠ....


RArep3.png?mjfpyDPm
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση : αν βγαίνουμε βόλτα κ δε θελουμε να θηλαζουμε δημοσίως πώς μπορούμε να μεταφέρουμε με ασφάλεια το μητρικο γαλα έτσι ώστε να το δώσουμε στο μωρο με ασφάλεια?

Το βάζουμε στο Μπιμπερο απλώς κ οταν πεινάσει του το δίνουμε?


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

http://www.mitrikosthilasmos.com/2012/01/blog-post_11.html?m=1

Samiina στο μαιευτηριο εκτος ψυγειου στο μπουκαλι δλδ που θα το μρταφερεις 1-1,5 ωρα ισως γιατι ητσν καυσωνας. Στο φυλλαδιο πουμας εδωσαν μετα και στο site του μητρικου που σου γραφω πανω λεει 5-6 ωρες. Παιζει ρολο η θερμοκρασια αρα...


ro0Wp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ τωρα δεν ξερω μπερδευτηκα γιατι στο ιδιο site για την τραπεζα μητρικου γαλακτος λεει:

Μεταφορά μητρικού γάλακτος~

Το μητρικό γάλα δεν επιτρέπεται να μεταφέρεται εκτός ψυγείου ούτε για λίγο. Το κούνημα και η ανάμιξή του με αέρα δημιουργούν άριστες συνθήκες για τα μικρόβια. Δεν υπάρχει κανένας χρόνος ασφαλείας όταν το μητρικό γάλα μεταφέρεται εκτός ψυγείου.~ Εάν είναι ανάγκη να το μεταφέρουμε τότε αυτό μπορεί να γίνει με ασφάλεια μόνο αν χρησιμοποιήσουμε ένα ισοθερμικό τσαντάκι ψυγείο (σαν αυτά που παίρνουμε στην παραλία), και βάλουμε μέσα το γάλα μαζί με 2-4 ειδικές παγοκύστες ανάλογα με το μέγεθός τους. Έτσι διατηρείται πάνω από 8 ώρες.~ Για να ζεστάνουμε το παγωμένο γάλα που έχουμε μεταφέρει, (αν είμαστε κάπου έξω...) θα χρειαστούμε ένα θερμός με καυτό νερό. (τα καλύτερα είναι αυτά τα μεταλλικά που έχουν κενό αέρος μεταξύ των δύο στρωμάτων μετάλλου). Το καπάκι αυτού του θερμός χρησιμεύει για να ζεστάνουμε το γάλα σε μπαιν μαρί. Συνήθως χρειάζεται να πετάξουμε το πρώτο νερό μόλις κρυώσει και να το ξαναγεμίσουμε για να ζεσταθεί όσο χρειάζεται το γάλα. Των 750 ml τα θερμός είναι είναι ιδανικά αφού είναι αρκετό το μέγεθος που έχει το καπάκι τους για να χωράει το μπιμπερό!Παπαποστόλου Μαρίαwww.mitrikosthilasmos.comΔημοσίευση:


ro0Wp3.png
Link to comment
Share on other sites

Carnation μόλις γυρίσαμε από τη βολτούλα μας στο πάρκο. Τελικά χθες έβρεξε κ μείναμε σπίτι. Αλλά ένιωσα λίγο άνθρωπος γιατί το βραδάκι η μπέμπα κοιμόταν κ εγώ με τον καλό μου παραγγείλαμε κ είδαμε ταινία.

Κ για να απαντήσω, ναι ήταν ήσυχη, της άρεσε η βόλτα.

Filh έχω την εντύπωση ότι οι 2 μας από την αρχή έχουμε τα ίδια θεματάκια. Κ τα 2 τα μωράκια μας είχαν μικρή ανάπτυξη στην κοιλιά μας λόγω πλακούντα κ γεννήθηκαν μικρούλια, τώρα έχουν κ τα 2 ΓΟΠ....

Πραγματικα !! Εντωμεταξυ διαβάζω ότι θέλουν ήρεμος κινήσεις... Εμένα τεντωνεται κ κάνει διάφορα πεταγματα μόνος του!

Σήμερα νομίζω ειναι λίγο πιο ήρεμος που το προσέχω πιο πολυ πόση ώρα θα ρεφτει κ τον αφήνω στο ρηλαξ... Στις 15.00 βεβαια που εφαφε έβγαλε μια καλη...

Σου είπε τίποτα άλλο η παιδιατρος ; Εμένα να δώ σε 4 μέρες αν σε παίρνει βάρος κ μετα βλέπουμε για αγωγή.. Κ εχω κόψει κ τα γαλακτοκομικά....

Carnation πραγματικα ο λοξυγκας ειναι ότι χειρότερο!! Εκει που λες κοιμάται σα πουλάκι!! Χαχαχα..

Samina δες στα προϊόντα της medela, υπάρχει ειδικό τσάντακι ισοθερμικο με παγοκυστες κ δικα του μπουκάλια..


nvRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ τωρα δεν ξερω μπερδευτηκα γιατι στο ιδιο site για την τραπεζα μητρικου γαλακτος λεει:

Μεταφορά μητρικού γάλακτος~

Το μητρικό γάλα δεν επιτρέπεται να μεταφέρεται εκτός ψυγείου ούτε για λίγο. Το κούνημα και η ανάμιξή του με αέρα δημιουργούν άριστες συνθήκες για τα μικρόβια. Δεν υπάρχει κανένας χρόνος ασφαλείας όταν το μητρικό γάλα μεταφέρεται εκτός ψυγείου.~ Εάν είναι ανάγκη να το μεταφέρουμε τότε αυτό μπορεί να γίνει με ασφάλεια μόνο αν χρησιμοποιήσουμε ένα ισοθερμικό τσαντάκι ψυγείο (σαν αυτά που παίρνουμε στην παραλία), και βάλουμε μέσα το γάλα μαζί με 2-4 ειδικές παγοκύστες ανάλογα με το μέγεθός τους. Έτσι διατηρείται πάνω από 8 ώρες.~ Για να ζεστάνουμε το παγωμένο γάλα που έχουμε μεταφέρει, (αν είμαστε κάπου έξω...) θα χρειαστούμε ένα θερμός με καυτό νερό. (τα καλύτερα είναι αυτά τα μεταλλικά που έχουν κενό αέρος μεταξύ των δύο στρωμάτων μετάλλου). Το καπάκι αυτού του θερμός χρησιμεύει για να ζεστάνουμε το γάλα σε μπαιν μαρί. Συνήθως χρειάζεται να πετάξουμε το πρώτο νερό μόλις κρυώσει και να το ξαναγεμίσουμε για να ζεσταθεί όσο χρειάζεται το γάλα. Των 750 ml τα θερμός είναι είναι ιδανικά αφού είναι αρκετό το μέγεθος που έχει το καπάκι τους για να χωράει το μπιμπερό!Παπαποστόλου Μαρίαwww.mitrikosthilasmos.comΔημοσίευση:

Ρώτησα και μια φίλη μου που ήρθε να δει τον μπέμπη....μου είπε σε μια ωρα εκτος ψυγείου το μητρικο πρεπει να εχει καταναλωθεί. Αλλιώς πέταμα...

Τωρα αν ειναι να παρω ισοθερμικα τσαντάκια κτλ. εεε καλυτερα να το θηλασω κανονικα...πολυ διαδικασία...Πάντως αυτή η φίλη μου θήλαζε έξω με ενα σεντονακι λέει και ηταν μια χαρα....


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σημερα ξεκινήσαμε την πιπιλα....έλεγα να περιμένω να σαραντησει κ μετα να του έδινα αλλα μετα απο τρελή μουρμούρα κ αφου τον είχα στο στηθος πολλές ωρες, αποστειρωσε ο αντρας μου την πιπιλα μιας κ με λυπήθηκε, τη δώσαμε στον μπέμπη και ψιλοηρεμησε. Εντωμεταξύ είχε γέλιο γιατι στην αρχή ξίνιζε τη μούρη του οταν του τη δώσαμε και ολο την έφτυνε,δεν καταλάβαινε πώς να την πιπιλισει...χαχαχαχα...αλλα μετα του έδωσε και κατάλαβε...Τον πήρε και ο ύπνος....


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Sweetangel γιατι το λες αυτο για το ρηλαξ; Εμένα στην αρχη παιδιατρος όταν ήρθε να τον δει μου ειχε πει όχι ρηλαξ ειναι μικρόυλης.. 15 ημερών περίπου.. Τοτε δε καθοτανε κ αυτοσ..Τώρα το Σάββατο που μιλήσαμε κ της είπα για τις γουλιες μου είπε προσπάθησε να τον αφήνεις κ μιση ώρα μετα το γεύμα... Δεν ξέρω!

Υπομονη με τις αιμοροιδες κ περαστικά..! Εμένα πόνος στο κοκκυγα μου άφησε η γέννα... Που το είχα κ στην εγκυμοσύνη βεβαια! Αλλα χειροτερεψε! Στην αρχη ήμουν με παυσίπονο υποθετα αλλα τώρα εχω πάρει κ ειδικο μαξιλάρι κουλτούρα να κάθομαι κ ειναι καλύτερα...

Samina εγω τώρα σχεδόν μια βδομάδα χωρις θηλαστρο κ μπουκάλια κ λέω πόσο ωραία ειναι!! Κάτι θα βρούμε κ για το θήλασμο έξω... Αν χρειαστεί... Εγω προσπαθώ ακόμα 3ωρα.. Κ η πιπιλα ειναι σωτηρία ναι! Εμένα συνήθως μετα το στήθος τη μέρα κάθεται λίγο θέλει κουβέντα κ μετα μόλις αρχίζει να ψάχνεται κ γκρινιαξει του δίνω τη πιπιλα κ κοιμάται... Ειναι βεβαια κ κάποιες φορές που δεν τον ηρεμει τίποτα....

Τώρα τον κρατάω να ρεφτει... Κ μπαίνω στο Ίντερνετ για να μη με πάρει ο ύπνος.....!!


nvRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση : αν βγαίνουμε βόλτα κ δε θελουμε να θηλαζουμε δημοσίως πώς μπορούμε να μεταφέρουμε με ασφάλεια το μητρικο γαλα έτσι ώστε να το δώσουμε στο μωρο με ασφάλεια?

Το βάζουμε στο Μπιμπερο απλώς κ οταν πεινάσει του το δίνουμε?

Αναφέρθηκε ήδη, με ισοθερμικό τσαντάκι μπορείς να το μεταφέρεις. Σίγουρα όμως ο θηλασμός είναι πιο απλή υπόθεση.... Κ απ΄ όσο βλέπω, είναι πολλές οι μανούλες που θηλάζουμε δημόσια, οπότε πρέπει κ εμείς να εξοικειωνόμαστε με την ιδέα.

Πραγματικα !! Εντωμεταξυ διαβάζω ότι θέλουν ήρεμος κινήσεις... Εμένα τεντωνεται κ κάνει διάφορα πεταγματα μόνος του!

Σήμερα νομίζω ειναι λίγο πιο ήρεμος που το προσέχω πιο πολυ πόση ώρα θα ρεφτει κ τον αφήνω στο ρηλαξ... Στις 15.00 βεβαια που εφαφε έβγαλε μια καλη...

Σου είπε τίποτα άλλο η παιδιατρος ; Εμένα να δώ σε 4 μέρες αν σε παίρνει βάρος κ μετα βλέπουμε για αγωγή.. Κ εχω κόψει κ τα γαλακτοκομικά....

Carnation πραγματικα ο λοξυγκας ειναι ότι χειρότερο!! Εκει που λες κοιμάται σα πουλάκι!! Χαχαχα..

Samina δες στα προϊόντα της medela, υπάρχει ειδικό τσάντακι ισοθερμικο με παγοκυστες κ δικα του μπουκάλια..

Εμάς μας έδωσε ένα σιρόπι για να μην την ενοχλήσουν τα οξέα και χειροτερέψει η κατάσταση. Εγώ βλέπω ότι όταν κλαίει και χτυπιέται βγάζει κ γουλιές.... Αλλά πχ όταν κοιμάται και κάνει κινήσεις στον ύπνο της, όχι.

Να ρωτήσω τί ριλάξ έχετε; Εμάς μας κάναν δώρο ένα της mamas & papas με αρκετά όρθια πλάτη, αλλά δεν κάθεται άνετα ακόμα η μπέμπα γιατί είναι μικρούλα.

Και βλέπω κάποια που είναι πιο ξαπλωτά αλλά πάλι η πλάτη και το κεφάλι είναι πιο όρθια από τον πωπό και μου φαίνονται πιο πρακτικά.

Αποχή από τα γαλακτοκομικά κάνω και εγώ, αλλά όχι απόλυτα. Δεν ξέρω αν το έχεις ψάξει, αλλά υπάρχουν και κρυφές πηγές γαλακτοκομικών που λίγο που είδα σημαίνει ότι θα τρώμε μόνο λαχανικά και φρούτα. Εγώ αποφεύγω γάλα, βούτυρο, τυρί, γιαούρτι και τις τροφές που τα περιέχουν πχ γλυκά.

Εμάς βάρος ευτυχώς παίρνει κανονικά.... Ελπίζω και εσείς να μην έχετε τέτοιο θέμα.

Σημερα ξεκινήσαμε την πιπιλα....έλεγα να περιμένω να σαραντησει κ μετα να του έδινα αλλα μετα απο τρελή μουρμούρα κ αφου τον είχα στο στηθος πολλές ωρες, αποστειρωσε ο αντρας μου την πιπιλα μιας κ με λυπήθηκε, τη δώσαμε στον μπέμπη και ψιλοηρεμησε. Εντωμεταξύ είχε γέλιο γιατι στην αρχή ξίνιζε τη μούρη του οταν του τη δώσαμε και ολο την έφτυνε,δεν καταλάβαινε πώς να την πιπιλισει...χαχαχαχα...αλλα μετα του έδωσε και κατάλαβε...Τον πήρε και ο ύπνος....

Για να είμαι ειλικρινής, και εγώ έχω προσπαθήσει να δώσω πιπίλα όταν χτυπιέται στο κλάμα, αλλά δεν την θέλει καθόλου!


RArep3.png?mjfpyDPm
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια...η μικρη μου κοιμαται κ βρηκα λιγο χρονο να μπω))ολα αρχιζουν και στρωνουν;)μου φαινεται κι εγω εβγαλα αιμορροιδες((δεν ειχα κανενα θεμα στην εγκυμοσυνη και μου προεκυψε τωρα(((τεσπα..εμεις εχουμε παρει κουνια ρηλαξ της chicco η οποια ειναι απο 0 ως 6 μηνων κ μας αρεσει πολυ!!ειναι ξαπλωμενη,την κουναει κ παιζει μουσικη))

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...