Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιουνίου 2014!!


mommyart

Recommended Posts

Mardo, το Α21 εχει αντικαταστησει το επιδομα πολυτεκνων και τριτεκνων. Κι εκεινα ο ΟΓΑ το εδινε. Τωρα πια το παιρνουν ολοι, οχι μονο πολυτεκνοι τριτεκνοι. Κι ενα παιδι να εχεις παιρνεις αυτο που αναλογει στο ενα. Το χαμηλομισθος ειναι καπως σχετικο... νομιζω οτι ολοι πια χαμηλομισθοι ειναι.

Επιπλεον, νομιζω οτι η αιτηση γινεται για την προηγουμενη χρονια, οπως κ η φορολογικη δηλωση, επομενως δε νομιζω οτι μπορουμε να την κανουμε φετος.. (το τελευταιο το λεω με καθε επιφυλαξη, μπορει το επιδομα να δινεται και προκαταβολικα για το τρεχον ετος... αμφιβαλλω ομως...)


twt6p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Mardo, το Α21 εχει αντικαταστησει το επιδομα πολυτεκνων και τριτεκνων. Κι εκεινα ο ΟΓΑ το εδινε. Τωρα πια το παιρνουν ολοι, οχι μονο πολυτεκνοι τριτεκνοι. Κι ενα παιδι να εχεις παιρνεις αυτο που αναλογει στο ενα. Το χαμηλομισθος ειναι καπως σχετικο... νομιζω οτι ολοι πια χαμηλομισθοι ειναι.

Επιπλεον, νομιζω οτι η αιτηση γινεται για την προηγουμενη χρονια, οπως κ η φορολογικη δηλωση, επομενως δε νομιζω οτι μπορουμε να την κανουμε φετος.. (το τελευταιο το λεω με καθε επιφυλαξη, μπορει το επιδομα να δινεται και προκαταβολικα για το τρεχον ετος... αμφιβαλλω ομως...)

γι' αυτό στο χαμηλόμισθους είχα ερωτηματικό...

η λογίστρια μου είπε ότι πέρυσι όσες είχαν γεννήσει μέχρι να αρχίσουν ή όσο διαρκούσαν; οι αιτήσεις το πήραν την ίδια χρονιά, αλλά για σίγουρα είπε περιμένουμε να αρχίσει το φετινό και θα δούμε.

ααα, εμείς ήδη υποβάλλαμε φορολογική δήλωση, δεν ξέρω αν παίζει κι αυτό ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

γι' αυτό στο χαμηλόμισθους είχα ερωτηματικό...

η λογίστρια μου είπε ότι πέρυσι όσες είχαν γεννήσει μέχρι να αρχίσουν ή όσο διαρκούσαν; οι αιτήσεις το πήραν την ίδια χρονιά, αλλά για σίγουρα είπε περιμένουμε να αρχίσει το φετινό και θα δούμε.

ααα, εμείς ήδη υποβάλλαμε φορολογική δήλωση, δεν ξέρω αν παίζει κι αυτό ρόλο.

Οχι, το οτι υποβαλατε φορολογικη δηλωση δεν παιζει ρολο, δεν ειναι αλληλενδετα αυτα τα δυο..αλλα κ η εφαρμογη για το Α21 μενει ανοιχτη για συγκεκριμενο χρονικο.διαστημα. ( μετα ξανανοιγει να διορθωθουν λαθη).

Πολυ χαρηκα γ αυτο που ειπες τωρα, υπαρχει ελπις δλδ για επιδομα..

Ντοριτα, αυτο ειναι αλλο απο ικα, οαεδ, οποτε ρωτας κι.εκει :)


twt6p2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σχετικα με το Α21 επειδη ρωτησα σας ενημερωνω οτι μου ειπαν πως για μας που γενναμε μεσα στο 2014 θα αρχισει να μετραει το επιδομα 30 μερες μετα την γεννηση του παιδιου, δηλαδη εμεις που γενναμε ιουνιο θα παρουμε επιδομα παιδιου για 5 μηνες που θα πει περιπου το μισο απο πτι δινουνε αναλογα παντα με την εισοδηματικη κλιμακα μου ανοικουμε βαση φορολογικης. Λιγα ειναι αλλα απο το τιποτα....

Εγω παντως με το που θα γεννήσω θα τρεξω στον λογιστη διοτι το γοργόν και χάριν εχει.... ;)

για τους χαμηλόμισθους (νομίζω)υπάρχει κι ένα επίδομα του ΟΓΑ, μου το είπε η λογίστριά μου. Θα σου πω μέσες άκρες, γιατί δεν πολύ κατάλαβα: λέγεται Α21, το σύστημα ανοίγει κάπου τον Μάϊο οπότε λέει αν γεννήσω νωρίς μπορεί να προλάβω να καταθέσω φέτος, αλλιώς του χρόνου, είναι γύρω στα 700;;; ευρώ, μετά τη γέννα μου είπε να της πάω 3 ΑΜΚΑ και 1 πιστοποιητικό οικογενειακής μερίδας;;; που να φαίνεται το παιδί. Αυτά συγκράτησα, γιατί είπε θα μου πεί όταν ανοίξει (λογικά ηλεκτρονικά) το σύστημα για αιτήσεις. Ρώτα τη λογίστριά σου για περισσότερα.

700???? ε οχι και τοσα πολλα καμια σχεση επειδη εχω ηδη ενα παιδι και πηρα περυσι το επιδομα το ανωτερο για μια οικογενεια με ενα παιδι και εισοδημα εως 6000 ευρο ειναι 480..... τα οποια τα βαζανε σε 4 δοσεις δηλαδη 40 το μηνα. Αναλογα με το εισοδημα το ποσο πεφτει......... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Αντζελινα, αναλογα με εισοδημα, εκτος απο αυτα που λες ειναι κ εφαπαξ γυρω στα 500.ευρω οσο γνωριζω...

( ακυρο το παραπανω... ετσι ελεγαν οταν το πρωτοξεκινησαν αλλα τωρα δε διαβασα κατι τετοιο...)

Οντως ο χρονος αρχιζει να μετραει ενα μηνα μετα τη γεννηση, το θεμα ειναι τονπαιρνουμε φετος η του χρονου;

( για τα τεκνα που θα γεννηθουν μεσα στο 2014 ειμαστε δικαιουχοι απο την πρωτη του επομενου μηνα απο αυτον της γεννησης...)

Τα ποσα δεν ειναι αξιολογα....αλλα.ο,τι παιρνει κανεις, καλο ειναι : D


twt6p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντζλογιναλογα με εισοδημα, εκτος απο αυτα που λες ειναι κ εφαπαξ γυρω στα 500.ευρω οσο γνωριζω...

( ακυρο το παραπανω... ετσι ελεγαν οταν το πρωτοξεκινησαν αλλα τωρα δε διαβασα κατι τετοιο...)

Οντως ο χρονος αρχιζει να μετραει ενα μηνα μετα τη γεννηση, το θεμα ειναι τονπαιρνουμε φετος η του χρονου;

( για τα τεκνα που θα γεννηθουν μεσα στο 2014 ειμαστε δικαιουχοι απο την πρωτη του επομενου μηνα απο αυτον της γεννησης...)

Τα ποσα δεν ειναι αξιολογα....αλλα.ο,τι παιρνει κανεις, καλο ειναι : D

Αφου μετραει ενα μηνα μετα, λογικα θα παρουμε φετος στην πληρωμη του Οκτώβρη και του Δεκέμβρη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα και καλή μεγαλοβδομάδα σε όλες!!!

Mpempoulaki... περιμένουμε νέα λοιπόν... εγώ το έχω την άλλη Τετάρτη...

alovesa ευχαριστώ για τις πληροφορίες σχετικά με το σαράντισμα!!

και επίσης... αυτό με το επίδομα δεν το ήξερα... ευχαριστούμε για τα tips!

Για πείτε... τι θα κάνετε αυτές τις μέρες??? Είστε για πουθενά, χωριά κλπ???


nzQbp2.png fxUip2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εμένα ο ντοκ όταν τον ρώτησα πότε θα κάνω το doppler, μου είπε ότι δεν χρειάζεται διότι μου το κάνει κάθε φορά εκείνος.

Είναι προαιρετικό? δηλαδή τα μηχανήματα διαφέρουν από γιατρό σε γιατρό; δηλαδή μπορούν να δουν τα ίδια πράγματα? Από τη μια με ανακουφίζει διότι θα γλυτώσω το 100ρικο και από την άλλη μήπως θα πρέπει να πάω σε ειδικευμένο γι' αυτά όπως πήγα Β' επιπέδου?

Εγώ Πάσχα άδω.. άσε που με κουράζουν πλέον έστω και τα κοντινά ταξιδάκια! οικογενειακό σούβλισμα φέτος παραδοσιακά!!!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Χαρααααααααααα

εμενα πχ ο γιατρός μου έχει τον απλό υπέρηχο που βλέπει μόνο τα βασικά στα τακτικά μας ραντεβού... οπότε χρειάζεται να πάω κάπου αλλού για το doppler που ειναι πιο εξειδικευμένο

υπάρχουν όμως και γιατροί όπως ο δικός σου που έχουν πιο εξελιγμένα μηχανηματα και στα κάνουνε όλα!!!!!!! Τυχερούλα!!! χιχχι


nzQbp2.png fxUip2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...