Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2014


mimika84

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 738
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα! Βρε κορίτσια έχετε βρει πουθενά καμιά καλή βοηθητική λίστα με είδη για τις πρώτες ανάγκες του μωρού μας? Είμαι ξάπλα κι όλο σκέφτομαι τι θα χρειαστεί να αγοράσουμε και με πιάνει απελπισία πως όλο και κάτι θα ξεχάσω.Κρεββατάκι, λίκνο, μπανάκι, φορμάκια, σελτεδάκια, αλλαξιέρα, πορτ μπεμπε, κάθισμα αυτοκινήτου, καρότσι, μπιμπερό, βρατήρα, αποστηρωτή, θήλαστρο... πόσα ακόμα ξεχνάω βρε κορίτσια? ???

Πάει το έχασα το μυαλό μου :-) κάθε βοήθεια δεκτή από παλιές και από νεες ψαγμενες


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!

Σμάρα μου καλά τα νέα σου!! Μπράβο!!

Looney_anna μου εγώ απ΄το jumbo είχα πάρει μόνο κάτι πετσετάκια για τις γουλίτσες' date=' δυο πάνες αγκαλιάς και κανα δυο αδιάβροχα σελτεδάκια. Όλα καλά μου βγήκαν μόνο που τα πετσετάκια μετά απο μερικα πλυσίματα αρχισαν να χαλαρώνουν οι ραφές γύρω γύρω. Για τα λεφτά τους πάντως άξιζαν. Είχα δει και κάτι σεντονάκια αλλά μου φάνηκαν οτι είχαν περισσότερο συνθετικό παρά βαμβάκι και δεν πήρα. Ζιπουνάκια και φορμάκια πήρα απο το mothercare αλλά απο Αγγλία γιατί εδώ τα έχουν διπλάσια τιμή. Πήρα και κανα δυο ζιπουνάκια και φορμάκια απο το H&M και μου βγήκαν πολύ καλά.

Όσον αφορά εξοπλισμό π.χ.μπιμπερο, αποστειρωτή, θερμαντήρα, θήλαστρο, πιπίλες και διάφορα τέτοια, τα πήρα απο το amazon.co.uk (πάλι απο αγγλία) γιατί εκεί όλα είναι στη μισή τιμή. Καρότσι και κάθισμα αυτοκινήτου απο Γερμανία(μας βγήκαν αυτά που θέλαμε 40% φθηνότερα).

Δεν μπορώ να καταλάβω...για τόσο λεφτάδες μας έχουν εδώ στην Ελλάδα και είναι όλα διπλάσια τιμή; Έξω έχουν και πιο υψηλούς μισθούς.[/quote']

Αχ θα τρελαθώ... τι είναι οι πάνες αγκαλιάς??? (Μα πόσο άσχετη είμαι...)


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Σμάρα μου μην αγχώνεσαι! Κι εγώ έτσι ήμουν στο πρώτο μου. Άκουγα τη λέξη σελτεδάκια κι έψαχνα λεξικό:roll: . Οι πάνες αγκαλιάς είναι σαν βαμβακερά κουβερτάκια για να τυλίγεις το μωρό να μην έχει επαφή με τα ρούχα μας ή να το στρώνεις κάπου για να ακουμπήσεις το μωρό. Κάτι που δεν έγραψες είναι θερμαντήρας, σαλιάρες, τα πρώτα καλυντικά του ( αφρόλουτρο, γαλάκτωμα σώματος ,κρέμα συγκάματος, κολώνια, ψαλιδάκι, φυσικό σφουγγαράκι). Αν σκεφτώ κι άλλα θα σου πω.

looney_anna μου το amazon.co.uk στελνει απ΄ευθείας Ελλάδα και κάνουν περίπου 2 εβδομάδες να έρθουν τα πράγματα. Το mothercare το αγγλικό και το marks & spencer δεν στέλνει απ΄ευθείας Ελλάδα και ψωνίζω απ΄αυτα μέσω my uk mail που μου νοικιάζουν αγγλική διέυθυνση, στέλνω τα πράγματα εκεί και μετά μου τα στέλνουνε αυτοι Ελλάδα. Για να καταλάβεις λίγο πως λειτουργεί σου στέλνω παρακάτω το link απο το ποστ μιας άλλης κοπέλας στο parents cafe που το εξηγεί πολυ αναλυτικά.

http://www.parentscafe.gr/showpost.php?p=1200507&postcount=185

Link to comment
Share on other sites

σμαρα μου,ετσι οπως τα γραφεις μου ερχεται το παρκο(εμεις εχουμε μεγαλο σπιτι κ τη μερα θα τη βαζω εκει,παρκοκρεββατο),φανελακια,μπυτζαμακια,καλτσακια,γαντακια,σκουφακια, στοκ απο πανες,μωρομαντηλα,ειδη μπανιου(θερμομετρο,σαμπουαν,αφρολουτρο,χτενα,λαδακι,μπατονετες,κρεμες,ψαλιδακι),επιθεματα στηθους,σουτιεν θηλασμου αν εχεις σκοπο να προσπαθησεις,ρουχα που βολευουν.οι πανες αγκαλιας ειναι μικρες λεπτες κουβερτες(πικε-φανελενιες),για να το σκεπαζεις,οταν το εχεις αγκαλια,το ξαπλωνεις καπου,πανακια για γουλιες,πιπιλες,θερμος,την προικα για το κρεββατακι(κουνουπιερα,παντα),αυτο που καθαριζει τη μυτουλα(δε θυμαμαι πως το λενε),ριλαξ,ενδοεπικοινωνια

δεν ειναι ολα απαραιτητα απο την πρωτη μερα,μην παρεις πολλα απο το καθε ενα,θα σου στειλω κ μια λιστα απο ενα βιβλιο που εχω κ κτ λινκ αν τα ξαναβρω

ειδικα για το ταισμα αν προσπαθησεις να θηλασεις χρειαζεσαι πολυ λιγοτερα(ισως ψευδοθηλες)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σμάρα μου οι πάνες αγκαλιάς είναι σαν κουβερτάκια ελαφριά με τα οποία τυλίγουμε το μωρό για να νιώθει μεγαλύτερη ασφάλεια όταν το έχουμε αγκαλίτσα ή και όταν κοιμάται! Για τη λίστα τώρα! Κάθε μανούλα πρέπει να ανρωτηθεί τι χρειάζεται και τι θα τη βολέψει. Είναι καθαρά προσωπικό! Εγώ πχ δεν θα πάρω λίκνο (καλαθούνα) γτ χωράει στο δωμάτιο μου η κούνια του μωρού! Πήρα καρότσι που έχει πορτ μπεμπε και καθισμα αυτ/του γτ εδώ που μένω χρειάζομαι οπωσδήποτε αυτ/το. Κάποια άλλη μαμά μπορεί να θέλει να πάρει κάθισμα αυτ/του που να μην προσαρμόζεται στο καρότσι, για να το έχει και πιο μετά! Επίσης θα χρειαστούμε φορμάκια, ζιπουνάκια, πετσέτες μεγάλες και μικρές, αποστειρωμένες γαζούλες, οινόνευμα, αφρόλουτρο και σαμπουάν, ψαλιδάκι νυχιών, κρέμα για την αλλαγή πάνας, μπιμπερό, αποστειρωτή, θήλαστρο (αν θηλάζεις και θες να κάνεις τράπεζα ή να λείπεις κάποιες ώρες), θερμόμετρο, μπανάκι, αλλαξιέρα, σελτεδάκια, μωρομάντηλα, κλπ... Δεν ξέρω αν ξεχνάω κάτι σημαντικό! Θα σου πρότεινα να μπεις στο σάιτ της nutricia και να παρακολουθήσεις κάποια διαδικτυακά σεμινάρια που κάνει κάθε μήνα. Το ένα από αυτά αφορά τη φροντίδα του μωρού και η μαία σου προτείνει αγορές για το μωρό. Νομίζω ότι θα σε βοηθήσει.

Αμελί σε ευχαριστώ και πάλι!!


zDSVp3.png
Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=19719&highlight=%E2%E1%EB%E9%F4%F3%E1+%EC%E1%E9%E5%F5%F4%E7%F1%E9%EF%F5

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=28266&highlight=%E2%E1%EB%E9%F4%F3%E1+%EC%E1%E9%E5%F5%F4%E7%F1%E9%EF%F5

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=106943&highlight=%E2%E1%EB%E9%F4%F3%E1+%EC%E1%E9%E5

σε δημοσιο χρειαζεσαι σχεδον τα παντα για σενα κ το μωρο,σε ιδιωτικο μπορεις να ρωτησεις τι παρεχουν(συγνωμη δε θυμαμαι αν το εχεις αναφερει)

σιγουρα ειναι υποκειμενικο το θεμα,θα σκεφτεσαι τον υπνο,το φαγητο,τα ρουχακια κ την περιποιηση

μην ξεχασουμε να παρουμε κ κανενα παιχνιδακι..

Link to comment
Share on other sites

Είστε όλες θυσαυροί. Θα τα βαλω κατω και θα ψαξτώ ειδικά αυτή τη βδομάδα που εχω άδεια. Παντως έχει δίκιο η Αμελί. Ποιο φτηνά είναι από Amazon. Θυμάμαι που ειχαμε κάνει δώρο για το βαφτηστηρι μας το καθίσματακι αυτοκινήτου και το ίδιο στο Λητώ είχε 150 ? παραπάνω. Και είχαμε και τα μεταφορικά απευθείας σε ενα χωριό της Κέρκυρας, που αν τα πληρώναμε κουριερ από Αθήνα Κέρκυρα θα ήταν τετραπλάσια η διαφορά.

Είμαι σίγουρη πως θα σας ζαλίσω με πολλές απορίες ακόμα...

Vikib αν δεν βρίσκεις τα links δώσε μου τίτλο βιβλίου και θα τα βρω.

Ευχαριστώ όλες σας και αν θυμηθείτε κάτι, συμπληρώστε απαντησούλες. :-)


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μία έρευνα αγοράς στο amazon.co.uk και διαπίστωσα ότι έχει ίδιες τιμές με κατάστημα στην πόλη μου (όχι αλυσίδα) σε πολλά προϊόντα και επίσης ίδιες τιμές σε κάποια άλλα με Πρενατάλ! Επειδή είχα ψάξει πολύ, και για το καρότσι και την κούνια, κατέληξα ότι είναι προτιμότερο να κάνουμε έρευνα αγοράς στην πόλη μας (από όπου έχουμε και εγγύηση επιστροφής ή επισκευής) παρά να καταφεύγουμε στη λύση του εξωτερικού. Χώρια που και οι καταστηματάρχες κάπως πρέπει να ζήσουν και αυτοί! Αυτή φυσικά είναι η γνώμη μου!!! Και σημειωτέον, ίσως πριν 3 χρόνια, που δεν υπήρχε τόση κρίση, όντως τα ελληνικά καταστήματα να ήταν πολύ πιο ακριβά!!! Δεν το αμφισβητώ!


zDSVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες!!

looney_anna μου αν μπορέσεις να βρεις φθηνά αυτά που θέλεις στην περιοχή σου ακόμα καλύτερα! Εκεί μάλλον έχετε μαγαζάτορες με φιλότιμο γιατί εδώ βόρεια εμάς έχουν την τάση να μας γδέρνουν!! Σε ότι αφορά τα βρεφικά είδη μας γδύνουν κανονικότατα. Για να σου πω ένα παράδειγμα: Ξέχασα να παραγγείλω απο το mothercare της Αγγλίας ένα ζακετάκι για το μωρό, ένα πολύ απλό βαμβακερό ζακετάκι. Και είπα στον άντρα μου να πάμε να πάρουμε ένα απο το mothercare της περιοχής μου. Το ζακετάκι αυτο στην Αγγλία το πουλάνε 9 λίρες και στην Ελλάδα 23 ευρώ !!!!!!!:roll: . Μας έπεσαν τα μαλλιά!! Τι να κάνω, το πήρα γιατί δεν έχω πολύ κουράγιο να γυρνάω τα μαγαζιά για να ψάχνω ζακετάκι. Αυτό είναι που με τρελαίνει στην Ελλάδα. Μας κατακλέβουνε. Το ίδιο ισχύει και για το marks & spencer. Γι ΄αυτό έχω καταφύγει σε αγορές στο εξωτερικό (μέχρι και μικροσυσκευές παίρνω, κουζινικά, λευκά είδη, ρούχα, παπούτσια ότι περνάει απο το μυαλό σου απο έξω το ψωνίζω) και να σου πω μέχρι τώρα μόνο κερδισμένη βγήκα, έχω γλιτώσει τόσα χρόνια κάτι χιλιάδες ευρώ και όποτε χρειάστηκε να επιστρέψω κάτι κατευθείαν μου επιστρέψανε τα χρήματα χωρίς να με ρωτήσουν καν το λόγο και εννοείτε υπάρχουν και διεθνείς εγγυήσεις για ηλεκτρικές συσκευές αν και δεν μου χρειάστηκε ποτέ.

Αλλά πάλι είναι πολύς κόσμος που προτιμάει να ψωνίζει απο Ελλάδα, επίσης ξέρω κόσμο που θέλει να ψωνίσει αλλά είναι καχύποπτος με τις αγορές στο εξωτερικό. Δικαίωμα του καθενός και όπως τον βολέυει αλλά σίγουρα εγώ δεν θα τους κάνω μάγκες ;) .

Πολλά φιλιά σε όλες τις μανούλες!!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα! Βρε κορίτσια έχετε βρει πουθενά καμιά καλή βοηθητική λίστα με είδη για τις πρώτες ανάγκες του μωρού μας? Είμαι ξάπλα κι όλο σκέφτομαι τι θα χρειαστεί να αγοράσουμε και με πιάνει απελπισία πως όλο και κάτι θα ξεχάσω.Κρεββατάκι, λίκνο, μπανάκι, φορμάκια, σελτεδάκια, αλλαξιέρα, πορτ μπεμπε, κάθισμα αυτοκινήτου, καρότσι, μπιμπερό, βρατήρα, αποστηρωτή, θήλαστρο... πόσα ακόμα ξεχνάω βρε κορίτσια? ???

Πάει το έχασα το μυαλό μου :-) κάθε βοήθεια δεκτή από παλιές και από νεες ψαγμενες

Σμάρα μου μόλις θυμήθηκα οτι θα χρειαστείς και μία τσάντα αλλαξιέρα!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!σμαρα σου χρωσταω αλλη μιαλιστα.αυτη ειναι απο το βιβλιο.εγω σαν ασχετη θα πηγαινα να παρω καμια 30αρια φανελακια(να δω τι θα τα εκανα!:

3-7φανελακια

3-8μπυτζαμακια

2-3καλτσακια

3-6φορμακια

2σαλιαρες(μου φαινονται λιγες)

1-3πανωφορια-ζακετακια

1-3σκουφακια-καπελακια

2-3σετ σεντονια κ σκεπασματα

3-6κουβερτες αγκαλιας(πανουλες)

2-6σδιαβροχα καλυμματα

2-3μπουρνουζοπετσετες

2-3μικρες πετσετες

2κουβερτες για το κατω μερος του καροτσιου(νομιζω φτανουν τα υπολοιπα)

1-2κουβερτες για το καροτσι

10-12 πανακια(για τον ωμο,για τις γουλιες)

ισως κ μαρσιπο αν πιστευεις οτι θα σε βολεψει

Link to comment
Share on other sites

Αμελί μου εννοείται ότι ο καθένας κάνει ό,τι θέλει!! Καλά όσον αφορά τα mothercare είναι πολύ ακριβά, αλλά το mothercare της Αγγλίας δεν στελνει πια στην Ελλάδα! Επίσης ευτυχώς που υπάρχουν τα 10ήμερα προσφορών και κάτι γίνεται! Κ εγώ ψωνίζω μέσω ίντερνετ, απλά συγκεκριμένα για το amazon έκανα αυτή την παρατήρηση.


zDSVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!

vikib πολύ χρήσιμη η λίστα σου. Αν μου επιτρέπεις να συμπληρώσω δίπλα απο την λίστα σου τι χρειάστηκα εγώ για το πρώτο μωράκι μου.

Βέβαια όλα εξαρτούνται απο το πόσο συχνά θέλεις να βάζεις πλυντήριο και πόσο συχνά λερώνεται το μωράκι σας π.χ. πολλά μωράκια λερώνονται συχνά με γουλίτσες ή κακά και άλλα όχι τόσο συχνά.

3-7φανελακια 5 νομίζω είναι αρκετά

3-8μπυτζαμακια 5 είναι καλά

2-3καλτσακια συμφωνώ

3-6φορμακια. Φορμάκια εξόδου δεν χρειάζεστε τόσα πολλά γιατί στην αρχή συνέχεια κοιμάται. Ίσως 3.

2σαλιαρες(μου φαινονται λιγες). Θα έλεγα καμιά 10

1-3πανωφορια-ζακετακια. Διαφορετικού πάχους για διαφορετικές θερμοκρασίες

1-3σκουφακια-καπελακια. Να είναι διαφορετικού πάχους

2-3σετ σεντονια κ σκεπασματα. συμφωνώ

3-6κουβερτες αγκαλιας(πανουλες). 3 είναι αρκετές

2-6σδιαβροχα καλυμματα. 2-3 είναι αρκετά

2-3μπουρνουζοπετσετες. 2 φτάνουνε

2-3μικρες πετσετες. συμφωνώ

2κουβερτες για το κατω μερος του καροτσιου(νομιζω φτανουν τα υπολοιπα). αν έχετε πορτ μπεμπέ που μπαίνει στο καρότσι χρειάζεστε μόνο σεντονάκια

1-2κουβερτες για το καροτσι. και μία μπορεί να φτάνει αναλόγως πόσο συχνά βγαίνετε έξω για να έχετε χρόνο να την πλένετε και να στεγνώνει

10-12 πανακια(για τον ωμο,για τις γουλιές). 6-7 θα έλεγα

ισως κ μαρσιπο αν πιστευεις οτι θα σε βολεψει. τον μάρσιπο εγώ μόνο 2 φορές τον χρησιμοποίησα

Και να συμπληρώσω οτι θα χρειαστείτε και μία φόρμα εξόδου (δεν ξέρω αν το λέω σωστά), είναι σαν ένα ολόσωμο μπουφάν με κουκούλα για όταν αρχίσουν τα κρύα. Πολύ με βόλεψε και κρατούσε το μωρό ζεστό όσο κρύο και να είχε. Και επίσης πολύ με βόλεψαν οι υπνόσακοι. Την μικρή μου την έβαζα σε υπνόσακο απο μωρό μέχρι 2,5 χρονών όταν κοιμότανε και δεν μας πολυξυπνούσε τη νύχτα. Γιατί συνήθως τα μωρά ξεσκεπάζονται, κρυώνουν και ξυπνάνε. Και κοιμόμουν κι εγώ ήσυχη!

Ας συμπληρώσουν και οι άλλες ήδη μανούλες αν σκέφτονται κάτι που ξέχασα εγώ!

Πολλά φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

Αμελί μου εννοείται ότι ο καθένας κάνει ό,τι θέλει!! Καλά όσον αφορά τα mothercare είναι πολύ ακριβά, αλλά το mothercare της Αγγλίας δεν στελνει πια στην Ελλάδα! Επίσης ευτυχώς που υπάρχουν τα 10ήμερα προσφορών και κάτι γίνεται! Κ εγώ ψωνίζω μέσω ίντερνετ, απλά συγκεκριμένα για το amazon έκανα αυτή την παρατήρηση.

Αυτά τα 10ήμερα προσφορών τα τελευταία χρόνια ποτέ δεν τα προλαβαίνω :-(

Και δεν έχω κανέναν που να δουλέυει σε εμπορικό κατάστημα για να με ενημερώσει πότε ξεκινάνε. Εσύ ενημερώνεσαι απο κάπου συγκεκριμένα για αυτά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...