Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2014


mimika84

Recommended Posts

καλημερα!αμελι συμφωνω μαζι σου(εχεις κ την εμπειρια!).ολοσωμη φορμα νομιζω θα ειναι νωρις,μου εχει κατσει οτι θα σκασει μυτη αυγουστο η μικρη μου.εγω προσωπικα θελω να κανουμε βολτες,αλλα περιμενω να δω τι αναρρωση θα εχω.μαρσιπο λεω να παρω ring-sling,κ για το σπιτι μεσα οταν θα θελει ολο αγκαλια,θα εχει κολικους κ αν θηλαζουμε πολυ.!κ κτ αλλο.παπλωματακι κ μαξιλαρακι μετα το χρονο?επισης διαβασα για υπνοσακο μετα τους 5 μηνες?αληθεια,οσες ειστε ηδη μανουλες,πως τα βαζατε τα μικρουλια να κοιμηθουν(ανασκελα,μπρουμυτα,πλαι)?χρησιμοποιουσατε μαξιλαρακια για να μην γυρνανε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 738
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αμελί ενημερώνομαι από το διαδίκτυο κυρίως, από μία απλή βόλτα στα μαγαζιά ή από κάποιο φίλο!

Να ρωτήσω κάτι; Ποια είναι η διαφορά "πυτζαμάκια" και "φορμάκια";;

εγω εννοω μπυτζαμακια για το σπιτι κ φορμακια για τις βολτες

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κατάλαβα, αλλά νομίζω ότι δεν υπάρχει διαφορά, ίσως κάποια να είναι περισσότερο στολισμένα;

η αληθεια ειναι οτι πολλα μπυτζαμακια ειναι αρκετα ομορφα για επισκεψεις κ βολτες,οπως απο h&m που αρεσουν σε μενα πχ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!αμελι συμφωνω μαζι σου(εχεις κ την εμπειρια!).ολοσωμη φορμα νομιζω θα ειναι νωρις,μου εχει κατσει οτι θα σκασει μυτη αυγουστο η μικρη μου.εγω προσωπικα θελω να κανουμε βολτες,αλλα περιμενω να δω τι αναρρωση θα εχω.μαρσιπο λεω να παρω ring-sling,κ για το σπιτι μεσα οταν θα θελει ολο αγκαλια,θα εχει κολικους κ αν θηλαζουμε πολυ.!κ κτ αλλο.παπλωματακι κ μαξιλαρακι μετα το χρονο?επισης διαβασα για υπνοσακο μετα τους 5 μηνες?αληθεια,οσες ειστε ηδη μανουλες,πως τα βαζατε τα μικρουλια να κοιμηθουν(ανασκελα,μπρουμυτα,πλαι)?χρησιμοποιουσατε μαξιλαρακια για να μην γυρνανε?

Μαξιλαράκι και πάπλωμα δεν επιτρέπονται στην αρχή, αλλά το πότε θα το πει ο παιδίατρος μάλλον. Σε σεμινάρια που έχω παρακολουθήσει, οι μαίες λένε ανάσκελα! Επίσης θα ρωτήσω τον παιδίατρο όταν έρθει η ώρα!! Υπνόσακο και φόρμα εξόδου δεν θα προμηθευτώ γιατί εμείς εδώ έχουμε ζέστη και όσες φίλες μου είχαν πάρει δεν τα βολεύτηκαν γιατί τα παιδιά ίδρωναν. Μην ξεχνάτε ότι τα μωρά ζεσταίνονται περισσότερο από μας. Στη Β. Ελλάδα ίσως να είναι απαραίτητα. Το ring-sling το σκέφτομαι και εγώ! Έχω διαβάσει ότι είναι καλό και μου αρέσει που μπορείς να το βάλεις και στην πλάτη!!!


zDSVp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμεις εχουμε κρυο αλλα λεω να παρω φορμα εξοδου οκτωβρη-νοεμβρη,οποτε θα δω κ ποσο μεγαλωνει,υπνοσακο δεν ξερω ακομη.κ γω για ανασκελα ξερω,χωρις μαξιλαρακι κ παπλωμα.θελω οπωσδηποτε μαρσιπο(εχω τρελα!),νομιζω αυτα ειναι τα πιο βολικα στην αρχη.χθες ο γιατρος στο νοσοκομειο μου ειπε οτι θα ειναι ψηλη!λες κ δεν το ηξερα οτι θα ειναι ιδια ο αντρας μου!αλλα δυστυχως η επισκληριδιος ειναι ενα θεμα στο νοσοκομειο μας:(.αλλα μαλλον εκει θα γεννησω.γεννησε καμια χωρις καθολου επισκληριδιο?

Link to comment
Share on other sites

εμεις εχουμε κρυο αλλα λεω να παρω φορμα εξοδου οκτωβρη-νοεμβρη,οποτε θα δω κ ποσο μεγαλωνει,υπνοσακο δεν ξερω ακομη.κ γω για ανασκελα ξερω,χωρις μαξιλαρακι κ παπλωμα.θελω οπωσδηποτε μαρσιπο(εχω τρελα!),νομιζω αυτα ειναι τα πιο βολικα στην αρχη.χθες ο γιατρος στο νοσοκομειο μου ειπε οτι θα ειναι ψηλη!λες κ δεν το ηξερα οτι θα ειναι ιδια ο αντρας μου!αλλα δυστυχως η επισκληριδιος ειναι ενα θεμα στο νοσοκομειο μας:(.αλλα μαλλον εκει θα γεννησω.γεννησε καμια χωρις καθολου επισκληριδιο?

Και εγώ σε δημόσιο νοσοκομείο θα γεννήσω, χωρίς επισκληρίδιο! Το έχω πάρει απόφαση! Έχω φίλες που έχουν γεννήσει έτσι, όλες λένε ότι μόλις πάρεις το παιδί στην αγκαλιά σου τα ξεχνάς όλα!! Διάβασε σχετικά άρθρα και θα δεις ότι δεν είναι κάτι ακατόρθωτο! Αν ήταν, καμία δεν θα γεννούσε!! Μπορείς να ψαχτείς να κάνεις κάποια μαθήματα ανώδυνου τοκετού με μαία για να είσαι προετοιμασμένη. Έχω ξαναπεί για τα σεμινάρια της nutricia. Κάνε ένα κόπο να γραφτείς στο σάιτ και να τα παρακολουθήσεις! Εμένα με βοήθησαν πολύ!!


zDSVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι το κατάλαβα, αλλά νομίζω ότι δεν υπάρχει διαφορά, ίσως κάποια να είναι περισσότερο στολισμένα;

Τα καλοκαιρινά πυτζαμάκια και τα φορμάκια εξόδου δεν έχουν καμιά διαφορά, μόνο στο στόλισμα. Τα χειμωνιάτικα πυτζαμάκια είναι βαμβακερά, λεπτά και συνήθως είναι ανοιχτόχρωμα ενώ τα χειμωνιάτικα φορμάκια είναι πιο χοντρα( συνήθως βελουτέ) , έχουν έντονα χρώματα και κεντήματα.

Οι υπνόσακοι συνήθως χωρίζονται σε βαθμούς. Αυτοί που είναι 2.5 tog είναι οι πιο χοντροί που τους χρησιμοποιούσα τον χειμώνα, μπορεί να είναι βελουτέ ή να έχουν επένδυση σαν του παπλώματος. Μετά είναι αυτοι που έχουν 1.0 tog και τους χρησιμοποιούσα το καλοκαίρι και έχουν πάχος σαν μια λεπτή βαμβακερή κουβέρτα. Και τέλος είναι αυτοι που έχουν 0.5 tog και έναι σαν σεντόνι για πολύ ζεστα κλίματα. Επίσης μπορείς να τους χρησιμοποιήσεις απο τον πρώτο μήνα.

Μαξιλαράκι χρησιμοποίησα μετά τον πρώτο χρόνο και πάπλωμα όταν σταμάτησα τους υπνόσακους.

Κι εγώ ανάσκελα το κοίμιζα χωρίς μαξιλαράκια αλλά πρόσεχα πάντα το κεφαλάκι να είναι γυρισμένο στο πλάι για να μην πάθει καμιά αναρρόφηση αν κάνει εμετό.

Link to comment
Share on other sites

Αχ!!! Κορίτσια! Και τι δεν θα έδινα να μπορούσα να γεννήσω χωρίς επισκληρίδιο!!

Αλλά η γιατρός μου είπε οτι η επισκληρίδιος επιβάλλεται σε φυσιολογικούς τοκετούς μετά απο καισαρική έτσι ώστε αν προκύψει κάποιο πρόβλημα να με πάνε κατευθείαν για καισαρική.

Στην πρώτη μου γέννα (καισαρική) μου κάνανε μια δόση επισκληριδίου πριν το χειρουργείο και ήταν όλα καλά. Μετά το χειρουργείο όταν με ανέβασαν στο δωμάτιο μου κάνανε και μία δεύτερη δόση για τον πόνο ενώ στην ουσία δεν πονούσα. Τότε τα είδα όλα...άρχισα να ζαλίζομαι, να κάνω εμετό χωρίς να έχω κάτι να βγάλω, να πονάει η φρέσκια τομή μου απο το ζόρι μου για εμετό τόσο που νόμιζα οτι θα μου ανοίξουν τα ράμματα. Ο άντρας μου ο καημένος φρίκαρε και φώναζε στις μαίες να μου δώσουν κάτι αντιεμετικό. Κάτι μου δώσανε αλλά δεν ξέρω τι και μετά τις επόμενες ώρες ήμουν σαν ναρκωμένη και δεν μπορούσα να ανοίξω τα μάτια μου για να δω το νεογέννητο μωρό μου :-(.

Γίαυτό και μόνο που ακούω για επισκληρίδιο τρέμω στην ιδέα οτι μπορεί να το ξαναπάθω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και εγώ σε δημόσιο νοσοκομείο θα γεννήσω, χωρίς επισκληρίδιο! Το έχω πάρει απόφαση! Έχω φίλες που έχουν γεννήσει έτσι, όλες λένε ότι μόλις πάρεις το παιδί στην αγκαλιά σου τα ξεχνάς όλα!! Διάβασε σχετικά άρθρα και θα δεις ότι δεν είναι κάτι ακατόρθωτο! Αν ήταν, καμία δεν θα γεννούσε!! Μπορείς να ψαχτείς να κάνεις κάποια μαθήματα ανώδυνου τοκετού με μαία για να είσαι προετοιμασμένη. Έχω ξαναπεί για τα σεμινάρια της nutricia. Κάνε ένα κόπο να γραφτείς στο σάιτ και να τα παρακολουθήσεις! Εμένα με βοήθησαν πολύ!!

την παρασκευη θα παρω στο νοσοκομειο να δω αν εχει μαθηματα,ιδιωτικα δεν ξερω αν μπορω να κανω κτ,λογω επαρχιας.καθως προχωραει η εγκυμοσυνη νιωθω ολο κ πιο σιγουρη για τις αντοχες μου.πριν 2 χρονια που δεν σκεφτομουν να κανω παιδακι ελεγα για καισαρικη με ολικη ναρκωση:rolleyes:.εχω μπει στο nutricia κ σκεφτηκα να κανω τα σεμιναρια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μανουλοπαρέα. Παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον τη συζήτηση σας. Δεν σχω ακόμα επιστρέψει στο γραφείο και όλη μέρα κάνω έρευνα αγοράς και χάνομαι όλο και περισσότερο. Το καθισματάκι αυτοκινήτου με έχει αποσυντονισει τελείως. Σκέφτομαι για britax κατηγορίας 0-18 αλλά αυτό με isofix είναι πααααρα πολύ ακριβό.Θα το ψάξω κι άλλο...


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μανουλοπαρέα. Παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον τη συζήτηση σας. Δεν σχω ακόμα επιστρέψει στο γραφείο και όλη μέρα κάνω έρευνα αγοράς και χάνομαι όλο και περισσότερο. Το καθισματάκι αυτοκινήτου με έχει αποσυντονισει τελείως. Σκέφτομαι για britax κατηγορίας 0-18 αλλά αυτό με isofix είναι πααααρα πολύ ακριβό.Θα το ψάξω κι άλλο...

σμαρα δε σκεφτεσαι για καροτσακι 3σε1.στη δικη μου περιπτωση πιστευω θα βολεψει,γτ θα εχω την μικρη στο δωματιο στην "καλαθουνα" του καροτσιου κ το port-bebe για το αμαξι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...