Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2014


mimika84

Recommended Posts

Σμάρα ψάξε ψάξε όσο μπορείς!! Χαχα!! Όλα θέλουν ψάξιμο!!! Και εγώ καρότσι 3-1 πήρα για να χρησιμοποιώ το κάθισμα αυτ/του για να το μεταφέρω σπίτι! Το πορτ-μπεμπε μου φαίνεται λίγο άχρηστο αλλά μέχρι τον 3ο μήνα το παιδί δεν πρέπει να μένει πάνω από 1 ώρα στο κάθισμα του αυτ/του! Υπερπληροφόρηση έχω πάθει!!!

Vikib κάνε και τα 3 σεμινάρια. Ειλικρινά σου λύνουν πολλές απορίες! Πάντα υπάρχουν κενές θέσεις, μην ανησυχείς!! Όπου και να είσαι, χρειάζεται υπολογιστής και σύνδεση ίντερνετ!

Αμελί ίσως να ήταν τυχαίο;;; Τι να πω;; Ελπίζω αυτή τη φορά να είναι καλύτερα!!!


zDSVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 738
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τώρα που το αναφέρατε, χαζεψα τα καρότσια 3σε1.Ειδα ενα inglesina που μου άρεσε αλλά φτάνει την 500αρα. Κι εμεις λόγω έλλειψης χώρου σκεφτόμαδτε την καλαθούνα για τους πρώτους μήνες, αλλά για πόσο θα χωρά στην καλαθούνα του καροτσιου για να την εχω δίπλα μου?

Επίσης είδα κι εγώ τα σεμινάρια της nutricia αλλά βρε γμτ γίνονται ωρες που εργάζομαι. Άραγε θα προλάβω να παρακομουθήσω αφού σταματήσω τη δουλειά? γυρω στις 10 Ιούλιο υ το υπολογιζω.

Οσο για διακοπούλες δεν εχω ακόμα ρωτήσει τη γιατρό μου, αλλά αν ολα είναι καλά λίγες μέρες τελη Ιουλίου μέχρι να μπω στο μήνα μου θα ήθελα να παω στο χωριό στην Εύβοια, να χαρώ λίγο απογευματινά μπανάκια και να βλέπω το ηλιοβασίλεμα από την βεράντα... αχ, ωραίο θα ήταν, ειδικά τώρα που το σκέφτομαι καταπιασενη από τις τόσες μέρες ξάπλας.


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

Σμάρα έτσι κι αλλιώς στην καλαθούνα ή στο πορτ μπεμπε κάθονται μέχρι 3 μηνών! Μετά δεν το συνιστούν λόγω έλλειψης χώρου ίσως!

Για διακοπές δεν το βλέπω, ίσως κάνα 2ήμερο εντός Κρήτης! Εμείς ευτυχώς ζούμε σε νησί, οπότε από θάλασσες πάμε καλά!! Ο γιατρός μου είπε να κάνω μπανάκια!!


zDSVp3.png
Link to comment
Share on other sites

η καλαθουνα του καροτσιου που πηραμε ειναι αρκετα μεγαλη οποτε μαλλον θα μας παρει μεχρι τον τεταρτο.δεν εχω ακουσει κτ μεχρι 3 μηνων(μαλλον για 6).ο ανηψιος μου ο οποιος ηταν κ τεραστιος,ηθελε να ειναι σε μικρο χωρο κ ετσι τον ειχαν μεχρι τουλ 6 μηνων.κ μετα στο παρκο γτ το κρεββατι του ηταν πολυ μεγαλο!αν δεν την χωραει θα τν εχω κ γω στο παρκο μεχρι να γινει 6 μηνων.μετα ελπιζω να παει στο δωματιο της!εγω ηθελα 2 βραδια θασο αλλα φοβαμαι μη γινει τπτ στο ταξιδι η χαλκιδικη..ο γιατρος του νοσοκομειου μου ειπε να βρεχω τα ποδια μονο,να μη σπασουν τα νερα με την πιεση του νερου!

Link to comment
Share on other sites

Για διακοπές δεν το βλέπω, ίσως κάνα 2ήμερο εντός Κρήτης! Εμείς ευτυχώς ζούμε σε νησί, οπότε από θάλασσες πάμε καλά!! Ο γιατρός μου είπε να κάνω μπανάκια!!

Αχ θα μου λείψει πολύ φέτος η Κρήτη. Είναι ο άντρας από τα Σφακιά και κάθε χρόνο κατεβαίνουμε Τουλάχιστον 2 βδομάδες. Εσυ, σε ποιο νομό είσαι?


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!!

Σμάρα μένω Ηράκλειο. Σφακιά δεν έχω πάει, αλλά γενικά έχει καταπληκτικά μέρη!!

Vikib εγώ είπα για τη χρησιμότητα του πορτ μπεμπέ μέχρι 3 μηνών, σαν πορτ μπεμπέ, όχι σαν κούνια να κοιμάται.


zDSVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!

Μην φοβάστε να πάτε διακοπές έστω κάπου κοντά στο σπίτι σας. Εξάλλου οι γιατροί δεν φέρνουν αντίρρηση στα μπανάκια αρκεί να προστατευόμαστε απο τον ήλιο και να μην μένουμε πολύ ώρα με βρεγμένο μαγιό.

Όταν ήμουν έγκυος στην κόρη μου έκανα μπάνια μέχρι και μία εβδομάδα πριν γεννήσω!! Και όχι μόνο μπάνια αλλά και κολοτούμπες και κατακόρυφα μέσα στο νερό μπας και γυρίσει το ισχυακό μωρό μου :roll:. Βέβαια ήμουν Χαλκιδική, μόνο 100χλμ μακριά απο την πόλη μου ;). Ένιωθα μεγάλη ανακούφιση απ΄το βάρος της κοιλιάς όταν ήμουν μέσα στο νερό!

Φέτος η κόρη μου περιμένει να την πάρω και να πάμε στο εξοχικό μας για το καλοκαίρι, όπως κάθε χρόνο, αλλά ακόμη το σκέφτομαι. Θα θέλει να πηγαίνουμε και κάθε μέρα στη θάλασσα αλλά πλέον έχει γίνει πολύ δύσκολη, δεν ακούει και με κουράζει πολύ, πόσο μάλλον και με την αναιμία που έχω. Δεν ξέρω αν θα αντέξω. Θα είμαι και μόνη μου γιατί ο άντρας μου θα έρχετε μόνο Σαββατοκύριακα και κάποια βράδια μεσοβδόμαδα και όταν πάρει την άδεια του φυσικά. Παραδίπλα θα είναι και ο πατέρας μου αλλά το μόνο που μπορεί να κάνει έιναι να παίξει μερικές ώρες με την κόρη μου.

Το μόνο που έχω αποφασίσει μέχρι τώρα είναι να την στείλω στον παιδικό και τον Ιούνιο.

Εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου; Θα πηγαίνατε; Δεν θέλω να στερήσω απο την κόρη μου την χαρά και την ανεμελιά του εξοχικού στη φύση και στη θάλασσα που περίμενε όλο τον χειμώνα και να την κλείσω σε ένα διαμέρισμα στην καυτή πόλη όλο το καλοκαίρι:-( .

Link to comment
Share on other sites

Αμελι μου, προσπαθώ να φανταστώ πως είναι να μπαίνεις σε τέτοια διλήμματα, μεταξύ ενός παιδιού που είναι δίπλα σου κι ενός παιδιού που είναι μέσα σου. Προσωπική μου γνώμη είναι, αν δεν έχεις βοήθεια στο εξοχικό σου από κάποιον δικό σου, να μην το διακινδυνεύσεις. Καταλαβαίνω πως δεν θες να στερήσεις από την κόρη σου τις διακοπές φης, , αλλά προέχει η υγεία η δική σου και του μωρού σου. Η κορούλα σου δεν θα πάθει τίποτα αν μείνει ένα καλοκαίρι της ζωής στην πόλη. Άλλωστε μπορείτε να πάτε όλοι μαζί μόλις πάρει κι ο άντρας σου την άδεια του. Επίσης θα μπορούσες να βρεις κάποιες δραστηριότητες για την κόρη σου στη πόλη, χωρίς να της λείψει τόοσο πολύ το εξοχικό σας.

Ίσως πάλι να είμαι εγώ πολύ υπερβολική και φοβιτσιάρα με την κούραση και τις ευθύνες κάτα την διάρκεια της εγκυμοσύνης. Το ξέρω πως δεν είμαστε άρρωστες αλλά λίγη παραπάνω προσοχή δεν βλάπτει. Ίσως είμαι ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένη επειδή είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και αυτή τη στιγμή που σου γράφω είμαι ξάπλα κ σηκώνομαι μόνο για τουαλέτα και μέχρι την κουζίνα λόγω κάποιων συσπάσεων πριν αλλά και μετά την αμνιοπαρακέντηση.

Οτι κι αν αποφασίσεις, να περάσεις όμορφα και να ευχαριστιέσαι την κάθε σου στιγμή


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

Αμελι μου είναι δύσκολη απόφαση αλλα συμφωνώ με τη Σμαρα. Στη θέση σου θα πήγαινα τα Σαββατοκύριακα με τον άντρα μου παρέα και οταν θα έπαιρνε την άδεια του!!! Μπορείς να γεμίσεις το χρόνο της κόρης σου με κάποιες δραστηριότητες, ακόμη και κολύμβηση στο κολυμβητήριο, κάποιο άλλο άθλημα, απογευματινές βόλτες με ποδήλατο, κλπ!


zDSVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!

Έχετε δίκιο οτι πρέπει να κοιτάξω λίγο και τον εαυτό μου.

Οι ευθύνες μου προς την κόρη μου δεν θα άλλαζαν καθόλου στο εξοχικό γιατί κι εδώ που είμαι δεν έχω καθόλου βοήθεια ως προς την φροντίδα της. Ο άντρας μου γυρνάει 6:30 το απογευμα απο την δουλεια, κουρασμένος και δεν του ζητάω καμία βοήθεια. Όσον αφορά τις δραστηριότητες για την μικρή στην πόλη δεν είναι εφικτό γιατί είμαι νέα οδηγός κι ακόμη δεν οδηγάω μέσα στην πόλη, και για να κυκλοφορήσω με τα πόδια για να πάω ακόμη και μέχρι την στάση του λεωφορείου μου κόβονται τα πόδια ( λόγο αναιμίας) πόσο μάλλον να έχει και 35 βαθμούς! Θα μπορούσε να μας πάει ο άντρας μου κάπου το απόγευμα μετά την δουλειά αλλά πάλι μέχρι να έρθει, μέχρι να φάει μετά ο χρόνος μας είναι περιορισμένος και πάλι δεν θα μπορούσε να το κάνει κάθε μέρα αυτό.

Επίσης για να πηγαίνουμε τα Σαββατοκύριακα στο εξοχικό έχει τόση μα τοοόση κίνηση που η διαδρομή απο 1 ώρα γίνεται 3 στην καλύτερη περίπτωση. Είναι σαν να αδειάζει όλη η Θεσσαλονίκη και να πηγαίνουν όλοι μαζί στην Χαλκιδική και την Κυριακή να επιστρέφουν και όλοι μαζί!! Οπότε είναι φοβερή ταλαιπωρία.

Σκέφτηκα με τον άντρα μου, να πάω τον Ιούλιο και να καθήσω μια εβδομάδα δοκιμαστικά (εκεί έχει και πιο πολύ δροσιά) να δω πως θα είμαι και αν θα αντέξω, και να δω τι με κουράζει πιο πολύ π.χ. Αν με κουράζει η θάλασσα να πηγαίνω την μικρή μόνο 1-2 φορές μεσοβδόμαδα ή και καθόλου και μετά να πηγαίνουμε όταν θα έρχετε ο άντρας μου. Επίσης ο άντρας μου είπε οτι θα προσπαθήσει να έρχετε κάθε μέρα μετά την δουλειά επειδή καθημερινές δεν έχει κίνηση.

Θυμάμαι πόσο ξέγνοιαστη ήμουν στην πρώτη εγκυμοσύνη και πόσο διαφορετικά είναι τώρα που πρέπει να σκέφτομαι και να υπολογίζω τα πάντα!

Γι ΄αυτό χαρείτε εσείς οι πρωτότοκες τώρα την εγκυμοσύνη σας γιατί μετά στο μέλλον έρχονται τα δύσκολα :P !!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια!

looney_anna μου το παν είναι να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη, αν δεν έχεις προβλήματα όλα τα άλλα βολέυονται με λίγες θυσίες. Έχω δει κοπέλες που στην εγκυμοσύνη τους έπρεπε να μείνουν για πολλούς μήνες στο κρεββάτι και σηκώνονταν μόνο για τουαλέτα. Φαντάσου να είχαν και άλλο παιδί να φροντίσουν όταν δεν μπορούν να φροντίσουν τον εαυτό τους. Εύχομαι να μην συμβεί αυτό σε καμιά μέλλουσα μανούλα!!

Γι ΄αυτό κι εγώ επειδή δεν ξέρω σε τι κατάσταση θα είμαι τον επόμενο μήνα προσπαθώ να τελειώσω ότι μπορώ στο δωμάτιο του μωρού! Μόνο πλύσιμο και σιδέρωμα θα αφήσω για πιο μετά για τα ρουχαλάκια του και την προίκα.

Εσείς ξεκινήσατε να το ετοιμάζετε;

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι είναι τόσο κοντά μας... Εύχομαι σε όλες μανούλες, νυν και μέλλουσες, έναν όμορφο και ξεγνοιαστο μήνα. Χαίρομαι που σας βλέπω όλες ετοιμοπόλεμες. Εμείς από αγορές δεν έχουμε κάνει τίποτα. Δεν έχουμε καν αποφασίσει για τίποτα. Η αλήθεια είναι πως αγχώνομαι πολύ. Το εντατικό ψάξιμο θα αρχίσει αυτή τη βδομάδα. Εύχομαι να είμαι καλά και να έχω το κουράγιο να τρέχω μετά τη δουλειά.

Γλυκές Καλημέρες


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

καλο μηνα!αμελι δεν μπορω να μπω στη δυσκολη θεση σου μια κ ειναι το πρωτο μουκ το πρωτο τριμηνο ημουν ξαπλα(αλλα κ ακομη οποτε μπορω,λογω οιδηματων).μπορεις να πας μια βδομαδα δοκιμαστικα,απλα να πηγαινετε πιο αραια θαλασσα.εγω δεν θα μπορουσα να ειμαι μονη το βραδυ,αν χρειαστεις κτ,πως θα γυρισεις θεσ/νικη?παντως πρεπει να ειναι πολυ δυσκολα θεσ/νικη εγγυος με μικρο παιδι!εμας το δωματιο ειναι βαμμενο κ τακτοποιημενο,θα παρουμε απο τα πεθερικα μου το παρκο του ανηψιου,κ απο βδομαδα που θα παω κ θεσ/νικη ο,τι χρειαζομαι κ εχει καλη τιμη τα παιρνω.ισως αφησω καποια πραγματα κ για τις εκπτωσεις.πλυσιμο-σιδερο τον αλλο μηνα.συγνωμη που γραφω πολλα,θα ηθελα τη γνωμη σας για την καμπυλη ζαχαρου.

νηστικη 95 (70-110)

60' 225 (120-170)

120' 150 (70-120)

180' 123.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...