Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Οκτωβρίου 2014


charma

Recommended Posts

Χαρμακι ολα οσα ανεφερες μας κανει και εμας συν οτι τσεκαρει και τους ορχεις... και τα ακροαστικα φυσικα και ενα πατς που κολλαει και δειχνει το οξυγονο αλλα και σε σας φανταζομαι θα τα κανει αυτα...

Το προβλημα ειναι οτι χθες δεν τα τσεκαρε ολα (δηλ λαιμο,ματια,αυτια,μυτη) κ νομιζω κ την προηγουμενη φορα δεν τσεκαρε μυτη κ αυτια!

Επισης θα θελα να τον ψαχουλευει δηλ να κοιταει παλαμες, δαχτυλακια λαιμο γενικα ολο το σωμα!!

Εννοειται θα δωσω μια τελευταια ευκαιρια αλλιως παω αλλου!


gBF2p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημερα μανούλες!

Πως πάνε τα παιδακια σας;;

Εμεις χθες καναμε τα πρωτα μας εμβολια..Ο μικρός τελευταία ειναι πολυ ανησυχος (15η εβδομάδα γαρ) και επειδη τον πειραξε ο γιατρός αρχισε να ουρλιάζει κυριολεκτικά..ΠΡΙΝ τα εμβόλια... Αφου εγιναν τα εμβόλια σταμάτησε αμέσως.. Περἰεργο, αλλά τον πειραξε πιο πολύ που τον τσαντισε ο γιατρός, παρα το εμβόλιο. Μου είπε να μην τρέχω κάθε φορά που κλαίει και να μην το καλο(κακο)-μαθαίνω. Η αλήθεια είναι πως τον έχω λίγο χαϊδεμένο, αλλά είναι βρεφάκι ακόμη...Δεν τρέχω και συνέχεια όταν κλαίει, αλλά επειδή από μωρό ημερών του κοβόταν η αναπνοή όταν έκλαιγε, τον προσέχω πολύ. Αποφεύγω να ''πλαντάξει'' που λένε. Εκτός του ότι είμαι αντίθετη στο να αφήνουμε τα μωρά να ουρλιάζουν, φοβάμαι κιόλας μην του κοπεί η αναπνοή.. Τέλοσπάντων.. Το θετικό είναι πως δεν έκανε καθόλου πυρετό παρά τα 8 εμβόλια, μόνο κόπωση εμφάνισε και υπνηλία. Τώρα παίζει στο γυμναστήριο του. Παρεμπιπτόντως, πολύ καλή αγορά.

Κατερινάκι ο γιατρός πάνω κάτω εξετάζει αυτά που λες. Αλλά χεράκια ποδαράκια δεν ξέρω αν κοιτάει. Μπορεί να τα κοιτάει και να μην είναι και εμφανές, τι να πω; Δεν ξέρω.

Ααα φτάσαμε και τα 7 κιλά!!!! Σε ένα μήνα που θα ξαναπάμε για τα επαναληπτικά εμβόλια μου είπε θα μου μιλήσει για τροφές. Εγώ νομίζω θα ξεκινήσω μετά τον 6ο μήνα τροφές. Κι αυτό αν θέλει το παιδί. Πρώτα πρέπει να καθίσει το παιδί νομίζω και να στηρίζει το κεφαλάκι του (αυτό το κάνουμε) και μετά να φάει φαγητάκι.

Έχετε ακουστά το ''baby led weaning'';; Το σκέφτομαι. Δευτερομανούλες τι λέτε; Έχετε ακουστά ή μήπως το εφαρμόσατε κιόλας;

Φιλάκια και σε όλες σας και στα μωράκια σας τα γλυκά!


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια καλησπέρα. Εμείς αυριο η μεθαύριο θα παμε στο γιατρο. Είμαστε και εμείς 7 κιλά και νόμιζα οτι ο δικός μου ειναι στρουμπουλος αλλα τελικα μονο μάγουλα ειναι.

Μας ειπε οτι θα ξεκινήσουμε και τροφές και όσο μπορώ να κρατήσω το μητρικό που του δίνω γιατί μετα μειώνεται η ποσότητα. Εχω κάνει άθλο πάντως.

Επισης τι λέτε γι αυτές τις συσκευές που τα κανουν ολα; Που τα κανουν στον ατμό και ταυτόχρονα τα πολτοποιουν; Αξίζει η ειναι τσάμπα αγορα;

Εμένα πάντως δυο πραγματα δεν έβγαλαν τα λεφτά τους, το Σλινγκ μιας που ο γιος μου δεν θέλει να κάθεται αγκαλιά αλλα απέναντι και να του μιλάω και η ζώνη για την κοιλιά τη δικη μου. Ολα τα αλλα γυμναστηριο, κουνια, παρκο, ρηλαξ τα εχουμε λιώσει. Α και στο πόρτ μπεμπε δεν έκατσε μετα τους 3 μηνες.

Εσείς τι πήρατε και πήγε χαμένο;


pvyXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

Εντελακι περνατε αλμα και εσεις ! Ετοιμασου απο μερα σε μερα θα βλεπεις το μωρο σου να κανει καινουργια πραγματα!

Οσο για το οτι τον κακομαθαινεις εγω δεν συμφωνω με το να αφηνουμε τα μωρα να κλαινε! Εγω οταν κλαιει πρωτα δοκιμαζω να παιξω μαζι του εκει που ειναι να του τραγουδισω να κουνισω καμια κουδουνιστρα και αν δεν του περασει (που σχεδον παντα γελαει) τοτε φυσικα τον παιρνω αγκαλια! Σε καμια περιπτωση δεν τον αφηνω να κλαιει!

Για τροφες μας ειπε και εμας να αρχισουμε απο τον 5ο αλλα της ειπα οτι θα ηθελα να θηλαζει αποκλειστικα μεχρι τον 6ο.. θα μιλησουμε την επομενη φορα και μονο αν με πεισει με επιχειρημα οτι ειναι καλυτερα στον 5ο θα αρχισουμε 5,5 τις τροφες!

Εχω ακουσει λιγο για το BLW αλλα δεν με ενθουσιασε...

Αντωνια σλινγκ μετανιωσα που δεν πηρα πιστευω πως οταν ηταν νεογεννητο αν το ειχα θα με ειχε σωσει!! Τωρα χρησιμοποιω τον κλασσικο μαρσιπο για κανενα συντομο περιπατο η στο σουπερ μαρκετ!

Το πορτ μπεμπε ειναι απο τις καλυτερες αγορες που εχω κανει! Θα βγαιναμε τις μισες και λιγοτερες φορες εξω αν δεν το ειχαμε! Γιατι ειναι στην κυριολεξια παντος καιρου!!

Ζωνη με συμβουλευσε η γιατρος μου να μην φορεσω για να επανελθει πιο γρηγορα και ομαλα η μητρα!

Θα επερνα λιγοτερα ρουχα καθως δεν προλαβε να τα βαλει ολα!

Το ρηλαξ δεν το ηθελε καθολου αλλα τωρα σηκωνω την πλατη και του αρεσει!

ΑΑΑ σχετικα παλι με το γιατρο για πειτε ρε κοριτσια εσας κοιταζει το κεφαλακι τους? Πως ξερουν οτι η αποσταση στα οστα ειναι ενταξει?


gBF2p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όσο ηταν νεογέννητο μπήκε αρκετά στο Σλινγκ αλλα δεν βγήκαμε τις τρομερές βόλτες κ τωρα πια δεν το θέλει.

Στο πόρτ μπέμπε κάθεται;

Εχει κάποια εκτός απο μένα κ τη χάρμα το inglesina trilogy να ρωτήσω 2-3 πραγματάκια;


pvyXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αντωνια εμενα καθεται παρα πολυ... δεν εχουμε αυτο εχουμε το chicco trio sprint.. δεν καθεται μονος του εκει αλλα φαντασου εχουμε βγει βολτα χωρις πολυ καλο καιρο αλλα εκει μεσα δεν περναει τιποτα! Επισης οταν ειμαι στης αδερφης μου η στη μητερα μου που καθομαι ωρα τον εχω εκει και κοιμαται και οταν ειναι ξυπνιος σηκωνω την πλατη κ του αρεσει!

Το καθισματακι δεν ειναι για πολυ ωρα νομιζω..


gBF2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που ξέρω οι πρώτοι 6 μήνες είναι αποκλειστικά για γαλατάκι. Δεν καταλαβαινω γιατί πρέπει να βιαστούμε και να ξεκινήσουμε στον 5ο. Τελοσπάντων, ας μου πει κι εμενα τι θα μου πει την αλλη φορα και βλέπουμε.

Εμεις το σλινγκ το αγαπάμε. Κυριως η μαμά! Ιδίως στην αρχή, δε γινόταν χωρίς σλινγκ. Μίνι βόλτα για καθαρο αερα πάμε με το μαι ται, γιατι πιανει και στους 2 ώμους κι ο μικρος ειναι βαρύς πια. Και στα 2 ηρεμει κι αποκοιμιέται πολλές φορές. Μας βοηθησε και στους μινι κολικους.

Το πορτ μπεμπέ το χρησιμοποίησα/ω πάρα πολύ. Την ημέρα εκεί κοιμάται πάντα για να τον προσέχω, τον παίρνω στην κουζίνα, στο σαλόνι παντού. Και στις (σπάνιες) βόλτες μας πάλι, έχουμε και υπνόσακο και βολέυεται μια χαρά.

Εγώ μετάνιωσα που πήρα μπιμπερό, αν κι αυτά κάποια στιγμή ίσως τα χρησιμοποιήσω πιστεύω. Τον αποστειρωτή το χρησιμοποίησα αρκετά. Το ίδιο και το θήλαστρο. Τους πρώτους 2 μήνες με έσωσε κυριολεκτικά. Επίσης μάλλον πηρα μπόλικα ρούχα και το παιδακι μου μεγάλωσε πολύ γρηγορα.

Τώρα περιμένω ένα σεντονάκι κάλυψης στήθους για δημόσιο θηλασμό. Προχθές βγήκαμε έξω και τον τάισα 2 φορές με ένα πανάκι μπροστά. Ελπίζω να μην μπει στη λίστα με τα μη χρήσιμα/απαραίτητα.


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites

Entel αυτο το σεντονακι πηρα και εγω και μπηκε δυστυχως στη λιστα των αχρηστων αγορων!!!!

Το μωρο με τιποτα δεν το θελει απο 2 μηνων που ξεκινησα δεν το ηθελε!! Γενικα δεν θελει τιποτα απο πανω του οποτε οταν ειμαστε εξω θηλαζουμε αλλιως.... σε καφε πιανω τις γωνιες κι οταν ειναι να θηλασω γυριζω πλατη! Γενικα αυτο το συστημα εφαρμοζω σχεδον παντου και αισθανομαι πολυ ανετα!


gBF2p2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ απο μενα!

εντελ οι οδηγιες του γιατρου σου ειναι επικινδυνες κ απαραδεκτες....δεν αφηνουμε ποτε τα μωρα να κλαινε κ φυσικα δε κακομαθαινουν απο τις αγκαλιες κ την αμεση ανταποκριση...ακου το ενστικτο σου κ ανταποκρισου στο μωρο οποτε σε ζηταει.για το baby led weaning η γνωμη μου ειναι οτι ειναι η καλυτερη μεθοδος ταισματος γιατι ετσι το μωρο μπορει να ελεγχει τη ποσοτητα που τρωει μαθαινει τις τροφες τισ διαφορετικες υφες κ σχηματα....κ εγω ετσι λεω να ξεκινησω με τη μπεμπα...εν μερει το χα δοκιμασει στον μεσαιο μου μια χαρα τα πηγαμε τρωει τα παντα...

απο αχρηστες αγορες ειχα στα πρωτα μου παιδια παρει ενα σωρο...το λικνο ηταν η πιο αχρηστη αγορα κανενα παιδι δε το ηθελε...και η πιο χρησιμη το μει ται που πηρα για τη μπεμπα μας εχει σωσει...οσο για το δημοσιο θηλασμο εχω θηλασει οπου μπορειτε να φανταστειτε...δεν εχω κωλυματα κ ας τολμησει κανεις να μου πει τιποτε χαχαχχα ταιζω το παιδι μου σιγα μη καλυφθω ας καλυφθει οποιος δε θελει να βλεπει!!

δε θυμαμαι ποιος ρωτησε για τα οστα του κρανιου αυτα κλεινουν καποια στιγμη μεχρι τιυς 18 μηνες ειναι η πηγη μπροστα πανω απο το μετωπο που ειναι μαλακη ακομα για ν αναπτυσεται ο εγκεφαλος.

εμεις παιδιατρο εχουμε τον αλλο μηνα μου ειπε κ ο ιδιος οτι δε χρειαζεται να τη βλεπει καθε μηνα εφοσον δεν εμβολιαζομαστε.κ εγω τροφες λεω να ξεκινησω στον εκτο εκτος κ αν τελειωσει η τραπεζα νωριτερα...προς το παρον εχω ακομα αντλημενω κ καθε μερα προσθετω κ εγω δικο μου...ελπιζω να τα καταφερουμε!

φιλια πολλλα σε ολες!


uVBDp3.png MkMgp2.png

kJdJp2.png

Δεν είναι ευτυχία να κάνεις πάντα αυτό που θέλεις,

αλλά πάντα να θέλεις εκείνο που κάνεις.

-Τολστόι-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα μανουλες και ζουζουνια..τι κανετε;εμεις περναμε η αλμα η βγαζουμε δοντακι..εχει ανησυχια γκρινια σαλια βαζει τα παντα στο στομα με μανια αλλα κοιμαται πολυ!θα δειξει!οσες μανουλες δινετε ξενο γαλα δινει καποια το frezylac?απο γευση πως ειναι?της δινω το ναν αλλα λεω να το αλλαξω για το βιολογικο..ειναι περιεργη ομως πριν να φαει κανει δοκιμη θερμοκρασια,γευση και αν την ικανοποιει ξεκιναει το φαγητο..το ντεπον δν το θελει καθολου χαχα..εχει ωραια γευση ομως...καθε φορα π της δινουμε πρεπει να της κλεινουμε την μυτουλα για να το καταπιει:-(

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα όμορφες!

Σειρηνάκι τυχερή είσαι που κοιμάται.. Ο μικρούλης μου για περίπου 10 μέρες κοιμόταν 6-7 ώρες το βράδυ, αλλά εδω και μια εβδομάδα γυρίσαμε στα παλιά ωράρια - τουτέστιν 2 ξυπνήματα κάθε βράδυ. Είχα ξεκουραστεί κάπως, αλλά τι να κάνουμε, είναι φαγανούλης.

Ελισάβετ ούτε εγώ ντράπηκα να ταΐσω τον μικρό, αλλά το έκανα διακριτικά το ομολογώ. Έβαλα μια πάνα μπροστά, φαινόταν φαντάζομαι ότι θηλάζω, αλλα δε φαινόταν το στηθος. Ευτυχως είναι μιρκούλι και το κεφαλάκι του μπέμπη το κρύβει. Θα ντρεπόμουν πολύ να μου έκαναν παρατηρηση, επομένως πήρα τα μέτρα μου. Ίσως στην Ελλάδα να μην το έκανα, γενικά εδώ νιώθω πιο ελεύθερη, το ομολογώ.

Νομίζω τη μέθοδο BLW θα την εφαρμόσω. Ίσως κι εγώ εν μέρει.. Αλλά έχουμε καιρό ακόμη. Ούτε 3.5 μηνών δεν είμαστε. Στη μαμά μου που ρώτησε φίλες της, της είπαν πως άρχισαν τα εγγόνια να τρώνε κρέμα από τον 4ο μήνα.

Δεν είναι λίγο νωρίς ρε κορίτσια; Με προβληματίζει πολύ αυτό το θέμα.

Μια άλλη ερὠτηση. Κοιτάξατε για καθισματάκια;; Εννοώ αυτά που προσαρμόζουν στο τραπέζι και τα παιδιά κάθονται μαζί με τους γονείς για φαγητό. Κάνω μια πρόχειρη έρευνα και δεν είδα και κάτι να ξετρελαθώ.

Φιλια σε όλες και στα μικρούλια σας!


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites

Edel μη σε προβληματιζει καθολου το θεμα ποτε να ξεκινησεις κρεμες νομιζω οτι αυτο που ειπες και εσυ οτι δηλαδη μεχρι τους 6 μηνες αποκλειστικο θηλασμο ειναι το σωστοτερο! Τον πρωτο χρονο της ζωης τους αλλωστε η βασικη τροφη ειναι το γαλα!

Προσωπικα ουτε ετοιμες κρεμες προκειται να δωσω ουτε ρυζαλευρα δεν προσφερουν τιποτα!

Και εγω αρχιζω σιγα σιγα να κοιταω καθισματακι φαγητου και δεν εχω καταληξει ουτε καν σε τυπο καθισματος, δηλαδη δεν ξερω αν παρω αυτο που εφαρμοζει στο τραπεζι ή αυτο που δενεται στην καρεκλα ή καποιο ανεξαρτητο με δικο του δισκο μπροστα! Οποια ξερει ποιο ειναι καλυτερο ας μας πει!!

Ψαχνω παρκο, τετραγωνο για την ωρα!

Για το θηλασμο εδω στην Ελλαδα δεν νομιζω να κανει καποιος παρατηρηση απλα προσεχουμε και εδω να μην φανει τιποτα!! Λογικο νομιζω... τα μωρα δεν θηλαζουν συνεχομενα γυριζουν το κεφαλακι απο δω απο κει και το στηθος μενει ολο εξω κανονικοτατα οποτε δεν μπορω να πω οτι θα θηλαζω και χυμα!! Δεν καταλαβαινω πως μερικες λενε οτι θηλαζουν εντελως ελευθερα χωρις να φαινεται τιποτα! Εγω δεν νομιζω να γινεται σε μενα...

Σιρενα και εμεις σε αλμα ειμαστε!!! Με το γαλα δεν μπορω να σε βοηθισω, καλο ακουγεται το βιολογικο παντως! Δωσατε ηδη ντεπον ε... θα ειστε αρρωστουλες μαλλον περαστικα σας!!


gBF2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Μου λείψατε πολύ...τι κάνετε?

Όμορφα νέα διαβάζω...

Και εμείς είμαστε μια χαρα!! Μεγαλώνουμε και θεριεύουμε...

Κορίτσια να σας ρωτήσω..ποιες έχετε προφίλ στο φεις? Όποια επιθυμεί να ανταλλάξουμε στοιχεία να τα λέμε και απο εκεί... εκει μπαίνω πιο συχνά!!!

Φιλιααααααααααααααα


6yYGp2.png

z6qWp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες και παιδάκια!

Πως πάτε;;;

Εμείς ακόμη στο άλμα.. σε δουλειά να βρισκόμαστε δηλαδή. Μπορεί να ξυπνήσει και 4 φορές από τις 22,00 ως τις 8.00. Δράμα. Νιώθω λες και με έχουν χτυπήσει. Πονάω παντού, μέση, χερια, ποδια, πλάτη κ.ο.κ.

Μου έχει δώσει η μαία μια λίστα με τις εβδομάδες που έχουμε άλματα.. Οι περισσότερες είναι μαυρισμένες (δηλαδή σε άλμα) και αναρωτιέμαι αν όντως υφίστανται ή όχι τελικά.

Ααα το καινούριο μας επίτευγμα... γελάμε κακαριστά και συνειδητά παίζουμε με τα παιχνιδάκια μας. Όχι πάντα, αλλά έχει πλάκα όταν το κάνει.

Όσον αφορά το δημόσιο θηλασμό, δεν είπα πως εδώ σώνει και ντε κάνουν παρατήρηση, μην παρεξηγηθώ κιόλας. Τουνταντίον... Απλά εγώ δε θέλω να το υποστώ, σε οποιαδήποτε χώρα..

Φιλάκια σε όλες..

Και πιο πολλά στα μικράκια μας!


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...