Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

Μανούλες Οκτωβρίου 2014


charma

Recommended Posts

Kαλησπέρα!!! τι κανετε!!!

Ανθουσα, καταρχην πολυ καλη η συμβουλη με τα δαμασκηνα γιατι και εμεις παρουσιασαμε δυσκοιλιοτητα και το εκοψα τελειως τις στερεες για 2 μερες θηλαζε μονο μεχρι που εκανε, αλλα τωρα παλι εχει θεμα και σκεφτομουν τα δαμασκηνα....

Και εμεις την ιδια διατροφη ακριβως ακολουθουμε μονο που ειναι λιγοφαγος και στεναχωρει τη μαμα... τρεχουμε να του βρουμε ντοπιο μοσχαρακι, βιολογικα λαχανικα και φρουτα και δεν τα τρωει περα απο 4-5 κουταλιες... :( Αναρρωτιεμαι αν ετρωγε κι ολας ποσο πιο δυσκοιλιος θα ηταν!!

Σχετικα με τον αστατο υπνο που λες, αλμα θα ειναι ! Και ο δικος μου πριν μια εβδομαδα μας ξενυχτουσε τρελλα ειτε με κλαματα ασταματητα, ειτε με ορεξη για παιχνιδι μες τη νυχτα! Τωρα ηρεμισε και ολη μερα γελαει παλι και λεει τα-τα-τα και μπα-μπα-μπα!!

Αλλαγες πολλες!! Καθεται τωρα με στηριξη αλλα καθε μερα και λιγοτερη, γελαει πιο δυσκολα σε οποιον βλεπει απότι πριν, τωρα τον επεξεργαζεται πρωτα, η παιδιατρος λεει οτι ειναι δειγμα υψηλης αντιληψης και ειναι θετικο!

Οταν τραγουδαμε την πεταλουδα κουναει το ενα χερακι και λιωνω!!! και οταν τραγουδαμε το παλαμακια, το εχει συνδεσει με τα χερακια γιατι τα πιανει και τα κουναει αμεσως αλλα δεν παιζει παλαμακια!!

Επισης εχει νευρα... :? εκει που παιζει ωραια και καλα μπορει καποιο παιχνιδι να τον νευριαζει τοτε το βλεπει επιμονα μουγκριζει και το χτυπαει.... και αναρωτιεμαι τι θα κανει αργοτερα τα παιχνιδια του δεν θα τα προσεχει καθολου??

Στην κουνια πλεον αλλου τον βαζω αλλου τον βρισκω! Τελειως αλλου ομως!!! Γυριζει απο ανασκελα μπρουμυτα αλλα απο μπρπυμυτα ανασκελα ακομα! Οταν του λεω ελα δεν δινει ακομα τα χερακια απο 4 μηνων περιμενω καθε φορα μπας και αλλα ακομα δεν ξερει πως να ερθει!!

Τωρα 2 μερες ανακαλυψε και τις πατουσες και ολο εκει πανε τα χερακια οποτε περιμενω σιγα σιγα να τα πιανει και βουρ στο στομα!!

Απο βαρος ειμαστε καλα τωρα ειναι 7700, και 71 εκ.. καναμε προχθες εμβολιο και μας εντυπωσιασε η αντιδραση του, αντι να κλαψει σφιχτηκε!! Η παιδιατρος ειπε πως της εχει τυχει και με ενα κοριτσακι το ιδιο!!

Οι υπολοιπες μανουλες τι κανετε?? Τι κανουν τα αστερακια σας!!! Φανταζομαι!!!!! Γραψτε μας νεακια τους!!! Φιλακια πολλα!!!!


gBF2p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Κατερινα μου καλησπερα! Μια μερα κοιματε καλα, μια αλλη ξυπνα με αναφυλιτα! Η αληθεια ειναι αυτες τις 2-3 νυκτες ειναι σχετικα πιο ηρεμος ο υπνος του. Χτες ξυπνησε η ωρα 5 το πρωι και ηθελε να του κραταω το χερακι για να κοιμηθει. Θα κανουμε υπομονη ελπιζοντας πως θα επανελθει συντομα :-) μου κανει και μενσ εντυπωση η εξεληξη αυτο το διαστημα. Τωρα πεφτει το ματι του στα παιχνιδια του και τρανταζει τα ποδαρακια του μεχρι να τον παω κοντα. Τον βαζω καθιστο στην γωνια του baby cot και παιζει για αρκετη ωρα εκει (υπο την επιβλεψη μου φυσικα γτ ακομη δεν καθετε καλα). Κατερινα γελασα πολυ εκει που λες για την κουνια γτ κσι ο δικος μου προχτες τον εβαλα στο ριλαξ χωρις να τον δεσω. Εκει που εβλεπα τηλεοραση και ο μικρος επαιζε στο ριλαξ ξαφνικα κοιταω το ριλαξ...αδειο! Προς στιγμη σαστισα..σηκωνωμε γρηγορα γρηγορα και αμεσως σκεφτομε 'καλα που μπορει να πηγε?' τελικα γλυστρισε σιγα σιγα απο πανω και κυλησε πανω στο χαλι. Τον βρηκα κατω αρακτο να κρατα το ποδι απ το τραπεζακι και να παιζει, μισο μετρο μακρια απ το ριλαξ.


sHgrp3.png

grpvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα τρωει ολο του το φαγητο και του εφτιαξα ενα προγραμα. Το πρωι το γαλα του, δεκατιανο βρωμη με λιγο γαλα και ισως λιγο φρουτο μεσα (δαμασκηνο πουρε η μπανανα η αχλαδι η μηλο). Το μεσημερακι το φαγητο του. Απογευμα λιγο γαλα και φρουτο και το βραδυ το γαλα παλι. Βλεπω και το μωρο οτι ειναι πιο χαλαρο και οταν πεινασει δεν μας ακουνε πλεον στην γειτονια. Εμας πηγε στα 10κιλα και 72 εκατοστα. Αλλα τωρα με το νεο προγραμα σιτισης δεν βαζει τοσο πολυ βαρος οπως εβαζε με το γαλα. Ο γιατρος του ειναι πολυ ευχαριστημενος. Κοριτσια να μοιραζομαστε ιδεες για συνταγες που κανουμε στα μωρακια μας. Εγω λιγες ιδεες παιρνω απο τα χιππ. Βλεπω τι βαζουν μεσα στα ετοιμα τους αλλα δεν αγοραζω. Παιρνω φρεσκα υλικα απο την υπεραγορα και του τα φτιαχνω. Αλλα ενταξει ποσα να σκεφτω και εγω!! Γι αυτο θα ηταν πολυ βοηθητικο αν διναμε η καθε μια και κατι νεο εδω :-).


sHgrp3.png

grpvp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ καλο μηνα!!

εμεις δε τρωμε ακομα φαγακι μετα το πασχα θα ξεκινησουμε με ζωμο κ συκωτακι...σκεφτομαι να της παρω κ ενα εξαρτημα με διχτυ που μπαινουν κομματακια τα φρουτα κ τα γλυφει να μη της τα δινω αλεσμενα....

στενοχωριεμαι ομως που ο θηλασμος τελειωσε για μας....δε θελει πλεον να θηλαζει καθολου οσες φορες προσπαθησα τιποτα....συνεχιζω τις αντλησεις τουλαχιστον ας πινει ετσι το πολυτιμο γαλατακι:P

σε 3 βδομαδες εχουμε κ τη βαφτιση μας...ανυπομονω!

φιλια πολλα σε ολες!


uVBDp3.png MkMgp2.png

kJdJp2.png

Δεν είναι ευτυχία να κάνεις πάντα αυτό που θέλεις,

αλλά πάντα να θέλεις εκείνο που κάνεις.

-Τολστόι-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμεις στις 26 βαπτιζουμε!!! Και τρεχουμε με τα της βαπτισης!!! Τρεχω δηλαδη να βρω τι θα βαλω!!!

Συνταγες θα βαλω καοιες ιδεες που μου εστειλαν για απογευματινο...

  1. Ξαναδώστε το μεσημεριανό γεύμα στο μωρό ΚΑΙ το απόγευμα ,πηγή σιδήρου με φρέκα λαχανικά ότι καλύτερο!!!
  2. Μόυς Αβοκάντο :ένα ώριμο αβοκάντο στο μπλέντερ με μια ώριμη μπανάνα κ νεράκι ,σταφίδες ή οποιοδήποτε άλλο αποξηραμένο φρούτο βιολογικής καλλιέργειας αν εχετε την δυνατότητα. Πολτοποιείτε κ δίνετε! Για μωρά μετα τον χρόνο προσθέστε μια κουταλιά μέλι κ μια κακάο!!Ειναι σαν μόυς σοκολάτα!!!
  3. Μπανανοτηγανίτα :2αυγα –τα χτυπάτε ,ρίχνετε μια μπανάνα ώριμη με καφέ βούλες απ έξω, στο μείγμα κ την πολτοποιείτε, ανάβετε το τηγάνι κ ρίχνετε μια κουταλιά βούτυρο ζωικό ή βούτυρο καρύδας ή κλαριφιέ ,ρίχνετε το μείγμα κ αναποδογυρίζετε εως οτου ψηθεί. Ρίχνετε από επανω κανέλα ,μέλι (για μωρα άνω του έτους) . Επισης στο μειγμα μπορέιτε να πολτοποιήσετε σταφίδες ή για μεγαλυτερα παιδια να βαλετε από πανω κ ξηρόυς καρπους!!
  4. Κρεμα κουάκερ : 3κ σουπας κουάκερ σε ένα ποτήρι νερο,το βράζετε καλα έως ότου χυλώσει .Την ρίχνετε στο μπλέντερ με σταφιδες (5 με 6) κ μία ώριμη μπανάνα με καφε βούλες απ εξω.Κανέλα κ νεράκι αν χρειαστεί. Πολτοποιείτε κ έτοιμη. (αντί σταφίδες οποιοδήποτε αποξηραμένο φρούτο βιολογικό κατά προτίμηση )
  5. Γιαούρτι πλήρες (πρόβειο ή κατσικίσιο)Μπορείτε να προσθέσετε: μπανάνα ώριμη λιωμένη, σταφίδες μουλιασμένες (άλλα αποξηραμένα φρούτα;), πετιμέζι.

Δεν ειναι βεβαια ολες καταλληλες απο 6 μηνων, καποιες ειναι για μετα τον 7ο η 8ο γιατι εχουν γιαουρτι και αυγο αλλα ας τις εχουμε απο τωρα υποψιν!


gBF2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κρέμα ρυζιού με μήλο και δαμάσκηνο

ΥΛΙΚΑ:

30γρ ρύζι

80ml νερό

½ μήλο κομμένο κομμάτια

2 αποξηραμένα δαμάσκηνα κομμένα σε μικρά κομμάτια

ΕΚΤΕΛΕΣΗ:

Ξεπλένουμε το ρύζι και το βράζουμε με το νερό. Παρακολουθούμε τον βρασμό κι αν χρειαστεί προσθέτουμε λίγο νερό. 3-4 λεπτά, πριν γίνει προσθέτουμε τα δαμάσκηνα. Μόλις το ρύζι μαλακώσει αρκετά και πιεί τα νερά του, το βάζουμε στο μούλτι προσθέτουμε το μήλο και αν χρειαστεί λίγο νερό και πολτοποιούμε καλά.

Tip: μπορούμε να προσθέσουμε στο μούλτι λίγο μητρικό γάλα αντί νερού. Σε μωράκια που δε θηλάζουν μπορούμε να προσθέσουμε 1-2 μεζούρες γάλα σκόνη αναλόγως πόσο νερό θα βάλουμε για να χτυπήσουμε την κρέμα.

Γενικά στις παραπάνω συνταγές μπορείτε να αντικαταστήσετε τα φρούτα με λαχανικά και το νερό με κάποιο ζωμό. Μπορείτε να προσθέσετε κρέας και γενικά να συνδυάσετε τις αγαπημένες γεύσεις του μωρού σας.


gBF2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κρέμα βρώμης με μπανάνα και αβοκάντο

ΥΛΙΚΑ:

30γρ βρώμης

180ml νερό

1 μικρή μπανάνα ή ½ μεγάλη

¼ ώριμο αβοκάντο

1κ.γ ορός γιαουρτιού (*)

ΕΚΤΕΛΕΣΗ:

Βάζουμε τις νιφάδες βρώμης στα 180ml νερό και προσθέτουμε τον ορό γιαουρτιού ή 2-3 σταγόνες λεμόνι. Αφήνουμε τη βρώμη να υποστεί ζύμωση για 8 ως 24 ώρες. Στη συνέχεια σουρώνουμε, δε ξεβγάζουμε κάτω απο νερό και βάζουμε την μουλιασμένη βρώμη όπως είναι σʼένα μπολ. Προσθέτουμε το αβοκάντο και τη μπανάνα και τα λιώνουμε ανακατεύοντας καλά με το πίσω μέρος ενός πιρουνιού. Προσθέτουμε αν χρειαστεί λίγες κουταλιές φρέσκο νερό τόσο ώστε να μας κάνει στην υφή και στην ρευστότητα. Μ'αυτό τον τρόπο τα προβιοτικά που ζυμώθηκε η βρώμη παραμένουν στο γεύμα και δε σκοτόνται με τη θερμότητα.

Tip: Μπορούμε επίσης να προσθέσουμε λίγο μητρικό γάλα. Στα μωράκια που δε θηλάζουν μπορούμε να προσθέσουμε πάλι 1 με 2 μεζούρες απʼτο βρεφικό τους γάλα.

(*) Ο ορός γιαουρτιού προκύπτει απο το παραδοσιακό πρόβειο, κατσικίσιο ή αγελαδινό γιαούρτι. Βγάζουμε ένα μέρος του γιαουρτιού απο το πήλινο και περιμένουμε να βγάλει τα υγρά του. Αυτό το νερό είναι πλούσια σε προβιοτικά τα οποία βοηθούν στη ζύμωση της βρώμης.


gBF2p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα!πολυ ωραιες οι συνταγες κατερινα εγω εχω δοκιμασει τις μπανανοτηγανιτες κ ειναι τελειες!αν κ ειναι πολυ νωρις γι απογευματινο ακομη τριτο γευμα μπαινει μετα το χρονο κ το καλυτερο ειναι παλι το μεσημεριανο με κρεας για να παιρνει σιδηρο

γιωτα δε ξερω γιατι δε θελει να θηλασει χτες θηλασε λιγο το πρωι μετα απο 10 μερες αποχης...οτι θυμαται χαιρεται τι να πω!σημασια εχει να πινει μητρικο κ ας μη θηλαζει δε τα παραταω:)

φιλια πολλα!


uVBDp3.png MkMgp2.png

kJdJp2.png

Δεν είναι ευτυχία να κάνεις πάντα αυτό που θέλεις,

αλλά πάντα να θέλεις εκείνο που κάνεις.

-Τολστόι-

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Μανουλες καλημεραααα. Τι κανετε? Εχω να μαθω νεα σας πολυ πολυ καιρο. Δεν προλαβαινω για τα βασικα... χαιρομαι που μεγαλωνουν τα ζουζουνια σας και ειναι ολα καλα.. εμεις ειμαστε που μεγαλο μωρο και μποσουλαμε. εχουμε αρχισει απο τον 4ο μηνα κρεμες και φρουτακια, απο 5ο φαγητο και σιγα σιγα θα του δινω σχεδον απο ολα.. ειναι τεραστιος και δεν χορταινει αλλα δεν εχει ουτε μια διπλα να φιλησω... καλο κουραγιο...


2VBhp3.png

i6hPp3.png

ό,τι ονειρευόμουν στη ζωή μου

το`χω βρει σʼεσένανε ψυχή μου κι έχω τα πάντα πια

Link to comment
Share on other sites

Εμεις μεγαλωνουμε και ζωηρευουμε..εχουμε 2 δοντακια και προσπαθουμε να μπουσουλησουμε!με τις στερεες μια τα παμε καλα μια οχι!θα δειξει!εφτιαξα μια ομαδα στο fb μανούλες οκτωβρίου 2014!οσες θελετε ελατε να τα λεμε και εκει!φιλια σε ολες και στα μπεμπουλια!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα η μαλλον καλημερα κι απο μας!! Τι κανετε?? Εχω να μπω αρκετο καιρο αλλα αποψε ειπα να μπω να δω τι κανετε!!

Μεγαλωσαμε και εμεις πολυ θα ειναι σιγουρα 8 κιλα τωρα!!

Ολη μερα σχεδον καροτσαδα, η στης γιαγιας με την ξαδερφουλα που ειναι σχεδον 2 μηνων!!

Τον βαφτισαμε πριν λιγες μερες και ειμαστε πολυ χαρουμενοι!!

Ανυπομονω να ερθει το καλοκαιρι να παρουμε μαγιω, σωσιβιο, κουβαδακια ομπρελες και ολα τα συναφη και να πηγαινουμε στη θαλασσα!!

Προς το παρον παιρναμε πολυ ωραια μαζι του παιζει παλαμακια, κανει πεταλουδα, κανει γεια κανει κατι γκριματσες απιστευτες γελαμε πολυ, τον φανταζομαι να ειναι ο διασκεδαστης της παρεας με αυτα που κανει, τοσο που γελαει και με το ταλεντο που εχει να κανει τοσες πολλες γκριματσες!!!

Σιρενα την ομαδα που λες δεν τη βρισκω στο facebook! αν μπορεις βαλε μας κατευθειαν link!


gBF2p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...