Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

Recommended Posts

το καφέ της μαμάς-businesswoman

(ή όσων θέλουν να γίνουν και ή είναι ένα απο τα δύο :-) :

businesswoman που θέλει να γίνει μαμά, ή μαμά που θέλει να γίνει businesswoman:)

υπάρχουν μητέρες ή μέλη που έχουν ιδέες στο να ανοίξουν νέες επιχειρήσεις?

μπορείτε να παρουσιάσετε εδώ τις ιδέες σας !


 ...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic  το 2012 !!...  Επιτέλους, φυσικά επίσης καθυστερημένα, ξεκινήσαμε και τα  instagram https://www.instagram.com/marybluestyl/  & φυσικα και εδώ https://www.instagram.com/parents.org.gr  &  https://www.instagram.com/parentscafe.gr/ Follow us there too :-) 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 280
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Z&P&M

    Z&P&M 70 δημοσιεύσεις

  • Koukmak

    Koukmak 51 δημοσιεύσεις

  • Eviri

    Eviri 37 δημοσιεύσεις

  • honey

    honey 20 δημοσιεύσεις

Εγώωωωωωωωωωωωωωω!

Ναι, εγώ, που ποτέ δεν ήθελα να αναλάβω τέτοιου είδους ευθύνες και πρωτοβουλίες!

Η Ζωή μου όμως μου άλλαξε τη ζωή, το μυαλό, τα πάντα.

Και το σκέφτομαι σοβαρά.

Εϊμαι στο στάδιο ψαξίματος.

Δε ξέρω αν μπορώ να πω τι και πως, θα είναι σα να διαφημίζομαι?

Καλά, ας κάνω πρώτα κάποια σίγουρα βήματα, να παρθεί η.....απόφαση, και βλέπουμε!

Καμιά άλλη (παλαβή)????

Καμιά έμπειρη να μας δώσει καμία συμβουλή??

Τις χρειαζόμαστε τόοοοσο πολύ!

Δε το πιστεύω ότι ανοίχτηκε τέτοιο τόπικ τη δεδομένη χρονική στιγμή, άλλος ένας λόγος που αγαπάω το φόρουμ αυτό!


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ενα θέμα για τις μαμάδες που θέλουν να ανοιξουν επιχείρηση!!!

Και εγω σκέφτομαι να κανω αυτό το βήμα αλλά η οικονομική κρίση με φρενάρει!Εχω καταλήξει σε 2-3 ιδέες αλλα ακόμα το επεξεργάζομαι!!!!

Αντε λοιπόν κορίτσια πείτε ιδέες ή εμπειρίες!!!:wink:;-):wink:


line_m121_beg_40_time_1199768400_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gifline_flow_rose_beg_16_time_1008651600_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εγώ είμαι μαμά και παράλληλα έχω τη δική μου επιχείρηση...Παλιά με φανταζόμουν να κάνω ταξίδια σε όλο το κόσμο όπως και έκανα για 4 χρόνια μετά τη σχολή μου και να κλείνω συμβόλαια με tour operators...!όμως όταν κάνεις οικογένεια δυστυχώς δεν μπορείς να λείπεις συνέχεια ειδικά αν είσαι η μαμά. Πριν ένα χρόνο περίπου ξεκίνησα τη δική μου επιχείρηση e-shop (www.luckyclub.gr) η οποία δεν με δεσμεύει απόλυτα χρονικά πέρα από κάποια τηλεφωνήματα με συνεργάτες, καμιά βόλτα από την εφορία ή το ΤΕΒΕ μπορώ να δουλεύω μέρα και νύχτα. Παρόλαυτα ο μικρός πήγε φέτος σταθμό και ας είναι 2,5 χρόνων γιατί όπως και να το κάνεις το πρωινό είναι κατάλληλο για τέτοιου είδους εργασίες και βέβαια κάνει και στον ίδιο καλό. Τα χρήματα που χρειάζονται όσο μικρή και αν είναι η επιχείρηση είναι αρκετά γιατί πέρα από τον εξοπλισμό και το εμπόρευμα πρέπει να αντέξει και το διάστημα ειδικά στην περίπτωση του online καταστήματος μέχρι να το γνωρίσει ο κόσμος. Επίσης οι προμηθευτές δυστυχώς προτιμούν και εμπιστεύονται μεγάλες εταιρείες...οπότε είναι αρκετά δύσκολο να συνάψεις καλές συνεργασίες που να αξίζει το κέρδος. Εγώ λοιπόν επικεντρώθηκα στο λίγα και καλά! Δηλαδή ξεκίνησα συνεργασίες με εταιρείες απευθείας και με προϊόντα τα οποία τα δοκίμασα στο παιδί μου, δεν τα βρήκα στην ελληνική αγορά και είναι πρωτότυπα-ασφαλή-ποιοτικά-ελεγμένα-πρακτικά-οικονομικά. Κάτι που νομίζω ότι ενδιαφέρει κάθε γονιό. Σιγά σιγά σκέφτομαι και άλλες κατευθύνσεις που θέλω να κινηθώ αλλά πάντα με μικρά βήματα...ξεκίνησα με τα βρεφικά αξεσουάρ (ξύλινα γερμανικής προέλευσης-δερμάτινες σαλιάρες από το Καναδά) και συνεχίζω σύντομα με ρούχα εγκυμοσύνης που δεν βρήκα ωραία στην Ελλάδα όταν εγώ ήμουν έγκυος και οργανικά βρεφικά ρούχα γιατί όχι μόνο είναι πολύ ακριβά όλα τα ρούχα για μωρά στην Ελλάδα αλλά οργανικά είναι πολύ δύσκολο να βρεθούν. Πάντως όταν κάποιος αποφασίσει να κάνει τέτοιο βήμα 1. πρέπει να το θέλει πολύ,2. να γνωρίζει ότι δεν έχει καμία σχέση με το να είσαι υπάλληλος που κάθε μήνα λαμβάνεις το μισθό σου που όσο μικρός και αν είναι μπορείς να προγραμματίσεις. Ως ελεύθερος επαγγελματίας το μόνο που είναι σίγουρο ότι κάθε μήνα δεν σε ξεχνούν οι εταιρείες που πρέπει να πληρωθούν οι λογαριασμοί!Βέβαια για μαμά η οποία δεν έχει βοήθεια όπως εγώ είναι ιδανικό το να έχεις δική σου επιχείρηση γιατί τον πρώτο χρόνο που είχα το μικρό και ήμουν ιδιωτική υπάλληλος πρέπει να έχασα 5 χρόνια από τη ζωή μου μόνο για να φτάσω σπίτι από τη δουλειά για να φύγει ο σύζυγος που είναι δημόσιος υπάλληλος για τη δική του δουλειά. Αν θέλετε οποιαδήποτε πληροφορία ευχαρίστως θα σας απαντήσω αν γνωρίζω!


Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια ενδιαφέρομαι για πωλήσεις μέσω internet. Σκέφτομαι στο μέλλον να κατασκευάζω διάφορα χειροποίητα αντικείμενα και να κάνω πωλήσεις. Δυστυχώς δεν έχω τις απαιτούμενες γνώσεις να δημιουργήσω δικό μου site ή blog για την προβολή και προώθησή τους. Οπότε θα μου ήταν χρήσιμη οποιαδήποτε συμβουλή και γνώση γύρω από το θέμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ κορίτσια ενδιαφέρομαι για πωλήσεις μέσω internet. Σκέφτομαι στο μέλλον να κατασκευάζω διάφορα χειροποίητα αντικείμενα και να κάνω πωλήσεις. Δυστυχώς δεν έχω τις απαιτούμενες γνώσεις να δημιουργήσω δικό μου site ή blog για την προβολή και προώθησή τους. Οπότε θα μου ήταν χρήσιμη οποιαδήποτε συμβουλή και γνώση γύρω από το θέμα.

Το πρώτο που χρειάζεσαι είναι λογιστής και θα σε καθοδηγήσει σχετικά με την έναρξη...το site θα πρέπει να στο κάνει κάποιος που γνωρίζει από αυτά μπορείς να κάνεις και κάτι οικονομικό για αρχή.


Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μίλησα με λογιστή για περί έναρξης (θέλω να έχω έδρα το σπίτι μου, δε θα κάνω εμπορία αλλά όνο ενοικίαση προϊόντων, ελπίζω να γίνεται με έδρα το σπίτι, αλλιώς δε μπορώ). Μπάχαλο μου φάνηκε....θα δούμε.

Τώρα ψάχνω προσφορές για κατασκευή ιστοσελίδας, εκτύπωση διαφημιστικών φυλλαδίων, συνεργασία με εταιρεία κούριερ, διαφημιση στο νετ, αγορά εξοπλισμού (μέσω ebay μάλλον).

Επίσης λέω να μιλήσω και με επιχειρηματικό σύμβουλο, προς αποφυγή κακοτοπιών.....

Είμαι πολύ αγχωμένη γιατί αν δε πάει καλά το κόστος(όχι μόνο οικονομικό) θα είναι τεράστιο για μας....


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μίλησα με λογιστή για περί έναρξης (θέλω να έχω έδρα το σπίτι μου, δε θα κάνω εμπορία αλλά όνο ενοικίαση προϊόντων, ελπίζω να γίνεται με έδρα το σπίτι, αλλιώς δε μπορώ). Μπάχαλο μου φάνηκε....θα δούμε.

Τώρα ψάχνω προσφορές για κατασκευή ιστοσελίδας, εκτύπωση διαφημιστικών φυλλαδίων, συνεργασία με εταιρεία κούριερ, διαφημιση στο νετ, αγορά εξοπλισμού (μέσω ebay μάλλον).

Επίσης λέω να μιλήσω και με επιχειρηματικό σύμβουλο, προς αποφυγή κακοτοπιών.....

Είμαι πολύ αγχωμένη γιατί αν δε πάει καλά το κόστος(όχι μόνο οικονομικό) θα είναι τεράστιο για μας....

Μπάχαλο είναι όντως...σίγουρα εμπόριο από το σπίτι δε γίνεται (αρκεί όμως και μόνο μια αποθήκη άνω των 5 τετραγωνικών) αλλά αφού ενδιαφέρεσαι μόνο για ενοικίαση μπορεί να το μάθει αυτό ο λογιστής από την εφορία. Για κατασκευή e-shop να υπολογίζεις από 2.000€ και πάνω αλλά επειδή μπορεί να σου ζητήσουν και τρελά λεφτά πάρε 3 προσφορές για να έχεις σύγκριση. Επίσης συνήθως αυτοί που κάνουν ιστοσελίδες επειδή έχουν σχέση με γραφίστες κτλ. μπορεί να γνωρίζουν και αυτοί για οικονομική εκτύπωση εντύπων. Πάντως ότι κάνεις να παίρνεις τουλάχιστον 3 προσφορές γιατί έχω παρατηρήσει μεγάλες αποκλίσεις. Ο επιχειρηματικός σύμβουλος δεν είναι κακή ιδέα αν δεν κοστίζει πολλά αλλά πιστεύω ότι ήδη ο λογιστής μπορεί να βοηθήσει πολύ...απλά μην πληρώσεις πολλά στο σύμβουλο και σου πεί μόνο αυτά που ήξερε και ο λογιστής εμπειρικά!


Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε διαβάστε λίγο κι απ' τη δική μου εμπειρία, ελπίζω να βοηθήσει:

http://asterakislings.blogspot.com/2009/08/so-you-think-you-can-sell-slings.html

Καλή τύχη σε όλες σας!

Κοπέλα μου, εσύ είσαι παράδειγμα προς μίμηση για εμάς....

Μπράβο σου.

Είναι γνωστή η ιστορία σου, η δραστηριότητά σου.

Εάν θα μπορούσες...κάποια στιγμή....να μου έλεγες (μέσω πμ μάλλον) περί κόστων website, webhosting, διαφήμιση στο νετ???


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοπέλα μου, εσύ είσαι παράδειγμα προς μίμηση για εμάς....

Μπράβο σου.

Είναι γνωστή η ιστορία σου, η δραστηριότητά σου.

Εάν θα μπορούσες...κάποια στιγμή....να μου έλεγες (μέσω πμ μάλλον) περί κόστων website, webhosting, διαφήμιση στο νετ???

Για το webhosting υπάρχουν διάφορα πακέτα, διάφοροι hosts, ανάλογα με το μέγεθος του site σου. (π.χ. στο δικό μου υπάρχουν πολλά βίντεο και πολλές πολλές φωτογραφίες και έτσι το μέγεθος είναι πολύ μεγάλο).

Μπορείς να δεις ενδεικτικά εδώ (έχει και τιμές): http://power.positron.gr/10/article/greek/10/3/index.htm

Για το website, πάλι εξαρτάται από το τι θέλεις να φτιάξεις. Εγώ το φτιάχνω μόνη μου (τρομάρα μου) και έτσι δεν είχα κόστος γι' αυτό, η αλήθεια είναι όμως ότι μου παίρνει πολύ χρόνο (πάρα πολύ...).

Για τη διαφήμιση έχεις διάφορες επιλογές, ανάλογα με το πόσο εξειδικευμένο ή όχι είναι το "κοινό" σου. Αλλά εκεί το κόστος πραγματικά είναι πολύ διαφορετικό σε κάθε περίπτωση (και πρέπει να μπορείς να το μετράς).

Και πάλι εύχομαι καλή τύχη! (γράψε μου αν θέλεις να συζητήσουμε, στη διάθεσή σου).

Link to comment
Share on other sites

σημαντικό για τον τρόπο που μια ιστοσελίδα είναι φτιαγμένη είναι να μπορεί να είναι αναγνωσιμο το site και απο πρόγραμμα πλοήγησης κινητής τηλεφωνίας.

μιας και η ιστοσελίδα θα είναι στην μορφή της για τουλαχιστον 2 χρονια και τα κινητά πλέον χρησιμοποιούνται κατα κόρον απο μεγάλο ποσοστό χρηστών.

θα εβλεπα περισσοτερο απλώς το να μην εχει flash , δεν ειναι απαραίτητο να εχει ρυθμιση για εξτρά σελίδα για mobile surfing. απλώς να είναι καθαροφτιαγμένη χωρίς σελίδα έναρξης και χωρίς flash, χωρίς πολλά πολλά περιττά βάρη.

εγώ πιστεύω ότι μια αρχική γνωριμία με το ίντερνετ μέσω ενος blog ειναι κατάλληλη και πέραν απο εκεί βλέποντας και κανοντας την ζητηση που υπαρχει

να γινει ιστοσελίδα.

θεωρώ ότι είναι λαθος να φτιάξει κανείς απευθείας ιστοσελίδα χωρίς πριν να εχει δοκιμάσει πως και τι θα ειναι αυτο που θελει να κανει, σε ένα τεστάρισμα, χωρίς μόνιμες λύσεις.

έτσι θα εχει την ευελιξία να αναπροσαρμοζεται μέχρι να βρεί την σωστή /χρυσή τομή.

πιστεύω ότι για κάθε πρωτοβουλία υπάρχει αυτο το πραγμα και οτι βιαστικά βήματα μπορεί να οδηγήσουν σε λανθασμένες εντυπώσεις και αδιέξοδα.

Νομίζω ότι η κοινωνία έχει μεγάλη κατανόηση όσον αφορά νέες εταιρείες και το φτιαξιμό τους, και σέβεται την πρωτοβουλία του ιδιοκτήτη να προσαρμοστεί σε αυτό ποου θα του επιτάξει η πελατεία του.

εάν πας απευθείας σε καποιον να σου φτιάξει την ιστοσελίδα όπως θελει εκείνος χωρις εσυ να ξερεις τι και πως το θελεις

πιστευω

χανεις ενα απο τα πιο σημαντικά προνόμια που μπορει να εχει αυτό που θα φτιάξεις,

δηλαδή την πρωτοτυπία, την αυθεντικότητα και αυτό το κατι, που επιτυχγάνεται μόνο εάν ξέρεις ακριβώς τι θέλεις και δεν ακούς απλώς το τι εχει να σου προτείνει ο κατασκευαστής.

πριν ξοδέψετε λοιπον χρήματα ανοίξτε ένα μπλογκ, βρείτε την ταυτότητά σας κ της εταιρείας, και το τρόπο που θέλετε περιπου να δουλευει, και σιγά σιγά θα στρογγυλέψουν τα πράγματα.

εάν βεβαια εχετε ηδη εμπειρια και στο web και στο προιόν και στην αγορά τη συγκεκριμενη γιατι να μην φτιαξετε απευθειας ιστοσελίδα, φυσικά, εννοείται.


 ...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic  το 2012 !!...  Επιτέλους, φυσικά επίσης καθυστερημένα, ξεκινήσαμε και τα  instagram https://www.instagram.com/marybluestyl/  & φυσικα και εδώ https://www.instagram.com/parents.org.gr  &  https://www.instagram.com/parentscafe.gr/ Follow us there too :-) 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μμμμμμ ναι....εγώ προσωπικά το έχω σκεφτεί....

Δε ξέρω όμως εαν στη περίπτωσή μου "ταιριάζει" ένα blog. Αυτο που λέω να κάνω δεν έχει "μάλλον" αυτό το ύφος....Ισως πάλι και να είναι ένα πιο έξυπνο ξεκίνημα αυτό....

(Ξανα)μπαίνω σε σκέψεις λοιπόν....τι καλά, χαίρομαι να ακούω γνώμες διαφορετικές από αυτό που έχω "φτιάξει" στο μυαλό μου, μου ανοίγουν τη σκέψη.

Αλλα δε ξέρω αν έχω χρόνο για πολύ τεστάρισμα....δε με παίρνει.

Οι βιαστικές αποφάσεις συνήθως δε βγαίνουν σε καλό, το ξέρω.


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites

Bρες στο internet σχετικά με την μελλοντική σου επιχείρηση sites, δες την δομή τους, διάλεξε ποια σου κάνουν μεγαλύτερη εντύπωση (ως καταναλωτής πρώτα, τι σου κάνει μπαμ στο μάτι, από που θα ψώνιζες ευκολότερα) και δείξε στον άνθρωπο που θα δώσεις να αναλάβει το site σου τι σου αρέσει για να σου κάνει προτάσεις.

Η φτηνή λύση είναι η στατική (static) σελίδα, δηλ. σελίδα που βάζεις πληροφορίες για την εταιρία, στοιχεία επικοινωνίας, φωτογραφίες κλπ αλλά δεν μπορείς να ανανεώνεις οn line τα στοιχεία. Είναι όμως μια αρχή και σαφώς πολύ οικονομικότερη της δεύτερης. Η οποία δεύτερη είναι η δυναμική (dynamic) και ο σχεδιαστής παίρνει το υλικό που του δίνεις, κι αφού καταλήξετε στο στυλ της σελίδας χρησιμοποιεί μια "μήτρα", στην οποία ρίχνει τα δεδομένα σου. Μπορεί να σου δώσει τους κωδικούς και να σου δείξει ανά πάσα στιγμή πως μπορείς να επέμβεις "on line" και να προσθέσεις ή να διορθώσεις κάτι, πως μπορείς να λαμβάνεις παραγγελίες σε μορφή e-mail κλπ. Αυτή είναι κι η διαφορά της με την στατική, η πρώτη πρέπει να υποστεί επεξεργασία off line και να ανέβει ξανά, ενώ στην δεύτερη περίπτωση είναι πιο εύκολα τα πράγματα για τον μέσο χρήστη.

Και κάτι ακόμα, όσον αφορά στο e-bay και την αγορά εξοπλισμού. Θα πρέπει να ενημερώσεις τον λογιστή σου θαρρώ για ενδοκοινοτικές αποκτήσεις (ώστε να μπορείς να δικαιολογήσεις τις αγορές σου) και να μπορούν να σου κόψουν τιμολόγιο οι πωλητές που θα απευθυνθείς στο e-bay. Αυτά όσον αφορά αγορές από Ευρωπαϊκή Ένωση. Όσον αφορά αγορά από τρίτες χώρες, επίσης πρέπει να ενημερώσεις τον λογιστή πριν κάνεις οτιδήποτε για να σε συμβουλεύσει. Μην αγοράσεις σε καμιά περίπτωση από ιδιώτη γιατί δεν θα μπορεί να σου κόψει τιμολόγιο. Εκτός κι αν βρεις καμιά άκρη να κόψεις τιμολόγιο αγοράς από ιδιώτη (από Ελλάδα) και το καλύψεις κάπως έτσι. Δεν είμαι λογίστρια, από πείρα μιλάω, τον τελευταίο λόγο τον έχει ο λογιστής σου σίγουρα.

Καλή επιτυχία


WN6Op3.png

Link to comment
Share on other sites

Christina ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες!

Επίσης ευχαριστώ που τέτοιες ώρες:D της ημέρας, κάθεσαι και συ και απαντας στους προβληματισμούς μου!!


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...