Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Jennak83

Μέλη
  • Περιεχομενο (αριθμoς δημοσιευσεων)

    1.095
  • Μελος απο

  • Τελευταια επισκεψη

1 ακόλουθος

Πρόσφατοι επισκέπτες του προφίλ

Το πεδίο των 'πρόσφατων επισκεπτών' είναι απενεργοποιημένο και δεν εμφανίζεται σε άλλους χρήστες ή επισκέπτες.

Jennak83's Achievements

Newbie

Newbie (1/14)

  1. Jennak83

    Μανούλες Οκτωβρίου 2019!

    Εμενα οι οδηγιες λενε 80γρ. κρεας που σαφως ειναι πολυ γιατι δεν τρωμε εμεις κιολας, δεινοπαθω καθε μερα κυριως με το μεσημεριανο! Πλεον δε το ζυγιζω να σου πω, τα βαζω με το ματι, ουτε απο μισα ακριβως γιατι πχ πατατα μπορει να βαλω λιγο πιο πολυ για να εχει πιο ωραια υφη το κρεας, με το ζουμακι τους οπως ειπες μαζι κ στο ψυγειο. Και μενα πλεον δεν κοιμαται στο λικνο, κανω συγκοιμιση γιατι πλεον ξυπναει 15 φορες μες τη νυχτα κ επισης ετσι οπως γυρνοβολαει δε χωραει πλεον στο λικνο, παει πανω κατω αριστερα δεξια! Εγω εχω βαλει παντα να σου πω στην κουνια του..νομιζω το λικνο ειναι αναλογα τα κιλα, αλλα δε θυμαμαι μεχρι ποσα. Κοριτσια μου ειχα καιρο να μπω, διαβασα γρηγορα οσο πιο πολλα μπορουσα! Δεν εχω καθολου χρονο γενικα με μονοπωλει ο μπεμπης καθως θελει συνεχεια αγκαλια αλλιως γκρινιαζει, σε συνδυασμο με το γεγονος οτι εδω κ αρκετο καιρο ξυπναει 5 6 7 φορες τη νυχτα, τα χω παιξει απο την κουραση! Εμεις δοντια ακομα τιποτα, 2-3 μηνες βαζει χερια αλλα ακομα τπτ κ οπως μου ειπε η παιδιατρος ακομα δεν εχουν πρηστει οποτε αναμενουμε...σε 1 εβδομαδα γινομαστε 8 μηνων! Εμενα κοριτσια ειναι πολυ ζορικος, ολο νευρα εχει κ κανει κατι ηχους κ μαλωνει! Χαχα επισης στηλωνει τα ποδια, θελει να περπατησει αν κ ακομα δεν καθεται 100% σταθερα. Ορθιος θελει να ειναι συνεχεια! Προχθες ξεκινησε κ τα τατατατα τλα τλα να μιλαει συνεχεια, μπα μπα λεει εδω κ καιρο ασυναισθητα προφανως! Γενικα δειχνει οτι θα μιλησει γρηγορα και ειναι πολυ γελαστος. Το προβλημα ειναι το φαγητο, γινεται μαχη καθε μερα! Λερωνονται τα παντα κ εγω μαζι! Ειδικα στο μεσημεριανο εχουμε δραματα! Κλαμα κ γκρινια..διαβασα οτι σε καποια κοπελα εχει πει μαξ 150 ml, εμενα μου γραφει 200 με 250 οτι ειναι ενα πληρες γευμα γιατι γενικα στα φρουτα τα κουτσο φτανουμε τα 120μλ, στο μεσημεριανο max 100 πλεον..επισης ξεκινησαμε κ κροκο. Μετα το γευμα θηλαζω για να κοιμηθει, αν κ μου λεει η μαμα μου να δοκιμασω μα μη του δωσω γαλα μπας κ πεινασει αλλα ειναι ο μονος τροπος για να κοιμηθει..Μεχρι κ 4 ωρες τον εχω αφησει αλλα τιποτα! Να ειναι απο τα δοντια; παντως ακομα τιποτα!
  2. Jennak83

    Μανούλες Οκτωβρίου 2019!

    Χρονια πολλα! Εμας μας εχει πει 4 φορες τη βδομαδα κοκκινο κρεας, οποτε φτιαχνω 2 κοτοπουλο, 4 μοσχαρι κ μια σκετη χορτοσουπα. Πρεπει να κανω εισαγωγη κ σε αλλα κρεατακια σιγα σιγα.. εγω μαγειρευω για 2 μερες κ το βαζω αλλιωτο φυσικα στο ψυγειο.
  3. Jennak83

    Μανούλες Οκτωβρίου 2019!

    Και μενα το ιδιο, οχι οτι ετρωγε τρελα αλλα τωρα ειδικα με το μεσημεριανο γινεται μαχη κλαμα κ κακο..δρ ξερω μηπως φταινε κ τα δοντια; τι να πω
  4. Jennak83

    Μανούλες Οκτωβρίου 2019!

    Εμεις τωρα τελευταια ειχαμε καταφερει να κοιμαται 8 το πολυ 9.30..ομως ο κυριος εδω κ 3 μερες το εχει κανει 11 με πολυ κουνημα καροτσι..χθες βεβαια κοιμηθηκε 8 παρα γιατι ηταν με μια ωρα υπνο ολγ μερα! Το κακο ειναι οτι μου ξυπναει τις νυχτες συχνα πλεον κ κανει να κοιμηθει 2 ωρες μπορει κ 3! Μιλαμε απελπισια...δε ξερω γιατι συμβαινει αυτο, δεν πειναει να παιξει θελει..κ μετα οταν κουραζεται κλαιει..Η παιδιατρος μου ειπε να βαλω ενα πορτοκαλι φωτακι για αρχη, ετσι ειχε πει μια συμβουλος υπνου σε μια πελατισα της κ πολλα αλλα φυσικα κ σωθηκαν. 180 ευρω η επισκεψη βεβαια, τραγικο...
  5. Jennak83

    Μανούλες Οκτωβρίου 2019!

    Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες, εγω γω στο μυαλο μου θα ηθελα να καταφερω να θηλασω ως το χρονο ιδανικα...τωρα αυτα αλλαζουν φανταζομαι οσο πλησιαζει αυτη η ωρα! Οσο για το φαγητο, στις οδηγιες γραφει οτι ενα πληρες γευμα ειναι 200 γρ τουλαχιστον αλλα ειναι αρχη ακομα αν σου φαει 150 μου ειπε παλι καλα να λες..εμενα τρωει 85 με 100 γρ σε γενικες γραμμες, κυριως το μεσημεριανο τρωει λιγο. Εδω κ 3 μερες γκρινιαζει απιστευτα κ δε κοιμαται, χθες 12 παρα τον καταφερα..ξυπναγε. Μαλλον εχει τα δοντια του, αλλα ποσο καιρο κανουν ρε κοριτσια πριν κανα μηνα παλι το δοντια λεγαμε, μπορει να ειμαι κ στο αλμα 23 26 γιατι με διορθωμενη πητ με πιανει αλλα μεχρι πριν 3 μερες ηταν πολυ καλος! Τι να πω...εχω απελπιστει αυτες τις μερες...του εδωσα ντεπον τωρα να δουμε πως θα παει το βραδυ Ναι συμπληρωνεις, ειδικα τωρα που δεν τρωνε ακομα πολυ. Ολη μερα ταισμα κ μεις!
  6. Jennak83

    Μανούλες Οκτωβρίου 2019!

    Ελεγα για να πινει πιο πολυ γαλα, δε ξερω..παντως σημερα δεν εφαγε πολυ το μεσημερι μονο 50 γρ. οποτε λεω να τπυ δωσω. Δεν εχω ζυγαρια σπιτι, αλλα 6 μηνων παρα 1 εβδομαδα ηταν 6800 περιπου, βεβαια εχει βαρυνει τωρα μου φαινεται, τωρα στις 25 γινεται 6μιση μηνων.
  7. Jennak83

    Μανούλες Οκτωβρίου 2019!

    Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Απλα μετα το γευμα του, μιση ή μια ωρα μετα αν θα φαει θα φαει λιγο, δε πειναει ιδιαιτερα κ τα γευματα του προς το παρον ειναι 100 με 120 γρ. Αλλες μερες ισως λιγοτερο κ αλλες λιγο περισσορερο. Το βραδυ κ μενα θηλαζει 3 φορες..Μακαρι να καταφερω εστω 8 θηλασμους τη μερα, που τους φτανω μαλλον αλλα ποτε δε τους μετραω! Να σε ρωτησω για να αποθηλασεις ποσο καιρο σου πηρε; Δηλ ποσο καιρο πριν πρεπει καποια κοπελα να ξεκινησει τη διαδικασια; Και μενα βυζακιας ητανε κ μου χει κακοφανει τωρα που με εχει λιγο στο φτυσιμο εκτος απο τη νυχτα, αλιμονο μην κοιμηθουμε ποτε σερι! Θα του κοψω την κρεμα βανιλια ή θα του δινω λιγοτερη και ανα μια μερα. Εμας μας εβλεπε κ γλυφοταν γι αυτο του ξεκινησα κ λιγο νωριτερα τις τροφες χαχχα..πλεον κοιμαται το βραδυ γυρω στις 8 με 9, μετα αργει να ξυπνησει ή ξυπναει για λιγο λογω των δοντιων του μαλλον κ τον ξανακοιμιζω, μετα απο 3 ωρες ξανα κ μετα το πρωι πια. Αλλα πολυ πρωι, μονο σημερα ξυπνησε λιγο πιο αργα κατα τις 7 και..γενικα δε μου κοιμαται ουτε μες την μερα πολυ οπως παλια..μεγαλωνουν τα παιδακια μας! Εχει αλλαξει τοσο πολυ ο δικος μου, 2500 κιλα παιδακι! Παντως ανυπομονω να κοιμηθω ρε κοριτσια εστω ενα 6ωρο σερι! Δε το βλεπω πριν το χρονο ουφ! Εσυ Μαριουλα εισαι πολυ τυχερη με τον υπνο, ειναι υπναρου η δικια σου!
  8. Jennak83

    Μανούλες Οκτωβρίου 2019!

    Γεια σας κοριτσια μου, εμεις εχουμε ξεκιμησει απο 4/3 τροφες, μια εβδομαδα πριν γινει 6 μηνων δηλαδη. Απο φρουτα μου τρωει 100 -120, με λιγο ζορι αναλογα τη μερα, χορτοσουπα χθες πρωτη μετα βαλαμε λιγο μοσχαρι κ πρωτη φορα εφαγε 150 γρ ενω πριν δε του αρεσε ετρωγε 50-80 γρ. και το απογευμα κρεμα βανιλια με ρυζαμευρο παλι το πολυ 100 με 120 γρ. Βεβαια ολα αυτα με τραγουδια κλπ ομως εχει τα δοντακια του κ σημερα εφαγε ελαχιστα απο ολα..νερακι εννοειται προσφερω μες την ημερα κ μετα τα γευματα! Ειχα ενα αγχος αν θα δεχτει το μπιμπερο, αλλα ολα καλα με τη μια το βουτηξε κ το κραταει κιολας χαχαχα. Κατα τα αλλα με ολα αυτα τα δυσαρεστα ειμαστε κλεισμενοι μεσα, για βαφτιση ουτε καν ξερω τι θα κανουμε για Σεπτεμβρη μας βλεπω πρωτα ο Θεος, κ αν βρουμε γιατι νομιζω ολοι τοτε θα προτιμησουν να κλεισουν. Με τον υπνο εχουμε θεμα, απο τις 6 το πρωι ή κ νωριτερα στο ποδι εδω κ 3 εβδομαδες, το βραδυ πλεον κοιμαται 8-9 κ ξυπναει περιπου ανα 3ωρο..τα χω παιξει η αληθεια ειναι.. Μα ρωτησω, οσες θηλαζετε κ ξεκινησατε φαγητο σας πινουν γαλα; κ καθε ποτε; γιατι εμενα δε πολυθελει εκτος απο τη νυχτα ισως ειναι κ τα δοντια δε ξερω φοβαμαι μη μου μειωθει! Θα ηθελα πολυ να θηλασω ως το ετος..
  9. Jennak83

    Μανούλες Οκτωβρίου 2019!

    Ναι το ξερω, οποτε συνεχιζουμε με γαλατακι κανονικα. Τη μεθοδο που λες την ξερω αλλα την φοβαμαι, ρωτησα κ την παιδιατρο κ μου ειπε οτι με αυτην δε μπορεις να ξερεις ποσο ακριβως τρωει..ο καθενας τα δικα του λεει! Βεβαια ο δικος μου κ να ηθελα να ακολουθησω τη μεθοδο αυτη, βγαζει ολο τη γλωσσα εξω για να γευτει κ μαζι κ το φαγητο! Δεν ξερει ακομα να τρωει ο μικρουλης μου...εν τω μεταξυ αυτη τη φρουτοκρεμα μονο με μηλο αχλαδι δεν γινεται ωραιος πουρες οπως οταν μπει η μπανανα οσο κ να το χτυπησω, ας ελπισω να του αρεσει πιο πολυ μετα..
  10. Jennak83

    Μανούλες Οκτωβρίου 2019!

    Κοριτσια μου κ εμας απο τον 5ο μας ξεκινουσε, αλλα αποφασισα να τον ξεκινησω χθες που πλεον γινομαστε 6 μηνων στις 10 Μαρτιου λογω των ερευνων που κ γω ειχα διαβασει. Η πρωτη μας επαφη με το μηλο δεν ηταν καλη...αναγουλιαζε! Πηγα κ πηρα σημερα πιο γλυκα μηλα μηπως του αρεσουν καλυτερα κ ανα 3 μερες κανουμε εισαγωγη νεο φρουτο, μετα απο καμια εβδομαδα ξεκιναμε χορτοσουπα. Μου ειπε να βαλω γλυκοπατατα που ειναι πιο ευγευστη, επισης απο δω κ περα θα πινουμε κ νερακι ομως δε του εχω δωσει ακομα με μπιμπερο μονο λιγο με το κουταλακι κ φοβαμαι μηπως δε το πινει! Δεν εχει δοκιμασει ποτε μπιμπερο. Επισης μας ειχε πει για κρεμα βανιλια, την οποια δεν την εχω δωσει γιατι σκεφτομουν μηπως ειναι αχρηστη με οσα εχω διαβασει, ομως το σκεφτομαι να σας πω την αληθεια γιατι αν δε τρωει, ειναι κ σχετικα αδυνατος επισης δεν κοιμομαστε ακομα τα βραδια, υποφερω ειδικα τελευταια...μπας κ χορταινει κ κοιμαται πιο πολυ. Ποια ειναι η γνωμη σας; Επισης η κρεμα βανιλια ειναι το ρυζαλευρο; Η παιδιατρος ειπε αφου θηλαζω ας μη δωσω, παντως ειχε συστησει μια της nutrucia χωρις ζαχαρη στην αδερφη μου.
  11. Jennak83

    Μανούλες Οκτωβρίου 2019!

    Ποπο αυτη η αγκαλια ωραια ειναι δε λεω αλλα πονανε τα χερια μου, τον βαζω κ καροτσι οσο μπορω αν κ πλεον διαμαρτυρεται αλλα πραγματικα ποναει το σωμα μου πλεον..εμενα ολη μερα γαριδα το ματι πια, δε ξερω γιατι αλλαξε τοσο πολυ αυτο το παιδι!Μεγαλωνουν κ αλλαζουν αλλα εδω μιλαμε για αλλο μωρο! Και εγω πολυ θα ηθελα να μην τον σηκωσω 7 η ωρα αλλα φωναζει κ γκρινιαζει! Εν τω μεταξυ πλεον κουναει πολυ τα χερια του κ μας δινει κατι καλες στο προσωπο κ οπου βρει γενικα! Χαχα! Οταν τον θηλαζω επισης κ καλα με χαιδευει αλλα αγαρμπα ακομα κ ειναι σαν να με χτυπαει ελαφρως! Εχει πολλη πλακα..Απο τσιριδες κ φωνες να δεις, γελαω μονη μου πολλες φορες! Νομιζω θα μιλησει γρηγορα σαν εμενα, πριν λιγες μερες ειπε κ μπππ μπααα..Κοιταζω τις φωτο κ λεω πως μεγαλωσε, εχει γινει παιδακι κ ηταν τοσο μικρουλης!
  12. Jennak83

    Μανούλες Οκτωβρίου 2019!

    Γεια σου κοριτσακι! Διαβαζα το προγραμμα υπνου της μικρης σου κ εκα δακρυ κυλισε!! Χαχα! Τι λες τωρα;; ποσο τυχερη;; Εγω αμαν κανω πλεον να τον κοιμησω κ τη νυχτα κ τη μερα που πλεον κοιμαται το πολυ μιαμιση ωρα σπαστα! Κ πριν λιγο με τα χιλια ζορια τον κοιμησα για βραδυ.. Κ εμενα απο τον 5ο ουσιαστικα προτεινε, ελεγα κ γω να τον κρατησω ως τον 6ο που γινεται στις 10/03, αλλα μας κοιταει στο στομα ρε γμτ κ τον λυπαμαι...σκεφτομαι σοβαρα να τον ξεκινησω 1 Μαρτιου με φρουτα, οσο για την κρεμα επειδη δεν θελω να του δωσω, μου ειπε αφου θηλαζεις δε χρειαζεται να δωσεις. Αυριο θα παμε να παρουμε κλαρεκλακι φαγητου κ ενα σκιαστρο για το καροτσι κ την Τριτη εχουμε εμβολιο. Με το καλο η βαπτιση, ωραιο ονομα θα δωσετε! Εμεις ακομα να κανονισουμε..μονο το ονομα εχουμε σιγουρο προς το παρον! Κ μεις ακριβως τα ιδια! Οσο προχωραει προς το πρωι η ωρα τοσο πιο συντομα ξυπναει! Αυτο το 4ωρο που λες το κανει κ αν στο πρωτο ξυπνημα, δηλ αν κοιμηθει 10 μπορει να ξυπνησει στη 1 και μετα ανα 2 με 2μιση ωρες. 6 παρα σιγουρα θα ξυπνησει κ μετα 7 - 7 .30 στο ποδι! Κ μενα ετσι ηταν ησυχος μες την μερα, καθοταν στο καροτσι του κ εκανα κ καμια δουλεια κ επισης κοιμοταν κ κανα 3ωρο μες την μερα...καλα τη νυχτα ποτε δεν κοιμοταν απλα κοιμοταν πιο ευκολα αππ οτι τωρα, τωρα εχει παθει μεταλλαξη το παιδι μου, γκρινια , δε κοιμαται με τπτ κ θελει ολο αγκαλια.. Τι κανει ο μπεμπακος σας;;
  13. Jennak83

    Μανούλες Οκτωβρίου 2019!

    Πολλη κουραση, ειδικα αν το παιδακι ειναι δυσκολο στον υπνο! Θα την πω την αμαρτια μου, ακουω νεογεννητα να κοιμουνται σερι κ λεω ποσο τυχερες! Μονο στις τροφες πονταρω μπας κ στρωσει λιγο ο υπνος, αλλα βλεπω κ την αδερφη μου με 9 μηνων μπεμπα κ ακομα να κοιμηθει πανω απο 5 ωρες σερι, κ πινει κ 1 λιτρο γαλα συν τις τροφες! Αφου ακουμε να κοιμουνται τα αλλα μωρακια γνωστων κ λεμε δε μπορει κατι κανουμε λαθος!
  14. Jennak83

    Μανούλες Οκτωβρίου 2019!

    Δε το καταλαβαινουμε τι περναμε δυστυχως, οσο κ αν λενε οτι το κανουν! Αν δε σε εχει φαει η αυπνια, τι να καταλαβεις; εμενα προχθες μου λεει δε μπορω, δε κοιμηθηκα καλα κ δεν ειμαι πολυ καλα! Λεω που τα λες αυτα; σε μενα; κοιμομαστε χωριστα συνηθως απο τοτε που γεννησα, γιατι ο μπεμπης ξυπναγε συχνα και επισης κοιμαται κ κρεβατι τελευταια μαζι μου.
  15. Jennak83

    Μανούλες Οκτωβρίου 2019!

    Δυστυχως συμβαινουν αυτα ρε κοριτσια, τι να κανουμε κ μεις οι ερμες μανες..κ μενα υπαρχουν μερες που εχω πολλα νευρα, 6 μηνες σχεδον εχω να κοιμηθω σερι πανω απο 3 ωρες αντε 4 σπανιοτατα, ο μπεμπης περναει φασεις τρελης γκρινιας κλπ φανταζομαι με 2 παιδια ειναι ακομα πιο δυσκολο! Οπως κ να το κανεις, οποιος δε το περναει δεν το καταλαβαινει..υπομονη! Τωρα εχεις πολλα νευρα κ ειναι λογικο.. Περαστικα κοριτσακι μου! Εγω το πουλακι του παντως δε το πολυπειραζω,αν κ μου εχει πει η γιατρος να το κατεβαζω ισα που, μεχρι εκει που πηγαινει αλλα φοβαμαι! Εμεις περναμε φαση τρελης γκρινιας μονο σημερα ηταν καλυτερα τα πραγματα, κοιμηθηκε κ στην βολτα οπως παλια! Τον ενοχλουν τα δοντια δεν εξηγειται, φανταζομαι στα πανω τι θα τραβηξω! Εμενα ειναι κουτσομπολης εκτος απο βυζακιας τρελος! Οταν ακουσει κ μιλησω στον πατερα του ενω θηλαζει, σταματαει κ με κοιταει στα ματια, λες κ καταλαβαιβει τι λεμε! Χαχαχ να τον φαω μου ερχεται! Μετα γελαει κ συνεχιζει! Μεγαλωσανε κ εχουν πολυ πλακα τα ζουζουνακια μας!
×
×
  • Δημιουργία νέου...