Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Φυσιολογικη συλληψη σε μεγαλη ηλικια


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα!:P Ειδα ενα αναλογο θεμα για μαμαδες 40++ αλλα οι αναρτησεις ηταν πολυ παλιες. Εγω ειμαι η "γιαγια" του φορουμ μαλλον..:tongue: Ειμαι 47 χρονων κι εχω ηδη 3 παιδια απο τον προηγουμενο γαμο μου, ηλικιας 22,20 κ 18 χρονων.Ειμαι χωρισμενη παρα πολλα χρονια και παιδευτηκα να μεγαλωσω αυτα τα παιδια γιατι ηταν παρα πολυ μικρα οταν πηρα το διαζυγιο. Ομως τα τελευταια 5 χρονια ειμαι με εναν καταπληκτικο ανθρωπο συνομηλικο μου ο οποιος δεν εχει παιδια. Εχουμε μια πολυ ωραια σχεση κ θα θελαμε πολυ κ οι δυο να κανουμε ενα παιδακι. Ομως εγω αναρωτιεμαι αν ειναι κατ'αρχην εφικτο στην ηλικια που ειμαι να μεινω φυσιολογικα εγκυος γιατι το ενδεχομενο παρεμβασης ιατρικης δεν το συζηταμε και για οικονομικους αλλα κυριως για ιδεολογικους λογους. Επισης σκεφτομαι αν ειναι πολυ "τραβηγμενο" τελικα να γινει μαμα μια γυναικα στην ηλικια αυτη? Το λεω αυτο γιατι εγω εγινα μαμα σε μικρη ηλικια, παρ'ολα'αυτα πιστευω οτι αν ερχοταν αυτη τη στιγμη ενα παιδακι θα το μεγαλωνα πιο ισορροπημενα με περισσοτερη υπομονη κ ηρεμια.Και θα ειχε τοση αγαπη να παρει απο τη σχεση μας με το συντροφο μου! :cry: Ειναι ομως σωστο αυτο για το παιδακι ή ειναι καθαρα μια εγωϊστικη αποψη δικη μου?Πειτε μου σας παρακαλω αν ξερετε στον περιγυρο σας περιπτωσεις γυναικων που γεννησαν σε αυτην την ηλικια. Ποσο πιθανο νομιζετε ειναι να μεινω εγκυος φυσιολογικα? Ειμαι σε αριστη φυσικη κατασταση κ γυναικολογικα ο τελευταιος ελεγχος ηταν πολυ καλος. Συγνωμη για το κατεβατο..Φιλια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλησπερα!:P Ειδα ενα αναλογο θεμα για μαμαδες 40++ αλλα οι αναρτησεις ηταν πολυ παλιες. Εγω ειμαι η "γιαγια" του φορουμ μαλλον..:tongue: Ειμαι 47 χρονων κι εχω ηδη 3 παιδια απο τον προηγουμενο γαμο μου, ηλικιας 22,20 κ 18 χρονων.Ειμαι χωρισμενη παρα πολλα χρονια και παιδευτηκα να μεγαλωσω αυτα τα παιδια γιατι ηταν παρα πολυ μικρα οταν πηρα το διαζυγιο. Ομως τα τελευταια 5 χρονια ειμαι με εναν καταπληκτικο ανθρωπο συνομηλικο μου ο οποιος δεν εχει παιδια. Εχουμε μια πολυ ωραια σχεση κ θα θελαμε πολυ κ οι δυο να κανουμε ενα παιδακι. Ομως εγω αναρωτιεμαι αν ειναι κατ'αρχην εφικτο στην ηλικια που ειμαι να μεινω φυσιολογικα εγκυος γιατι το ενδεχομενο παρεμβασης ιατρικης δεν το συζηταμε και για οικονομικους αλλα κυριως για ιδεολογικους λογους. Επισης σκεφτομαι αν ειναι πολυ "τραβηγμενο" τελικα να γινει μαμα μια γυναικα στην ηλικια αυτη? Το λεω αυτο γιατι εγω εγινα μαμα σε μικρη ηλικια, παρ'ολα'αυτα πιστευω οτι αν ερχοταν αυτη τη στιγμη ενα παιδακι θα το μεγαλωνα πιο ισορροπημενα με περισσοτερη υπομονη κ ηρεμια.Και θα ειχε τοση αγαπη να παρει απο τη σχεση μας με το συντροφο μου! :cry: Ειναι ομως σωστο αυτο για το παιδακι ή ειναι καθαρα μια εγωϊστικη αποψη δικη μου?Πειτε μου σας παρακαλω αν ξερετε στον περιγυρο σας περιπτωσεις γυναικων που γεννησαν σε αυτην την ηλικια. Ποσο πιθανο νομιζετε ειναι να μεινω εγκυος φυσιολογικα? Ειμαι σε αριστη φυσικη κατασταση κ γυναικολογικα ο τελευταιος ελεγχος ηταν πολυ καλος. Συγνωμη για το κατεβατο..Φιλια

Kαλησπερα κορίτσι μου...λοιπόν στην ερωτηση αν γνωρίζουμε γυναικα 40+ να εχει γινει μαμα ειναι ΝΑΙ η συζυγος ενος γνωστου μου εμεινε στα 47 χωρις ιατρικη παρεμβαση...ΝΑΙ μπορεις να μεινεις εγκυος...κ ΝΑΙ αν θελετε παιδακι μη το σκεφτεσαι καθολου...


9fwfp3.pngffoDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Σ'ευχαριστω πολυ που μου απαντησες..γνωριζεις αν ειχε φυσιολογικη εγκυμοσυνη αυτη η γυναικα? Απο τη μια ναι το θελουμε παρα πολυ απο την αλλη μας αγχωνει πολυ το θεμα της ηλικιας...Εσυ κανεις καποιες προσπαθειες? Εχεις ηδη παιδακι?

Link to comment
Share on other sites

H Mενεγακη ειναι πολυ πρόσφατο παραδειγμα!!Δεν ξερω αν εμεινε φυσιολογικα αλλα ειχε μια καλη εγκυμοσυνη.Εχεις ηδη γεννησει, τιποτα δεν ειναι απιθανο,αλλα σιγουρα ειναι πολυ, πολυ σπανιο να συμβει γιατι η πιθανοτητες λιγοστευουν λογο ηλικιας.

Τωρα αν ειναι σωστο σε αυτη την ηλικια,να γινομαστε μανες...τι να σου πω. Εγω γεννησα στα 39 μου και μετραω τα χρονια που θα την εχω κοντα μου,και δεν με φτανουνε :cry:

Ασε την φυση να αποφασισει αφου ετσι και αλλιως δεν θελεις με εξωσωματικη!

Καλημερα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια :P σας ευχαριστω παρα πολυ που μου απαντησατε κ συγνωμη που δεν απαντησα νωριτερα αλλα ειχα κατι τρεξιματα κ δεν προλαβαινα να μπω στο φορουμ. :( Η Μενεγακη ειναι οντως ενα προσφατο παραδειγμα αλλα ειναι κ 2 χρονια νεωτερη κ δυστυχως απ'οτι εχω καταλαβει ο χρονος μετραει αντιστροφα πολυ γρηγορα σε αυτες τις ηλικιες. Καθε φορα που αδιαθετω μελαγχολω. :cry: Παρ'ολο που εχω ηδη παιδια απογοητευομαι αφανταστα γιατι ξερω οτι ο συντροφος μου ειναι ενας υπεροχος κ τρυφερος ανθρωπος που θα ειχε να δωσει παρα πολλα σ'ενα παιδι. Του αξιζει να γινει πατερας κ επειδη απο εμενα το βλεπω απιθανο εχω σκεφτει μεχρι κ να τον χωρισω για το λογο αυτο, για να βρει καποια μικροτερη να κανει οικογενεια. :( Οταν αγαπας θελεις να βλεπεις τον αλλο ευτυχισμενο κ ξερω παρ'ολο που ο ιδιος δεν το παραδεχεται οτι πραγματικα ευτυχισμενος θα ειναι μονο αν αποκτησει παιδι. Δεν πιστευω οτι θα μεινω εγκυος, :cry: νιωθω σα να περιμενω να κερδισω το τζοκερ (τοσο σπανιο το θεωρω). Εχω απογοητευτει και μαλλον πρεπει να το παρω αποφαση. Εγω εχω ηδη 3 παιδια, προσευχομαι να ειναι καλα εκεινα κ νιωθω οτι ειμαι εγωίστρια κρατωντας εναν αξιολογο ανθρωπο διπλα μου μη μπορωντας να τον κανω ευτυχισμενο. Ειμαι προβληματισμενη και παρα πολυ στενοχωρημενη! Παντως σε σας καλα κι ευγενικα κοριτσακια ευχομαι να ειναι γερα τα παιδακια σας κ αν ποθειτε ν'αποκτησετε κι αλλα. Τα παιδια ειναι δωρα απο το Θεο κ ως τετοια πρεπει να τ'αντιμετωπιζουμε. :-) Σας στελνω τα φιλια μου κι ευχαριστω που διαβασατε την εξομολογηση μου που με κανεναν δεν μπορω να μοιραστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια σας ευχαριστω παρα πολυ που μου απαντησατε κ συγνωμη που δεν απαντησα νωριτερα αλλα ειχα κατι τρεξιματα κ δεν προλαβαινα να μπω στο φορουμ. Η Μενεγακη ειναι οντως ενα προσφατο παραδειγμα αλλα ειναι κ 2 χρονια νεωτερη κ δυστυχως απ'οτι εχω καταλαβει ο χρονος μετραει αντιστροφα πολυ γρηγορα σε αυτες τις ηλικιες. Καθε φορα που αδιαθετω μελαγχολω. Παρ'ολο που εχω ηδη παιδια απογοητευομαι αφανταστα γιατι ξερω οτι ο συντροφος μου ειναι ενας υπεροχος κ τρυφερος ανθρωπος που θα ειχε να δωσει παρα πολλα σ'ενα παιδι. Του αξιζει να γινει πατερας κ επειδη απο εμενα το βλεπω απιθανο εχω σκεφτει μεχρι κ να τον χωρισω για το λογο αυτο, για να βρει καποια μικροτερη να κανει οικογενεια. Οταν αγαπας θελεις να βλεπεις τον αλλο ευτυχισμενο κ ξερω παρ'ολο που ο ιδιος δεν το παραδεχεται οτι πραγματικα ευτυχισμενος θα ειναι μονο αν αποκτησει παιδι. Δεν πιστευω οτι θα μεινω εγκυος, νιωθω σα να περιμενω να κερδισω το τζοκερ (τοσο σπανιο το θεωρω). Εχω απογοητευτει και μαλλον πρεπει να το παρω αποφαση. Εγω εχω ηδη 3 παιδια, προσευχομαι να ειναι καλα εκεινα κ νιωθω οτι ειμαι εγωίστρια κρατωντας εναν αξιολογο ανθρωπο διπλα μου μη μπορωντας να τον κανω ευτυχισμενο. Ειμαι προβληματισμενη και παρα πολυ στενοχωρημενη! Παντως σε σας καλα κι ευγενικα κοριτσακια ευχομαι να ειναι γερα τα παιδακια σας κ αν ποθειτε ν'αποκτησετε κι αλλα. Τα παιδια ειναι δωρα απο το Θεο κ ως τετοια πρεπει να τ'αντιμετωπιζουμε. Σας στελνω τα φιλια μου κι ευχαριστω που διαβασατε την εξομολογηση μου που με κανεναν δεν μπορω να μοιραστω!

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...