Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Μαρτίου 2016!!!


Recommended Posts

Kαλημέρα κορίτσια!!!Πως είστε; Εδώ στα ξένα βρέχει :( κι έχει κρύο.

Βλέπω μιλάτε για κιλάκια και ζυγαριές. Μην αγχώνεστε με τα κιλά, απλά προσπαθήστε να τρώτε υγιεινά. Πολλά φρούτα, λαχανικά, γιαουρτάκια και λιχουδιές με μέτρο και θα δείτε ότι θα πάρετε όσα κιλά πρέπει, τα οποία μετά τη γέννα θα χάσετε εύκολα. Εγώ τα δύο κιλάκια τα τσίμπησα στις διακοπές, τρώγοντας παγωτάκια και άλλες, πλούσιες σε λιπαρά, τροφές. Είμαι +0.5 κιλό από τέλη Αυγούστου. Αυτό που κάνω εγώ είναι καταρχήν σωστές διατροφικές επιλογές (πολλά φρούτα, γιαουρτάκια, σπιτικό φαγητό), περπατάω 1 ώρα κάθε μέρα και το βραδινό μου είναι πολύ ελαφρύ (ένα γιαουρτάκι ή ένα φρούτο).


  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα κοριτσια!!! 18κ1 σημερα και +4 κιλακια!!! Προσεχω κιολας γιατι στην κορη μου πειρα 29!!! Οσες κανατε το β επιπεδου σε ποια εβδομαδα το κανατε κ οσες εχετε κλεισει ραντεβου για ποια εβδομαδα κλεισατε???

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!! 18κ1 σημερα και +4 κιλακια!!! Προσεχω κιολας γιατι στην κορη μου πειρα 29!!! Οσες κανατε το β επιπεδου σε ποια εβδομαδα το κανατε κ οσες εχετε κλεισει ραντεβου για ποια εβδομαδα κλεισατε???

Καλημέρα κορίτσια ! Μου φαίνεται έχω πάρει τα πιο πολλα κιλά από όλες. Σύνολο 6. Δεν μπορω να αντισταθώ στα γλυκά!! Εγώ την έκλεισα 21 εβδ και 6 ημερων, στις 2 Νοέμβρη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Nikolia τα κιλά που πήρες στην κόρη σου χάθηκαν εύκολα; Απ' ότι έχω διαβάσει οι γνώμες διίστανται, άλλες αναφέρουν ότι τα έχασαν εύκολα και άλλες όχι. Εμείς οι πρωτομανούλες, θα δούμε, τουλάχιστον γίνεται μια προσπάθεια να πάρουμε όσα πρέπει. Εγώ έκλεισα τον υπέρηχο Β' επιπέδου στις 21 εβδομάδες ακριβώς.


  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Εμεις κλεισαμε στις 9/11 που θα ειμαι 22+2 εβδομαδων. Αυτος ο γιατρος, θυμαμαι και απο το γιο μου, θελει να εχω κλεισει τις 22 εβδομαδες.

Εγω στο γιο μου ειχα παρει 21-22 κιλα. Αμεσως μετα τον τοκετο εχασα αρκετα, αλλα τους 3 μηνες που καθησα σπιτι, ετρωγα παρα πολυ και τα ξαναπηρα. Πηγαινα 4 μηνες σε διαιτολογο, και εχασα αρκετα. Αλλα μου ειχαν μεινει ακομη 4. Τωρα, μια και καλη ελπιζω να τα χασω ολα! παντως μου ειχε φανει βουνο να χασω ολα αυτα τα κιλα...


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα!

Εμεις κλεισαμε στις 9/11 που θα ειμαι 22+2 εβδομαδων. Αυτος ο γιατρος, θυμαμαι και απο το γιο μου, θελει να εχω κλεισει τις 22 εβδομαδες.

Εγω στο γιο μου ειχα παρει 21-22 κιλα. Αμεσως μετα τον τοκετο εχασα αρκετα, αλλα τους 3 μηνες που καθησα σπιτι, ετρωγα παρα πολυ και τα ξαναπηρα. Πηγαινα 4 μηνες σε διαιτολογο, και εχασα αρκετα. Αλλα μου ειχαν μεινει ακομη 4. Τωρα, μια και καλη ελπιζω να τα χασω ολα! παντως μου ειχε φανει βουνο να χασω ολα αυτα τα κιλα...

Καλημέρα Ζαχαρούλα, θα τα χάσεις τα κιλάκια, ελπίζω ευκολότερα από την πρώτη φορά. Μετά την πρώτη εμπειρία, θα είσαι πιο προσεκτική. Εγώ φοβάμαι στην πορεία μην ξεφύγω, γιατί είμαι και καλή μαγείρισσα (κληρονομιά από την μαμά) και αυτό ίσως μου κοστίσει :-P . Μέχρι στιγμής προσέχω, χωρίς υστερίες βέβαια (δεν είναι του χαρακτήρα μου). Κάνω υγιεινές επιλογές γιατί έτσι ήμουν και πριν την εγκυμοσύνη, την ποσότητα φοβάμαι όχι την ποιότητα.


  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

κλαημέρα και απο εμενα!

παρασκευή σήμερα επιτελους... εγω εχω 30-10 β επιπεδου,θα ειμαι 21+2 !!

kanti μπράβο για τις σωστές δατροφικες επιλογες!!! να μπορουσα και εγω να τις κανω!

βλέπεις το πρώτο 3μηνο δεν ετρωγα τιποτα εκτος απο λαχανικα και νεροβραστα και τωρα που ειμαι καλα απο αναγουλες βγαζω το αχτι μου....σε ενα μηνα πηρα 3 κιλα!!

δευτερομανουλες θα μας πειτε για την β επιβεδου?? θα κανουμε και κολπικο και αιματος? κραταει περισσότερη ωρα απο την αυχενικη?


OJHCp3.png
Link to comment
Share on other sites

κλαημέρα και απο εμενα!

παρασκευή σήμερα επιτελους... εγω εχω 30-10 β επιπεδου,θα ειμαι 21+2 !!

kanti μπράβο για τις σωστές δατροφικες επιλογες!!! να μπορουσα και εγω να τις κανω!

βλέπεις το πρώτο 3μηνο δεν ετρωγα τιποτα εκτος απο λαχανικα και νεροβραστα και τωρα που ειμαι καλα απο αναγουλες βγαζω το αχτι μου....σε ενα μηνα πηρα 3 κιλα!!

δευτερομανουλες θα μας πειτε για την β επιβεδου?? θα κανουμε και κολπικο και αιματος? κραταει περισσότερη ωρα απο την αυχενικη?

Δεν εχει εξετασεις αιματος! μονο υπερηχο, ο οποιος ειναι πιο αναλυτικος απο την αυχενικη αρα διαρκει και περισσοτερο. Η β επιπεδου εξεταζει την ανατομια του εμβρυου ( εσ. οργανα, εγκεφαλο, χερια ποδια δακτυλα κτλ) , η αυχενικη πολυ βασικα πραγματα απο ανατομια, κυριως εξεταζει τα συνδρομα.


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει εξετασεις αιματος! μονο υπερηχο, ο οποιος ειναι πιο αναλυτικος απο την αυχενικη αρα διαρκει και περισσοτερο. Η β επιπεδου εξεταζει την ανατομια του εμβρυου ( εσ. οργανα, εγκεφαλο, χερια ποδια δακτυλα κτλ) , η αυχενικη πολυ βασικα πραγματα απο ανατομια, κυριως εξεταζει τα συνδρομα.

ευχαριστω ζαχαρουλα :D υπαρχει περιπτωση και για κολπικο? εχω ακούσει οτι μετρανε και τον τράχηλο?


OJHCp3.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ζαχαρουλα :D υπαρχει περιπτωση και για κολπικο? εχω ακούσει οτι μετρανε και τον τράχηλο?

Μετράνε σίγουρα τον τράχηλο. Πιο σωστή και έγκυρη είναι η ενδοκολπικη μέτρηση αλλά μπορει να μετρηθεί και υπερηχογράφικα από την κοιλιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βροχερές καλημέρες κι από μένα :)!

Μέλα, πολλοί μετράνε και τον τράχηλο ενδοκολπικά. Επίσης, στη β επιπέδου ίσως χρειαστεί να σηκωθείς, να κάνεις καμιά βόλτα, να φας κάτι γλυκό γιατί οι μετρήσεις που κάνουν αφορούν σε όλα και θέλουν να γυρίσει το μωράκι απ' όλες τις μεριές :-P!

Εγώ έχω κλείσει για 12/11, που θα είμαι 21+1.


4j3mz22muk0eivxh.png

41ed94dflw3lenl5.png

41ed5tais0z8.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Εμεις κλεισαμε στις 9/11 που θα ειμαι 22+2 εβδομαδων. Αυτος ο γιατρος, θυμαμαι και απο το γιο μου, θελει να εχω κλεισει τις 22 εβδομαδες.

Εγω στο γιο μου ειχα παρει 21-22 κιλα. Αμεσως μετα τον τοκετο εχασα αρκετα, αλλα τους 3 μηνες που καθησα σπιτι, ετρωγα παρα πολυ και τα ξαναπηρα. Πηγαινα 4 μηνες σε διαιτολογο, και εχασα αρκετα. Αλλα μου ειχαν μεινει ακομη 4. Τωρα, μια και καλη ελπιζω να τα χασω ολα! παντως μου ειχε φανει βουνο να χασω ολα αυτα τα κιλα...

Νομίζω απ ότι έχω διαβάσει ότι σωστότερα γίνεται αφού κλείσεις τις 22 εβδομάδες. Εμείς τη βάλαμε μια μέρα νωρίτερα γιατί δεν υπήρχε διαθέσιμο ραντεβού και μετά πήγαινε αργά..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ζαχαρουλα :D υπαρχει περιπτωση και για κολπικο? εχω ακούσει οτι μετρανε και τον τράχηλο?

τον τραχηλο μου τον εχουν μετρησει μονο απο τη κοιλια ( και στη β επιπεδου και στα υπολοιπα ραντεβου) αλλα απο οτι ξερω πιο ακριβης μετρηση ειναι ενδοκολπικα. δεν νομιζω παντως απο τη κοιλια η ενδοκολπικα να εχει και καμια τρελη αποκλιση...αλλωστε εαν δει μειωμενο μεγεθος υποθετω τον κοιταει και ενδοκολπικα.


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω αυριο εχω ραντεβου στο γιατρο να δουμε το μικρουλη! ανυπομονω! και μετα σε δυο βδομαδες β επιπεδου :D

δευτερομανουλες τι καροτσια εχετε? ειχατε μεινει ευχαριστημενες? οι νεες μανουλες τι καροτσια σκεφτονται να παρουν?


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Από κιλά... ουφ, στα +3. Αλλά έφαγα αυτή τη βδομάδα απ' όλα και πολύ :oops:!

Κι εγώ 20 είχα πάρει στην κόρη μου. Κι ενώ τα 15 περίπου έφυγαν αμέσως, τα τελευταία 5 πολύ με ταλαιπώρησαν:twisted:! Αλλά τα κατάφερα ένα χρόνο μετά να επανέλθω τελείως.

Κοριτσάκια, ας έχουμε ένα γεμάτο φθινοπωρινό σ/κ :D!


4j3mz22muk0eivxh.png

41ed94dflw3lenl5.png

41ed5tais0z8.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...