Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Αντικαταθλιπτικά και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους....

 

κατανοώ ότι μπορεί να υπάρχουν παρόμοια θέματα αλλά ήθελα να ρωτήσω κάτι για την περίπτωση μου.

Πριν 6 χρόνια διαγνώστικα με κατάθλιψη και κρίσεις πανικού και εδώ και 6 χρόνια παίρνω το seropram 20mg με 40mg (συνήθως το αυξομειώνω) και τις κρίσεις πανικού τις αντιμετωπίζω με xanax.

Με τον αντρα μου εχουμε αποφασισει μετα απο 4 χρόνια σχέσης να ξεκινησουμε προσπάθειες για να κάνουμε μωρό

Ο μεγαλύτερος μου φόβος είναι να σταματήσω το seropram... και πως θα μπορέσω να ζησω χωρις αυτο

εδω και 4 μηνες καταφερα να το μειώσω σε 10 mg την ημέρα αλλα αρχισα να χειροτερευω καθως ολες οι σκεψεις επεστρεψαν σε ενα βαθμο και τώρα θέλω να το ξανα αυξησω στην κανονικη μου ποσοτητα.

Οι σκεψεις αυτες οι καταστροφικες με καταβαλουν με αποτελεσμα να μην μπορω να λειτουργησω ουτε στα βασικα πραγματα (να βγω απο το σπιτι, να παω δουλεια κτλ) ως ακομα και με διατροφικες διαταραχες, μιας και μου βγαινει σε ευερεθιστο εντερο ολο αυτο το στρες.

Ηθελα να ρωτησω το εχει αντιμετωπισει καμια αλλη κοπελα αυτό και τι εκανε?

Ο ψυχιατρος μου ειναι κατα του να παιρνεις αντικαταθλιπτικα τους πρωτους μηνες της εγκυμοσυνης, αλλα ο γυναικολογος μου , μου ειπε οτι του εχει συμβει σε αρκετες περιπτωσεις οι γυναικες να παιρνουν αντικαταθλιπτικα.

Μηπως μπορείτε να μου συστησετε εαν ξερετε καποιον ψυχιατρο ο οποιος να ασχολειται και να εξειδικευεται στην φαρμακολογια κατα τη εγκυμοσυνη , για να μπορέσω να πάρω ίσως κάποια άλλη γνώμη (Αθήνα) ?

 

Ευχαριστώ παρα πολυ !!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου, 

Υπάρχει στο Αιγινήτειο ειδικό τμήμα περιγεννητικής ψυχιατρικής, είναι το πιο εξειδικευμένο τμήμα. Θα σε καθοδηγησουν ,ασχολούνται με την ψυχική υγεία των εγκύων καθώς κ μετά τον τοκετό. 

Φαρμακευτική αγωγή μαζί με ψυχοθεραπεία συστήνεται.

Να προσέχεις τον εαυτό σου. Όλα περνούν.

Βρισκεται Δημητρέσσα 10

 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...