Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα! Μετα την παλινδρομη που ειχα βγηκε το αποτελεσμα του καρυοτυπου του εμβρυου και δειχνει οτι χρωμόσωμικα δεν ειχε καποια ανωμαλια, ηταν υγιες και αγορι.. επειδη στειλαμε μονο εμβρυικα στοιχεια ο γιατρός μου υποστηριζει οτι μπορει να ειχε καποιο προβλημα αλλα να μην κατάφεραν να το δουν απο το δείγμα που στειλαμε.. δεν ειχα φυσικη αποβολη, ο σακος μου μεγαλωνε απλως δεν υπηρχε εμβρυακι απο ενα σημειο και μετα,πραγμα που εμενα με ανακουφιζε οτι οντως υπηρχε θεμα με το εμβρυο .. περα απο το βασικο πακετο εξετασεων για θρομβοφιλια που βγηκε καθαρο, τωρα πρεπει να κανω το πακετο "12 παραγοντων" μου ειπε και να μιλησω με αιματολογο που μου συστησε. Στεναχωρηθηκα πολυ.. υπαρχει περίπτωση να ηταν υγιες και απλως να ηταν τυχαιο γεγονος; Φοβαμαι ότι ξεκιναει νεα αγνωστη μαχη πριν τη δεύτερη εξωσωματικη! Και αν βρεθει κατι σε αυτές τις εξετασεις εχω ελπιδες να κρατησω μωρακι; Θα παιρνω απλως αντιπηκτικες;; Ή Είναι πιο περίπλοκο,; Συνεβη σε καμία, αλλα να τα καταφερε τελικα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

      • Δύναμη! 3

Δημόσιοι υπάλληλοι - ενωθείτε!


Recommended Posts

Αν δεν υπάρχει αντίστοιχο καφέ, ας γνωριστούμε όλες εμείς που υπηρετούμε στο δημόσιο και να ανταλλάσουμε τα νέα μας.

Δουλεύω σε δημόσιο νοσοκομείο σε θέση ΠΕ Επιχειρησιακών Ερευνών και προς το παρόν βρίσκομαι στην οικονομική υπηρεσία. Εσείς?


[sIGPIC][/sIGPIC]1.12.2008 - Αντίκρυσα το φως της ζωής μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα :)

κ εγω ΠΕ σε οικονομική υπηρεσία και έγκυος για 1η φορά... Κατα συνέπεια είμαι και σε διαδικασία έρευνας ως πρός τις σχετικές άδειες που δίδονται από το δημόσιο και ποιά είναι η καλύτερη δυνατή αξιοποίηση τους. Αν μπορεί κάποια να βοηθήσει θα το εκτιμούσα :-D:-D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :)

κ εγω ΠΕ σε οικονομική υπηρεσία και έγκυος για 1η φορά... Κατα συνέπεια είμαι και σε διαδικασία έρευνας ως πρός τις σχετικές άδειες που δίδονται από το δημόσιο και ποιά είναι η καλύτερη δυνατή αξιοποίηση τους. Αν μπορεί κάποια να βοηθήσει θα το εκτιμούσα :-D:-D

ΖΕΦΗ ΚΑΙ ΓΩ ΕΧΩ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΜΕ ΑΔΕΙΕΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ.ΕΞΑΝΤΛΗΣΑ ΤΗΝ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΜΟΥ ΜΕ ΧΑΡΤΙ ΙΔΙΩΤΗ ΓΙΑΤΡΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΔΕ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΠΕ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΕΓΩ:P


6l2Tp3.png

ASJsp3.png

axbrp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΖΕΦΗ ΚΑΙ ΓΩ ΕΧΩ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΜΕ ΑΔΕΙΕΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ.ΕΞΑΝΤΛΗΣΑ ΤΗΝ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΜΟΥ ΜΕ ΧΑΡΤΙ ΙΔΙΩΤΗ ΓΙΑΤΡΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΔΕ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΠΕ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΕΓΩ:P

Μην ανησυχείς...η κουμπάρα μου έκανε το ίδιο για πολύ καιρό. Κάποια στιγμή μετα τον τοκετό πέρασε από Υγειον. Επιτροπή όπου απλά την ρώτησαν γιατί απουσίαζε και τους απάντησε αυτό που έγραφε το χαρτί του ιδιώτη γιατρού της. Σε άλλη περίπτωση κοπέλας πριν τιν τοκετό παρουσιάστηκε ο άντρας της. Εγώ ακόμη δεν έχω πάρει καθόλου άδειες αν και κάποια πρωινά είναι λίγο ζόρικα από τις έντονες ναυτίες, αλλά θέλω να κάνω όσο το δυνατόν καλύτερη χρήση της αδείας που δικαιούμαστε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην ανησυχείς...η κουμπάρα μου έκανε το ίδιο για πολύ καιρό. Κάποια στιγμή μετα τον τοκετό πέρασε από Υγειον. Επιτροπή όπου απλά την ρώτησαν γιατί απουσίαζε και τους απάντησε αυτό που έγραφε το χαρτί του ιδιώτη γιατρού της. Σε άλλη περίπτωση κοπέλας πριν τιν τοκετό παρουσιάστηκε ο άντρας της. Εγώ ακόμη δεν έχω πάρει καθόλου άδειες αν και κάποια πρωινά είναι λίγο ζόρικα από τις έντονες ναυτίες, αλλά θέλω να κάνω όσο το δυνατόν καλύτερη χρήση της αδείας που δικαιούμαστε.

ΕΜΕΝΑ Η ΑΔΕΙΑ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΔΥΜΗ ΚΥΗΣΗ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΞΑΠΛΑ!!!ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΣΤΕΛΝΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΩΤΗ ΚΑΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ


6l2Tp3.png

ASJsp3.png

axbrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να πάρετε άδεια από ιατρό νοσοκομείο με υπογραφή του διευθυντή της κλινικής όσο θέλετε. Μετά βέβαια θα ακολουθήσει το δίμηνο άδεια κύησης, και μετά από την ΠΗΤ και ύστερα το τρίμηνο άδεια τοκετού. Μετά εάν μπορείτε να επιστρέψετε στην δουλειά για 1-2 εβδ. ρωτήστε την υπηρεσία σας για να πάρετε την κανονική άδεια του έτους 25 ημ. και μετά συνεχίζετε με το εννιάμηνο.

ZEFIZEFI εφαρμόζεται μηχανογραφημένη λογιστική ή μόνο το δημόσιο λογιστικό?


[sIGPIC][/sIGPIC]1.12.2008 - Αντίκρυσα το φως της ζωής μου!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να πάρετε άδεια από ιατρό νοσοκομείο με υπογραφή του διευθυντή της κλινικής όσο θέλετε. Μετά βέβαια θα ακολουθήσει το δίμηνο άδεια κύησης, και μετά από την ΠΗΤ και ύστερα το τρίμηνο άδεια τοκετού. Μετά εάν μπορείτε να επιστρέψετε στην δουλειά για 1-2 εβδ. ρωτήστε την υπηρεσία σας για να πάρετε την κανονική άδεια του έτους 25 ημ. και μετά συνεχίζετε με το εννιάμηνο.

ZEFIZEFI εφαρμόζεται μηχανογραφημένη λογιστική ή μόνο το δημόσιο λογιστικό?

ΜΕΛΙΤΑ ΔΕ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΑΚΟΜΑ ΑΠΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΜΙΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΤΟΥΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΡΚΕΙ Ο ΙΔΙΩΤΗΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΙΑΤΡΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ.ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΤΟ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ


6l2Tp3.png

ASJsp3.png

axbrp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΝΑ Η ΑΔΕΙΑ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΔΥΜΗ ΚΥΗΣΗ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΞΑΠΛΑ!!!ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΣΤΕΛΝΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΩΤΗ ΚΑΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ

Τρίδυμη??? Μπράβο, με το καλό :D. Κι ανησυχώ εγώ που έχω ενα...Φρόντισε τον εαυτό σου και μην αγχώνεσαι με τα υπόλοιπα. Ευτυχώς, το δημόσιο είναι σωτήριο για τις μαμάδες...

Αυτό που έμαθα πρόσφατα κ ίσως βοηθήσει είναι ότι βάζοντας αναρρωτική μέχρι λίγο πρίν τον τοκετό, γλυτώνεις χρόνο από το 2μηνο πρίν, το οποίο τελικά θα προστεθεί στο 3μηνο μετα. Τέτοιου είδους πληροφορίες είναι χρήσιμες...

Link to comment
Share on other sites

Τρίδυμη??? Μπράβο, με το καλό :D. Κι ανησυχώ εγώ που έχω ενα...Φρόντισε τον εαυτό σου και μην αγχώνεσαι με τα υπόλοιπα. Ευτυχώς, το δημόσιο είναι σωτήριο για τις μαμάδες...

Αυτό που έμαθα πρόσφατα κ ίσως βοηθήσει είναι ότι βάζοντας αναρρωτική μέχρι λίγο πρίν τον τοκετό, γλυτώνεις χρόνο από το 2μηνο πρίν, το οποίο τελικά θα προστεθεί στο 3μηνο μετα. Τέτοιου είδους πληροφορίες είναι χρήσιμες...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΕΠΑΠΕΙΛΟΥΜΕΝΗ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΦΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ


6l2Tp3.png

ASJsp3.png

axbrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπορείτε να πάρετε άδεια από ιατρό νοσοκομείο με υπογραφή του διευθυντή της κλινικής όσο θέλετε. Μετά βέβαια θα ακολουθήσει το δίμηνο άδεια κύησης, και μετά από την ΠΗΤ και ύστερα το τρίμηνο άδεια τοκετού. Μετά εάν μπορείτε να επιστρέψετε στην δουλειά για 1-2 εβδ. ρωτήστε την υπηρεσία σας για να πάρετε την κανονική άδεια του έτους 25 ημ. και μετά συνεχίζετε με το εννιάμηνο.

ZEFIZEFI εφαρμόζεται μηχανογραφημένη λογιστική ή μόνο το δημόσιο λογιστικό?

Φέτος παλεύουμε να εφαρμόσουμε και μηχανογραφημένη λογιστική. Επιτέλους...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. ΤΕ ιατρικών εργαστηρίων σε δημόσιο νοσοκομειο εδω!!! Και μανούλα πλέον... Κορίτσια ενα έχω να σας πω... σουπερ το δημόσιο για μαμάδες. Εγώ θα κάνω 15 μήνες να γυρίσω!!!


m5Ctp2.png line_flow2_beg_minie_time_1276660800_text_c720ecf0e5ecf0dff4e120e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα !! ΠΕ κι εγώ σε οικονομική υπηρεσία, ποιο οικονομικη δε γινεται;);)

Λοιπόν για τις άδειες η δική μου εμπειρία λέει ώς εξής, το αναφέρει και ο δ.υ. κώδικας. Μπορείς να πάρεις όλη την αναρρωτική που δικαιούσαι, ανάλογα με τα χρόνια υπηρεσίας σου, από οποιδήποτε γιατρό, και μετά αν χρειάζεται παίρνεις την λεγομενη επαπειλούμενη, χωρίς να σου κόβουν τίποτα, μόνο τα έξοδα κίνησης. Εγώ επειδή έλειπα σχεδόν σε όλη την εγκυμοσύνη λόγω διαφορων μικρών προβλημάτων που είχα δεν μου ζήτησαν ποτέ να περάσω από επιτροπή. Όμως έχασα την κανονική άδεια του έτους γιατί μου είπε αυτη που ήταν στο προσωπικό ότι έπρεπε να είχα δουλέψει τουλάχιστον 2 μήνες για να τη διακαιούμαι......Μετά που το συζήτησα με μια φίλη που είναι στην ίδια θέση, μου είπε ότι είναι λίγο φλου το συγκεκριμένο και απλά θα μπορούσα να πάρω πρώτα την κανονική άδεια πριν ξεκινήσει το 9μηνο και να μην πει κανένας τίποτα.... Τώρα ο γιατρός σου μπορεί να σου ΠΗΤ λίγο πιο μετά από την κανονική και να το κερδίσεις με το μωρό. Εγώ έβαλα μόνο 10 μέρες, γιατί φοβόμουν για περισσότερο, αφου είχα πάρει απο την αρχή αναρρωτική. Αλλά μου έλεγαν ότι τα παιδιά των δημοσίων υπαλλήλων γεννιούνται όλα <<εφταμηνίτηκα>>;);)

Πάντως με τα λεφτά που μας έχουν κόψει, η άδεια είναι το μόνο μεγάλο θετικό που έχουμε....γενικώς μας τσάκισαν...είμαι τουλάχιστον 300ευρω μείον:twisted::twisted::twisted:


KIN6p2.png

Σε ποια έκσταση πάνω,σε χορό μαγικό μπορεί ένα τέτοιο πλάσμα να γεννήθηκε..........

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα !! ΠΕ κι εγώ σε οικονομική υπηρεσία, ποιο οικονομικη δε γινεται;);)

Λοιπόν για τις άδειες η δική μου εμπειρία λέει ώς εξής, το αναφέρει και ο δ.υ. κώδικας. Μπορείς να πάρεις όλη την αναρρωτική που δικαιούσαι, ανάλογα με τα χρόνια υπηρεσίας σου, από οποιδήποτε γιατρό, και μετά αν χρειάζεται παίρνεις την λεγομενη επαπειλούμενη, χωρίς να σου κόβουν τίποτα, μόνο τα έξοδα κίνησης. Εγώ επειδή έλειπα σχεδόν σε όλη την εγκυμοσύνη λόγω διαφορων μικρών προβλημάτων που είχα δεν μου ζήτησαν ποτέ να περάσω από επιτροπή. Όμως έχασα την κανονική άδεια του έτους γιατί μου είπε αυτη που ήταν στο προσωπικό ότι έπρεπε να είχα δουλέψει τουλάχιστον 2 μήνες για να τη διακαιούμαι......Μετά που το συζήτησα με μια φίλη που είναι στην ίδια θέση, μου είπε ότι είναι λίγο φλου το συγκεκριμένο και απλά θα μπορούσα να πάρω πρώτα την κανονική άδεια πριν ξεκινήσει το 9μηνο και να μην πει κανένας τίποτα.... Τώρα ο γιατρός σου μπορεί να σου ΠΗΤ λίγο πιο μετά από την κανονική και να το κερδίσεις με το μωρό. Εγώ έβαλα μόνο 10 μέρες, γιατί φοβόμουν για περισσότερο, αφου είχα πάρει απο την αρχή αναρρωτική. Αλλά μου έλεγαν ότι τα παιδιά των δημοσίων υπαλλήλων γεννιούνται όλα <<εφταμηνίτηκα>>;);)

Πάντως με τα λεφτά που μας έχουν κόψει, η άδεια είναι το μόνο μεγάλο θετικό που έχουμε....γενικώς μας τσάκισαν...είμαι τουλάχιστον 300ευρω μείον:twisted::twisted::twisted:

Nα χαίρεσαι τον πριγκηπάκο σου! Εγώ ξέρω ότι δικαιούσαι την άδεια όλου του έτους αν έχεις δουλέψει έστω και μια ημέρα μέσα στο τρέχον έτος. Γενικότερα έιναι από 1 μέρα έως 2 μήνες ανάλογα τον προϊστάμενο σε κάθε γράφειο προσωπικού τι θέλει να υιοθετήσει. Πάντως κι εγώ που έχω υπόλοιπο αδείας από το 2009 και όλη του 10 θα τις πάρω μόλις τελειώσω με την άδεια λοχείας και πριν ξεκινήσω της μητρότητας. Και μόλις τελειώσει η μητρότητας θα πάρω και όλη του 11 :mrgreen::mrgreen::mrgreen:. Και συμφωνώ απόλυτα, με τις περικοπές πάλι καλά που έχουμε τις άδειες (για όσο θα μας τις αφήσουν ακόμα!!!)


m5Ctp2.png line_flow2_beg_minie_time_1276660800_text_c720ecf0e5ecf0dff4e120e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Κι εσύ κορίτσι μου να χαίρεσαι την μικρούλα σου και να απολαύσεις όσο περισσότερο μπορείς τις στιγμές μαζί της.....

Τελικά ο κάθε ένας το ερμηνεύει όπως θέλει. Εμένα μου είχε πει ότι παλιά ήταν 1 μηνας και τώρα έχει γίνει 2. Έπρεπε λοιπόν τελειώνοντας την άδεια λοχείας να πάω να δουλέψω για 2 μήνες για να τη δικαιούμαι που όπως καταλαβαίνεις δεν έκανα... Στο δεύτερο θα ξέρω και θα έχει φύγει και με σύνταξη η συγκεκριμένη προσωπαρχίνα, οπότε έχω ελπίδες;)


KIN6p2.png

Σε ποια έκσταση πάνω,σε χορό μαγικό μπορεί ένα τέτοιο πλάσμα να γεννήθηκε..........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...