Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

μανουλες ιουλιου 2017


abas

Recommended Posts

Κορίτσια αγχωθηκα. Κάτι διάβασα ότι πρέπει να μετραμε τους θηλασμού και να μην πέσουμε κάτω από 8 φορές.Εγώ της δίνω όταν ζητάει Αλλιώς δεν ανοίγει το στόμα για κανένα λόγο και μετά αρχιζει να ουρλιάζει.υπάρχουν μέρες που τρώμε πιο συχνά και μέρες που τρώμε πιο αραιά.λέτε να αφυδατωνεται το μωρό; ή να μου κοπεί το γάλα;

Μόλις γεννηθεί

  • Φροντίστε να αφιερώσετε χρόνο για δέρμα με δέρμα επαφή. Το νεογέννητο είναι πιθανό να κατευθυνθεί προς το στήθος σας και να αρχίζει να θηλάζει χωρίς βοήθεια. Το ένστικτο του θηλασμού εκδηλώνεται έντονα 20 με 30 λεπτά μετά τη γέννηση, όταν ένα μωρό έχει γεννηθεί φυσιολογικά και δεν είναι υποτονικό εξαιτίας φαρμάκων ή αναισθητικών που έχουν χορηγηθεί στη μητέρα.
  • Ο πρώτος θηλασμός είναι σημαντικός γιατί αφενός βοηθάει στη σταθεροποίηση του σακχάρου του αίματος του μωρού και αφετέρου θέτει τις βάσεις για το μελλοντικό απόθεμα του μητρικού γάλακτος.
  • Βεβαιωθείτε ότι η μαία και το προσωπικό γνωρίζουν ότι δεν επιθυμείτε να δοθεί ξένο γάλα στο μωρό σας, εκτός και αν είναι άκρως απαραίτητο για ιατρικούς λόγους.
  • Οι πρώτοι θηλασμοί έχουν να κάνουν περισσότερο με την ποιότητα και όχι την ποσότητα του γάλακτος. Τις πρώτες ημέρες το στήθος παράγει μικρές ποσότητες από το πρωτόγαλα το οποίο είναι υψηλής περιεκτικότητας σε πρωτεΐνες, βιταμίνες, μεταλλικά στοιχεία αλλά και αντισώματα που θωρακίζουν την άμυνα του νεογέννητου.
  • Επειδή τα νεογέννητα ακόμα δεν γνωρίζουν να θηλάζουν αποτελεσματικά, ορισμένες φορές ο θηλασμός μπορεί να διαρκεί 15 ή 20 λεπτά. Επίσης επειδή το στοματάκι του μωρού είναι πολύ μικρό, για να το βοηθήσετε δοκιμάστε να πιέσετε το στήθος για να πιάσει τη θηλή πιο εύκολα. Αφού την πιάσει σωστά απελευθερώστε το. 
  • Το νεογέννητο πρέπει να θηλάζει κάθε 3 ώρες τουλάχιστον. Αν κοιμάται αρκετά τις πρώτες ημέρες θα πρέπει να το ξυπνάτε. Η επαφή δέρμα με δέρμα σε αυτές τις περιπτώσεις θα το ενεργοποιεί και θα το ενθαρρύνει να θηλάζει.  
  • Κατά τη διάρκεια του θηλασμού εκκρίνεται η ορμόνη οκυτοκίνη, η οποία βοηθάει τη μήτρα να επανέλθει και προστατεύει από την υπερβολική αιμορραγία το διάστημα που ο οργανισμός επανέρχεται από τον τοκετό.

521436 485610154834772 948820358 n

Τα πρώτα 24ωρα

  • Το μωρό σας θα ουρήσει μέσα στο πρώτο 24ωρο και το πιθανότερο είναι κατόπιν να λερώσει μόνο μία ή δύο πάνες. Αυτό συμβαίνει επειδή το πρωτόγαλα απορροφάται σε τέτοιο βαθμό από τον οργανισμό του, ώστε αποβάλλονται ελάχιστα συστατικά. Η πρώτη αφόδευση του μωρού σας είναι εξαιρετικά σημαντική και είναι βέβαιο ότι θα συμβεί εντός 24 ωρών από τη γέννα. Τις πρώτες μέρες, το μωρό κενώνει μηκώνιο, μια μαύρη-πρασινωπή ουσία η οποία είναι εξαιρετικά κολλώδης. Με τον θηλασμό σταδιακά η κάθε κένωση θα γίνεται πιο υγρή και το χρώμα της θα αλλάζει σε κιτρινοπράσινο.

Διαβάστε περισσότερα για το περιεχόμενο της πάνας του και το τι φανερώνει για την κατάσταση της υγείας του εδώ.

  • Μετά το πρώτο 24ωρο το μωρό θα αρχίσει να πεινάει περισσότερο, θηλάζοντας 8 με 12 φορές ανά 24ωρο ή ακόμα και πιο συχνά και με διάρκεια 10 με 45 λεπτά τη φορά. Αυτό συμβαίνει επειδή το στομάχι του είναι τόσο μικρό ώστε γεμίζει και αδειάζει πολύ γρήγορα. Ο συχνός θηλασμός είναι κομβικός για το αποθέμα του γάλακτος, επομένως συνίσταται ο θηλασμός σύμφωνα με τη θέληση του μωρού και όχι με βάση το ρολόι.
  • Επειδή μπορεί να χρειαστεί να περάσουν μία με δύο εβδομάδες για να συντονιστεί η ροή γάλακτος με την ανάγκη του μωρού, προσφέρετε το στήθος σας όποτε αισθάνεστε ένα ελαφρύ μούδιασμα ή εάν δείτε ξαφνικά γάλα στη θηλή. Με αυτόν τον τρόπο θα ομαλοποιηθεί πιο γρήγορα η κατάσταση.
  • Αυτή την περίοδο το στοματάκι του μωρού είναι ευαίσθητο σε οποιδήποτε ερέθισμα. Και επειδή μια πιπίλα ή θηλή από ένα μπιμπερό ενεργοποιεί το μωρό με διαφορετικό τρόπο από τη θηλή της μητέρας του, με πιθανότητα να του προκαλεί σύγχυση, αποφύγετε την επαφή με τεχνητές θηλές τουλάχιστον μέχρι τις 6 εβδομάδες.
  • Οι δύο πρώτες εβδομάδες είναι κομβικές για τον θηλασμό. Ο συχνός και αποτελεσματικός θηλασμός θέτει τις βάσεις για τη βέλτιστη παραγωγή γάλακτος. Σε πολλές περιπτώσεις που ο θηλασμός δεν κυλάει ομαλά, η αιτία πρέπει να αναζητηθεί σε αυτή την πρώιμη περίοδο.  
  • Επειδή ο συχνός θηλασμός ενεργοποιεί την ορμόνη προλακτίνη που παίζει κομβικό ρόλο στην παραγωγή μητρικού γάλακτος, αν για κάποιο λόγο είστε μακριά από το μωρό σας και δεν μπορείτε να το θηλάσετε, εξάγετε γάλα με το θήλαστρο κάθε 3 ώρες για να στείλετε μήνυμα στον οργανισμό σας ότι σκοπεύετε να θηλάσετε.
  • Φυσικά θα έχετε ακούσει ότι όταν ο θηλασμός πονάει κάτι δεν κάνετε σωστά. Ωστόσο, είναι φυσιολογικό να νιώθετε μια μικρή ενόχληση τις πρώτες ημέρες μέχρι το σώμα σας να συνηθίσει στη διαδικασία.
  • Δεν είναι σπάνιο το μωρό σας να πιπιλάει για πάρα πολύ ώρα το στήθος σας μιας και η διαδικασία εκτός που τροφή του προσφέρει ανακούφιση και ασφάλεια.
  • Αν αισθάνεστε να δυσκολεύεστε με τον θηλασμό, να θυμάστε πως δεν είστε η μόνη, μιας και συχνά οι μητέρες τις πρώτες ημέρες θεωρούν ότι έχουν πρόβλημα ή κάτι δεν κάνουν σωστά. Σε αυτή την περίπτωση είναι εξαιρετικά βοηθητικό να επικοινωνήσετε με κάποιον ειδικό σύμβουλο γαλουχίας.

– 5 ημερών

  • Το μωρό σας θα χάσει το 8 με 10% του βάρους που είχε μόλις γεννήθηκε και αυτό είναι φυσιολογικό.
  • Είναι πιθανό επίσης αυτή την περίοδο να έχετε μεγάλη ροή γάλακτος και το στήθος σας να πρηστεί, καθώς το σώμα σας προσπαθεί να μάθει πώς να προβλέπει τη σωστή ποσότητα γάλακτος, κάτι που ωστόσο υποχωρεί μέσα σε 24 με 48 ώρες. Αν τοποθετήσετε παγωμένο επίθεμα για να περιορίσετε τη δυσφορία από το πρήξιμο, περιορίστε τη χρήση του στα 20 λεπτά τη φορά και όχι περισσότερο από 3 φορές ημερησίως καθώς είναι πιθανό να μειώσει το απόθεμα γάλακτος. Αποφύγετε επίσης τα σουτιέν που ασκούν πίεση γιατί μπορεί να επιδεινώσουν το πρήξιμο.
  • Φροντίστε να αδειάζετε το στήθος σας σε κάθε θηλασμό για να εξασφαλίσετε ένα καλό απόθεμα γάλακτος.
  • Το χρώμα του γάλακτος σταδιακά από κίτρινο θα γίνει λευκό. Το «μεταβατικό» αυτό γάλα έχει μεγάλη περιεκτικότητα σε λιπαρά, βιταμίνες και θερμίδες σε σχέση με το πρωτόγαλα.
  • Κάθε μωρό τρώει με διαφορετικό ρυθμό όπως και η ροή μητρικού γάλακτος (γρήγορη ή πιο αργή) μπορεί να διαφέρει από μητέρα σε μητέρα. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να υπάρχουν και διαφορές στο χρόνο διάρκειας κάθε θηλασμού. Ο μέσος όρος γενικότερα όμως είναι 15 με 20 λεπτά για κάθε στήθος (είναι καλύτερο να προσφέρετε και τα δύο στήθη κάθε φορά).
  • Τα περισσότερα μωρά δαπανούν κατά μέσο όρο 187 λεπτά την ημέρα για να θηλάσουν τις δύο πρώτες εβδομάδες μετά τον τοκετό. Τα μικρότερα μωράκια επίσης τείνουν να θηλάζουν πιο συχνά σε σχέση με τα μεγαλύτερα. Η συχνότητα επίσης του θηλασμού θα είναι μεγάλη (κάθε 2 με 4 ώρες είναι πιθανό να θηλάζετε 20 λεπτά) αλλά για λίγο διάστημα γιατί όσο αυξάνεται το απόθεμα γάλακτος και όσο μεγαλώνει το μωρό τόσο θα αυξάνονται τα διαστήματα ανάμεσα στους θηλασμούς.
  • Την 5η ημέρα η συχνότητα με την οποία θηλάζει το μωρό σας θα φτάσει στο αποκορύφωμά της, ενώ μετά από αυτό ο θηλασμός σταδιακά θα αρχίσει να έχει ένα σχετικό πρόγραμμα.
  • Παράλληλα το μωρό σας θα πεινάει περισσότερο το βράδυ και ο νυχτερινός θηλασμός παίζει σημαντικό ρόλο για να δημιουργήσετε ένα καλό απόθεμα γάλακτος.
  • Πιθανόν να παραηρήσετε την ύπαρξη μιας φουσκάλας στα χείλη του μωρού σας τις πρώτες εβδομάδες του θηλασμού. Πρόκειται για ένα σημάδι ότι το  μωρό σας τρώει σωστά, το οποίο θα υποχωρήσει σταδιακά.

Μάθετε κι αυτό: Μέχρι το διάστημα που μιλάμε, το μωρό σας έχει ήδη λάβει από εσάς μέσω του μητρικού γάλακτος 5 εκατομμύρια  βλαστοκύτταρα.

1 εβδομάδας

  • Το μωρό σας θα αρχίσει να παίρνει βάρος σταδιακά καθώς εδραιώνεται ο θηλασμός. Όταν αρχίσει να αυξάνεται κανονικά το βάρος του (112- 200 γραμ. την εβδομάδα τον πρώτο μήνα) δεν χρειάζεται να το ξυπνάτε αλλά να ακολουθείτε τη βούλησή του για να θηλάσει.
  • Την 1η με 3η εβδομάδα με αποκορύφωμα τις 6-8 εβδομάδες το μωρό είναι πιθανό να είναι ανήσυχο (κυρίως αργά το απόγευμα), να φαίνεται πως δεν ικανοποιείται από το τάισμα, ακόμα και να αρνείται στο στήθος κάποιες φορές. Ωστόσο αυτή η αντίδραση δεν έχει να κάνει ούτε με τον μητρικό γάλα, ούτε με την πείνα ούτε με το γεγονός ότι έχει λερωμένη πάνα.
  • Στο τέλος της πρώτης εβδομάδας το γάλα σας θα έχει πλέον ωριμάσει και θα αποτελείται κατά ένα μεγάλο μέρος από νερό. Τα συστατικά του είναι 90% νερό και 10% υδατάνθρακες, πρωτεΐνες και λιπαρά που είναι απαραίτητα για την ανάπτυξή του. Το γάλα στην αρχή του θηλασμού περιέχει περισσότερες πρωτεΐνες και καθώς το μωρό θηλάζει, το γάλα γίνεται πιο πλούσιο σε λιπαρά.  

2 εβδομάδων

  • Στις 2 εβδομάδες τα περισσότερα νεογέννητα έχουν αποκτήσει ξανά το βάρος που είχαν αμέσως μόλις γεννήθηκαν, επομένως η ταχύτητα με την οποία θα παίρνουν βάρος θα μειωθεί.
  • Αν το μωρό σας δεν έχει φτάσει το βάρος που είχε όταν γεννήθηκε μην ανησυχείτε αλλά προσπαθήστε να το ενθαρρύνετε να θηλάζει συχνά τόσο την ημέρα όσο και τη νύχτα.
  • Είναι πιθανό την περίοδο αυτή το μωρό σας να θέλει να θηλάζει συχνότερα τα απογεύματα, διανύοντας μια φάση απότομης ανάπτυξης. Πρόκειται για μια φυσιολογική συμπεριφορά και όχι δείγμα ότι δεν έχετε αρκετό γάλα.
  • Παρόλο που το  μωρό έχει γεννηθεί με το αντανακλαστικό του πιπιλίσματος ακόμα είναι νωρίς για να πιάνει σωστά τη θηλή, επομένως είναι πιθανό να χρειαστείτε μερικές εβδομάδες ακόμα για να τα καταφέρει καλά.
  • Την περίοδο αυτή είναι πιθανό να εμφανίσει ίκτερο από το μητρικό γάλα, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να διακοπεί ο θηλασμός μιας και παίρνει βάρος, έχει κανονικές κενώσεις και φυσιολογική ποσότητα ούρων. Τα αίτια αυτής της μορφής ίκτερου δεν είναι γνωστά και μπορεί να κρατήσει για 3 – 12 εβδομάδες μετά τον τοκετό χωρίς να απαιτεί κάποια ειδική θεραπεία.    

0002699889

3 εβδομάδων

  • Το μικρό σας έχει αρχίσει να έχει μεγαλύτερο έλεγχο του κεφαλιού γεγονός που σας επιτρέπει να δοκιμάσετε να το θηλάσετε και ξαπλωμένη, στάση που βολεύει κατά το νυχτερινό θηλασμό.
  • Ήδη έχετε θέσει γερές βάσεις για να προσφέρετε το γάλα που έχει ανάγκη το μωρό σας αλλά και να εδραιώσετε έναν επιτυχημένο θηλασμό και μελλοντικά.

1 μήνα

  • Η ταχύτητα με την οποία το μωρό παίρνει βάρος μειώνεται σε σχέση με την προηγούμενη περίοδο και αυτό σημαίνει πως θα παίρνει μισό με 1 κιλό το μήνα για διάστημα 6 μηνών.
  • Παράλληλα θα μειωθούν και οι κενώσεις ή δεν θα είναι τόσο συχνές, αλλά αυτό δεν αποτελεί σημάδι δυσκοιλιότητας.

Μάθετε κι αυτό:Με τον αποκλειστικό θηλασμό διάρκειας τουλάχιστον 1 μήνα έχετε θωρακίσει τον οργανισμό του μικρού σας ενάντια στις αλλεργίες που κάνουν την εμφάνισή τους στα 3 έτη αλλά και από το άσθμα.  

6 εβδομάδων

  • Την περίοδο αυτή είναι πιθανό να αισθάνεστε πως το στήθος σας δεν είναι τόσο σκληρό ή γεμάτο αλλά στην πραγματικότητα το σώμα σας πλέον είναι πιο ικανό σε ότι αφορά τον θηλασμό και παράγετε όλο και περισσότερο γάλα για να καλύψετε τις ανάγκες του μωρού σας.
  • Από τις 6 εβδομάδες και μετά, που έχει εδραιωθεί ο θηλασμός, μπορείτε να εξάγετε γάλα με το θήλαστρο. Ωστόσο οι μικρές ποσότητες γάλακτος που θα εξάγετε δεν αποτελούν σημάδι ότι δεν έχετε αρκετό γάλα.
  • Σε αυτή τη φάση μπορείτε να εισάγετε και την πιπίλα, αν και καλύτερο θα είναι να την αποφύγετε εντελώς.   

2 μηνών

  • Το μωρό σας θα συνεχίζει να θηλάζει κάθε 2 με 2,5 ώρες, άρα 8 με 12 φορές ανά 24ωρο.
  • Κάθε θηλασμός μπορεί να διαρκεί λιγότερο γιατί το μωρό σας θηλάζει πλέον πιο αποτελεσματικά. Ίσως παρατηρήσετε ότι συνηθίζει να θηλάζει μόνο από το ένα στήθος. Συνεχίστε να του προσφέρετε και τα δύο αλλά μην ανησυχείτε αν φαίνεται να μην θέλει.
  • Σε αυτή την ηλικία τα περισσότερα μωρά τείνουν να θηλάζουν μία με δύο φορές το βράδυ.
  • Έχετε κατά νου ότι τα μωρά που θηλάζουν σε αυτή την ηλικία φαίνονται πιο λεπτά από τα μωρά που πίνουν ξένο γάλα.

Μάθετε κι αυτό: Με τον αποκλειστικό θηλασμό για τουλάχιστον 2 μήνες, το μικρό σας έχει λιγότερες πιθανότητες να αναπτύξει διατροφικές αλλεργίες στα 3 έτη.

3 μηνών

  • Το μωρό σας θα βιώσει μια ακόμα φάση απότομης ανάπτυξης. Μην επιχειρήσετε να του δώσετε ξένο γάλα για να καλύψετε την ανάγκη του γιατί αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα να μειώσετε το απόθεμα γάλακτος, κάτι που είναι εντελώς αντίθετο από αυτό που στην ουσία θέλει το μωρό.
  • Αφού περάσει η φάση απότομης ανάπτυξης, μεταξύ 3 και 4 μηνών το μωρό σας θα θηλάζει συνήθως κάθε 4 ώρες κατά τη διάρκεια της ημέρας. Αν αρχίσει να μειώνει τον νυχτερινό θηλασμό θα παρατηρήσετε ότι θηλάζει περισσότερο την ημέρα. Κάθε θηλασμός επίσης μπορεί να διαρκεί μερικά λεπτά, από τη στιγμή που το μωρό σας είναι πλέον έμπειρο. 
  • Αν θηλάζετε αποκλειστικά, το μητρικό γάλα αυτή την περίοδο παρέχει στο μωρό 535 θερμίδες, 6,8 g πρωτεΐνης και 37 g λιπαρών την ημέρα!

Μάθετε κι αυτό: Με τον αποκλειστικό θηλασμό τουλάχιστον για 3 μήνες μειώνετε την πιθανότητα να αποκτήσει το μικρό σας άσθμα κατά 27% αν δεν έχετε οικογενειακό ιστορικό στο άσθμα και κατά 40% αν έχετε ιστορικό.

breastfeeding-600x449

4 μηνών

  • Αυτή την περίοδο λόγω της ανάπτυξης των πρώτων δοντιών είναι πιθανό το μωρό σας να έχει πολλά σάλια, να πιπιλάει τα δάχτυλά του ή να δαγκώνει αντικείμενα. Η αντίδραση αυτή δεν πρέπει να ερμηνευτεί ως ετοιμότητα για στερεά τροφή μιας και το στομάχι του δεν είναι ακόμα ώριμο πριν τους 6 μήνες. Μέχρι τότε συνίσταται να το θηλάζετε αποκλειστικά. Άλλωστε το μητρικό γάλα περιέχει πολύ μεγαλύτερη συγκέντρωση θρεπτικών συστατικών και λιπαρών που έχει τώρα ανάγκη το μωρό σας σε σχέση με οποιαδήποτε στερεά τροφή.
  • Από τους 4 και μέχρι τους 7 μήνες το μωρό θα θηλάζει το λιγότερο 5 φορές το 24ωρο, από τις οποίες η μια είναι πιθανό να λαμβάνει χώρα το βράδυ.
  • Την περίοδο που βγάζει δοντάκια είναι πιθανό να θέλει να θηλάζει περισσότερο ή λιγότερο από το κανονικό. Αν το μικρό σας αρνείται το στήθος, κάνοντας αποχή που μπορεί να διαρκέσει από 2 έως 5 ημέρες φροντίστε να εξάγετε γάλα με το θήλαστρο συχνά για να αποφύγετε την φραγή των γαλακτοφόρων αδένων αλλά και για να διατηρήσετε σταθερό το απόθεμα.  
  • Αν η προσοχή του μικρού σας αποσπάται πολύ συχνά και απομακρύνεται από το στήθος μετά από μερικά πιπιλίσματα, δοκιμάστε να θηλάσετε εξασφαλίζοντας ένα ήρεμο περιβάλλον. Υπάρχει επίσης η πιθανότητα να αυξηθούν τα βραδινά ξυπνήματα μιας και το μωρό σας θα θέλει να αναπληρώσει τις θερμίδες που χάνει κατά τη διάρκεια της ημέρας.

Μάθετε κι αυτό:Αν θηλάζετε αποκλειστικά μέχρι τους 4 μήνες έχετε προστατεύει το μικρό σας από τις μολύνσεις στα αυτά και από αναπνευστικά ασθένειες για ένα χρόνο, ενώ έχετε μειώσει τον κίνδυνο του αιφνίδιου βρεφικού θανάτου.

5-6 μηνών

  • Μεταξύ 5 και 6 μηνών είναι πιθανό να εισάγετε τη στερεά τροφή. Είναι σημαντικό ωστόσο να συνεχίσετε να θηλάζετε το μωρό σας γιατί όχι μόνο είναι καλό για τη διατροφή του αλλά και θα το βοηθήσετε στην πέψη της στερεάς τροφής.    
  • Αν το μωρό σας δεν πίνει άλλα υγρά (που θα μειώσουν την ανάγκη του να πίνει μητρικό γάλα ως υγρό) η συχνότητα των θηλασμών δεν θα διαφοροποιηθεί σημαντικά (6-8 φορές την ημέρα) αλλά είναι πιθανό να πίνει λιγότερο γάλα τη φορά.
  • Το μωρό σας θα διανύσει άλλη μια περίοδο απότομης ανάπτυξης, αλλά θα παρατηρήσετε ότι είναι πιο αδύνατο από ένα συνομήλικο μωρό που τρέφεται με ξένο γάλα. Κάτι τέτοιο είναι φυσιολογικό.
  • Ελέγξτε την πρόσληψη υγρών αυτή την περίοδο. Αν η στερεά τροφή έχει ενταχθεί ταχύτατα στη διατροφή του, συνεχίστε να προσφέρετε το στήθος σας συχνά για να ενυδατώνετε επαρκώς το μωρό σας. Φυσικά, μαζί με την στερεά τροφή προσθέτετε και το νερό στην διατροφή του αλλά πολλά μωρά το αρνούνται πεισματικά λόγω του ότι σε σχέση με το γάλα σας είναι άνοστο.
  • Αν θηλάζετε αποκλειστικά μέχρι τώρα, το μωρό σας έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να αποδεχτεί μεγαλύτερη ποικιλία στερεά τροφής, καθώς έχει ήδη έρθει σε επαφή με  γεύσεις και μυρωδιές από αυτά που τρώτε μέσω του μητρικού γάλακτος.

Μάθετε κι αυτό: Με τον αποκλειστικό θηλασμό μέχρι τους 6 μήνες προστατεύετε το μωρό σας από την εμφάνιση εκζέματος μέχρι το 3 έτος


Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ζαχαρωτο πιθανον γι αυτο εχει αρκετα αερια

Η αληθεια ειναι κ γω το παρατηρησα στον γιο μου οτι αν εχει εστω κ μια μερα να κανει κακα τα αερια ειναι πιο βρωμερα.αλλα δ ειναι λογος ανησυχιας να μην κανει μια μερα(ουτε δυο,ουτε τρεις,ουτε βδομαδα).εκτος αν προσπαθει κ ποναει πολυ κ κλαιει οταν τα κανει κ τα κακα ειναι σαν μπαλακια,σαν κατσικας

Κ γω εκοψα στον μικρο αμυλα αλλα παλι δ κανει,δ νομιζω να επηρεαζεται πλεον τοσο πολυ που τρωω εγω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια. Ζαχαρωτο και γω τα ιδια σκεφτομαι γιατι οπως λες κ συ πως να της ανοιξεις με το ζορι το στομα για να φαει δε μετραω τους θηλασμους αλλα πανω κατω τη μερα ζητα ανα 2 η 2.5 ωρες κ την νυχτα πιο αραια. Το θεμα ειναι οτι με τα 10 λεπτα δε μου αδειαζει το στηθος και δεν ειμαι καλα. Νιωθω πονο μεχρι τη μασχαλη εχω ρηγη δεν εχω κανει πυρετο νιωθω κουραση πονα η θηλη χωρις να εχω τραυματιστει μιλησα με το γυναικολογο κ επειδη φοβαται για μαστιτιδα θα παω σημερα να με δει. Εγω δε θ το τραβηξω πολυ με το θηλασμο ειναι θεμα ημερων να το.διακοψω σημασια εχει να ειμαι κ γω καλα και δυστυχως δεν ειμαι. Ξερω τα οφελη αλλα ειδα κ γω που θηλασα αρκετα κ αλλεργιες εχω κ ευκολα αρρωσταινα σαν μωρο και πολλα αλλα τελος παντων θα δω τι θα κανω.....

Link to comment
Share on other sites

Νινα μου πριν αποφασίσεις σκεψου το καλα, για να μην μετανιωνεις μετα. Αλλιως θα κανεις παρεα σε εμενα που λογω επιστροφης συντομα στη δουλεια θα περιοριστεί πρωι βραδυ ο θηλασμος οποτε μετα ειναι ευκολο να οδηγηθω εκ των πραγματων σε απογαλακτισμο. Παντως πραγματικα ο θηλασμος ειναι πολυ δύσκολος! Και κάθεσαι απίστευτες ωρες να σε θηλάζει το μωρακι κι εχεις αγχος αν εφαγε! Εχω βασιμες υποψιες οτι οσες λενε οτι δεν ειχαν γαλα στην πλειονοτητα των περιπτωσεων δεν ηθελαν απλα να παραδεχθουν οτι δεν μπορουσαν να ανταπαξελθουν σε αυτη τη διαδικασια, κατι βεβαια πολυ λογικο και ανθρώπινο. Και φυσικα αυτο που εχει σημασια να ειναι και η μαμα καλα.

Εμενα με κατατρομαξε σημερα ο μπεμπης, ολο το βραδυ 11ωε το πρωι ειχε κανει τσισα μονο μια φορα, ευτυχώς τωρα αναπληρωσε...

Κορίτσια τα μωρακια σας δειχνουν προτιμηση να εχουν γυρισμενο το κεφαλακι προς μια ορισμςνη πλευρα; ο δικος μου προς τα δεξια και αγχωνομαι μην του δημιουργηθεί κανενα βαθουλωμα, διάβασα και κατι αγχωτικα αρθρα ξαι εχω τρομοκρατηθει, παω συνεχεια και του αλλαζω θεσεις στο κεφαλακι εναλλαξ 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καραμελακι μου το τραβηξες πω θα μου είχε βγει η ψυχή..

Βικη μου ευτυχως που έχουμε εσένα και μας βοηθάς σαν πιο έμπειρη.

Νίνα μου γλυκιά τα έχω περάσει και εγώ αυτά. Λοιπόν επειδή πονούσα πολύ ξέρεις τι έκανα εβαζα την μπέμπα για πολύ λίγο η έστω να με ακουμπάει Γιατί κ με το χέρι υπεφερα και άρχισε έτρεχε μόνο του σαν συντριβάνι έτσι άδειαζα.μετά ζεστό ντουζ με μασάζ Και όσο πήγαινε την εβαζα πιο συχνά για να μην πονάω.είχα κάνει πολλά καρουμπαλακια Ο άντρας μου τρόμαζε. Στην αφή ήταν σκληρά λες και είχα κόκκαλο.στον πολύ πόνο πάρε ντεπον βοηθάει.επίσης Μόνο τα σουτιέν θηλασμού βοηθάνε τα κανονικά με κάνουν χειρότερα ακόμα και τώρα.

Εμείς αρχίσαμε και ουρλιαζουμε γαμωτο δεν θέλω να της κάνω κλυσμα αλλά εκεί θα καταλήξουμε.

  • Μου αρέσει 1

Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια! Ζαχαρωτο ειναι δυνατο να εχετε λιγοτερο απο 8 θηλασμους; εμεις μεσο ορο εχουμε 15 θηλασμους το 24ωρο. Επειδη δε σας κοβω να εχετε λιγοτερους μην αγχεσαι αδικως!

Καραμελακι ειχα διαβασει οτι τα μωρα τεινουν να κοιτουν δεξια. Σας ειπε η παιδιατρος να κανετε ασκηση μπρουμυτα να γυμναζεται ο αυχενας; αυτη η ασκηση βοηθα και για την προληψη της πλαγιοκεφαλιας που λες. Θα τα καταφερεις εσυ πουλακι μου! ( αναφερομαι στη δουλεια και στο θηλασμο) . Πολλες μαμαδες ετσι γυρισαν στη δουλεια τοσο νωρις και τα καταφεραν ακομη να θηλασουν και μεχρι το χρονο και μεχρι 2 χρονια. Θα βρεις εσυ την ακρη σου! 

Νινα δε μπορω να καταλαβω γιατι ζοριζεστε τοσο πολυ. Για εμας πλεον ειναι μονο απολαυση. Βλεπω οτι οσο περναει ο καιρος ολα γινονται πιο ευκολα. Και τα χαμογελα που μου κανει οταν θηλαζει, αφηνει τη θηλη & μου χαμογελα, μου κανει αγκου και μετα ξανα κοιτωντας με στα ματια βουτα στο βυζι με τα μουτρα... λεω χαλαλι ολα, χαλαλι πονοι, χαλαλι ξενυχτια, κουραση κτλ κτλ.

Νινα αν αποφασισεις να διακοψεις ενημερωσου για το χαπι διακοπης της γαλουχιας διοτι ειναι πολυ επικινδυνο. Μπορεις να διακοψεις χωρις αυτο. Στο λεω γτ οι γυναικολογοι στην πλειοψηφια τους ειδικα αν ακουσουν μαστιτιδα το προτεινουν σαν ντεπον. Και δε μιλαμε για ντεπον. Και μη φοβασαι τοσο τη μαστιτιδα, δεν ειναι ανιατη ασθενεια. 

Εγω δε ξερω αν σε βοηθησει αυτο. Μετραει πολυ βεβαια να εχεις θετικη σκεψη γενικα. Του τυπου να εστιαζεις στα θετικα. Εν παση περιπτωση, εξαρχης με βοηθησε να σκεφτομαι οχι οτι υποφερω απο τις πληγωμενες θηλες πχ αλλα οτι ειναι μια φαση που θα περασει και οτι θα ειμαι συντομα καλα ΟΧΙ γιατι εγω θελω να θηλασω αλλα γιατι το μωρο μου εχει δικαιωμα να θηλασει. Αν βαλεις μπροστα το δικαιωμα του μωρου σου τοτε το διλημμα θα εξαφανιστει πιστευω.

  • Μου αρέσει 1

2tXqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μαιρουλα μου πραγματικά δεν κάθομαι να μετρήσω τους θηλασμούς από την στιγμή που βλέπω την μικρή να καβρεχει πάνες. Σήμερα ως τώρα από τις 12 Και μετά έχουμε κάνει 5.Πφφφ θα αρχίσω να μετράω.

Καραμελακι πάντα προς τα δεξιά κοιτάει; ούτε όταν πηγαίνετε βόλτα γυρνάει το κεφαλάκι δεξιά αριστερα;Γιατί και εμένα όταν κοιμάται δείχνει προτίμηση προς τα δεξιά αλλά δεν αγχώνομαι γιατί της αλλάζω εγώ πλευρό Και όταν βγαίνουμε έξω βλέπω το κεφαλάκι από όλες τις μεριές.όσο για το βαθουλωμα δεν πιστεύω να γίνεται τόσο εύκολα.

Μαιρουλα κάνετε κ αγκου; αχαχαχ πες μ τέτοια να λιωσω


Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα 5 πανες εχει κανει ως τωρα το ζουζουνι; φαντασου τι καταβροχθιζει!!! Καλα κανεις και δε μετρας. Εγω μετραω απο την αρχη και καπως συνηθισα. Βλεπω και ποσο εχει μειωσει απο εκει που εκανε ***23*** θηλασμους οτι εχουμε παει στους 15 και παιρνω θαρρος. Χαχαχα!


2tXqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το γυρναει και απο αριστερα, αλλα εχει μια προτιμηση στα δεξια και στις περισσοτερες φωτο κοιταει δεξια και με αγχωσαν οι συγγενεις που τις ειδαν. Τον βαζω και μπρουμυτα για γυμναστικη και σηκωνει το κεφαλακι αν κουραστει ομως κλαιει ή αφηνεται με τη μούρη στο στρωμα, γι αυτο λενε οχι υπνος μπρούμυτα μαλλον.

Οσο για το θηλασμο, μακαρι μαιρη μου να τα καταφερω εστω και για αυτους τους δυο τρεις θηλασμους την ημερα. Βεβαια οσο λειπω θα πινει ξενο γιατι μιλαμε θα λειπω 13 _ 14 ωρες .

Επισης μαιρη τι ωραια που σου κανει γελακια την ωρα που θηλαζει!!! Εμενα παιδια ουτε καν με κοιτάει , με τα ματια κλειστα τρωει ή ατενιζοντας το απειρο. Χαμογελακι ενω θηλαζει μονο αν τον εχει παρει ο υπνος και δει κανενα ονειρο...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 12 λεπτά , Καραμελακι είπε:

Το γυρναει και απο αριστερα, αλλα εχει μια προτιμηση στα δεξια και στις περισσοτερες φωτο κοιταει δεξια και με αγχωσαν οι συγγενεις που τις ειδαν. Τον βαζω και μπρουμυτα για γυμναστικη και σηκωνει το κεφαλακι αν κουραστει ομως κλαιει ή αφηνεται με τη μούρη στο στρωμα, γι αυτο λενε οχι υπνος μπρούμυτα μαλλον.

Οσο για το θηλασμο, μακαρι μαιρη μου να τα καταφερω εστω και για αυτους τους δυο τρεις θηλασμους την ημερα. Βεβαια οσο λειπω θα πινει ξενο γιατι μιλαμε θα λειπω 13 _ 14 ωρες .

Επισης μαιρη τι ωραια που σου κανει γελακια την ωρα που θηλαζει!!! Εμενα παιδια ουτε καν με κοιτάει , με τα ματια κλειστα τρωει ή ατενιζοντας το απειρο. Χαμογελακι ενω θηλαζει μονο αν τον εχει παρει ο υπνος και δει κανενα ονειρο...

Καλα βρε κοριτσι τι δουλεια κανεις; παρα πολλες ωρες. Εγω μια στο τοσο εκανα κανα εντεκαωρο στη δουλεια και μολις περνουσε το οχταωρο αρχιζα ενεσεις στο ματι. 

Εχουμε χαμογελα και τετοια αλλα μη ξεχνας οτι εμεις ειμαστε οι πιο μεγαλοι εδω στην ομαδα. Ειμαστε στην 11η εβδομαδα!


2tXqp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marymarydrd είπε:

Καλησπερα κοριτσια! Ζαχαρωτο ειναι δυνατο να εχετε λιγοτερο απο 8 θηλασμους; εμεις μεσο ορο εχουμε 15 θηλασμους το 24ωρο. Επειδη δε σας κοβω να εχετε λιγοτερους μην αγχεσαι αδικως!

Καραμελακι ειχα διαβασει οτι τα μωρα τεινουν να κοιτουν δεξια. Σας ειπε η παιδιατρος να κανετε ασκηση μπρουμυτα να γυμναζεται ο αυχενας; αυτη η ασκηση βοηθα και για την προληψη της πλαγιοκεφαλιας που λες. Θα τα καταφερεις εσυ πουλακι μου! ( αναφερομαι στη δουλεια και στο θηλασμο) . Πολλες μαμαδες ετσι γυρισαν στη δουλεια τοσο νωρις και τα καταφεραν ακομη να θηλασουν και μεχρι το χρονο και μεχρι 2 χρονια. Θα βρεις εσυ την ακρη σου! 

Νινα δε μπορω να καταλαβω γιατι ζοριζεστε τοσο πολυ. Για εμας πλεον ειναι μονο απολαυση. Βλεπω οτι οσο περναει ο καιρος ολα γινονται πιο ευκολα. Και τα χαμογελα που μου κανει οταν θηλαζει, αφηνει τη θηλη & μου χαμογελα, μου κανει αγκου και μετα ξανα κοιτωντας με στα ματια βουτα στο βυζι με τα μουτρα... λεω χαλαλι ολα, χαλαλι πονοι, χαλαλι ξενυχτια, κουραση κτλ κτλ.

Νινα αν αποφασισεις να διακοψεις ενημερωσου για το χαπι διακοπης της γαλουχιας διοτι ειναι πολυ επικινδυνο. Μπορεις να διακοψεις χωρις αυτο. Στο λεω γτ οι γυναικολογοι στην πλειοψηφια τους ειδικα αν ακουσουν μαστιτιδα το προτεινουν σαν ντεπον. Και δε μιλαμε για ντεπον. Και μη φοβασαι τοσο τη μαστιτιδα, δεν ειναι ανιατη ασθενεια. 

Εγω δε ξερω αν σε βοηθησει αυτο. Μετραει πολυ βεβαια να εχεις θετικη σκεψη γενικα. Του τυπου να εστιαζεις στα θετικα. Εν παση περιπτωση, εξαρχης με βοηθησε να σκεφτομαι οχι οτι υποφερω απο τις πληγωμενες θηλες πχ αλλα οτι ειναι μια φαση που θα περασει και οτι θα ειμαι συντομα καλα ΟΧΙ γιατι εγω θελω να θηλασω αλλα γιατι το μωρο μου εχει δικαιωμα να θηλασει. Αν βαλεις μπροστα το δικαιωμα του μωρου σου τοτε το διλημμα θα εξαφανιστει πιστευω.

Δυστυχως Μαιρη μου δεν ειναι για ολες τις περιπτωσεις παιχνιδι ο θηλασμος. Θα εχεις δει σιγουρα κ αρθρα που εχουν μαναδες να κλαινε κ να εξηγουν γιατι δε περασαν καλα στο θηλασμο κ το χειροτερο να φοβουνται να μιλησουν να μην τις κακοχαρακτηρησουν. Εγω δε φοβαμαι να μιλησω. Υποφερω διοτι:

1. Ποναω  κ εννοω στο μαστο οχι απο πληγες. Δεν εχω πληγες εχω αυτο που λεει το ζαχαρωτο κ το καταλαβαινει επειδη το εχει ζησει. Το σταδιο με τις πληγες το ειχαμε τις πρωτες μερες. Η μικρη δεν αδειαζει το στηθος μου. Κανει μικρα γευματα κ εγω εχω παρα πολυ γαλα κ μενει χωρις να αποσυμφορηθει. 

2. 8 στις 10 φορες ξεκιναμε καλα καταληγουμε με κλαμα. Μετα απο ενα σημειο αρχιζει να κλαιει. Ποναει απο κολικο; δε της φτανει το γαλα;(αποκλειεται αφου σταζω). Ειναι μεγαλη η ροη κ τσατιζεται; πρεπει να γινω μαντης να καταλαβω το λογο. Δυστυχως εμεις δε γελαμε αλλα κλαιμε.

3. Πνιγεται 9 στους 10 θηλασμους κ τρεμω ολη την ωρα.

4. Τελευταιο αφηνω το θεμα του οτι πια δεν τρωω τιποτα γιατι ολα την πειραζουν. Χανω συνεχως βαρος κ εχω ελλεψη πολλων βιταμινων συμφωνα με τις εξετασεις μου. 

5. Τη μαστιτιδα τη φοβαμαι οχι γιατι ειναι ανιατη αλλα γιατι πρεπει να παρεις αντιβιωση εγω εχω θεμα τις αντιβιωσεις στο εντερο κ παιρνω μονο ενδοφλεβια οταν χρειαστω.

6. Οποιον γιατρο και αν ρωτησεις δε χρειαζεται να κανεις μακροχρονιο θηλασμο για να παρει το μωρο αντισωματα. Γιατι μονο αυτο παιρνει απ το θηλασμο. Εχω ηδη κανει την ερευνα μου και ολοι μου ειπαν οτι ηταν να παρει το πηρε οποτε μη στεναχωριεσαι μου ειπαν κ μην αισθανεσαι ασχημα.

Ετσι οπως εγραψες παραπανω υπονοεις οτι βαριγκομω κ σκεφτομαι τον εαυτο μου μονο δεν ετσι τα πραγματα αλλα δε χρειαζεται κ να απολογουμε σε αγνωστους για οτι  περναω. Ο καθενας πιστευει αυτα που πιστευει. 

 

1 ώρα πρίν, Ζαχαρωτο είπε:

Καραμελακι μου το τραβηξες πω θα μου είχε βγει η ψυχή..

Βικη μου ευτυχως που έχουμε εσένα και μας βοηθάς σαν πιο έμπειρη.

Νίνα μου γλυκιά τα έχω περάσει και εγώ αυτά. Λοιπόν επειδή πονούσα πολύ ξέρεις τι έκανα εβαζα την μπέμπα για πολύ λίγο η έστω να με ακουμπάει Γιατί κ με το χέρι υπεφερα και άρχισε έτρεχε μόνο του σαν συντριβάνι έτσι άδειαζα.μετά ζεστό ντουζ με μασάζ Και όσο πήγαινε την εβαζα πιο συχνά για να μην πονάω.είχα κάνει πολλά καρουμπαλακια Ο άντρας μου τρόμαζε. Στην αφή ήταν σκληρά λες και είχα κόκκαλο.στον πολύ πόνο πάρε ντεπον βοηθάει.επίσης Μόνο τα σουτιέν θηλασμού βοηθάνε τα κανονικά με κάνουν χειρότερα ακόμα και τώρα.

Εμείς αρχίσαμε και ουρλιαζουμε γαμωτο δεν θέλω να της κάνω κλυσμα αλλά εκεί θα καταλήξουμε.

Ευχαριστω για τις συμβουλες. Νιωθω οτι με καταλαβαινεις δεν ειρωνευεσαι ποτε κ με βοηθας πραγματικα. Ισως επειδη απ την αρχη δεν ειχες εμμονη με το θηλασμο κ σαν ανθρωπος κ συ ειχες δυσκολευτει πολλες φορες θυμαμαι που τα εγραφες.

Link to comment
Share on other sites

Οχι κοριτσι καμια σχεση, δεν υποννοω τιποτα. Ειπα αν φταιει η ψυχολογια σου, αν εβλεπες θετικα τα πραγματα ισως να ηταν αλλιως. Τα καθεαυτα προβληματα εσυ τα βιωνεις και εσυ καλεισαι να τα ανταπεξελθεις. Σημασια εχει να εισαι ενημερωμενη για να ξερεις τι γινεται και πως. Εφοσον εκανες την ερευνα σου προχωρας! Εγω σου ευχομαι συντομα να λυθουν ολα σας τα προβληματα και πραγματικα να μη σε απασχολει τιποτα, ωστε να απολαμβανεις το μωρακι σου. 


2tXqp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , marymarydrd είπε:

Οχι κοριτσι καμια σχεση, δεν υποννοω τιποτα. Ειπα αν φταιει η ψυχολογια σου, αν εβλεπες θετικα τα πραγματα ισως να ηταν αλλιως. Τα καθεαυτα προβληματα εσυ τα βιωνεις και εσυ καλεισαι να τα ανταπεξελθεις. Σημασια εχει να εισαι ενημερωμενη για να ξερεις τι γινεται και πως. Εφοσον εκανες την ερευνα σου προχωρας! Εγω σου ευχομαι συντομα να λυθουν ολα σας τα προβληματα και πραγματικα να μη σε απασχολει τιποτα, ωστε να απολαμβανεις το μωρακι σου. 

Ευχαριστω για την ευχη σου. Το απογευμα εχω ραντεβου με το γυναικολογο θα δω σε τι κατασταση ειναι το στηθος μου κ αναλογως θα πραξω. Θα προσπαθησω να κανω αυτο που ειπε το καραμελακι αραιωση των θηλασμων οχι χαπι( αν καταληξω σε διακοπη. )Αν με βρει καλα κ βρει τροπο να με βοηθησει θα συνεχησω. 

Link to comment
Share on other sites

Νίνα μου όταν ξεκίνησα να λέω ότι θα τα παρατήσω.το έχω γράψει κιόλας ότι δεν άντεχα άλλο. Τότε έλεγα θα αραίωσω τους θηλασμους κατά ένα τρόπο η μικρή σταμάτησε να ζητάει τόσο συχνά και τοτε άρχισα να υποφέρω περισσότερο με πυρετό είχαν φράξει οι πόροι. Το μόνο γιατρικό μου ήταν το μωρό ούτε το θήλαστρο με βοήθησε ούτε το χέρι.εάν δεν αντέχεις άλλο Δεν πειράζει δεν θα πάθει τίποτα με το ξένο.να ζητήσεις ένα βιολογικό που να βοηθάει στους κολικούς.συγχαρητήρια  για όσο άντεξες.ξέρω πόσο δύσκολα είναι και ο πόνος δεν υποφερεται.Ο άντρας μου να ιδρωνει και εγώ κυκλοφορουσα με μπουφάν Μέσα στο σπίτι.

Να ξέρεις πάντως ότι και εμένα πνίγεται συνέχεια.Έχουμε δοκιμάσει ολες της στάσεις θηλασμου.Τώρα εδώ και λίγες βδομάδες ξεκίνησε να γκρινιάζει συνέχεια τον λόγο δεν το ξέρω.μια η κοιλιά της μια για να κοιμηθεί.πάντα για να κοιμηθεί πρώτα ουρλιάζει και μετά πρέπει να μαντέψω τι θέλει. 

  • Μου αρέσει 1

Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...