Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 30 λεπτά , Angot είπε:

      όλα καλα είπε ο γιατρός είναι κοντά 1600γρ ο τράχηλος μειώθηκε στο 2 αλλά κρατάει η περιδεση ! θα με δει πάλι σε 2 εβδομάδες μετά τις 33~34 με βλέπει 

      Μπράβο!!! Τι ωραία νέα!!! 

      πρίν από 13 λεπτά , Angot είπε:

      μου είπε και να παω για φαγητό χαλαρά και να μην είναι μόνο κρεβάτι ! από εικόνα εμβρυομογου δεν είδε κάτι ώστε να γεννήσω νωρίτερα ! μια χαρά τρέφεται κλπ 

      Πιστεύω ήδη να τρώτε 😁

μανουλες ιουλιου 2017


abas

Recommended Posts

Κοριτσακια μουκαλημέρα!

Ελπίζω να είστε όλες καλά.

Νινάκι μου πως είναι η μικρή σου; είναι καλύτερα;

Καλε Μαιρουλα Εννοείται πως κάνουμε  πλάκα.. το βράδυ που τρωμε με τον άντρα μου, ο μικρός κοιμάται δίπλα μας σε κρεβατάκι για τον καναπέ που του έχουμε.. κι αν δεν κοιμάται κάθεται και μας παρακολουθεί ! και γελάμε λέγοντας πότε θα μεγαλώσει να τρώμε όλοι μαζί!Μα τι φαντάζεσαι;; ότι θα φτιάχνω κρέμα στο μωρό απο καρμπονάρα;; :shock::-P φυσικά στο μέλλον και όταν φτάσει σε μία  λογική ηλικία  ο μικρός , δεν θέλω να του στερήσω καμία γεύση!

τινακι μου μακάρι να το κανονίσουμε! Χαχαχαχ το ιδιο παθαμε και εμεις εχθες! Εκει που του λεγα: πωπω μοσχομυριζει το αγορι μου, ακουστηκε η συνοδια του παμπερ!! 

Abas μου κοριτσάκι μου γλυκό! πόσο πολύ μας ελειψες! Χαίρομαι που τα νινάκια σου είναι καλά και σου βγάζω το καπέλο γιατί εδώ εγώ με ένα και είναι στιγμές που λέω Παναγία μου δεν προλαβαίνω να κάνω τίποτα! 

Ζαχαρωτουλι μου καλημεραα! Ελπιζω σημερα να εχετε μια καλυτετη μερα!  Εχθές είχαμε μία πολύ πολύ δύσκολη μέρα.. γκρίνια γκρίνια γκρίνια όλη την ημέρα ..ηρεμούσε μόνο στο στήθος και για λίγο όρθιος για να βλέπει γύρω-γύρω και μετά παλι τα ιδια. ακόμα και στη βόλτα γκρίνιαζε πρώτη φορά. Η γιατρός είπε πως ίσως είναι αποδιοργάνωση από τους κολικούς ακόμα.. πάντως σύμφωνα με αυτά που λέτε αυτή η γκρίνια δεν είναι τίποτα μπροστά στα άλματα των επόμενων εβδομάδων..


7oP7p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ τρουφακι μου και εγώ αυτό έλεγα. Στις αρχές. Αλλά σαν το άλμα την 17 εβδομάδα τίποτα πραγματικά μου ερχόταν να βάλω τα κλάματα. Και για να λέει η Μαίρη ότι 22 Είναι πιο δύσκολη τρελαινομαι


Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ζαχαρωτο μου κουραγιο κ να περασει γρηγορα η φαση της γκρινιας να μην ταλαιπωριεται η μπεμπα κ να ειναι ηρεμη!

Τρουφακι μου πολυ χαιρομαι που ολα πανε τοσο καλα οσο για τις γευσεις συμφωνω!

Με τα δοντια η μπεμπα ψιλοταλαιπωριεται οσο για τις στερεες ολα καλα ευτυχως.χρονος για αγκαλια που λες ζαχαρωτο βρισκω κ για τους δυο ομως φυσικα υπαρχουν κ στιγμες που το ενα περιμενει κ κλαιει κ εκει λεω ψυχραιμια!οτι μπορουμε κανουμε!:)


laB5p2.png
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα φανταζεστε κρεμα απο καρμποναρα; οχι δε φανταστηκα κατι τετοιο φυσικα!  Απλως εχω δει απειρες φορες σε ταβερνες μωρα 1-2 χρονων να τρωνε πατατες τηγανητες, καρμποναρες ή γλυκα κτλ. Ενταξει απλως εγω εχω αλλη γνωμη για τις ανθυγιεινες τροφες κι ουτε θεωρω οτι υπαρχει στερηση γευσης. Εξαρταται πως αντιλαμβανεται κανεις το θεμα τροφη.

Αbas φανταζομαι εχεις παρει το κολαι πλεον. Αν κανεις τριτο μωρο θα σου φαινεται παιχνιδακι! 

Ζαχαρωτο τι να κανουμε;;; θελουμε δε θελουμε θα τα περασουμε ολα. Λιγο υπομονη κι ολα θα περασουν. Θα σκεφτομαστε τα επομενα κατορθωματα. Οσο μεγαλυτερο το αλμα τοσο μεγαλυτερο το κατορθωμα.

Κοριτσια επειδη ειδα γραψατε μερικα πραγματα για τον υπνο. Εγω απο τοτε που μελετησα για το υπνικο πλαισιο και τις καταλληλες συνθηκες ο μπεμπης αυτορρυθμιστηκε και κοιμαται με την Δυση του Ηλιου και ξυπνα μετα την Ανατολη. Οποια νομιζει οτι αντιμετωπιζει θεματα μπορει να το ψαξει.


2tXqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ααααα Μαιρουλα περιγράφεις ακριβώς Τον ανιψιό μου.βγαίνουν έξω και του παίρνουν κεμπάπ.Όταν τους είπα ότι σε εμένα πέφτει βαρύ το ενα.στο μωρό θα πέφτει σαν τσιμεντολιθους τα 2.πσρεξηγηθηκαν τσακώθηκαμε.

Μαιρουλα όταν μπορέσεις και έχεις χρόνο πες μας 2 πράγματα.

Αβας μου εντάξει σε υπερθαυμαζω.Πριν μερικές βδομάδες σκεφτόμουν να κάνω αίτηση για ανάδοχος γονέας.Μια που έχω γάλα Γιατί να μην μπορώ να θρεψω και να μεγαλώσει ένα μωρό σε μια αγκαλιά με αγάπη κ όχι μέσα σε κάγκελα σαν φυλακισμένο; όταν περάσαμε την γκρίνια της 17ης εβδομάδας αρχισα να το ξανά σκέφτομαι.δεν ξέρω άμα έχω δύναμη να τα βγάλω πέρα με 2 μωρά.αμέσως πήγε σε εσένα το μυαλό μου και όλες τις μανούλες με δίδυμα τριδυμα κλπ. Εγώ σίγουρα θα τα είχα παίξει.


Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαιρη εμας παλι ο μπεμπης αυτορυθμιστηκε με εμας!χιχι! Ακριβως ιδιο ωραριο υπνου.δηλαδη αυτό που ακολουθούμε το σκ που δε δουλευουμε. Να ναι καλα το μαναρακι που μας εμοιασε και σε αυτο.

Λοιπον σημερα ξεκινησαμε κρεμουλα. Μη φανταστειτε 3-4 κουταλιες να εφαγε αλλα το καταευχαριστηθηκε! Γελαγαν και τα αυτια του! Το περισσοτερο βεβαια κατεληξε στα ρουχα του, στα ρουχα μας και στο καρεκλακι! Δεν ηξερε το καημενο πως να κουνησει καλα τη γλωσιτσα του για να το καταπιει. Μας ειχε προειδοποιησει βεβαια η γιατρος οτι τους παιρνει  γυρω στις δυο εβδομαδες να μαθουνε.

Αμπας εισαι ηρωίδα! Μονο τα ρουχα εις διπλουν να εχεις να πλυνεις και σιδερωσεις, παει πέρασε η μερα!

 

Link to comment
Share on other sites

Μαιρη μου κ εγω στη διατροφη παντα μονο υγιεινα ειχα σπιτι,απο παντα καθως εκανα κ αθλημα που επρεπε να ειναι προσεγμενα ολα.κ στο σπιτι δεν βαζω τπτ αχρειαστο σκουπιδι.οταν ομως θα ερθει η στιγμη,που θα ερθει,να ζητησουν τα μωρα κατι σε σαβουρα πχ μπισκοτο η'τηγανιτη πατατα εξω θα τους πω 'αν θες να φας ενα μπισκοτο,θα φας ενα μπισκοτο'.αλλιως αν καταπιεστουν,με το που στριψουν απο τη γωνια του σπιτιου θα κανουν οτι γουσταρουν.

Ζαχαρωτο μου τη βρισκεις την ακρη με δυο μωρα αλλα θελει τρελο προγραμμα.ακομα κ το λεπτο μετραει!

Καραμελακι μου καλως αρχισατε!εγω αρχισα να βαζω γυρω απο το λαιμο τους κατω απο τη σαλιαρα πετσετα για να μη λερωνονται τα γιακαδακια τους διοτι ακομα κ με αντιλεκεδιαστικο δεν βγαινανε παρολο που κατευθειαν τα επλενα τοπικα με σαπουνι πιατων πριν το πλυντηριο(μην ξεραθουν) κ σωθηκαμε!


laB5p2.png
Link to comment
Share on other sites

@Ζαχαρωτο μπραβο για την σκεψη σου! Θα ηταν υπεροχο να επαιρνες ενα μωρακι να μεγαλωσει με αγαπη. Θα το ηθελα κι εγω πολυ και το συζηταω πολλες φορες στον αντρα μου, ο ιδιος ομως ζοριζεται πολυ στην ιδεα. Μακαρι καποια στιγμη αυτες οι σκεψεις να γινουν πραγματικοτητα γιατι μονο ευτυχια θα δωσουν σε νεες ψυχουλες αλλα και στις οικογενειες μας.

Ασε Ζαχαρωτο κι ο δικος μου ανιψιος οτι σκατολοιδι υπαρχει τρωει. Του λεω να του κανω μπαρες δημητριακων σπιτικες να παιρνει στο σχολειο ή μπανανοτηγανιτες (απο αυγο και μπανανα μονο) και δε θελει. Εμαθε απο μικρος ετσι.

@Καραμελακι πως ηταν οι πρωτες μπουκιες; του φανηκε περιεργο; ουτε αναγουλιασε ουτε τιποτα; μου φαινεται πολυ περιεργο... κι εχω αγωνια για την εμπειρια αυτην... Μπραβο σας για την καλη αρχη!

@abas οπως τα λες λογικα μου ακουγονται. Ρε συ στα Ικεα εχει κατι ολοσωμες σαλιαρες μηπως ν τους παρεις απο ενα τετοιο να μην πλενεις τα ρουχα τους συνεχεια;


2tXqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ουτε αναγουλιασε, ουτε πνιγηκε τίποτα, κυριος, απλα τα μισα τα εβγαζε προς τα εξω. Του άρεσε παρα πολυ!!!

Αμπαε εχεις δικαιο, επρεπε να του ξεπλυνω τα ρουχακια του επιτοπου, το ξεχασα. Την ολοσωμη σαλιαρα που μοιαζει με μουσαμα του πηρα, αλλα δυστυχως περναει απο το λαιμουδακι τους στα ρουχα.

Τωρα κοριτσια για τη διατροφη τι να σας πω, εμεις με τον αντρα μου ειμαστε μια μεση κατασταση, ουτε αηδιες τρωμε, αλλα και ουτε ακολουθουμε διατροφη αποτοξινωτικη. Φυσικα τα νινακια δεν τρωνε γλυκα και αηδιουλες πριν τα δυο και απο εκει και περα παν μετρον αριστον οπως ειπε και η αμπας

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Είμαι και γω νέα μαμά, του Αυγούστου όμως. Σας διαβάζω αρκετό καιρό και σήμερα είπα να σας γράψω. Σας ανακαλυψα αρχες Αυγούστου ψάχνοντας πληροφορίες για καισαρική. Είχα προγραμματισμένη καισαρική και φοβόμουν αρκετά. Όσο κι αν διαβασα τις εμπειριες σας για να πάρω θάρρος, τη βίωσα αρκετά άσχημα την καισαρική. Ένιωσα σαν ενα σακί με πατάτες που το τραβάνε αριστερά και δεξιά. Αυτούς τους πόνους θα τους θυμάμαι μια ζωή. Ας μην τα ξανασκέφτομαι όμως! Τώρα έχω έναν μπέμπη 3, 5 μηνών και ο λόγος που σας γράφω ειναι ότι αυτή τη βδομάδα (16η ) είναι σα να έχει μεταλλαχθεί το παιδί. Έχει μεγάλη άρνηση και υστερία πάνω στο στήθος και όταν τελικά φάει τρώει σα να μην υπάρχει αυριο. Τρώει σχεδόν κάθε 2 ωρες. Είναι σχεδόν όλη μέρα ατην αγκαλιά μου. Ο βραδινος του υπνος χάλασε τελείως και είμαστε οικογενειακώς άυπνοι όλο το βράδυ. Μίλησα με το γιατρό και δεν τον ανησυχεί κάτι απ' όλα αυτά από τη στιγμή που τρώει, έστω και μετ' εμποδίων. Είναι τελικά άλμα όλο αυτό που περνάει/περνάμε; Νιώθω μια ατέλειωτη κούραση και μια ανησυχία ότι το παιδί πονάει γι αυτο έχει τέτοια απίστευτη γκρίνια. Ελπίζω να μην κάνω κατάχρηση του χώρου σας με όλη αυτή την περιγραφή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Hocus pocus είπε:

Καλημέρα! Είμαι και γω νέα μαμά, του Αυγούστου όμως. Σας διαβάζω αρκετό καιρό και σήμερα είπα να σας γράψω. Σας ανακαλυψα αρχες Αυγούστου ψάχνοντας πληροφορίες για καισαρική. Είχα προγραμματισμένη καισαρική και φοβόμουν αρκετά. Όσο κι αν διαβασα τις εμπειριες σας για να πάρω θάρρος, τη βίωσα αρκετά άσχημα την καισαρική. Ένιωσα σαν ενα σακί με πατάτες που το τραβάνε αριστερά και δεξιά. Αυτούς τους πόνους θα τους θυμάμαι μια ζωή. Ας μην τα ξανασκέφτομαι όμως! Τώρα έχω έναν μπέμπη 3, 5 μηνών και ο λόγος που σας γράφω ειναι ότι αυτή τη βδομάδα (16η ) είναι σα να έχει μεταλλαχθεί το παιδί. Έχει μεγάλη άρνηση και υστερία πάνω στο στήθος και όταν τελικά φάει τρώει σα να μην υπάρχει αυριο. Τρώει σχεδόν κάθε 2 ωρες. Είναι σχεδόν όλη μέρα ατην αγκαλιά μου. Ο βραδινος του υπνος χάλασε τελείως και είμαστε οικογενειακώς άυπνοι όλο το βράδυ. Μίλησα με το γιατρό και δεν τον ανησυχεί κάτι απ' όλα αυτά από τη στιγμή που τρώει, έστω και μετ' εμποδίων. Είναι τελικά άλμα όλο αυτό που περνάει/περνάμε; Νιώθω μια ατέλειωτη κούραση και μια ανησυχία ότι το παιδί πονάει γι αυτο έχει τέτοια απίστευτη γκρίνια. Ελπίζω να μην κάνω κατάχρηση του χώρου σας με όλη αυτή την περιγραφή.

Καλωσηρθες στην παρεα μας! Καλημερα! Λυπαμαι για την ασχημη εμπειρια σου. Τουλαχιστον οσο ασχημη κι αν ηταν τελικα ειχε ενα ομορφο αποτελεσμα σωστα; αυτο να θυμασαι! 

Join to the club!!! Αυτο το αλμα ολες μας εδω ετσι το περιγραψαμε! Να σου πω το καλυτερο;  Το επομενο αλμα ειναι χειροτερο. Ομως, κανε υπομονη και περιμενε με αγωνια τα κατορθωματα που θα σου κανει με το αλμα. Θα αρχισει να γυρναει μπρουμυτα, να παιζει περισσοτερο θα δεις! Και να εχεις κατα νου ποσο ζοριζεται για να τα καταφερει ολα αυτα γι' αυτο γκρινιαζουν και ειναι αναστατωμενα.


2tXqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Hocus pocus να σου ζησει ο μπεμπουλης σου! Απο αυτα που περιγράφεις μαλλον περνατε αλμα, αυξηθηκαν οι διατροφικες του αναγκες και τρωει συχνότερα για να αυξήσει την παραγωγή σου υπομονη και ολα θα ξαναφτιαξουν σε λιγες μερες, ειδικα απο τη στιγμη που ο παιδιατρος δεν ανησυχει. Τωρα για το θεμα της αγκαλιάς, καταρχήν ειναι ωραιο να τα κρατας στην αγκαλιτσα σου τωρα που μπορεις, μετα δεν θα θελει. Αλλα μπορείς να του δώσεις κινητρα να περναει ωραια και εκτος αγκαλιας. Βαλτον μπρουμυτα να γυμνασθει, ξαπλωσε τον και πηγαινε απο πανω του και καντου φωνουλες και γκριματσες, να προσπαθει να σε μιμηθει, βαλτον σε γυμναστηριο ή στο ριλαξ με παιχνιδακια στα χερια. Βεβαια ολα εξαρτωνται και απο την ιδιοσυγκρασια του μωρου, αλλα ειναι πιο αγκαλιτσες οσα ειναι μικρουλια, δε φταις εσυ γι αυτο. 

Οσον αφορα για τη καισαρικη λυπαμαι για τη δυσαρεστη εμπειρια σου, αλλα πλεον δε χρειαζεται να τα σκεφτεσαι απλα να κοιταε το παλικαρακι σου. Εγω δεν ταλαιπωρηθηκα, απλα σκεφτομαι οτι θα ηθελα να εχω νιώσει τους πονους της γεννας, με το καλο στο επομενο μπορει να συμβει

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη. Η αλήθεια είναι ότι όλη τη μέρα ασχολούμαστε με τις δραστηριότητες που περιγράφετε. Κάνουμε τρελούς διαλόγους και παιχνίδια όσο είναι ξαπλωμένος στην αλλαξιέρα. Χεχε.Εκεί του αρεσει να κάθεται με τις ωρες. Απλώς κάποιες φορές που δεν κοιμόμαστε καλά το βράδυ νιώθω πως τα χέρισ μου δεν αντέχουν πολλή αγκαλιά λόγω κούρασης. Έχετε δίκιο και για το κομμάτι των νεων κατορθωμάτων. Λίγο νωρίτερα που επαιζε με τον αντρα μου μου ειπε πως ήταν ανάσκελα και πως σήκωσε τα ποδαρακια του και μια δυο έδωσε και  γύρισε μπρούμυτα! Βεβαια μετα δεν ήξερε τι να κάνει σ' αυτή τη θέση και άρχισε να φωνάζει. Χεχε.Ας ειναι, χαλάλι και η κούραση. Αλλά πραγματικά αυτό το άλμα με έχει γονατίσει! 

Link to comment
Share on other sites

Hocus pocus μια απο τα ιδια. Η καθημερινοτητα ειναι 24/24ωρο πληρης ενασχοληση με το μωρο. Οποιεσδηποτε δουλειες του σπιτιου ειτε θα γινουν στα γρηγορα οποτε ξεκλεψεις μερικα λεπτα ειτε θα μεινουν πισω απλα. Οπως λεει.το Καραμελακι ας απολαυσουμε αυτες τις στιγμες γτ μπορει να ζοριζομαστε τωρα αλλα ουσιαστικα καποτε θα τις αναπολουμε...

Δε ξερω αν σε βοηθησει αυτο που θα σου πω γτ καποια μωρα καθονται και αλλα οχι. Ομως δε χανεις κατι να δοκιμασεις. Εμενα μου ελυσε τα χερια ο μαρσιπος, τον βαζω εκει και κανω το φαγητο μου, σκουπιζω, κανω τον καφε μου κι αυτος ειναι ευχαριστημενος γτ θελει να συμμετεχει παντου και να τα βλεπει ολα. Οποτε με βοηθα πολυ. Καποια κοριτσια απο την ομαδα μας τα βοηθησε και αλλα οχι. Εξαρταται απο το αν καθεται το μωρο. Απο το να το εχεις στα χερια ειναι 100% πιο ξεκουραστο. Εγω 8 κιλα θηριο δεν αντεχω στα χερια πλεον ουτε 2 λεπτα. Τον βαζω μαρσιπο οσο θελει δεν υπαρχει θεμα.


2tXqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μαιρη μου υπεροχη ιδεα η ολοσωμες σαλιαρες!δεν ηξερα οτι υπαρχουν!!!θα τις ψαξω!!!

Καραμελακι μου υπεροχα τα νεα με τις στερεες!!!ελπιζω ετσι να συνεχισει!εμενα ειναι με τις μερες τους!

Hocus pocus λυπαμαι για την αρνητικη εμπειρια με τηβ καισαρικη οσο για αυτο που περιγραφεις κ εμενα ετσι ηταν τα διδυμα σε εκεινη την εβδομαδα.

Αχ κοριτσια εδω παιζει μεγαλη αναστατωση.23-24εβδομαδα κ η γκρινια δεν περιγραφεται κ κατεβαζουν ποσοτητες γαλακτος απιστευτα.νομιζω αλμα περνουν αλλα κ οι δυο ταυτοχρονα κ δεν ξερω ποιον να πρωτοπιασω αγκαλια κ να πρωτομαζεψω δυο μερες τωρα.κουραγιο κανω κ ελπιζω συντομα να περασει.


laB5p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...