Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Βελτίωση Σπέρματος.


Recommended Posts

πρίν από 5 λεπτά , Bluee19 είπε:

Κορίτσια θέλω τα φώτα σας !!!!

Εχουμε :

Τερατοσπερμια 98%
κατάτμηση DNA 65%
οξειδωτικό στρες 0.01 mv/10^6 sperm 

σπερμα μη κεχρωσμενων 60%
συνολικός αριθμός σπερματοζωαρίων 7.000.000

ureaplasma urealyticum και parvum θετικό 

τι μπορεί να γίνει σε αυτή την περίπτωση;

Αντιβίωση , βιταμίνες ειδικές για το σπέρμα , βελτίωση τρόπου ζωής . Εξετάσεις για άλλες αιτίες όπως ορμονικές αυτοάνοσα . Στο σπέρμα οι θεραπείες είναι πολύ συγκεκριμένες αντιβίωση βιταμίνες Κ αν υπάρχει κάτι ορμονικό πχ θυρεοειδής θεραπεία πχ αυτοάνοσο κορτιζόνη . 

Στους άντρες δεν υπάρχουν άλλες θεραπείες είναι πιο απλά τα πράγματα απτις γυναίκες . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 3 λεπτά , linaa είπε:

Αντιβίωση , βιταμίνες ειδικές για το σπέρμα , βελτίωση τρόπου ζωής . Εξετάσεις για άλλες αιτίες όπως ορμονικές αυτοάνοσα . Στο σπέρμα οι θεραπείες είναι πολύ συγκεκριμένες αντιβίωση βιταμίνες Κ αν υπάρχει κάτι ορμονικό πχ θυρεοειδής θεραπεία πχ αυτοάνοσο κορτιζόνη . 

Στους άντρες δεν υπάρχουν άλλες θεραπείες είναι πιο απλά τα πράγματα απτις γυναίκες . 

Υπάρχει ελπίδα δηλαδή να φτιαχτεί κάπως ; 
και αν όχι όπως έχουν τα πράγματα μπορούμε να βρούμε υγιή σπερματοζωάριο για γονιμοποίηση ; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Bluee19 είπε:

Υπάρχει ελπίδα δηλαδή να φτιαχτεί κάπως ; 
και αν όχι όπως έχουν τα πράγματα μπορούμε να βρούμε υγιή σπερματοζωάριο για γονιμοποίηση ; 

Εννοείτε ότι μπορείτε να βρείτε υγιή σπέρμα . Στον άντρα  το μόνο πρόβλημα που δεν διορθώνετε  είναι να μην υπάρχει σπέρμα . Όλα τα άλλα διορθώνονται στο τρίμηνο που ανανεώνετε το σπέρμα αν ξεκινήσετε θεραπεία θα δεις μεγάλες διαφορές .  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , linaa είπε:

Εννοείτε ότι μπορείτε να βρείτε υγιή σπέρμα . Στον άντρα  το μόνο πρόβλημα που δεν διορθώνετε  είναι να μην υπάρχει σπέρμα . Όλα τα άλλα διορθώνονται στο τρίμηνο που ανανεώνετε το σπέρμα αν ξεκινήσετε θεραπεία θα δεις μεγάλες διαφορές .  

Μακαρι !!! Θα κλείσω άμεσα στον ανδρολογο για να μας πει τι πρέπει να πάρει 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

Κορίτσια θέλω τα φώτα σας !!!!

Εχουμε :

Τερατοσπερμια 98%
κατάτμηση DNA 65%
οξειδωτικό στρες 0.01 mv/10^6 sperm 

σπερμα μη κεχρωσμενων 60%
συνολικός αριθμός σπερματοζωαρίων 7.000.000

ureaplasma urealyticum και parvum θετικό 

τι μπορεί να γίνει σε αυτή την περίπτωση;

Εχει κιρσοκήλη; Ρωτάω επειδή ο αριθμός είναι μικρός κ η κατάτμηση πολύ υψηλή. Αν ναι, θα μιλήσετε με ανδρολογο και θα σας κατευθυνει ανάλογα, όπως κ για τα υπόλοιπα ευρήματα κ περαιτέρω εξετασεις. Χρειάζεται, παράλληλα, αλλαγή στον τρόπο ζωής κ την διατροφή, αποφυγή καπνίσματος κ αλκοόλ, βιταμίνες.

Για τα μικρόβια αντιβίωση, θα το δει κ αυτό ο ανδρολογος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 54 λεπτά , Sarah_k είπε:

Εχει κιρσοκήλη; Ρωτάω επειδή ο αριθμός είναι μικρός κ η κατάτμηση πολύ υψηλή. Αν ναι, θα μιλήσετε με ανδρολογο και θα σας κατευθυνει ανάλογα, όπως κ για τα υπόλοιπα ευρήματα κ περαιτέρω εξετασεις. Χρειάζεται, παράλληλα, αλλαγή στον τρόπο ζωής κ την διατροφή, αποφυγή καπνίσματος κ αλκοόλ, βιταμίνες.

Για τα μικρόβια αντιβίωση, θα το δει κ αυτό ο ανδρολογος.

Είχαμε κάνει πριν δυο χρόνια υπέρηχο και δεν είχε και ήταν έτσι το σπερμα από τότε !!! 
Θα πάμε αύριο στον ανδρολογο να μας πει 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

Κορίτσια θέλω τα φώτα σας !!!!

Εχουμε :

Τερατοσπερμια 98%
κατάτμηση DNA 65%
οξειδωτικό στρες 0.01 mv/10^6 sperm 

σπερμα μη κεχρωσμενων 60%
συνολικός αριθμός σπερματοζωαρίων 7.000.000

ureaplasma urealyticum και parvum θετικό 

τι μπορεί να γίνει σε αυτή την περίπτωση;

Καταρχάς θα επισκεφτείτε ανδρολογο για να σας πει πως να κινηθείτε. Αν δεν υπάρχει κιρσοκηλη και για την κακή ποιότητα του σπέρματος ευθύνεται το ουρεοπλασμα τότε θα διορθωθεί με αντιβίωση και αντιοξειδωτικες βιταμίνες. Εμάς ο γιατρός μας είχε δωσει και εξτρα Q10  σε ποσότητα 400mg ημερησίως και βιταμίνη D. Μετά από κάνα τρίμηνο θα επαναλάβετε την εξέταση του dfi να δείτε κατά πόσο βελτιώθηκε. Ιδανικά η κατάτμηση DNA πρέπει να είναι κάτω από 20%, το 65% είναι απαγορευτικό.

Θύμισε μας, ποιος είναι ο λόγος που ξεκινησατε εξωσωματικη? Είχες και εσύ κάποιο θέμα υπογονιμοτητας? Γιατί αν δεν είχες και δεδομένου ότι έμεινες έγκυος αν βελτιωθεί και το σπερμα έχετε ελπίδες και για φυσική σύλληψη. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Nels είπε:

Καταρχάς θα επισκεφτείτε ανδρολογο για να σας πει πως να κινηθείτε. Αν δεν υπάρχει κιρσοκηλη και για την κακή ποιότητα του σπέρματος ευθύνεται το ουρεοπλασμα τότε θα διορθωθεί με αντιβίωση και αντιοξειδωτικες βιταμίνες. Εμάς ο γιατρός μας είχε δωσει και εξτρα Q10  σε ποσότητα 400mg ημερησίως και βιταμίνη D. Μετά από κάνα τρίμηνο θα επαναλάβετε την εξέταση του dfi να δείτε κατά πόσο βελτιώθηκε. Ιδανικά η κατάτμηση DNA πρέπει να είναι κάτω από 20%, το 65% είναι απαγορευτικό.

Θύμισε μας, ποιος είναι ο λόγος που ξεκινησατε εξωσωματικη? Είχες και εσύ κάποιο θέμα υπογονιμοτητας? Γιατί αν δεν είχες και δεδομένου ότι έμεινες έγκυος αν βελτιωθεί και το σπερμα έχετε ελπίδες και για φυσική σύλληψη. 

Από όσο γνωρίζουμε δεν υπάρχει κυρσοκιλη αλλά θα ξανά επαναλάβουμε λογικά υπερυχο για να σιγουρευτούμε !! 
εγω όσες εξετάσεις έχω κάνει δεν έχει φανεί κατι πέρα από πολυκυστικες οι οποίες δεν μου είχα πει ποτέ πως μπορεί να μου δημιουργήσουν θέμα στην σύλληψη  άρα ο λόγος ήταν ξεκάθαρα το σπερμα !!! Μακαρι να βελτιωθεί τόσο πολύ που να μπορέσουμε και φυσιολογικά !!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , Bluee19 είπε:

Από όσο γνωρίζουμε δεν υπάρχει κυρσοκιλη αλλά θα ξανά επαναλάβουμε λογικά υπερυχο για να σιγουρευτούμε !! 
εγω όσες εξετάσεις έχω κάνει δεν έχει φανεί κατι πέρα από πολυκυστικες οι οποίες δεν μου είχα πει ποτέ πως μπορεί να μου δημιουργήσουν θέμα στην σύλληψη  άρα ο λόγος ήταν ξεκάθαρα το σπερμα !!! Μακαρι να βελτιωθεί τόσο πολύ που να μπορέσουμε και φυσιολογικά !!!

Επειδή κ στην περιπτωση μου το θέμα ήταν ο ανδρικός παράγοντας (πλέον είναι κ η ηλικία μου), αλλα κανείς δεν έδινε σημασία κ δεν μας καθοδηγησε σωστά εγκαίρως, έχω να σου πω να αφιερώσετε χρόνο κ να ρίξετε το βάρος σας εκεί πριν κάνετε το οποιοδήποτε βήμα στη συνέχεια. 

Πιθανότατα το πρόβλημα σας ήταν το σπέρμα κ δεν υπήρξε σωστή καθοδήγηση από την αρχή.

Από την εμπειρία μου σου λέω ότι με τις κατάλληλες αλλαγές στο lifestyle, τη διατροφή κ τα αντιοξειδωτικά είδαμε θεαματική βελτίωση. 

Θεωρώ κ εγώ ότι αν βελτιωθεί το σπέρμα μπρορειτε να μείνετε κ μόνοι σας έγκυος. 

Σου εύχομαι τα καλύτερα!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια να ρωτήσω !!! Είχαμε κάνει παλιά έναν υπέρηχο για κιρσοκηλη ο οποίος διαρκήσε μια ώρα τον κοίταγαν τον ξανά κοίταγαν για να είναι σίγουροι και μας είπαν δεν έχει !!! Πήγαμε λοιπόν σήμερα στον ανδρολογο του έκανε ένα υπέρηχο ζήτημα 2 λεπτά και του είπε πως έχει κυρσοκηλη και δεξιά και αριστερά 😳 και μας είπε πως επειδή δυο γιατροί μας λένε διαφορετικά να πάμε και σε τρίτον 🤣 δεν ξέρω τ να πω και τ να σκεφτώ 😳

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 15/2/2024 at 9:19 ΜΜ, Bluee19 είπε:

Ρε κορίτσια να ρωτήσω !!! Είχαμε κάνει παλιά έναν υπέρηχο για κιρσοκηλη ο οποίος διαρκήσε μια ώρα τον κοίταγαν τον ξανά κοίταγαν για να είναι σίγουροι και μας είπαν δεν έχει !!! Πήγαμε λοιπόν σήμερα στον ανδρολογο του έκανε ένα υπέρηχο ζήτημα 2 λεπτά και του είπε πως έχει κυρσοκηλη και δεξιά και αριστερά 😳 και μας είπε πως επειδή δυο γιατροί μας λένε διαφορετικά να πάμε και σε τρίτον 🤣 δεν ξέρω τ να πω και τ να σκεφτώ 😳

Aτιμη αυτη η κιρσοκηλη ειχαμε και εμεις και η τερατοσπερμια ηταν 99 τοις εκατο με βιταμινες δεν εφτιαξε η μορφολογια αλλα η κινητικοτητα μονο ειναι πολυ συνηθες ομως στους αντρες

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , Jamie είπε:

Aτιμη αυτη η κιρσοκηλη ειχαμε και εμεις και η τερατοσπερμια ηταν 99 τοις εκατο με βιταμινες δεν εφτιαξε η μορφολογια αλλα η κινητικοτητα μονο ειναι πολυ συνηθες ομως στους αντρες

Τα καταφέρατε κάνατε παιδάκι ; 

Link to comment
Share on other sites

On 18/2/2024 at 12:44 ΠΜ, Bluee19 είπε:

Τα καταφέρατε κάνατε παιδάκι ; 

Καναμε εξωσωματικη και με μικρογονιμοποιηση τον τσακωσαμε τον μπεμπερο!μην ανησυχεις γενικα καταλαβα οτι τα θεματα του σπερματος λυνονται πιο ευκολα.ευχομαι οτι καλυτερο κοριτσι μου!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Jamie είπε:

Καναμε εξωσωματικη και με μικρογονιμοποιηση τον τσακωσαμε τον μπεμπερο!μην ανησυχεις γενικα καταλαβα οτι τα θεματα του σπερματος λυνονται πιο ευκολα.ευχομαι οτι καλυτερο κοριτσι μου!

Να σας ζήσει ότι καλύτερο εύχομαι !!!! Αα άρα στην εξωσωματική βλέπουν πιο είναι μορφολογικά καλά και το διαλέγουν έτσι ; Γιατί έχω αγχωθεί ☹️

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...