Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα σε όλη την ομάδα,

      Πρώτη φορά γράφω σε forum αλλά επειδή κοντεύω να τρελαθώ από την αγωνία έπρεπε κάπου να τα πω που ξέρω ότι θα με καταλάβουν.

      Την Τρίτη 26/03 έκανα την πρώτη μου εμβρυομεταφορά με 2 άριστες βλαστοκύστες όπως μου είπαν και στο κέντρο αλλά και ο γυναικολόγος μου. Το θέμα ήταν στο σπέρμα εγώ δόξα το θεό κανένα θέμα δεν είχα. Αλλά από την επόμενη της εμβρυομεταφοράς με έπιασε άγχος αγωνία μήπως έκανα κάτι λάθος μήπως από το άγχος μου δεν πετύχει και ξεκινάει ένας φαύλος κύκλος προσπαθώ να ηρεμήσω αλλά όλο εκεί γυρνάει το μυαλό. Πως θα περάσει αυτό το διάστημα πραγματικά δεν ξέρω. 

Βελτίωση Σπέρματος.


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και σε όλες τους χρήστες του forum.

Είμαι καινούργιος εδώ μέσα. Ονομάζομαι Βασίλης. Εδώ και ενάμισι χρόνο προσπαθούμε να κάνουμε παιδι με την γυναικα μου, αλλα τίποτα ως σημερα :(

Αποφάσισα να κάνω κρυφά από την σύζυγο μου ένα σπερματογράφημμα.

Το αποτέλεσμα αρνητικό. Αλλά με μια μικρή βοήθεια (όπως μου είπε ο Μικροβιολόγος μου) θα επανέρθει σε φυσιολογικές τιμές.

Όταν το ρώτησα τι εννοούσε μου είπε για βιταμίνες. Αλλά δεν μου έδωσε αναλυτικά ποιες κλπ.

Ξέρω ότι πρέπει να επισκεφτώ έναν Ανδρολόγο - Ουρολόγο. Αλλά μπορείτε να μου πείτε αν σας έχει τύχει και εσάς παρόμοιο πρόβλημα,

τι ακριβώς είχατε πάρει? Φυσικά πάντα σε ενημέρωση με τον γιατρό.

Σας ευχαριστώ πολύ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα @President

Αρχικά τι εννοείς αποτέλεσμα αρνητικό? Τι τιμές είχες? 

Για να σου δώσω ένα παράδειγμα, εμείς είχαμε χαμηλή κινητικότητα (8% η ταχεία, 27% συνολικη) και αριθμό. Είδαμε ουρολόγους που κάνανε υπέρηχο όρχεων, κάναμε και τριπλέξ οσχέου και εντοπίσαμε κιρσοκήλη στην οποία οφειλοταν τα άσχημα νούμερα. Για την κιρσοκήλη προτείνουν χειρουργείο με αβεβαια αποτελέσματα και για την ώρα δεν το έχουμε κάνει. 

Βιταμίνες που είναι πολύ διαδεδομένες για βελτίωση σπέρματος είναι οι PROFERTIL και εμείς πήραμε τις FERTILSAN  της Αmitamin. Όλες αυτές οι βιταμίνες έχουν 90€ το κουτί (από εξωτερικό μπορεί να τα βρεις και 30€ το κουτί) που κρατάει ένα μήνα και βελτίωση βλέπεις μετα από 3 μήνες συνεχούς λήψης ( διότι το σπέρμα που παράγεις τώρα έχει αρχίσει να δημιουργείται 3 μήνες νωρίτερα). Μετά από το τρίμηνο ξανακανεις σπερμοδιαγραμμα για να δεις που βρίσκεσαι. 

Επίσης κάναμε μια ακόμα εξέταση που λέγεται "κατακερματισμός DNA" σπέρματος (ή "κατάτμηση DNA") και εξέταση οξειδωτικου στρες, και για βελτίωση αυτων πηρε τις SERMATROP A (είχε σταματήσει τις Fertilsan) και ξεκίνησε διατροφή φουλ στα αντιοξειδωτικά με κομμένο αλκοολ και γλυκά. (Τα υψηλά επίπεδα οξείδωσης στο σπέρμα οδηγούν σε υψηλό κατακερματισμο το οποίο δυσχαιρενει την γονιμοποίηση. Μπορεί και σε ένα πολύ καλό σπερμοδιαγραμμα να έχεις πρόβλημα με τον κατακερματισμο, δεν σχετίζονται απαραίτητα)

Επίσης πρέπει να κάνεις και καλλιέργεια σπέρματος στην περίπτωση που έχεις απλά ένα μικρόβιο και με μια απλή αντιβίωση βελτιωθούν όλα. 

Αν μπορέσεις πες μας τι τιμές είχες...

Να ξέρεις ότι τα προβλήματα με το σπερμα λύνονται σχετικά ευκολότερα από τα γυναικεία, ανάλογα βέβαια με το πρόβλημα! Ότι καλύτερο εύχομαι να έχετε σύντομα ένα παιδάκι στην αγκαλιά σας!

  • Μου αρέσει 1

aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, President είπε:

Καλησπέρα σε όλους και σε όλες τους χρήστες του forum.

Είμαι καινούργιος εδώ μέσα. Ονομάζομαι Βασίλης. Εδώ και ενάμισι χρόνο προσπαθούμε να κάνουμε παιδι με την γυναικα μου, αλλα τίποτα ως σημερα :(

Αποφάσισα να κάνω κρυφά από την σύζυγο μου ένα σπερματογράφημμα.

Το αποτέλεσμα αρνητικό. Αλλά με μια μικρή βοήθεια (όπως μου είπε ο Μικροβιολόγος μου) θα επανέρθει σε φυσιολογικές τιμές.

Όταν το ρώτησα τι εννοούσε μου είπε για βιταμίνες. Αλλά δεν μου έδωσε αναλυτικά ποιες κλπ.

Ξέρω ότι πρέπει να επισκεφτώ έναν Ανδρολόγο - Ουρολόγο. Αλλά μπορείτε να μου πείτε αν σας έχει τύχει και εσάς παρόμοιο πρόβλημα,

τι ακριβώς είχατε πάρει? Φυσικά πάντα σε ενημέρωση με τον γιατρό.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Βασίλη, το έχω ξαναγράψει εδώ μέσα και σου το επισημαίνω κι εσένα! Χρειάζεσαι ουρολόγο με ειδίκευση σε ανδρολογικά θέματα. Ναι, το σπέρμα ευτυχώς και δυστυχώς είναι μεταβλητό, δηλαδή αν κάνεις κάθε μέρα εξετάσεις, θα σου βγάζει κάθε μέρα διαφορετικά νούμερα. Δεν είναι μη αναστρέψιμη όμως η όποια κατάσταση. Συστήνω τον κο. Ασβέστη Χαράλαμπο. Αν θέλεις, μπορείς μου στείλεις προσωπικό μήνυμα για να σου πω την ιστορία μας. Όμως ό,τι να σου λέμε εμείς εδώ μέσα, ο ειδικός γιατρός στον οποίο θα πρέπει να απευθυνθείς είναι ουρολόγος, αλλά να ασχολείται με αυτά τα θέματα. Σου το επισημαίνω, γιατί οι περισσότεροι ουρολόγοι δεν έχουν ιδιαίτερη εξειδίκευση και κανένας γιατρός δεν θα το παραδεχτεί και θα σε παραπέμψει αλλού. Στον κο. Ασβέστη καταλήξαμε μετά από διάφορους γιατρούς που αλλάξαμε. Εύχομαι να έχετε καλή έκβαση στην προσπάθειά σας!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, President είπε:

Αποφάσισα να κάνω κρυφά από την σύζυγο μου ένα σπερματογράφημμα.
 

Εγώ θα σταθώ εδώ και θα σου πω να της το πεις  οπωσδήποτε καθώς είναι κάτι το οποίο αφορά και εκείνη.

Όσο για την βελτίωση και εγώ θα σου προτείνω να δεις έναν ουρολόγο ανδρολόγο να σε καθοδηγήσει.

 

  • Μου αρέσει 1

 
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τους υπόλοιπους, αφού μιλήσεις με γιατρό θα κάνεις την οποιαδήποτε κίνηση! Απλώς σου είπα την δική μας εμπειρία να πάρεις μια εικονα περί διαδικασιών, χωρίς να σημαίνει ότι θα ακολουθήσεις το ιδιο. Αλλά όπως είδες κι εμείς ειδαμε ουρολόγο/ανδρολογο (3 μάλιστα!) για να κάνουμε το οτιδήποτε.


aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ με την @kotsifikos να το πεις στην γυναίκα σου αν την παντρεύτηκες μόνο για τα εύκολα μάλλον έκανες λάθος επιλογή η ζωή είναι γεμάτη ματαιώσεις καλέ μου Βασίλη είναι η συνοδοιπόρος σου η γυναίκα σου και στην τελικη αν σε αφήσει για κάτι τέτοιο θα μαζέψεις τα κομμάτια σου και θα πας παρακάτω ζούμε τόσο λίγο για να διστάζουμε να είμαστε αληθινοί να είσαι πάντα αληθινός η αλήθεια πάντα δείχνει ποιοι αξίζουν να είναι δίπλα μας και ποιοι όχι σου εύχομαι τα καλύτερα να τα βρεις μπροστά σου 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα  , καταρχην εκανες εσυ σπερμοδιαγραμμα , οκ! που ξερεοις οτι η γυναικα ειναι ενταξει με τις ορμονες τις κτλ.. αυτη εχει κανει εξετασεις? εφοσον προσπαθειτε συστηματικα για 1,5 χρονο , τοτε πρεπει κ οι 2 να κανετε εξετασεις  γτ μπορει εσυ να εχεις χαμηλη κινητικοτητα αλλα να μην ειναι σε σενα το προβλημα. Πρεπει να μιλησεις με την γυναικα σου κ τα δειτε μαζι .

Οσον αφορα το σπερμοδιαγραμμα, να σου αναφερω την περιπτωση που . ο αντρας ειχε χαμηλη κινητικοτητα , δεν θυμαμαι ακριβως 6-8% ταχεια κ συνολικη 25-30% κ 8 % φυσιολογικες μορφες. μας ειπαν για κιρσοκοιλη ..κατι που δνε θα καναμε γτ ηταν 40 . ο δικος μου ηταν κ ξεροκεφαλος κ δεν ηθελε βιταμινες με τιποτα . σε ουρολογο κ που πηγαμε , τζαμπα πηγαμε . απλα μας επιβεβαιωσε οτι δν εχει ουρολοιμωξη μετα απο καλλιεργεια ουρων  .

κ ομως με χαμηλη κινητικοτητα , εμεινα εγκυος 2 φορες . απλα με "προγραμμα" , δλδ τις γονιμες μερες καναμε ερωτα κ 2 φορες την μερα κ εμενα ξαπλωμενη ολη νυχτα αν μπορουσα (ειχα κανει κ τεστ ωορηξιας).το αναφερω γτ τους 6 μηνες που το καναμε τυχαια δεν καταφεραμε κατι ισως λογω κινητικοτητας ενω οταν παρακολουθησα τον κυκλο μου , εμεινα εγκυος. 

ΓΡαψε μας τις δικες σου τιμες


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ada32 είπε:

Καλημερα  , καταρχην εκανες εσυ σπερμοδιαγραμμα , οκ! που ξερεοις οτι η γυναικα ειναι ενταξει με τις ορμονες τις κτλ.. αυτη εχει κανει εξετασεις? εφοσον προσπαθειτε συστηματικα για 1,5 χρονο , τοτε πρεπει κ οι 2 να κανετε εξετασεις  γτ μπορει εσυ να εχεις χαμηλη κινητικοτητα αλλα να μην ειναι σε σενα το προβλημα. Πρεπει να μιλησεις με την γυναικα σου κ τα δειτε μαζι .

Οσον αφορα το σπερμοδιαγραμμα, να σου αναφερω την περιπτωση που . ο αντρας ειχε χαμηλη κινητικοτητα , δεν θυμαμαι ακριβως 6-8% ταχεια κ συνολικη 25-30% κ 8 % φυσιολογικες μορφες. μας ειπαν για κιρσοκοιλη ..κατι που δνε θα καναμε γτ ηταν 40 . ο δικος μου ηταν κ ξεροκεφαλος κ δεν ηθελε βιταμινες με τιποτα . σε ουρολογο κ που πηγαμε , τζαμπα πηγαμε . απλα μας επιβεβαιωσε οτι δν εχει ουρολοιμωξη μετα απο καλλιεργεια ουρων  .

κ ομως με χαμηλη κινητικοτητα , εμεινα εγκυος 2 φορες . απλα με "προγραμμα" , δλδ τις γονιμες μερες καναμε ερωτα κ 2 φορες την μερα κ εμενα ξαπλωμενη ολη νυχτα αν μπορουσα (ειχα κανει κ τεστ ωορηξιας).το αναφερω γτ τους 6 μηνες που το καναμε τυχαια δεν καταφεραμε κατι ισως λογω κινητικοτητας ενω οταν παρακολουθησα τον κυκλο μου , εμεινα εγκυος. 

ΓΡαψε μας τις δικες σου τιμες

Συμφωνώ ότι χρειάζεται συστηματική διερεύνηση, αλλά διαφωνώ για τον ουρολόγο. Και μάλιστα, επαναλαμβάνω: χρειάζεται ουρολόγος με εξειδίκευση σε ανδρολογικά θέματα. Και ο αριθμός και τα νούμερα βελτιώνονται. Όσο για την κιρσοκήλη σε ηλικία 40 ετών, οι απόψεις διίστανται, αλλά αυτό που αποκόμισα εγώ από τη δική μας ιστορία είναι ότι μάλλον, επειδή σε μεγαλύτερη ηλικία έχει γίνει μεγαλύτερη ζημιά, χρειάζεται περισσότερος χρόνος για να δει κανείς αποτελέσματα. Στη δική μας περίπτωση με το χειρουργείο και το σωστό πρωτόκολλο με συμπληρώματα διατροφής, το σπέρμα έφτιαξε, αλλά η βελτίωση άρχισε να φαίνεται 1,5 χρόνο μετά το χειρουργείο. Ο ουρολόγος που έκανε το χειρουργείο, ο οποίος δεν είχε ιδιαίτερη εξειδίκευση σε ανδρολογικά ζητήματα, στους 6 μήνες μας είπε ότι δε μπορεί να κάνει κάτι άλλο για εμάς και μας παρέπεμψε σε εξωσωματική. Και μάλιστα στον ειδικό εξωσωματικής ο οποίος μας τον είχε συστήσει. Και, δεν ξέρω αν βοηθάω, αλλά καλό είναι, για την αποφυγή σπατάλης χρόνου, τα γυναικολογικά θέματα να διερευνηθούν σε ειδικό γονιμότητας, όχι σε απλό γυναικολόγο. Αυτοί δεν έχουν ιδιαίτερες γνώσεις και αν δεν βρεθεί κάτι απλό, θα σας παραπέμψουν αμέσως στον ειδικό εξωσωματικής που συνεργάζονται (ο οποίος θα σας παραπέμψει μετά πίσω για τον τοκετό). Αυτό που θέλω και πάλι να τονίσω είναι η προσεκτική επιλογή γιατρών και η κριτική σκέψη, γιατί η βιομηχανία των εξωσωματικών είναι πολύ επικερδής και υπάρχουν πολλές συνεργασίες στο χώρο.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Troia είπε:

Συμφωνώ ότι χρειάζεται συστηματική διερεύνηση, αλλά διαφωνώ για τον ουρολόγο. Και μάλιστα, επαναλαμβάνω: χρειάζεται ουρολόγος με εξειδίκευση σε ανδρολογικά θέματα. Και ο αριθμός και τα νούμερα βελτιώνονται. Όσο για την κιρσοκήλη σε ηλικία 40 ετών, οι απόψεις διίστανται, αλλά αυτό που αποκόμισα εγώ από τη δική μας ιστορία είναι ότι μάλλον, επειδή σε μεγαλύτερη ηλικία έχει γίνει μεγαλύτερη ζημιά, χρειάζεται περισσότερος χρόνος για να δει κανείς αποτελέσματα. Στη δική μας περίπτωση με το χειρουργείο και το σωστό πρωτόκολλο με συμπληρώματα διατροφής, το σπέρμα έφτιαξε, αλλά η βελτίωση άρχισε να φαίνεται 1,5 χρόνο μετά το χειρουργείο. Ο ουρολόγος που έκανε το χειρουργείο, ο οποίος δεν είχε ιδιαίτερη εξειδίκευση σε ανδρολογικά ζητήματα, στους 6 μήνες μας είπε ότι δε μπορεί να κάνει κάτι άλλο για εμάς και μας παρέπεμψε σε εξωσωματική. Και μάλιστα στον ειδικό εξωσωματικής ο οποίος μας τον είχε συστήσει. Και, δεν ξέρω αν βοηθάω, αλλά καλό είναι, για την αποφυγή σπατάλης χρόνου, τα γυναικολογικά θέματα να διερευνηθούν σε ειδικό γονιμότητας, όχι σε απλό γυναικολόγο. Αυτοί δεν έχουν ιδιαίτερες γνώσεις και αν δεν βρεθεί κάτι απλό, θα σας παραπέμψουν αμέσως στον ειδικό εξωσωματικής που συνεργάζονται (ο οποίος θα σας παραπέμψει μετά πίσω για τον τοκετό). Αυτό που θέλω και πάλι να τονίσω είναι η προσεκτική επιλογή γιατρών και η κριτική σκέψη, γιατί η βιομηχανία των εξωσωματικών είναι πολύ επικερδής και υπάρχουν πολλές συνεργασίες στο χώρο.

συμφωνω με ολα οσα γραφεις. ειδικα για τα γυναικολογικα θεματα.. εμας να φανταστεις ο ουρολογος μας ειχε πει οτι κ με τετοια ποσοστα δεν θα ειχαμε θεμα ..αλλα εγω επειδη ειμαι ανυπομονη , ηθελα να τα τσεκαρω ολααα κ εκανα ενα σωρο εξετασεις προληπτικα κ σαλπιγγογραφια ( που μαλλον μας βοηθησε να μεινω πιο νωρις εγκυος).

απλα θελει μεγαλη προσοχη σε επιλογη γιατρου...

20 ώρες πρίν, Zoibil είπε:

@Troia @ada32 @Σελίνα ή όποια άλλη κοπέλα ξέρει, αν έχετε κάποιον καλό ουρολόγο στην Αθήνα, θα μπορούσατε να μου στείλετε το όνομα σε π.μ.; σας ευχαριστώ! 

Ειμαι Θεσ/νικη δυστυχως αλλα κ εδω δεν ξερω κανεναν αξιολογο..


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα !!! Θα ήθελα να μάθω τι εξετάσεις γίνονται για το σπερμα που στο σπέρμοδιαγραμα βγήκε αρκετά χαμηλό !!!! Τι κανεις επιπλέον πριν επισκεφτείς ανδρολογο ; Και αν κάποια κοπέλα με βιταμίνες είδε διαφορά στο σπερμα του άντρα; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Bluee19 είπε:

Καλησπέρα !!! Θα ήθελα να μάθω τι εξετάσεις γίνονται για το σπερμα που στο σπέρμοδιαγραμα βγήκε αρκετά χαμηλό !!!! Τι κανεις επιπλέον πριν επισκεφτείς ανδρολογο ; Και αν κάποια κοπέλα με βιταμίνες είδε διαφορά στο σπερμα του άντρα; 

Χαμηλό ως προς τι? Τον αριθμο μόνο ή και κινητικότητα και μορφολογία? Αν θέλεις πες μου τα μεγέθη σας για να σε βοηθήσω καλύτερα, ειχαμε και εμείς θέμα με το σπέρμα. Σε κάθε περίπτωση εφόσον υπάρχει θέμα είναι καλό πριν πάτε σε ανδρολογο να κάνει ο σύντροφός σου τα εξης:

1) τριπλεξ οσχεου για να δείτε αν υπάρχει κιρσοκλη ή κάτι άλλο παθολογικο 

2) έλεγχο στο σπερμα κατακερματισμου, οξειδωτικου στρες και καλλιέργεια για μικροβια. 

3) Ορμονολογικο έλεγχο

4)μοριακό καρυοτυπο και ελεγχο συνδρόμου εύθραυστου Υ

5) Έλεγχο για κυστικη ινωση (μπορει να κάνει τον πλήρη έλεγχο και αν είναι αρνητικός τότε δε χρειάζεται να κάνεις και εσύ τον εν λόγω προγεννητικό ελεγχο)

Εμείς μετά από όλες αυτές τις εξετάσεις και αφού καταλήξαμε ότι για την κακή ποιότητα σπέρματος ευθύνεται η κιρσοκηλη που είχε σε συνδυασμό με τον κακό τρόπος ζωής (κάπνισμα, καθιστική ζωή κλπ) συνεχίσαμε με μικρογονιμοποιηση, είχαμε καλά ποσοστά βλαστοκυστων, πάνω από 50% των γονιμοποιημενων ωαρίων, τώρα για το γεγονός ότι οι περισσότερες είχαν χρωμοσωμικες ανωμαλιες πιθανόν να οφειλόταν κατά το μεγαλύτερο ποσοστό στα ωαρια μου που λόγω ηλικίας δεν ήταν υγιή. Γενικα οι γιατροί θεωρούν ότι με τη μικρογονιμοποιηση ο παράγοντας κακού σπέρματος λύνεται, αν μπορούν να βρουν έστω και λίγα κινούμενα και μορφολογικα καλά ωαρια  κυρίως τους ενδιαφέρει να είναι χαμηλός ο κατακερματισμος και να μην υπαρχουν μικρόβια.

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Nels είπε:

Χαμηλό ως προς τι? Τον αριθμο μόνο ή και κινητικότητα και μορφολογία? Αν θέλεις πες μου τα μεγέθη σας για να σε βοηθήσω καλύτερα, ειχαμε και εμείς θέμα με το σπέρμα. Σε κάθε περίπτωση εφόσον υπάρχει θέμα είναι καλό πριν πάτε σε ανδρολογο να κάνει ο σύντροφός σου τα εξης:

1) τριπλεξ οσχεου για να δείτε αν υπάρχει κιρσοκλη ή κάτι άλλο παθολογικο 

2) έλεγχο στο σπερμα κατακερματισμου, οξειδωτικου στρες και καλλιέργεια για μικροβια. 

3) Ορμονολογικο έλεγχο

4)μοριακό καρυοτυπο και ελεγχο συνδρόμου εύθραυστου Υ

5) Έλεγχο για κυστικη ινωση (μπορει να κάνει τον πλήρη έλεγχο και αν είναι αρνητικός τότε δε χρειάζεται να κάνεις και εσύ τον εν λόγω προγεννητικό ελεγχο)

Εμείς μετά από όλες αυτές τις εξετάσεις και αφού καταλήξαμε ότι για την κακή ποιότητα σπέρματος ευθύνεται η κιρσοκηλη που είχε σε συνδυασμό με τον κακό τρόπος ζωής (κάπνισμα, καθιστική ζωή κλπ) συνεχίσαμε με μικρογονιμοποιηση, είχαμε καλά ποσοστά βλαστοκυστων, πάνω από 50% των γονιμοποιημενων ωαρίων, τώρα για το γεγονός ότι οι περισσότερες είχαν χρωμοσωμικες ανωμαλιες πιθανόν να οφειλόταν κατά το μεγαλύτερο ποσοστό στα ωαρια μου που λόγω ηλικίας δεν ήταν υγιή. Γενικα οι γιατροί θεωρούν ότι με τη μικρογονιμοποιηση ο παράγοντας κακού σπέρματος λύνεται, αν μπορούν να βρουν έστω και λίγα κινούμενα και μορφολογικα καλά ωαρια  κυρίως τους ενδιαφέρει να είναι χαμηλός ο κατακερματισμος και να μην υπαρχουν μικρόβια.

 

Θα κάνουμε ξανά τώρα σπερμοδιαγραμμα γιατί αυτό που έχουμε είναι πριν δυο έτη !!! Ο γιατρός μας είχε πει πως για την εξωσωματική είναι καλό !!! Λόγω του ότι πετύχαμε εγκυμοσύνη αλλά παλινδρόμηση με εξωσωματική με έκανε να θέλω να ψάξω περισσότερο το σπερμα κ αιματολογικά εμένα !!! Έχω κάνει μυστική ινώση εγώ κ είμαι αρνητική !!! Στο σύντροφο δεν είχαμε ψάξει τίποτα άλλο απλώς επειδή έχω ακόμα δυο βκαστοκυστες κ 7 ωάρια θέλω όσο γίνετε να φτιαχτεί το σπερμα ώστε αν δεν πιάσουν ούτε οι άλλες δυο να έχουμε πιο πολλές πιθανότητες στη γονιμοποίηση των άλλων ωαρίων !!!  Βρήκα πακέτο που περιλαμβάνει 

• Συμβατική ανάλυση σπέρματος (σπερματοδιάγραμμα)
• Μορφομετρική ανάλυση σπερματοζωαρίων
• Απομόνωση καλής ποιότητας σπέρματοζωαρίων (Τεστ καθαρισμού σπέρματος)
• Μελέτη μακροβιότητας σπερματοζωαρίων εντός καλλιεργητικού υλικού
• Έλεγχος κατάτμησης DNA σπερματοζωαρίων (SCD)
• Εξέταση συμπύκνωσης πυρηνικής χρωματίνης σπερματοζωαρίων (ΧΡΩΣΗ ΑΝΙΛΙΝΗΣ)
• Μέτρηση οξειδοαναγωγικού δυναμικού (SORP)
• Έλεγχος μεμβρανικής ακεραιότητας (HOS TEST)

είχαμε κάνει υπέρηχο για κύρσοκιλιιι και δεν υπήρχε !!! 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκλεισα να κάνει τος παρακάτω :

• Καλλιέργεια αερόβιος
• Καλλιέργεια αναερόβιος
• Ταυτοποίηση μικροβίων & Αντιβιόγραμμα
• Βιοχημικός έλεγχος μυκοπλάσματος (Mycoplasma/Ureplasma)
• Ανοσοενζυμικός Έλεγχος ανίχνευσης χλαμυδίων (Chlamydia)
• Μοριακός έλεγχος λοιμώξεων αναπαραγωγικού συστήματος (PCR)

συμβατική ανάλυση σπέρματος (σπερματοδιάγραμμα)
• Μορφομετρική ανάλυση σπερματοζωαρίων
• Απομόνωση καλής ποιότητας σπέρματοζωαρίων (Τεστ καθαρισμού σπέρματος)
• Μελέτη μακροβιότητας σπερματοζωαρίων εντός καλλιεργητικού υλικού
• Έλεγχος κατάτμησης DNA σπερματοζωαρίων (SCD)
• Εξέταση συμπύκνωσης πυρηνικής χρωματίνης σπερματοζωαρίων (ΧΡΩΣΗ ΑΝΙΛΙΝΗΣ)
• Μέτρηση οξειδοαναγωγικού δυναμικού (SORP)
• Έλεγχος μεμβρανικής ακεραιότητας (HOS TEST)

 

εχετε να προτείνετε κάτι παρά πάνω από εξετάσεις στο σπερμα ; 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλω τα φώτα σας !!!!

Εχουμε :

Τερατοσπερμια 98%
κατάτμηση DNA 65%
οξειδωτικό στρες 0.01 mv/10^6 sperm 

σπερμα μη κεχρωσμενων 60%
συνολικός αριθμός σπερματοζωαρίων 7.000.000

ureaplasma urealyticum και parvum θετικό 

τι μπορεί να γίνει σε αυτή την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...