Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Τέστ ωορρηξίας


Recommended Posts

Καλησπέρα είμαι καινούρια στο φόρουμ και θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για τα τεστ ωορρηξίας. Ξεκίνησα το πρώτο τεστ την 8η μέρα κύκλου και μέχρι σήμερα 20η μέρα κύκλου μου βγάζει θετικό, τί γίνεται?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 41 λεπτά , Ελεάνα 80 είπε:

Καλησπέρα είμαι καινούρια στο φόρουμ και θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για τα τεστ ωορρηξίας. Ξεκίνησα το πρώτο τεστ την 8η μέρα κύκλου και μέχρι σήμερα 20η μέρα κύκλου μου βγάζει θετικό, τί γίνεται?

Καλησπερα Ελεάνα μου,ήθελα πολύ να σου απαντήσω γιατι είναι μπέρδεμα  αυτά τα άτιμα κ αντί να βοηθάνε συνήθως μπερδεύουν!

Έχουν δύο βασικές προϋποθέσεις για να είναι σωστά κ θετικά!

1. ΜΟΝΟ με ουρά από το μεσημέρι κ μετά κ ΠΆΝΤΑ σχετικά ίδια ώρα! Δλδ μετά τις 12μ.μ

2. Θετικό είναι ΜΟΝΟ όταν κ οι δύο γραμμές είναι το ΙΔΙΟ ΕΝΤΟΝΕΣ ή η γραμμή ένδειξης είναι ΠΙΟ ΈΝΤΟΝΗ από τη γραμμή ελέγχου!!

Οπότε,εσύ τα έχεις ακολουθήσεις αυτά τα δύο; Ή το θεωρείς θετικό απλά επειδή σου βγάζει κ δεύτερη γραμμουλα η οποία είναι πιο άχνη από την άλλη;


ovYip2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ελεάνα 80 είπε:

Καλησπέρα είμαι καινούρια στο φόρουμ και θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για τα τεστ ωορρηξίας. Ξεκίνησα το πρώτο τεστ την 8η μέρα κύκλου και μέχρι σήμερα 20η μέρα κύκλου μου βγάζει θετικό, τί γίνεται?

Γεια σου!

Υπάρχει πιθανότητα να είσαι έγκυος?

Έχω ακούσει ότι σε περιπτώσεις εγκυμοσύνης το τεστ ωορρηξίας βγαίνει θετικό..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Ήρθαμε σε επαφή με την πρώτη θετική ένδειξη του τεστ ωορρηξίας αλλά από εκεί και πέρα δεν ξέρω... τί να πω μακάρι

@LoveToBeMomδεν ξέρω πως μπορώ να στείλω φωτογραφία να δεις παράδειγμα 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ελεάνα 80 είπε:

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Ήρθαμε σε επαφή με την πρώτη θετική ένδειξη του τεστ ωορρηξίας αλλά από εκεί και πέρα δεν ξέρω... τί να πω μακάρι

@LoveToBeMomδεν ξέρω πως μπορώ να στείλω φωτογραφία να δεις παράδειγμα 

Με όλη μου τη καρδιά να σε βοηθήσω!

Πάντως αυτό που σου λέω να δεις.

Δλδ τα έκανες με ουρά μεσημεριανα? ΔΕΝ θέλει πρωινά ούρα όπως τα τεστ εγκυμοσύνης.

Κ επίσης απλά δες αν η γραμμή θετικοτητας είναι το ΙΔΙΟ έντονη ή εντονότερη από την άλλη γραμμή που υπάρχει πάντα. Αν είναι πιο άχνη ΔΕΝ είναι θετικό!


ovYip2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια, θα σας πω κι εγώ την γνώμη μου γιατί είχα και εγώ παρόμοια εμπειρία με τα one step(είδα σε άλλο ποστ ότι αυτή την μάρκα χρησιμοποίησες) 

Στον προηγούμενο κύκλο που είχα πάρει τα one step μου βγαίνανε 4 μέρες θετικά (η γραμμή αποτελεσματοσ το ίδιο έντονη με την ελέγχου, εκτός από μια μέρα που ήταν πιο έντονη από την ελέγχου) 

Αυτο τον μήνα πήρα τα hometest. Παρατηρησα ότι έχουν πολύ πιο έντονη γραμμή ελέγχου.  επομένως είναι «δυσκολότερο» η γραμμή αποτελέσματος να φτάσει σε εντονοτητα την ελέγχου. 
τα one step από την άλλη έχουν πολύ αχνή γραμμη ελέγχου με αποτέλεσμα να μπερδεύουν. Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει εγώ... ίσως να ήταν και ελαττωματικά τα δικά μου βέβαια. 

εδω έρχεται και η δίκη μου απορία προς όσες έχουν χρησιμοποιήσει τα hometest: Η γραμμή μου κάποια στιγμή έφτασε να είναι αρκετά έντονη. Εκείνη την μέρα ήταν η μόνη μέρα που βγήκε με διαφορα πιο έντονη από τις άλλες φορές που έβγαινε ελάχιστα έντονη... Ωστόσο και πάλι δεν ήταν και ακριβώς όσο έντονη όσο η ελέγχου. Δηλαδή αν εκείνη την μέρα είχα κάνει τα one step θα είχε βγει σίγουρα θετικό...Μετά από εκεινη την μέρα ήταν κ πάλι αχνή και τα σταμάτησα... Τελικά έκανα ή όχι ωορρηξια; 
 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια. Εγώ εχω επειρία μόνο από τα hometest και με αυτά επιασα 2 φορες μωράκι. Λοιπόν να σας πω οτι αν τους παρετε τηλεφωνο θα σας λυσουν ολες τις αποριες και μπορείτε να τους στειλετε και φωτογραφία με τα τεστ. Εμενα μετα την περιοδο εβγαιναν και οι 2 γραμμες, τους πηρα τηλ και μου ειπαν οτι σε καποιες περιπτωσεις κυριως πολυκυστικων ωοθηκων ειναι συνηθες να βγαινουν σε ολο τον κυκλο 2 γραμμες. Ομως μονο οταν η γραμμη αποτελέσματος ειναι πιο σκουρα ή ιδια με τη γραμμη ελεγχου κανεις ωορρηξία. Σε εμενα αυτό παντα ηταν μια μερα. Και επισης οταν φτανεις κοντα στις γονιμες θα κανεις και μεσημερι και βράδυ τεστ. Εμενα το μεσημερι δεν εδειχνε τελειως θετικό, το βράδυ ομως ηταν φουλ θετικό και τους 2 μηνες που επιασα παιδακι. Εγώ ομως ηξερα και πανω κατω ποτε κανω ωορρηξια γιατι το ειχαμε βρει και με τον γυναικολογο μου. Οτι κανω 20η  με 21η μερα του κυκλου και οντως ετσι εδειχνε και το τεστ. Εδώ κάπου να σας πω οτι εμεις πιάσαμε το μωρό μια μερα πριν δειξει θετικό το τεστ ωορρηξίας. Δηλαδή εδειξε Δευτερα βράδυ θετικό και εμεις ειχαμε επαφη την Κυριακη το βράδυ και μετα δεν ξανα είχαμε οπότε ειναι σίγουρα εκείνη η μερα συλληψης. Αρα και μια μερα πριν και 2 μερες μετα ειναι γόνιμες!!

Επίσης αυτό που λεει μια κοπελα πιο πανω οτι αν εισαι εγκυος βγαινει θετικό, σε μένα τουλάχιστον ίσχυε. Γιατι δεν ειχα τεστ εγκυμοσυνης και απο περιεργεια εκανα ωορρηξιας και βγηκε πιο εντονη η γραμμη αποτελέσματος απο ποτέ!  

@SisiiΠιστεύω πως έκανες ναι γιατι δεν κρατάει πολύ η ωορρηξία καποιες ωρες ειναι στην ουσία και εφοσον εγινε τοσο εντονη και μετα αχνη εκανες!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Evaki19 είπε:

Καλημερα κορίτσια. Εγώ εχω επειρία μόνο από τα hometest και με αυτά επιασα 2 φορες μωράκι. Λοιπόν να σας πω οτι αν τους παρετε τηλεφωνο θα σας λυσουν ολες τις αποριες και μπορείτε να τους στειλετε και φωτογραφία με τα τεστ. Εμενα μετα την περιοδο εβγαιναν και οι 2 γραμμες, τους πηρα τηλ και μου ειπαν οτι σε καποιες περιπτωσεις κυριως πολυκυστικων ωοθηκων ειναι συνηθες να βγαινουν σε ολο τον κυκλο 2 γραμμες. Ομως μονο οταν η γραμμη αποτελέσματος ειναι πιο σκουρα ή ιδια με τη γραμμη ελεγχου κανεις ωορρηξία. Σε εμενα αυτό παντα ηταν μια μερα. Και επισης οταν φτανεις κοντα στις γονιμες θα κανεις και μεσημερι και βράδυ τεστ. Εμενα το μεσημερι δεν εδειχνε τελειως θετικό, το βράδυ ομως ηταν φουλ θετικό και τους 2 μηνες που επιασα παιδακι. Εγώ ομως ηξερα και πανω κατω ποτε κανω ωορρηξια γιατι το ειχαμε βρει και με τον γυναικολογο μου. Οτι κανω 20η  με 21η μερα του κυκλου και οντως ετσι εδειχνε και το τεστ. Εδώ κάπου να σας πω οτι εμεις πιάσαμε το μωρό μια μερα πριν δειξει θετικό το τεστ ωορρηξίας. Δηλαδή εδειξε Δευτερα βράδυ θετικό και εμεις ειχαμε επαφη την Κυριακη το βράδυ και μετα δεν ξανα είχαμε οπότε ειναι σίγουρα εκείνη η μερα συλληψης. Αρα και μια μερα πριν και 2 μερες μετα ειναι γόνιμες!!

Επίσης αυτό που λεει μια κοπελα πιο πανω οτι αν εισαι εγκυος βγαινει θετικό, σε μένα τουλάχιστον ίσχυε. Γιατι δεν ειχα τεστ εγκυμοσυνης και απο περιεργεια εκανα ωορρηξιας και βγηκε πιο εντονη η γραμμη αποτελέσματος απο ποτέ!  

@SisiiΠιστεύω πως έκανες ναι γιατι δεν κρατάει πολύ η ωορρηξία καποιες ωρες ειναι στην ουσία και εφοσον εγινε τοσο εντονη και μετα αχνη εκανες!

Ευχαριστώ για την απάντηση σου πρώτα από όλα ❤️ 

Εγώ δεν έχω σταθερή μέρα ωορρηξιας μάλλον... Ίσως λόγω ΣΠΩ. Πάντως την προηγούμενη φορά η ωορρηξία μου έγινε την 15η μέρα  και αυτήν την φορά 18η... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 3/11/2022 at 8:45 PM, Sisii said:

Ευχαριστώ για την απάντηση σου πρώτα από όλα ❤️ 

Εγώ δεν έχω σταθερή μέρα ωορρηξιας μάλλον... Ίσως λόγω ΣΠΩ. Πάντως την προηγούμενη φορά η ωορρηξία μου έγινε την 15η μέρα  και αυτήν την φορά 18η... 

Καλημεραααα ναι κι εγώ έχω ΣΠΩ αλλα σταθερη ημερα ωορρηξιας. Να σου πω την αληθεια δεν ηξερα οτι δεν ειναι σταθερη σε τετοιες περιπτώσεις. Βεβαια εγώ δεν εχω και συμπτωματα ΣΠΩ μονο η εικονα μου ειναι ετσι στους υπερηχους. Ωραια θα το παρακολουθεις τοτε με τα τεστακια απλα μετα την περιοδο θα πρεπει να ξεκινας να κανεις. Ευτυχως ειναι πολλα στη συσκευασια και οικονομικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...