Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Αποτυχημένες εξωσωματικές


Recommended Posts

πρίν από 41 λεπτά , Nephele78 είπε:

Καλησπερα !!τον προεμφυτευτικο τον ζητησατε εσεις ; Ή ο γιατρος σας ειπε οτι λογω ηλικιας επιβαλλεται ; 

Καλησπέρα, ο γιατρός μου το πρότεινε λόγω ηλικίας για να αποφύγουμε να εμφυτεύσουμε έμβρυο που δεν θα οδηγούσε σε εγκυμοσύνη λόγω τσισωμίας. για να αποφύγουμε δυσάρεστες καταστάσεις με αποβολές κλπ.  ο συγκεκριμένος γιατρός το προτείνει ακόμα και σε μικρότερες ηλικίες (από 35χρ) με την τελική απόφαση να την αφήνει καθαρά στο ζευγάρι , συμμερίζεται το κόστος.  δεν με φόβισε καθόλου , απλά μου ανέφερε τα δεδομένα που είχαμε, λίγα ωάρια και ψάχνουμε στα λίγα το καλό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, LioPh79 είπε:

Καλησπέρα, ο γιατρός μου το πρότεινε λόγω ηλικίας για να αποφύγουμε να εμφυτεύσουμε έμβρυο που δεν θα οδηγούσε σε εγκυμοσύνη λόγω τσισωμίας. για να αποφύγουμε δυσάρεστες καταστάσεις με αποβολές κλπ.  ο συγκεκριμένος γιατρός το προτείνει ακόμα και σε μικρότερες ηλικίες (από 35χρ) με την τελική απόφαση να την αφήνει καθαρά στο ζευγάρι , συμμερίζεται το κόστος.  δεν με φόβισε καθόλου , απλά μου ανέφερε τα δεδομένα που είχαμε, λίγα ωάρια και ψάχνουμε στα λίγα το καλό.

Ευχαριστω κοπελα μου ,ρωταω γιατι ο δικος μου γιατρος ,μου ελεγε το αντιθετο..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 12/5/2023 at 12:30 ΠΜ, Lucia12 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.

Είμαι 42 ετών και πολύ απογοητευμένη με τις 2 προσπάθειες εξωσωματικής σε 2 μεγάλα κέντρα υποβοηθούμενης αναπαρσγωγής. Την 1η φορά πριν ένα χρόνο μετέφερα 2 αριστες βλαστοκύστες 5ης μέρας αφού απο τα 12 ωάρια γονιμοποίηθηκαν τα 9 κ τα 5 έγιναν βλαστοκυστες από τις οποίες 2 μέτριες και 3 άριστες. Παρόλο που η πρωτη προσπάθεια έδωσε εγκυμοσύνη την 10η εβδομάδα κατέληξε σε παλίνδρομη.Ο ψυχικός πόνος μεγάλος.Η βιοψία εμβρύου έδειξε σύνδρομο down. Ο γιατρός το θεώρησε τυχαίο γεγονός. Τον Νοέμβριο προχώρησα σε εμβρυομεταφορά και το αποτέλεσμα μηδέν. Υστερα απο υστεροσκοπησηση διαπιστώθηκαν συμφυσεις στη μήτρα που δημιουργήθηκαν σπό την απόξεση,τις οποίες έλυσα στο χειρουργείο

Άλλαξα κέντρο πάλι με βραχύ πρωτοκολλο απο 15 ωαρια που συλλέχθησαν γονιμοποιήθηκαν τα 9 και σε βλαστοκύστες κατέληξαν 4 τις οποίες μετέφερα σε έναν κύκλο.Το αποτέλεσμα μηδεν. Η απογοήτευση μεγάλη.

Εχω κάνει το eratest για το παραθυρο εμφυτευσης φυσιολογικό, μοριακο ελεγχο ενδομητριου φυσιολογικο ,παχος ενδομητριου ιδανικό, καρυοτυπο ζευγους φυσιολογικό, σπερμοδιάγραμμα καλο,ούτε κατατμηση σπέρματος βρεθηκε.Η ηλικια ειναι σιγουρα επιβαρυντικός παραγοντας, αλλά οι βλαστοκύστες δεν εννοείται ότι είναι δυνατα έμβρυα; γιατί οι πιθανότητες μηδενίζονται παρόλη την καλή σε αριθμό παραγωγή. Και παρολο τα πολυ καλά ποσοστα γονιμοποιησης συμφωνα με τους εμβρυολογους και των δύο κέντρων.Εχω χάσει το κουραγιο μου, είμαι μπερδεμένη.Έχει καποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία με βλαστοκυστες ανω των 40; αν όλα τα ωάρια ήταν "άρρωστα" θα προχωρούσαν σε βλαστοκύστες; Γιατί από τα 8 που μετέφερα εμφυτεύθηκε το ένα κ είχε τρισωμία. 

Ο δεύτερος γιατρός υποψιαζεται ενδομητρίωση ,γι αυτο δεν εχω καταφερει φυσιολογική σύλληψη. Τωρα νιώθω οτι και να το λύσω αυτό, είναι μάταιο, στην ηλικία των 42 οι πιθανότητες είναι ελάχιστες για φυσιολογική σύλληψη.

 

 

 

Μην το βάζετε κάτω θέλει πείσμα.ο επιμένων νικά.Ειμαι 44 με αμη 0.08 και θα κάνω τα πάντα για ένα παιδί,όχι άγχος όχι απογοήτευση. Ο /η ιατρος σας έκανε κλικ τον εμπιστευεστε; 

Link to comment
Share on other sites

On 17/5/2023 at 8:36 ΜΜ, Nephele78 είπε:

Ευχαριστω κοπελα μου ,ρωταω γιατι ο δικος μου γιατρος ,μου ελεγε το αντιθετο..

σου το έλεγε γιατί ήταν λίγα τα έμβρυα και φοβόταν μην πάθουν κάτι στην διαδικασία της βιοψίας  ή γιατί δεν χρειαζόταν αφού είχατε καλά αποτελέσματα εξετάσεων;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 29/5/2023 at 5:45 ΜΜ, κατερινα11 είπε:

Καλησπέρα υπάρχει κάποια κοπέλα που δεν είχε καλής ποιότητας έμβρυα και κατάφερε εγκυμοσύνη?

Καλησπέρα, τα δικά μου έμβρυα ήταν μέτριας ποιότητας, δεύτερης ημέρας...σε λίγους μήνες ο γιος μου θα γίνει οκτώ ετών!

Ποτέ δεν ξέρεις ποιο είναι το έμβρυο που θα δώσει την εγκυμοσύνη, εμάς έκανε την έκπληξη εκεί που δεν το περιμέναμε καθώς δεν είχα ελπίδες (βλέπεις δεν ήταν άριστες βλαστοκύστες τα έμβρυα μου) πίστευα ότι δεν θα τα κατάφερνα.

Εύχομαι καλή τύχη!

  • Μου αρέσει 1

 
Link to comment
Share on other sites

On 31/5/2023 at 2:53 ΜΜ, LioPh79 είπε:

σου το έλεγε γιατί ήταν λίγα τα έμβρυα και φοβόταν μην πάθουν κάτι στην διαδικασία της βιοψίας  ή γιατί δεν χρειαζόταν αφού είχατε καλά αποτελέσματα εξετάσεων;

Διοτι ναι μεν ημουν  42 ετων ,ελεγε οτι δε κανουμε χωρις λογο (μεσογειακη ,κυστικη κλπ) κ οτι δε ρισκαρουμε να « χαλάσουν» γιατι ναι μεν λιγα κ οτι ηταν σιγουρος οτι ολα θα πανε καλα..ισως επειδη ναι μεν 42 εκανα εντελει βλαστοκυστες αλλα τι να λεει εχπυμε δει κ βλαστοκυστες εξαιρετικες με τρισωμιες .δε ξερω πραγματικα ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2023 at 10:24 ΜΜ, Nephele78 είπε:

Διοτι ναι μεν ημουν  42 ετων ,ελεγε οτι δε κανουμε χωρις λογο (μεσογειακη ,κυστικη κλπ) κ οτι δε ρισκαρουμε να « χαλάσουν» γιατι ναι μεν λιγα κ οτι ηταν σιγουρος οτι ολα θα πανε καλα..ισως επειδη ναι μεν 42 εκανα εντελει βλαστοκυστες αλλα τι να λεει εχπυμε δει κ βλαστοκυστες εξαιρετικες με τρισωμιες .δε ξερω πραγματικα ..

και εμένα στην δεύτερη μας προσπάθεια από τα 4 γονιμοποιημένα τα 3 έγιναν πολύ καλές βλαστοκύστες ,η μία μάλιστα ήταν πάααρα πολύ καλή είπαν. και τα τρία με τρισωμίες. στην πρώτη μας προσπάθεια χωρίς προεμφυτευτικό με ένα ωάριο ένα έμβρυο ήταν και άριστο, 0 χοριακή. καλά αυτός ο πρώτος δεν είχε ελέγξει ούτε οιστραδιόλη ούτε τίποτα όταν αρχίσαμε, 8-9 μέρα ωοληψία. μου αρέσει που έχει και τις τέλειες κριτικές (φαντάζομαι από ζευγάρια που τα κατάφεραν χωρίς εξωσωμάτική " με τον αέρα" )  στο μεταξύ χάσαμε πολύτιμο χρόνο για να το παίζει αυτός εξωσωματικός . δεν ξέρω, σκέφτομαι την επόμενη φορά μήπως δεν τα στείλουμε για προευμφυτευτικό.

  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...