Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Αυχενική διαφάνεια, βοήθεια


Recommended Posts

Γεια σας,

Κορίτσια χρειάζομαι εμπειρικές συμβουλές και πιο πολυ θα ήθελα να δω ποσες εγκυμονούσες, περάσαν τα ίδια που περνάω εγω τώρα.

Είμαι στην 12η βδομάδα κύησης και σήμερα έκανα τεστ αυχενικής διαφάνειας και papp-a και δεν είχα καλά αποτελέσματα.

Ο γιατρός μου είναι καθυσυχαστικός λέγοντας μου οτι όλα θα βγουν φυσιολογικά, μετά την αμνιοπαρακεντηση στην οποια με παρεπεμψε για να σιγουρευτούμε.

Τα αποτελέσματα μου είναι μέσα στα όρια του φυσιολογικού όπως μου είπε, αλλά αρκετά αυξημένα ώστε να κάνω αμνιοκεντηση. Έγω τώρα ζητάω και την γνώμη του κοινού!

Σας παραθέτω τα αποτελέσματα:

Ηλικία 27 ετών

Ρινικό οστό: υπαρκτό

Αυχενική διαφάνεια: 2,2 χιλ.

ελεύθερη β-hCG: 122,56 IU/l ισοδύναμο με 2,448 ΜοΜ

PAPP-A: 3,224 IU/l ισοδύναμο με 0,865 ΜοΜ

Όλα τα άλλα τα βρήκε φυσιολογικότατα

και εν τέλει μου έδωσε το εξης ποσοστό

προϋπάρχουσα στατιστική πιθανότητα: 1/822

τελική πιθανότητα τρισωμίας 21: 1/81

Οι πιθανοτητες που μου έδωσε οπως καταλαβαινετε είναι χάλια και η ελευθερη β εχει υψηλή τιμή, οπως και η αυχενικη διαφανεια που ναι μεν ειναι μεσα στα ορια του φυσιολογικού, αλλα πιο ψηλά από το φυσιολογικοτατο.

Παρόλες τις προσπάθειες των γιατρων να με καθυσηχασουν λεγωντας μου οτι θα πανε ολα καλα, εγω ανυσηχω παρα πολύ.

Διαβασα στο ιντερνετ και χειροτερες περιπτωσεις απο την δικια μου που τελικα ειχαν αισιο τελος αλλα θελω πιο φρεσκα νεα αν γινεται. Μεχρι να κανω την αμνιοκεντηση θα τρελαθω.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις

Για όσες ανησυχούν για το μωρό τους, είχα 1/81 πιθανότητες για τρισωμία 21 και έκανα την άμνιοπαρακέντηση και ήταν όλα Α Ψ Ο Γ Α!!! Ο μπέμπης μου έχει τα πάντα φυσιολογικότατα και έκανα και την β' επιπέδου και ο γιατρός μου είπε οτι είναι ένα γενετικά τέλειο μωρό!:D

Για όσες έχουν άσχημες ενδείξεις στη τρισωμία 21 δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος να ανησυχούν τελικά.

Για όσες έχουν θέμα να σας συστήσω το γιατρό μου. Είναι άσσος στους προγεννητικούς ελέγχους στην Ελλάδα. Παναγιώτης Λίβανος, Λάμπρου Πορφύρα 21 στο Ψυχικό. Είναι πολύ μετρημένος στα λόγια του, λέει τα πράγματα ακριβώς όπως έχουν και δεν σου μασάει τίποτα. Από τους λίγους στην Ελλάδα που έχουν ειδική εκπαίδευση πάνω στην αυχενική διαφάνεια. Και έχει κάνει και χιλιάδες αμνιοπαρακεντήσεις και όπως άκουσα από συναδέλφους του δεν είχε ούτε μία αποβολή.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Για όσες ανησυχούν για το μωρό τους, είχα 1/81 πιθανότητες για τρισωμία 21 και έκανα την άμνιοπαρακέντηση και ήταν όλα Α Ψ Ο Γ Α!!! Ο μπέμπης μου έχει τα πάντα φυσιολογικότατα και έκανα και την β' επιπέδου και ο γιατρός μου είπε οτι είναι ένα γενετικά τέλειο μωρό!:D

Για όσες έχουν άσχημες ενδείξεις στη τρισωμία 21 δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος να ανησυχούν τελικά.

Για όσες έχουν θέμα να σας συστήσω το γιατρό μου. Είναι άσσος στους προγεννητικούς ελέγχους στην Ελλάδα. Παναγιώτης Λίβανος, Λάμπρου Πορφύρα 21 στο Ψυχικό. Είναι πολύ μετρημένος στα λόγια του, λέει τα πράγματα ακριβώς όπως έχουν και δεν σου μασάει τίποτα. Από τους λίγους στην Ελλάδα που έχουν ειδική εκπαίδευση πάνω στην αυχενική διαφάνεια. Και έχει κάνει και χιλιάδες αμνιοπαρακεντήσεις και όπως άκουσα από συναδέλφους του δεν είχε ούτε μία αποβολή.

Μπραβο κοπελα μου.. και μεε το καλο ο μπεμπης!!


FvxMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...