Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

      Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

      ειχα όλο το πρώτο 3μηνο ροζουλια , καφετιά κλπ ! έπαιρνα περισσότερη προγεστερονη σταματούσε, μετά πάλι τα ίδια! δεν μάθαμε ποτέ τι ήταν! μην ανησυχείς ολα καλα! πήγαινα κανονικά στη δουλειά μ απλώς ήμουν προσεκτική στο περπάτημα κλπ! δουλειά γραφείου κ γω! 

      • Μου αρέσει 1

Πάρτυ Γενεθλίων


Recommended Posts

Γεια σας και απο μένα. Κάθε χρόνο έχω τον ίδιο προβληματισμό σχετικά με το κοινό πάρτυ γενεθλίων της κόρης και του γιού μου (6 και 4 αντίστοιχα). Φέτος τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα λόγω της οικονομικής ασφυξίας!!! Από την άλλη πλευρά μου κακοφαίνεται να μην κάνω τίποτα, αφού το χαίρονται τόσο πολύ και είναι η μόνη φορά που γίνεται μεγάλη "μάζωξη" φίλων που έχουμε καιρό να δούμε!!! Θα εκτιμούσα πολύ τις ιδέες και τις σκέψεις σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου και να τα χαιρεσαι....γιατι δεν κανεις κατι στο σπιτι και να παραγγειλεις απο pizza fan?εχει προσφορα παιδικο παρτυ μιση τιμη οταν κανεις παραγγελια 100ε και πανω...απλα θα εχεις την φασαρια να καθαρισεις μετα....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα thomai, το έκανα περυσι,είχε έλθει και ο κλόουν,αλλά πρώτον τα φαγητά για τα 100 με την έκπτωση ήταν λίγα και δεύτερον έλεγα μήπως έδινα έμφαση φέτος στη διασκέδαση των παιδιών (κλόουν ή κατι άλλο) και δεν πρόσφερα φαγητό, αλλά καφέ με βουτήματα για μεγάλους και σνακ για τα παιδιά μιας και θα είναι Κυριακή πρωι.

Link to comment
Share on other sites

ποσα ατομα υπολογιζεις να εισαστε? προσφατα πηγα σε ενα παρτυ που ειχε αναψυκτικα και καφε για ολους την τουρτα και hot dog. ετοιμα ψωμακια που θα παραγγελεις στο φουρνο για να μην πληρωσεις μια περιουσια και λουκανικα μεσα με καποια σως που θα φτιαξεις εσυ. τα παιδια χορτασαν πληρως και οι μεγαλοι δεν εμειναν νηστικοι. αφου θα ειναι και πρωι μαλλον μια χαρα το βρισκω. οι κλοουν συνηθως πληρωνονται αναλογα και με το ποσα παιδια θα εχεις αλλα παλι θεωρω οτι δεν ειναι απαραιτητοι μιας και τα παιδια ξερουν πολυ καλα να παιζουν και μονα τους και ειδικα οταν ειναι σε παρτυ βρισκει το καθενα με τι θελει να ασχοληθει και με ποιον.


u0wzp3.png gztsp3.png
Link to comment
Share on other sites

Περίπου 20 παιδιά και 15 μεγάλοι!!!Μαζευόμαστε αρκετοί και μάλλον θα ακολουθήσω την πρότασή σου. Συμφωνώ για τα παιχνίδια, απλά μετά δεν μπορω το χάος του μαζέματος παιχνιδιών!!!Για κλόουν θα το ψάξω αν και θα προτιμούσα κάτι εναλλακτικό, μιας και ο κλόουν τείνει να θεωρηθεί τόσο απαραίτητος όσο η τούρτα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα!φετος γιορταζαμε τα πρωτα γενεθλια του μικρου μου!θα σου πω τι εκανα για να παρεις ιδεες!ειμασταν γυρω στα 30 ατομα!για το στολισμο του χωρου:εφτιαξα μια γιρλαντα απο μικρα τετραγωνα πολυχρωμα χαρτονια, στο καθε χαρτονι ειχα γραψει απο ενα γραμμα και τα ειχα κρεμασει απο ενα σκοινακι με μικρα μανταλακια στη κασα μιας πορτας στο σαλονι.ολο μαζι εγραφε happy birthday!και σε δυο γωνιες του σαλονιου ειχα φτιαξει δυο μπουκετα απο μπαλονια φουσκωμενα με ηλιο.για δωρακια για τα παιδακια ειχα φτιαξει χωνακια απο χαρτονι (καρο γαλαζιο για τα αγορακια και καρο ροζ για τα κοριτσακια)και τα ειχα γεμισει με καραμελες!για φαγητο ειχα φτιαξει μεζεδακια τα οποια γινινται πολυ γρηγορα και καποια αλλα τα ειχα ετοιμα στην καταψυξη για ψησιμο!οσο για απασχολησεις τα παιδια μπορεις να ετοιμασεις καποια παιχνιδια μονη σου ωστε να μη σου κοστισει τιποτα ή μπορεις να βρεις ειτε κλοουν ειτε καποια κοπελα που να κανει αυτη τη δουλεια σε παρτυ!sorry για το κατεβατο!να χαιρεσαι τα παιδακια σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, να σου ζήσει ο μικρούλης σου. Ωραίες ιδέες μου έδωσες, γιατί με κλόουν και τα σχετικα δεν φτάνουν 300ευρώ! Ξέρετε πως μπορω να φτιάξω τούρτα μόνη μου και να ΄βάλω απο πάνω διακόσμηση; Με ζαχαρωτές κατασκευές δεν τα πολυκαταφέρνω και έτσι έλεγα για κάτι πιο απλό. Που τα πουλάνε αυτά τα διακοσμητικά για τούρτες;

Link to comment
Share on other sites

να σου πω κατι,,,,καταρχην δε ξερω πως το εχετε γενικα αλλα ακου πως τα εχουμε εμεις εδω στο ευρυτερο κυκλο μας,,,,μεχρι τωρα τοσα χρονια σε κανενα παρτυ (ειναι οι κορες μου 5 και σχεδον 3 η μικρη ) δεν εχουμε παει που να εχει κλοουν ή κατι αντιστοιχο,,,,τα παιδια παιζουν μεσα μεταξυ τους ή ερχονται στο σαλονι αναλογα την ηλικια και χορευουνε κλπ,,,,εγω κανω τα εξης γενικα,,,,,

μαζευω τα παιχνιδια και αφηνω πολυ λιγα κοινου ενδιαφεροντος αναλογα με την ηλικια των παιδιων που θα ερθουν,,,,τα αλλα κρυβονται δε χρειαζονται και ολα να ειναι εξω,,,,αλλωστε συνηθως καταληγουνε ολα μαζι μας και χορευουμε ή κανουμε διαφορα,,,αναλογα το κεφι,,,,,

απο στολισμο οκ στα πρωτα παρτυ τους ειχα παρει σημαιουλες αυτες τις διαφορες πινακιδες που γραφουνε the party is here κλπ και τα εχω φυλαγμενα (βλεπεις και εμειςτα μεγαλα παιδια κανουμε στα γενεθλια μας παρτυ),,,σημαιακια και τετοια που λες οκ ωραια ειναι να τα φτιαξεις μονος σου αν εχεις χρονο αλλα στο γνωστο πολυκαταστημα παιχνιδιων αμα πας εχει τεραστια γιρλαντα με σημαιακια και διαφορες αλλες με ππολυ χαμηλη τιμη,,,απο εκει συνηθως παιρνω και ενα πλαστικο τραπεζομαντηλο που ειναι υποτιθεται για το τραπεζι του μπουφε εμεις το ανοιγουμε (κανει 5 ευρω ) το κοβουμε στη μεση (εχει την ιδια παρασταση απο τη μια και απο την αλλη ακρη του) και το κολλαμε στους τοιχους απο τη μια και την αλλη οριστε και το θεμα μας αναλογα με το τι διαλεγουνε και γεμιζει και το σαλονι μας και ειαμστε σουπερ,,,τελος τα μπαλονια,,,παιρνω μια σακουλα με μπαλονια φουσκωνω αφηνω κατω πολλα (τρελαινονται ακομη για μπαλονοπολεμους κλπ ) στολιζω και το σπιτι και ειμαστε μια γιορτινη ατμοσφαιρα,,,,

φαγητα δε βγαζω και ποτε πολλα αν και παντα κανουμε σαββατο απογευμα τα παρτυ μας αλλα κανω διαφορα φτηνα,,,,ενα πακετο ψωμι τοστ να παρεις να κανεις τοστακια κρυα να τα κοψεις στα τεσσερα,λουκανοπικατακια,τυροπιτακια (αν εχεις χρονο τα κανεις εσυ ή τα παιρνεις κατεψυγμενα και τα ψηνεις και τελος) ,κεφταδακια (φευγουνε σα τρελα) και κανω και πιτσες τις κοβω σε μικρα κομματακια και τελος,,,για τους μεγαλους εχει καφε κλπ και κεϊκ,,,,,τωρα επειδη οι δικοι μου οταν κανουμε παρτυ στα παιδια (εννοω κουναδια και κουμπαροι και φιλοι ) καταληγουμε να το ξενυχταμε υπολογιζω παντα και για αυτους παραπανω εννοιεται στα μεζεδακια αλλα οχι κανονικο φαγητο ,,,,και ποτα μονο μπυρες (εχουμε βρει τωρα τελευταια ολοι τη καβατζα απο τα λιντλ τα μικρα μπυρακια που παιρνεις 24 τμχ με 7 και κατι ευρω,,,,,)

τουρτα,,,,εχω κανει αποπειρες να κανω μονη μου ,,,τωρα βρηκα τον Στεργιου το κιλο το εχει φτηνα και τις παραστασεις,,,για μια τουρτα δυομιση κιλα (τετραγωνη -βγαινουν πιο πολλα κομματια το εχω υπολογισει και αυτο χαχααχααχ) με μια απλη παρασταση απο πανω εδωσα γυρω στο 30αρι -35 και φαγανε 40 ατομα πριν λιγο καιρο που ειχα βαφτιση και γενεθλια στο σπιτι μου,,,,,

ξερω οτι μπορει για καποιους ολα αυτα να ακουγονται πολυ περιεργα αλλα ετσι οπως εχει γινει η κατασταση μετραμε τα παντα για αυτο στα γραφω,,,σημασια εχει να περασετε καλα και ομορφα ,,,,με το καλο

ενα υπολογισμο εκατο συνολο να σου πανε ολα μαζι με τη τουρτα ???(και πολλα λεω)

Link to comment
Share on other sites

Εκατό είναι ονειρικά. Για τούρτες θα φτιάξω 2 απο ενάμιση κιλό, αφού θα είναι διπλά γενέθλια. Ο Στεργίου που είναι; Εμένα πέρυσι μου εφτιαξαν πολύ ωραίες αλλά με 25ευρώ το κιλό(κ έφτιαξα 4 κιλά!). Ευχαριστώ για τις ιδέες!!!

Link to comment
Share on other sites

Εκατό είναι ονειρικά. Για τούρτες θα φτιάξω 2 απο ενάμιση κιλό, αφού θα είναι διπλά γενέθλια. Ο Στεργίου που είναι; Εμένα πέρυσι μου εφτιαξαν πολύ ωραίες αλλά με 25ευρώ το κιλό(κ έφτιαξα 4 κιλά!). Ευχαριστώ για τις ιδέες!!!

κοιτα να δεις,,,,οι στρογγυλες δε βγαζουν πολλα κομματια ενω οι τετραγωνες βγαζουν αρκετα,,,αν θυμαμαι καλα ο στεργιου εχει σε τετραγωνη απο δυο κιλα και πανω,,,,το που εχει κατσε να σου βαλω το σαϊτ να δεις τα υποκαταστηματα,,,,,ρωτα τι γευσεις εχει ,,εμεις παιρνουμε γευση κουκις σοκολατα και δε χρεωνει εξτρα,,,,,http://www.stergiou.com/Home.aspx?C=2

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα, να σου ζήσει ο μικρούλης σου. Ωραίες ιδέες μου έδωσες, γιατί με κλόουν και τα σχετικα δεν φτάνουν 300ευρώ! Ξέρετε πως μπορω να φτιάξω τούρτα μόνη μου και να ΄βάλω απο πάνω διακόσμηση; Με ζαχαρωτές κατασκευές δεν τα πολυκαταφέρνω και έτσι έλεγα για κάτι πιο απλό. Που τα πουλάνε αυτά τα διακοσμητικά για τούρτες;

Σε ευχαριστω πολυ!και εσυ να χαιρεσαι τα παιδακια σου!για τουρτα μπορεις να παρεις τις ετοιμες απο το super market που τις φτιαχνεις μονη σου και γυρω-γυρω στα τοιχωματα να κολλησεις ορθιες σοκολατιτσες kit-kat(οι οποιες θα προεξεχουν λιγο απο πανω)ετσι θα εχει δημιουργηθει ενας κουβας απο πανω γεμισε το με ροζετες απο σαντιγυ και μεσα βαλε 2-3 παπακια (απο αυτα που ειναι για το μπανιο,στο γνωστο παιχνιδακο τα εχει γυρω στα 20 λεπτα το ενα).Ετσι θα εχεις φτιαξει ενα κουβα με σαπουναδα μεσα στον οποιο κανουν μπανιο τα παπακια!Αν σου αρεσε η ιδεα να απασχολησεις εσυ τα παιδια πες μου να σου πω διαφορες ιδεες-παιχνιδια για να τα απασχολησεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μου πέφτει μακριά ο Στεργίου. Μάλλον τεράγωνη θα επιχειρήσω να φτιάξω(ίσως απο το σουπερ να πάρω δύο έτοιμες και να κάνω τη βάση τεράγωνη). Σκέφτομαι να πάρω χρώματα ζαχαροπλαστικης και να φτιάξω ροζέτες με σαντιγυ. Ναι, θα ήθελα να μου πεις ιδέες για παιχνίδια!!!Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

1.Αλατι ψιλο,αλατι χονδρο.

2.ζεστη,κρυο.

3.Δενεις με μαντηλι τα ματια σε ενα παιδακι και αυτο πρεπει να αναγνωρισει ποιον πιανει.

4.Μουσικες Καρεκλες.

5.Βαζεις χαρουμενη μουσικη και τα παιδια χορευουν ανα τακτα χρονικα διαστηματα πατας pause και δινεις μια εντολη π.χ. μυτη με χερι και τα παιδια πρεπει να κανουν οτι τους πει δηλαδη ο ενασ να πιασει τη μυτη του αλλου,σκεψου διαφορα αστεια οπως πατουσα με πατουσα κ.α.

6.Βαλτα τα διανυσουν πολυ γρηγορα μια αποσταση με ενα κουταλι στο στομα γεματο καραμελες,στοχος να φτασουν στο τερμα χωρις να τουσ πεσουν οι καραμελες.

Αντι να βγαινουν εκτος παιχνιδιου τα παιδακια που χανουν ,μπορειτε ολοι μαζι να γαργαλατε τον χαμενο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...