Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

πρωτα σιμαδια εγκυμοσυνης


Recommended Posts

Μπράβο !!!!!!!

Άντε τώρα ξέρεις προσοχή και χαλαρά!!!!!

Εύχομαι όλα καλά!

Ποιο έκανες τελικά;; Αχ συγχαρητήρια εγω φοβάμαι να κάνω τεστ ! Λες τα πάρω το κλεάρ

μπλου;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ναι μαρινακι το κλεαρ μπλου!

Η χοριακη 26!!!!!!!!Μικρη αλλα πολυ καλα για 3 μερες πριν την περιοδο!

Miss caramel το ξερω οτι πρεπει να κανω επαναληπτικη τα ιδια ακριβως εχω κανει και στις 2 προηγουμενες εγκυμοσυνες και 7η εβδομαδα παω γιατρο!


ZVPwp2.png q0sgp2.pngQbD4p3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι μαρινακι το κλεαρ μπλου!

Η χοριακη 26!!!!!!!!Μικρη αλλα πολυ καλα για 3 μερες πριν την περιοδο!

Miss caramel το ξερω οτι πρεπει να κανω επαναληπτικη τα ιδια ακριβως εχω κανει και στις 2 προηγουμενες εγκυμοσυνες και 7η εβδομαδα παω γιατρο!

Κορίτσια είμαι εγκυος!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mariapap82 Θυμάμαι τα δικά μου λίγους μήνες πιο πριν και το αναφέρω κυρίως για τις καινούριες κοπέλες! ;)

Θυμάμαι την αγωνία που είχα όταν μου είπε ο γιατρός "έλα σε 2 εβδομάδες ακόμα δε μπορούμε να δούμε τίποτα"

Πωπωωωωω ήμουν να σκάσω!!!:rolleyes:

Marinakik2011 συγχαρητήρια :D


"Depart now on your bright wings

The world envy

The skies have always seduced you

Precious Queen

And you know your time has come

To fly away with Me, so far..."

NE1r.png

R649p2.png

Link to comment
Share on other sites

Koritsia xeri kamia Ti den kani na trwme Kai na pinoume stin egkumosunh?

Όχι αλκοόλ καφέ κόκα κόλα red bull και τσιγάρο(1 ποτήρι κρασί την μέρα ή μία μπύρα)

Όχι πολύ υδατάνθρακα (ψωμί,πατάτες και ζυμαρικά)

Γλυκά με μέτρο

Απέφυγε τα μπαχαρικά και τα τηγανητά

Αλάτι με μέτρο (αλμυρά μπισκότα,γαριδάκια κ.τ.λ.)

Τρ'ωγε άφοβα όλα τα γαλακτοκομικά,λαχανικά ,κρέας,αυγά,φρούτα,ψάρια ,κοτόπουλο.

Γενικά εκτός του τσιγάρου και του καφέ τίποτα δεν απαγορεύεται αλλά συνιστώνται αυτά που σου έγραψα παραπάνω!:D


LnGzp2.pngYDvwp2.pngZGTup2.png
Link to comment
Share on other sites

Όχι αλκοόλ καφέ κόκα κόλα red bull και τσιγάρο(1 ποτήρι κρασί την μέρα ή μία μπύρα)

Όχι πολύ υδατάνθρακα (ψωμί,πατάτες και ζυμαρικά)

Γλυκά με μέτρο

Απέφυγε τα μπαχαρικά και τα τηγανητά

Αλάτι με μέτρο (αλμυρά μπισκότα,γαριδάκια κ.τ.λ.)

Τρ'ωγε άφοβα όλα τα γαλακτοκομικά,λαχανικά ,κρέας,αυγά,φρούτα,ψάρια ,κοτόπουλο.

Γενικά εκτός του τσιγάρου και του καφέ τίποτα δεν απαγορεύεται αλλά συνιστώνται αυτά που σου έγραψα παραπάνω!:D

Ούτε μια κούπα καφέ γλυκια μου;;; Με σκοτώνεις!!

Ένα ποτήρι κρασί κάνει δηλαδη;

Σε ευχαριστω πολυ !!!

Link to comment
Share on other sites

Ούτε μια κούπα καφέ γλυκια μου;;; Με σκοτώνεις!!

Ένα ποτήρι κρασί κάνει δηλαδη;

Σε ευχαριστω πολυ !!!

χαχαχαχαχααχ Γενικά για τον καφέ οι απόψεις διίστανται...κι εγώ έγκυος είμαι και έναν διπλό ελληνικό ή 2 μονούς την ημέρα πίνω αλλιώς δεν την παλεύω...

Ένα ποτηράκι κρασί κάνει ναι ή 1 ποτήρι μπύρα σύμφωνα με τον γιατρό μου αλλά ρώτησέ τα όλα αυτά και στον γιατρό σου θα σε βοηθήσει!;)

Παρακαλώ!!!


LnGzp2.pngYDvwp2.pngZGTup2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σας κοριτσια!με ξεσήκωσε το θεματάκι σας!!!εχω κι εγω πολύ εντονους πόνους στο στήθος και πονάει και η κοιλιά λίγο περίεργα.Εχω δεκατα αλλά δε δίνω σημασία γιατι πάντα εχω μετα την ωορρηξια μεχρι την παραμονή της ημερας που μου έρχεται.Η μέση φαντάζομαι με πονάει λόγω καιρού.

Αααχ τι μου κάνατε!

Link to comment
Share on other sites

Marinakik2011 Στο θέμα τι τρως και τι δεν τρως μεγάλη σημασία έχει ο γιατρός.

Σε μένα είχε πει 2 μονούς καφέδες, ένα ποτηράκι κρασί ανα 2 εβδομάδες ή ένα κοκτεϊλ ελαφρύ ανα 1-2 μήνες.

Να προσέχεις πολύ τη ζάχαρη που είναι κρυμμένη παντού, σε γλυκά, κριτσίνια, αναψυκτικά, σως κλπ

Το θέμα είναι να αποφύγεις το διαβήτη κύησης αλλά και να μη πάρεις πολλά κιλά από την αρχή γιατί μετά αρχίζουν τα δύσκολα (είμαι παθούσα... ξέρω)

Μεχρι να κάνεις προγεννητικό και να δείς αν έχεις περάσει τοξοπλάσμωση ή όχι πρέπει τα φρούτα και τα λαχανικά (ότι δε βράζεις) να τα πλένεις πάρα πολύ καλά! Εγώ απλά αποφάσισα να μη τρώω μαρούλι και ρόκα γιατί το να πλένεις πολύ καλά ένα ένα φυλλαράκι είναι μανίκι και σίγουρα εκτός σπιτιού κανείς δε το κάνει.

Μπαχαρικά οτιδήποτε με ανθρακικό και τηγανητά θα αναγκαστείς να τα κόψεις ή να τα μειώσεις όσο προχωράει η εγκυμοσύνη λόγω εντέρου και στομάχου. (Έχει τύχει να μη κοιμηθώ όλο το βράδυ λόγω δυσπεψίας, σηκωνόμουν ανά 45 λεπτά να ρευτώ σα το ζώον)

Αλμυρά με σύνεση ιδίως όσο προχωράει η εγκυμοσύνη για να μη πάθεις προεκλαμψία. Αν έχεις πιεσόμετρο μπορείς να παρακολουθείς και η ίδια την πίεσή σου μια στο τόσο.

Καλή ιδέα είναι να σπάσεις τα γεύματά σου σε μικρότερα και να τρώς 5-6 φορές μέσα στη μέρα. Λογικά ο γιατρός σου θα σου δώσει και μια ενδεικτική διατροφή.

Κάνει καλό να τρώς ψάρια (ψητά ή βραστά),Φρούτα, λαχανικά, και γαλακτοκομικά. Από κρέας προτίμησε τα μη λιπαρά κρέατα.


"Depart now on your bright wings

The world envy

The skies have always seduced you

Precious Queen

And you know your time has come

To fly away with Me, so far..."

NE1r.png

R649p2.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!με ξεσήκωσε το θεματάκι σας!!!εχω κι εγω πολύ εντονους πόνους στο στήθος και πονάει και η κοιλιά λίγο περίεργα.Εχω δεκατα αλλά δε δίνω σημασία γιατι πάντα εχω μετα την ωορρηξια μεχρι την παραμονή της ημερας που μου έρχεται.Η μέση φαντάζομαι με πονάει λόγω καιρού.

Αααχ τι μου κάνατε!

Αν σου κράτησε πάνω απο 2 βδομάδες να ανησυχείς.θα σου πω αν φαίνονται οι φλέβες στο στήθος και αν έβαλες κάτι σαν σπυρακια άσπρα στο στήθος είναι σημάδι εγκυμοσυνης :D

Link to comment
Share on other sites

Marinakik2011 Στο θέμα τι τρως και τι δεν τρως μεγάλη σημασία έχει ο γιατρός.

Σε μένα είχε πει 2 μονούς καφέδες, ένα ποτηράκι κρασί ανα 2 εβδομάδες ή ένα κοκτεϊλ ελαφρύ ανα 1-2 μήνες.

Να προσέχεις πολύ τη ζάχαρη που είναι κρυμμένη παντού, σε γλυκά, κριτσίνια, αναψυκτικά, σως κλπ

Το θέμα είναι να αποφύγεις το διαβήτη κύησης αλλά και να μη πάρεις πολλά κιλά από την αρχή γιατί μετά αρχίζουν τα δύσκολα (είμαι παθούσα... ξέρω)

Μεχρι να κάνεις προγεννητικό και να δείς αν έχεις περάσει τοξοπλάσμωση ή όχι πρέπει τα φρούτα και τα λαχανικά (ότι δε βράζεις) να τα πλένεις πάρα πολύ καλά! Εγώ απλά αποφάσισα να μη τρώω μαρούλι και ρόκα γιατί το να πλένεις πολύ καλά ένα ένα φυλλαράκι είναι μανίκι και σίγουρα εκτός σπιτιού κανείς δε το κάνει.

Μπαχαρικά οτιδήποτε με ανθρακικό και τηγανητά θα αναγκαστείς να τα κόψεις ή να τα μειώσεις όσο προχωράει η εγκυμοσύνη λόγω εντέρου και στομάχου. (Έχει τύχει να μη κοιμηθώ όλο το βράδυ λόγω δυσπεψίας, σηκωνόμουν ανά 45 λεπτά να ρευτώ σα το ζώον)

Αλμυρά με σύνεση ιδίως όσο προχωράει η εγκυμοσύνη για να μη πάθεις προεκλαμψία. Αν έχεις πιεσόμετρο μπορείς να παρακολουθείς και η ίδια την πίεσή σου μια στο τόσο.

Καλή ιδέα είναι να σπάσεις τα γεύματά σου σε μικρότερα και να τρώς 5-6 φορές μέσα στη μέρα. Λογικά ο γιατρός σου θα σου δώσει και μια ενδεικτική διατροφή.

Κάνει καλό να τρώς ψάρια (ψητά ή βραστά),Φρούτα, λαχανικά, και γαλακτοκομικά. Από κρέας προτίμησε τα μη λιπαρά κρέατα.

Σε ευχαριστω πολυ γλυκια μου θα μιλήσω με το γιατρό αγχωνομαι καθώς δεν ξέρω τίποτα να φανταστείς πιάσαμε παιδι στον πρώτο μήνα ελεύθερης επαφής! Ούτε να διαβάσω πρόλαβα τίποτα!!:eek:

Link to comment
Share on other sites

Αν σου κράτησε πάνω απο 2 βδομάδες να ανησυχείς.θα σου πω αν φαίνονται οι φλέβες στο στήθος και αν έβαλες κάτι σαν σπυρακια άσπρα στο στήθος είναι σημάδι εγκυμοσυνης :D

ασπρα σπυρακια????μπα δεν έχω...αλλά ούτε στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα...τι είναι αυτά πάλι??

μου εκανε εντύπωση το στήθος γιατι κανονικά δε με πονάει καθόλου.Μόνο στην ωορρηξία ελάχιστα για 1-2 μέρες κι αυτό αν το ζουλήξω.Τώρα 1 εβδομάδα μετα δε σταμάτησε και πονάει όλο και πιο πολύ.Καλά θα κάνω να ηρεμήσω γιατί θα φαω τα μούτρα μου....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...