Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 13 ώρες πρίν, Unicorns είπε:

      Καλημέρα σε όλες.Αυριο έχω χοριακη και από χθες το βραδάκι έχουν ξεκινήσει καφέ σταγονιτσες.Μιλησα με τον γιατρό μου και είπε να μην ανησυχώ.Ισως να είναι και εμφύτευσης.Συνεχιζω τα φάρμακα μου και το αποτέλεσμα θα φανεί αύριο.Απλα ήθελα να ρωτήσω έχει συμβεί σε καμία κάτι ανάλογο ;

      Όλα με το καλό αύριο!!!! Θα περιμένουμε τα καλά σου νέα!!!! 

      5 ώρες πρίν, Stef91 είπε:

      Κορίτσια τι κάνετε; Βλέπω πολλές εγκυμοσύνης, άλλες φτάνουν στο τέλος τους, για τις υπόλοιπες που προσπαθούμε ακόμη δεν ξέρω τι να ευχηθώ υπομονή!! Εγώ περιμένω περίοδο να ξεκινήσω την Πέμπτη προσπαθεία, πρώτη φορά με Γκοναλ, για να δούμε.. όλοι λένε να χαλαρώσω, αλλά πώς ;;;; 

      Σε νιώθουμε όλες! Είτε είναι η 1η πρώτη φορά είτε η 1000οστη  αυτό που περνάει η γυναίκα δε μπορεί να το νιώσει κανένας. Άγχος, προσμονή, ελπίδες, απαισιοδοξία...όλα μπερδεύονται! Όλα γίνονται στο δικο μας σώμα  και κατά επέκταση στη δική μας ψυχή....ΟΜΩΣ είμαστε πολύ τυχερες που έχουμε την σωματική και ψυχική υγεία να προσπαθήσουμε για το παιδακι μας! Εγώ κάθε φορά έλεγα ότι είμαι τυχερη που μπορώ να το προσπαθήσω, που μου δίνεται η ευκαιρία να το παλέψω. Υπάρχει κόσμος που δε μπορεί ούτε αυτό για πολλούς λόγους.  Οι γιατροί  και εμεις κάνουμε οτι καλύτερο μπορούμε και ο Θεός αποφασίζει ποτε είναι η στιγμή. Άρα να σκεφτείς ότι είσαι τυχερή που μπορείς να το προσπαθήσεις, να κάνεις θετικές σκέψεις, να το πάρεις αισιόδοξα και θα γίνει!!!! Σου εύχομαι ότι καλύτερο!!! 

      • Μου αρέσει 1
      • Ευχαριστώ 1

Cafe Μάρτιος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

Ωραία, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!

Οπότε το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι υπομονή μέχρι τον επόμενο υπέρηχο που θα γίνει σε 2 βδομάδες και βλέπουμε μετά..αν θα αγχωθούμε ή όχι!!

Α!! και κάτι ακόμα..Μας είπε ότι το μωρό είναι από δεξιά και ότι πρέπει να προσπαθήσω να το φέρω με τη στάση του σώματός μου από τα αριστερά, γιατί διαφορετικά διαρκεί πολύ περισσότερο ο τοκετός..

Αυτό το κάνω μόνο αν ξαπλώνω από την αριστερή μεριά ή υπάρχει και κανένα άλλο κολπάκι που δεν ξέρω??


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

κοριτσια μια συμβουλη για οσες γεννατε φυσιολογικα και ειδικα σε οσες εχετε προβληματα με το εντερακι,,,,,,,,,αν και στις κλινικες συνηθως δινουνε, να εχετε καμια κρεμα για αιμοροιδες και να ειστε προετοιμασμενες γιατι πολλες φορες εμφανιζονται 1η φορα στη γεννα απ το σφιξημο και ποναει πιο πολυ απ τη γεννα...

α καλα εγω υποφερω απο αιμοροιδες χρονια τωρα!!! κ ειδηκα αυτες τις μερες πεθαινω με την δυσκοιλιοτητα!!!απαπαπαπα εννοειτε πως θα παρω κρεμα!!!


i omorfia mou genni8ike 8 martiou!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!

Οπότε το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι υπομονή μέχρι τον επόμενο υπέρηχο που θα γίνει σε 2 βδομάδες και βλέπουμε μετά..αν θα αγχωθούμε ή όχι!!

Α!! και κάτι ακόμα..Μας είπε ότι το μωρό είναι από δεξιά και ότι πρέπει να προσπαθήσω να το φέρω με τη στάση του σώματός μου από τα αριστερά, γιατί διαφορετικά διαρκεί πολύ περισσότερο ο τοκετός..

Αυτό το κάνω μόνο αν ξαπλώνω από την αριστερή μεριά ή υπάρχει και κανένα άλλο κολπάκι που δεν ξέρω??

οχ δεν το ηξερα αυτο!!! εμενα η μπομπιρινα μου ειναι απο αριστερα πολυ καιρο...αλλα κ εγω συνηθως απο αριστερα ξαπλωνω γιατι απο κει ειναι καλυτερη η κυκλοφορια του αιματος για το πλακουντα...


i omorfia mou genni8ike 8 martiou!

Link to comment
Share on other sites

α καλα εγω υποφερω απο αιμοροιδες χρονια τωρα!!! κ ειδηκα αυτες τις μερες πεθαινω με την δυσκοιλιοτητα!!!απαπαπαπα εννοειτε πως θα παρω κρεμα!!!

σοβαρα ε??????? και τι κανεις ?εγω 1η φορα στη γεννα στα ξαφνικα και ενω δε πονεσα οταν γεννησα ολο το βραδυ εκλαιγα απ τον πονο....και δε μπορουσαν να κανουν τιποτα!!!!!μια αλοιφη προκτο... κατι και παγο...εχει λιγες μερες που ανυσηχω γιατι εχω κατι πονακια και φοβαμαι οτι θα με πιασει παλι....τι να κανω?????????


rys1ubq6nuoz3bc1.png

tdikmjscwjfbqzbn.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α!! και κάτι ακόμα..Μας είπε ότι το μωρό είναι από δεξιά και ότι πρέπει να προσπαθήσω να το φέρω με τη στάση του σώματός μου από τα αριστερά, γιατί διαφορετικά διαρκεί πολύ περισσότερο ο τοκετός..

Αυτό το κάνω μόνο αν ξαπλώνω από την αριστερή μεριά ή υπάρχει και κανένα άλλο κολπάκι που δεν ξέρω??

και εμενα στην πρωτη εγκυμοσυνη ο γιος μου ηταν απο δεξια και δυσκολευτικα παρα πολυ μπορω να πω.παντως για το πως θα παει πιο αριστερα δεν εχω ιδεα.εσενα σου ειπε να ξαπλωνεις απο την αριστερη πλευρα;


uQEPp2.png?NlS0EyyL

uB7Ap2.png?tjCB7VEn

Link to comment
Share on other sites

σοβαρα ε??????? και τι κανεις ?εγω 1η φορα στη γεννα στα ξαφνικα και ενω δε πονεσα οταν γεννησα ολο το βραδυ εκλαιγα απ τον πονο....και δε μπορουσαν να κανουν τιποτα!!!!!μια αλοιφη προκτο... κατι και παγο...εχει λιγες μερες που ανυσηχω γιατι εχω κατι πονακια και φοβαμαι οτι θα με πιασει παλι....τι να κανω?????????

αστα εγω να δω τι θα βγαλω γιατι εδω απο μονη μου βγαζω μαργαριταρια με το τοκετο να δω τι θα βγαλωωωωωωωωωωω:shock:....κρεμα κ υπομονη...:(


i omorfia mou genni8ike 8 martiou!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μου είπε ότι είναι από δεξιά και ότι πρέπει να το φέρω όσο γίνεται αριστερά για να είναι πιο εύκολος ο τοκετός..Και μου είπε ότι για να γίνει αυτό, πρέπει να ξαπλώνω κυρίως από την αριστερή μεριά. Κι εγώ το παλεύω λιγάκι αλλά δεν είναι και πολύ εύκολο γιατί πιάνεται ο ώμος μου και θέλω να γυρνάω πλευρό όλη την ώρα!

Ωχ, πολύ δύσκολη κατάσταση οι αιμοροίδες!! Κι εγώ πολύ το φοβάμαι, γιατί γενικά με τη δυσκοιλιότητα έχω ένα θεματάκι..Πάντως, πέρισυ που είχα βγάλει μου είπε ο γιατρός να κάνω πολύ συχνά πλυσίματα με χλιαρό προς κρύο νερό για να χαλαρώνει κάπως ο πόνος και η φαγούρα. Και η αλήθεια είναι ότι με το πλύσιμο χαλάρωνα περισσότερο παρά με την κρέμα!! Αν όμως πει ο γιατρός ότι πρέπει να γίνει θεραπεία με αλοιφή, τότε σίγουρα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε και φάρμακα.


Link to comment
Share on other sites

πρεπει απο βδομαδα να εχουμε την λιστα μας προχειρη...να αρχιζουμε να σημειωνουμε κ τα γεννητουρια μας!!!

εγω αμα γεννησω θα πω στον αντρα μου να μπει κ να σας ενημερωσει!!!!:lol::lol:


i omorfia mou genni8ike 8 martiou!

Link to comment
Share on other sites

φυγατε ολες...και γω μιλαω τοση ωρα στο τηλ με τη φιλη μου που γεννησε περσι στο ιπποκρατιο φυσιολογικα χωρις επισκληριδιο εννοειτε, με την μπουμπου της 4 κιλα...μου ει πε και αυτη οπως και αλλες οτι θελει τσαμπουκα η κατασταση να γινουν ολα οπως θελουμε εμεις και οχι για την ευκολια την δικια τους....καληνυχτουδια!


rys1ubq6nuoz3bc1.png

tdikmjscwjfbqzbn.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρεπει απο βδομαδα να εχουμε την λιστα μας προχειρη...να αρχιζουμε να σημειωνουμε κ τα γεννητουρια μας!!!

εγω αμα γεννησω θα πω στον αντρα μου να μπει κ να σας ενημερωσει!!!!:lol::lol:

ΑΑΑΑΑ πολυ μεγαλη λιστα τι να σου πω...μη μπερδευτουμε κιολας

κανε την αρχη μπας και την προικισουμε....ε, αρχη ειναι ακομα που ξερεις...


rys1ubq6nuoz3bc1.png

tdikmjscwjfbqzbn.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα κορίτσια. Μπορεί να μην σας γράφω καθημερινά αλλά σίγουρα σας διαβάζω. Πολύ χαίρομαι που τώρα αρχίζετε όλες να πέρνετε σειρά. Άντε με ένα πόνο όλες μας! Εγώ είμαι στο τέλος της 33ης εβδομάδας και είμαι στη φάση που κάνω ψώνια για το μωρό μου. Αύριο θα πάω λητώ και mothercare για ρούχα και σεντόνια του μικρου. Να προλάβω να τα πάρω με τις εκπτώσεις. Εσείς από ρούχα τί ψωνίσατε και για τί ηλικία?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα!

Desdra είμαστε στις ίδιες μέρες περίπου, να μπαίνεις πιο συχνά να μας λες νέα κι εσύ και η elina γιατί σε λίγο θα είμαστε οι μόνες έγκυες του καφέ! Οι υπόλοιπες γεννάνε από μέρα σε μέρα!

Εγώ πήρα από το mothercare ένα πακέτο που έχει 7 φορμάκια εσωτερικά μακρυμάνικα σε μέγεθος 0-1, άλλο ένα με 7 κοντομάνικα 0-3 και εξωτερικά φορμάκια πήρα 6 σε μέγεθος 0-3. Πάντως σε τίποτα από αυτά δεν είχαν εκπτώσεις εκτός από το 15% που κάνουν στις εγκύους πάντα. Δεν ξέρω αν στην Ελλάδα έχουν εκπτώσεις και σε αυτά τα είδη, αλλά δεν μου φάνηκαν πολύ ακριβά.


mWsZp3.png
Link to comment
Share on other sites

πηγα κ εκανα σημερα ντοπλερ καλα ειναι η μπεμπουλα μου! βαρος καπου 2600-2800γρ οσο πρεπει δλδ!!

απο ρουχα εχω τα παντα απο την ανηψια μου παλι καλα!!! τπτ δεν εχω αγορασει σχεδον τπτ δλδ..:roll:


i omorfia mou genni8ike 8 martiou!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...