Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 7 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Για την γειτόνισσα δεν λέω πραγματικά τίποτα αν το έλεγε στην γυναίκα μου θα υπήρχε πρόβλημα και μόνο που το έκανα εικόνα και μόνο που το έκανα εικόνα....... Κορίτσια να ρωτήσω κάτι έχω κλείσει για αυχενική στον παφιλης ήθελα στον Κούρτη αλλά θα είναι σε ταξίδι. Η γιατρός μασ όμως θέλει στον Τζιωτη Ιωαννη. Τον ξέρει κανένας;;; Δεν ξέρω τ να κάνω. Θέλω να πάω στον καλύτερο.

      Καλησπέρα. Είχα κάνει εγώ αυχενική κ β επιπέδου στον Τζιωτη στα δίδυμα μου. Είναι πολύ καλός, ήρεμος κ γλυκός άνθρωπος. Είναι μεγάλος σε ηλικία κ έμπειρος γιατρός. Δεν σε ξεπετάει στο ραντεβού, ασχολείται κ ψάχνει πολύ ώρα κ αν κάτι δεν το βλέπει καλά σου δίνει καμια καραμέλα για να κουνηθούν τα μωρά κ να αλλάξουν θέση ώστε να σε εξετάσει ξανά μετά από λίγο. Στο τηλ δεν θα στο πει η γραμματέας του αλλά από κοντά ρωτάει αν πληρώσεις μετρητά κ θες μικρότερη απόδειξη να σου κόψει τπτ… κλασικό αυτό παντού δλδ. Ήταν κ στο Ιασώ που πήγαινα για καρδιοτοκογραφημα κ μου έκανε έναν τελευταίο υπέρηχο πριν γεννήσω χωρίς να τον δηλώσει στη γραμματεία για να μην πληρώσω κάτι. Όταν πήγα γιαυτες τις εξετάσεις είχε κάποιες κοπέλες που είχαν έρθει από νησιά για να κάνουν αυχενική κ β επιπέδου σαυτον. Στην αυχενική σου παίρνει αίμα η βοηθός του κ το στέλνουν αυτοί για ανάλυση οποτε δεν τρέχεις κ αλλου. Θυμάμαι είχε πολυ ελαφρύ χέρι η κοπέλα. Το μόνο που με στεναχώρησε ήταν που δεν μου έδωσε 3D στην β επιπέδου κ δεν είπα κ εγώ τπτ η χαζή… αλλά ίσως να ηταν επειδή είχα δίδυμα κ ηταν μπουρδουκλωμένα μεταξύ τους. 

      11 ώρες πρίν, SylPan είπε:

      Καλημέρα, σήμερα αδιαθέτησα. Την Δευτέρα με το καλό ξεκινάω τις ενέσεις, είμαι πολύ αγχωμένη. Κι έχω και την γειτόνισσα να μου λέει διαφορά (ότι δεν είμαι ικανή να γίνω μάνα και άλλα πολλά) και τα λέει και στην μαμά μου και την στεναχωρεί. 

      Συγγνώμη για το ξέσπασμα έχω πολλή άγχος και πολλές σκέψεις...

      Να πεις της γειτόνισσας να πάει να…. Άντε από δω με την κάθε αναγωγη. 
      Πιο ικανές μαμάδες από εμάς που έχουμε δώσει τα πάντα για να καταφέρουμε να κάνουμε τα παιδακια μας δεν υπάρχουν. Όσες δεν έχουν περάσει ότι περάσαμε εμείς δεν μπορούν να καταλάβουν. Τις θυσίες, τις εξετάσεις, τα άγχη, την απογοήτευση, την ελπίδα, τις αποτυχίες κ τις επιτυχίες μας…. Τις επεμβάσεις που μπορεί να κάναμε… τα λεφτά που έχουμε στερήσει από άλλες ανάγκες της οικογένειας μας… 

      Να μη σε αγγίζει ότι λέει ο καθένας κ να τους απαντάς καταλλήλως χωρίς να ντρέπεσαι κ εσυ κ η μαμά σου… κ να μην στεναχωριέστε με τις βλακείες του καθενός. Εσυ ξέρεις μόνο τι περνάς κ όσες έχουμε περάσει τα ίδια. Να είσαι προσηλωμένη στον στόχο σου κ να σκέφτεσαι θετικά. Δεν ξέρω αν έχεις κάνει κ άλλη προσπάθεια αλλα μην σε αγχώνουν οι ενέσεις… δεν είναι τπτ. Απλά να τις κανεις σωστα στην ώρα τους κ αυτές κ ότι άλλο φάρμακο σου πει ο γιατρός σου στην πορεία. Αν χρειαστεί φτιάξε ένα προγραμμα σε χαρτί τι πρέπει να κανεις κ ποια ώρα κ βάζε ξυπνητήρι στο κινητό για να μην αγχώνεσαι ότι θα ξεχάσεις κάτι… κ οποτε κανεις μια ένεση ή ότι άλλο χρειαστεί αργότερα να το σβήνεις απτό χαρτί για να μην μπερδεύεσαι. Εμένα με βοήθησε παρα πολύ αυτό ειδικά στην φάση της εμβρυομεταφορας που έπαιρνα αρκετά χαπια όλο το 24ωρο. Καλή επιτυχία σου εύχομαι! Όλα θα πάνε μια χαρά! 

Cafe Μάρτιος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

αυτοι οι πονοι που λες απο τι ειναι?? συσπασεις ή πονοι που σου ειπε ο γιατρος οτι θα γεννησεις μολις σταματησεις τα χαπια????

swity αυτοι οι πονοι ειναι κατι σαν συσπασεις αλλα κομα χειροτερα...παντως το κατατασσει ο γιατρος στο ιδιο επικινδυνο οπως κ συσπασεις...


i omorfia mou genni8ike 8 martiou!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλησπέρα σε όλες σας!!

Βλέπω ότι είστε σχεδόν όλες έτοιμες για γεννητούρια, άντε με το καλό και εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!

Εγώ αργώ ακόμα, αλλά παρόλα αυτά έχω αρχίσει ήδη να κουράζομαι αρκετά..

Χθες είχα ραντεβού με το γιατρό μου και μας είπε ότι η μπέμπα μας είναι ήδη 2.800 kg. Μου φάνηκαν πάρα πολλά και πανικοβλήθηκα..Βέβαια ο γιατρός μας είπε ότι έχει βάλει το μέγιστο βάρος που θα μπορούσε να βάλει μέχρι τώρα και ότι από δω και πέρα μπορεί να επιβραδυνθεί η πρόσληψη βάρους..

Πείτε μου κι εσείς τη γνώμη σας..πόσα γραμμάρια βάζουν από δω και πέρα??

Επίσης, έχω ακούσει ότι στον ένατο μήνα, τα μωράκια δε βάζουν πολύ (γύρω στα 100gr τη βδομάδα) επειδή αρχίζει και γερνάει ο πλακούντας..Είναι αλήθεια αυτό?

Πάντως, αν συνεχίσει να βάζει κιλά με αυτό το ρυθμό, θα φτάσει σίγουρα τα 5!!! Πω πω, τί θα κάνω???

elina νομιζω καπου απο 150-200γρ παιρνει το μωρακι...μηπως εισαι παραπανω εβδομαδων?? μπορει να ειχες κ ψευτοπεριοδο κ να σου υπολογιζουν λαθος τις βδομαδες..αλλα το οτι παιρνει λιγοτερο δεν εχω ακουσει, ναι μεν γερναει ο πλακουντας αλλα το μωρακι παιρνει κανονικα το βαρος απλα παιρνει λιγοτερες βιταμινες κ τετοια...κατι τετοιο εχω διαβασει..

παντως στις βδομαδες σου περιπου 2200γρ πρεπει να ειναι. φαντασου κανονικα περιπου στην 37 εχει βαρος 2800 το μωρο αλλα κ αυτο σχετικο ειναι! μαλλον εσενα ειναι θυριο!!!:o


i omorfia mou genni8ike 8 martiou!

Link to comment
Share on other sites

Θηρίο δε λες τίποτα...Άστα!!!

Δε νομίζω να είμαι παραπάνω εβδομάδων, κάποιος δε 8α μου έλεγε ότι υπάρχει ακόμα και μια μικρή πιθανότητα να πέφτουμε έξω στην ημερομηνία?

Μας είπε ο γιατρός ότι το βάρος του μωρού οφείλεται κυρίως σε γονιδιακούς παράγοντες, οπότε αφού και εγώ και ο άντρας μου γεννηθήκαμε 4 kg, δε χρειάζεται να αναρωτιόμαστε γιατί μπορεί να είναι τόσο μεγάλο..:P

Απλά μου φάνηκε πάρα πολύ και τρόμαξα κιόλας, επειδή έχω πολύ λίγα κυβικά και γενικά είμαι αρκετά μικροκαμωμένη, μας είπε ο γιατρός ότι αν είναι πάνω από 3.5kg μάλλον δε θα μπορεσουμε να γεννήσουμε φυσιολογικά!

Τι να πω, θα δούμε! Έχουμε ακόμα καιρό..δυστυχώς! Εμένα μέχει πιάσει ανυπομονησία από τώρα αλλά και αρκετή κούραση ήδη..

Δηλαδή δεν υπάρχει καμία απο σας κορίτσια που να έχει μεγαλούτσικο μωράκι??

Τί να κάνουμε? Να του ετοιμάσουμε κατευθείαν την σχολική του τσάντα??:P:p:p

Πρέπει να το διακωμωδήσουμε και λίγο γιατί διαφορετικά δεν γίνεται!!!


Link to comment
Share on other sites

swity εσεις περασατε πνευμονια;φετος;αυτα ειναι τα δυσκολα των γωνιων....εμεις ειμαστε ακομη καλυτερα οσο περναει η ωρα και σημερα το βραδυ ελπιζω να κοιμηθουμε κανονικα.

zouki και στο προηγουμενο ραντευβου αγχονωσουν αλλα ειδες ολα καλα πηγαν.και τωρα μια χαρα θα ειναι.dont worry be happy!!!περαστικα και στην μικρη σου και να χαιρεσαι και τον αντρουλη σου.

Ελσα μου περασαμε 2 φορες πνευμονια στα καλα καθουμενα απο απλη ιωση..μια τον Μαιο και μια το Σεπτεμβριο! γιαυτο σου λεω τωρα την μασκα την κανουμε προληπτικα αλλα και πολλα αλλα παιδακια σε καθημερινη βαση..μια συνηθεια ειναι.στην αρχη ειχα τρομοκρατηθει αλλα οταν ειδα τι γινεται γυρω γυρω...Μαλιστα μπηκαμε και τις 2 φορες στο νοσοκομειο γιατι δεν επεφτε ο πυρετος και μας βαλανε ενδοφλεβια αντιβιωση...αυτα.την 2η φορα ημουν και εγκυος...


rys1ubq6nuoz3bc1.png

tdikmjscwjfbqzbn.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες σας!!

Βλέπω ότι είστε σχεδόν όλες έτοιμες για γεννητούρια, άντε με το καλό και εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!

Εγώ αργώ ακόμα, αλλά παρόλα αυτά έχω αρχίσει ήδη να κουράζομαι αρκετά..

Χθες είχα ραντεβού με το γιατρό μου και μας είπε ότι η μπέμπα μας είναι ήδη 2.800 kg. Μου φάνηκαν πάρα πολλά και πανικοβλήθηκα..Βέβαια ο γιατρός μας είπε ότι έχει βάλει το μέγιστο βάρος που θα μπορούσε να βάλει μέχρι τώρα και ότι από δω και πέρα μπορεί να επιβραδυνθεί η πρόσληψη βάρους..

Πείτε μου κι εσείς τη γνώμη σας..πόσα γραμμάρια βάζουν από δω και πέρα??

Επίσης, έχω ακούσει ότι στον ένατο μήνα, τα μωράκια δε βάζουν πολύ (γύρω στα 100gr τη βδομάδα) επειδή αρχίζει και γερνάει ο πλακούντας..Είναι αλήθεια αυτό?

Πάντως, αν συνεχίσει να βάζει κιλά με αυτό το ρυθμό, θα φτάσει σίγουρα τα 5!!! Πω πω, τί θα κάνω???

παντως αυτο που λες ισχυει μου το ελεγε ο γιατρος και στην 1η εγκυμοσυνη και τωρα,,, μαλιστα το διαβασα κιολας.Προς το τελος παιρνει ελαχιστο βαρος, αυτο που ειπες γυρω στα 100...δε ξερω γιατι αλλα ετσι γινεται και σιγουρα παιζουν ρολο και τα γονιδια...οποτε οταν ερθει με το καλο η ωρα βλεπεις...


rys1ubq6nuoz3bc1.png

tdikmjscwjfbqzbn.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα δείξει..... Γυναίκες είμαστε, μια υστερία θα μας πιάσει....

Νομίζω πως έτσι νιώθουμε όλες. Αλλά εσύ είσαι βετεράνος, τί να πούμε κι εμείς οι "νέες"....

Ααααααχ! γιαυτο εχω full πακετο τωρα τρομαρα μου.....


rys1ubq6nuoz3bc1.png

tdikmjscwjfbqzbn.png

Link to comment
Share on other sites

Θηρίο δε λες τίποτα...Άστα!!!

Δε νομίζω να είμαι παραπάνω εβδομάδων, κάποιος δε 8α μου έλεγε ότι υπάρχει ακόμα και μια μικρή πιθανότητα να πέφτουμε έξω στην ημερομηνία?

Μας είπε ο γιατρός ότι το βάρος του μωρού οφείλεται κυρίως σε γονιδιακούς παράγοντες, οπότε αφού και εγώ και ο άντρας μου γεννηθήκαμε 4 kg, δε χρειάζεται να αναρωτιόμαστε γιατί μπορεί να είναι τόσο μεγάλο..:P

Απλά μου φάνηκε πάρα πολύ και τρόμαξα κιόλας, επειδή έχω πολύ λίγα κυβικά και γενικά είμαι αρκετά μικροκαμωμένη, μας είπε ο γιατρός ότι αν είναι πάνω από 3.5kg μάλλον δε θα μπορεσουμε να γεννήσουμε φυσιολογικά!

Τι να πω, θα δούμε! Έχουμε ακόμα καιρό..δυστυχώς! Εμένα μέχει πιάσει ανυπομονησία από τώρα αλλά και αρκετή κούραση ήδη..

Δηλαδή δεν υπάρχει καμία απο σας κορίτσια που να έχει μεγαλούτσικο μωράκι??

Τί να κάνουμε? Να του ετοιμάσουμε κατευθείαν την σχολική του τσάντα??:P:p:p

Πρέπει να το διακωμωδήσουμε και λίγο γιατί διαφορετικά δεν γίνεται!!!

καλα αυτα περι 3,5κιλα κ ανω δεν γενναμε φυσιολογικα ειναι ολα μουφα!!! οι γιατροι επιτηδες το λενε για να γενναμε με κεσαρικη κ να παιρνουν περισσοτερα χρηματα!!!! παλια δλδ πως γενναγανε κ 4 κιλα κ 5???

ασε!!!!!!!!!!! μην ακους κανεναν μονο αν υπαρχει σοβαρος λογος κανεις κεσαρικη !!! δεν ειναι καλο για το μωρο ουτε για σενα!!!


i omorfia mou genni8ike 8 martiou!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!επιτελους επιασα ιντερνετ...

πηγα σημερα στον γιατρο,με κοιταξε..μου ειπε να κανω κ δευτερο ντοπλερ, αυριο να παω κ το σαββατο να ερθω στο νοσοκομειο να κοιταξει σενα μηχανημα τις κινησεις της μπεμπας..απο την αλλη τριτη να σταματησω κ τα χαπια κ οποτε πιστευω μολις σταματησω μαλλον θα γεννησω!!!!

αφου ακομα κ με τα ολοκληρα χαπια που πινω ανα 6ωρο εχω πονους περιοδου...επισης ειπε να κανω κ μια γενικη ουρων γιατι ειχα κατι πονους τελευταια στα νεφρα.

εσεις ειχατε τπτ πονακια εκει??? τι να πω παμε να δουμε την μπεμπουλα μας αυριο τρισδιαστατα!!!! γιουπιιιιιιιιιιιιιιιι:tongue::tongue::tongue::tongue: αν κ μπορει ετσι οπως παω κ πριν 20 φλεβαρη να γεννησω...!!!επισης μεσα σε δυο βδομαδες πηρα 2 κιλα!!!!!!!!!! ειμαι δλδ καπου 58....:(:(:(:(:( αμαν!!! λεω η μπεμπα η χοντρουλα φταιει!!!αχαχχαχαχαχαχααα

ελπιζω να εχω ιντερνετ κ πιο μετα να σας διαβασω!!!

καλα απ την αλλη βδομαδα θα αρχισουνε ολα τα γεννητουρια μαζι????????!!!

τι υψος εχεις ελενα ? σου ειπε ο γιατρος οτι θα γεννησεις αν σταματησεις τα χαπια η μονη σου το αισθανεσαι?


rys1ubq6nuoz3bc1.png

tdikmjscwjfbqzbn.png

Link to comment
Share on other sites

καλα απ την αλλη βδομαδα θα αρχισουνε ολα τα γεννητουρια μαζι????????!!!

τι υψος εχεις ελενα ? σου ειπε ο γιατρος οτι θα γεννησεις αν σταματησεις τα χαπια η μονη σου το αισθανεσαι?

ειμαι 1.67...ξεκινησα με 44κιλα παντως..

ποιες αλλες ξεκινανε για γεννητουρια???

βασικα να σου πω την αληθεια ελεγα απο τον 5 μηνα οτι θα γεννησω καπου 20 φλεβαρη εχω προαισθημα δλδ...θα δειξει...αλλα κ στα φορουμ εχω διαβασει πως πολλες γεννανε μετα απο λιγες μερες αφου σταματανε τα χαπια!!!επιτελους!!!:lol::lol::lol:


i omorfia mou genni8ike 8 martiou!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δυο φορες βρε swity;χαρα στο κουραγιο σας...ο καημενουλης φανταζομαι ποσο θα ζοριστηκε στο νοσοκομειο...

elina οντως μεγαλουτσικο μωρο...αλλα μαλλον ειναι το θεμα γονιδιων που ειπες αφου και εσυ και ο αντρας σου γεννηθηκατε γυρω στα 4 κιλα.τωρα ανοιξα το φακελο της προηγουμενης εγκυμοσυνης και ειδα οτι τις τελευταιες 20 μερες ειχε παρει 650 γραμμαρια ο γιος μου.παντως να σου πω την αληθεια αν δεν εχεις καποιο προβλημα δεν βλεπω τον λογο να κανεις καισαρικη λογο βαρος του μωρου.μην ξεχνας οτι οι υπερηχοι παντα εχουν και μια αποκλιση.


uQEPp2.png?NlS0EyyL

uB7Ap2.png?tjCB7VEn

Link to comment
Share on other sites

δυο φορες βρε swity;χαρα στο κουραγιο σας...ο καημενουλης φανταζομαι ποσο θα ζοριστηκε στο νοσοκομειο...

elina οντως μεγαλουτσικο μωρο...αλλα μαλλον ειναι το θεμα γονιδιων που ειπες αφου και εσυ και ο αντρας σου γεννηθηκατε γυρω στα 4 κιλα.τωρα ανοιξα το φακελο της προηγουμενης εγκυμοσυνης και ειδα οτι τις τελευταιες 20 μερες ειχε παρει 650 γραμμαρια ο γιος μου.παντως να σου πω την αληθεια αν δεν εχεις καποιο προβλημα δεν βλεπω τον λογο να κανεις καισαρικη λογο βαρος του μωρου.μην ξεχνας οτι οι υπερηχοι παντα εχουν και μια αποκλιση.

οχι και τοσο αυτος, μονο ο ορος τον πειραζε γιατι ειναι λιγο υπερκινητικος ο δικος μου..κατα τα αλλα εμεις τραβηξαμε ολο το ζορι ! αυτος ειχε το dvd του, τον παιδοτοπο, παιχνιδια...μονο οταν τον τσιμπουσαν ηταν δυσκολα...με ζητουσε και δεν μ αφηναν μαζι του και εγω απεξω τον ακουγα και ηθελα να βαλω και γω τα κλαματα!

Συμφωνω, για την καισαρικη...ετσι ειναι...


rys1ubq6nuoz3bc1.png

tdikmjscwjfbqzbn.png

Link to comment
Share on other sites

μονο που το λες μου ερχετε να βαλω εγω τα κλαματα...τι πραγμα και αυτο να ζηταει ενα μωρο την μαμα του και να μην την αφηνουν να ειναι μεσα....τελος καλο ολα καλα ομως...ευχομαι να μην ξαναπερασετε κατι τετοιο..


uQEPp2.png?NlS0EyyL

uB7Ap2.png?tjCB7VEn

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μια συμβουλη για οσες γεννατε φυσιολογικα και ειδικα σε οσες εχετε προβληματα με το εντερακι,,,,,,,,,αν και στις κλινικες συνηθως δινουνε, να εχετε καμια κρεμα για αιμοροιδες και να ειστε προετοιμασμενες γιατι πολλες φορες εμφανιζονται 1η φορα στη γεννα απ το σφιξημο και ποναει πιο πολυ απ τη γεννα...


rys1ubq6nuoz3bc1.png

tdikmjscwjfbqzbn.png

Link to comment
Share on other sites

μονο που το λες μου ερχετε να βαλω εγω τα κλαματα...τι πραγμα και αυτο να ζηταει ενα μωρο την μαμα του και να μην την αφηνουν να ειναι μεσα....τελος καλο ολα καλα ομως...ευχομαι να μην ξαναπερασετε κατι τετοιο..

αστα και σε ιδιωτικο κιολας ! μετα απο αυτο καναμε και ασφαλεια...και απο τοτε δε ξαναχρειαστικε,,ευτυχως.

Αχ τι τραβαμε και μεις οι γονεις..


rys1ubq6nuoz3bc1.png

tdikmjscwjfbqzbn.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...