Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανουλες......Αυγουστου 2015!!!


november rain

Recommended Posts

καλημερα!

λοιπον οι συσπασεις ειναι οπως το περιγραφει η χρυσαδημητρα...θα το καταλαβετε σιγουρα!

οσο για τις κινησεις του μωρου...οσες μανουλες δεν ιστε σιγουρες οτι δεν το εχετε καταλαβει ...συντομα θα το καταλαβετε...γυρω στην 22η εβδομαδα!

1-5 εβδομαδα =1ος μηνας

6-9 = 2ος

10-13 = 3ος

14-17=4ος

18-21=5ος

22-26=6ος

27-31=7ος

32-36=8ος

37-40=9ος

Εγω σημερα μπηκα στον 6ο και την Πεμπτη εχω και εγω την β επιπεδου!:D:D

evangelia....καλα ψωνια :wink:

marinathi μου τωρα φανηκε η κοιλιτσα σου?? :tongue: θα πρεπει να εισαι πολυ αδυνατουλα...εμενα ξαφνικα μεσα σε 2 εβδομαδες εγινε διπλη....χαχαχα...τωρα αρχιζει η αναπτυξη!

meldan....καλε αγορι δεν ειχε η μενεγακη???? θα μας τρελανουν??? :confused:

οσο για τον ανχος της κυησης....οσα παιδακια και αν εχεις...αυτο δεν αλλαζει....και εγω ειμαι περισσοτερο σε αυτην την εγκυμοσυνη και περισσοτερο προσεκτικη οσο αφορα χαπια διατροφη τσιγαρο....προσπαθω να δωσω τις καλυτερες βασεις για το μωρακι μου!

και ναιιιιιιιιιιιιιιι....επιτελους ηλιος κοριτσιααααααα....και ας ειμαι γραφειο :rolleyes:

Καλημερα και καλη εβδομαδα!!

Τα παραπανω κιλα μηπως παιζουν ρολο στο αν θα νιωσεις πιο αργα η οχι το μωρό?Εγω παντα ειχα κοιλια και ακομα κ τωρα εχει μεγαλωσει περισσότερο απο οσο θα έπρεπε..μηπως αυτο με κανει να μην νιωθω τις κινήσεις του σε σχεση με καποια αδυνατη κοπελα????


MYfKp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 13,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Marianthi27

    2102

  • Marouskaki

    2039

  • november rain

    1702

  • meldan

    1004

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

arca μου τι να σου πω...το εχω ακουσει και αυτο....εγω δεν ειχα ποτε κοιλια...ειμαι προς τα κατω ανοιχτη με μπουτακια και ποπουδακι....και στις 2 μου εγκυμοσηνες δεν αργησα να τα ακουσω...τωρα δεν ξερω αν παιζει και αυτο ρολο :confused:


ArFNp2.png

jGyQp2.png

Ts0Xp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χρυσαδημητρα να σε ρωτήσω κατι; Πως τις νιωθεις τις συσπασεις; Εγω ένιωθα ενα πραγμα σαν κράμπα σαν σφίξιμο στην κοιλια και ο γιατρος μου έδωσε μαγνήσιο και μου ειπε ξεκουραση! Ηρέμησα για 1-2 μερες και χυες βραδυ παλι τα ιδια! Εσυ τις εχεις συχνά; Τι σου ειπε ο γιατρος σου; Ειναι το πρωτο μου μωρακι και εχω πανικοβληθει![/QUO

καλημερα!μολις γυρισα απο το γιατρο ολα ενταξει ποροτι εχω συσπασεις βοηθαει πολυ η ξεκουραση κοριτσια κ τα υποθετα καθε βραδυ....βαζει καμια απο σας??εγω 1 ουτροτζεσταν καθε βραδυ των 200....τη παρασκευη η β' επιπεδου ανυπομονω....εμενα ο τραχηλος οριακα καλος γυρω στα 3 εκατοστα....θα τα δουμε πιο αναλυτικα τη παρασκυεη....

λοιπον οι συσπασεις ....νιωθω ενα πετρωμα δυνατο που κραταει καποια δευτερολεπτα παντου στη μητρα κυριως σαν μπουκωμα χαμηλα...νιωθω αβολα εκεινες τις στιγμες δε ξερω να το περιγραψω αλλιως....κατι σαν κραμπα αλλα πιο εντονο θα ελεγα....:confused:

Χρυσαδημητρα σ ευχαριστω για την απάντηση σου! Το ουτροτζεσταν το έπαιρνα σε ολο το πρωτο τρίμηνο, πρωι βραδυ, μου το ειχε δώσει προληπτικα! Εμένα μου έδωσε μονο μαγνήσιο και μου είπε να ξεκουραζομαι! Κι εγω δεν μπορω ακριβως να το περιγράψω αυτο που νιώθω! Εσένα τις είδε και στον υπερηχο τις συσπασεις; Εγω εχω ραντεβου σε μια βδομάδα αλλα με βλεπω να τον παίρνω τηλ να το κάνουμε νωρίτερα το ραντεβου!

Με το καλο και η αυχενικη σου κορίτσι μου!


Hlcmp3.png

ksdhp2.png 53ccp3.png

" Όποιος επιθυμεί το ουράνιο τόξο πρέπει να υποστεί την βροχή..."

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!

οταν πηγα στον γιατρο ημουν 20 βδ και 2 μερων και δεν τον ακουγα..ο γιατρος επεμενε οτι επρεπε να τον νιωθω και μεχρι να κατσω στο κρεββατι για τον υπερηχο ειχα κατααγχωθει..εκει τον ειδαμε να δινει τρελα κλωτσιδακια αλλα εγω δεν τα ενιωθα..

τελικα τον ενιωσα 3 μερες μετα και μολις μπηκα στην 22η αρχισα να τον νιωθω και με το χερι μου.

κατεληξα στο συμπερασμα οτι καθε μωρο και καθε κοιλια ειναι διαφορετικη και δεν πρεπει να συγκρινουμε γιατι αγχωνομαστε.οταν θα ρθει η ωρα του θα το καταλαβεις.

στις συσπασεις πονας κιολας?εγω ωρες ωρες νιωθω ενα αισθημα πληροτητας στην αριστερη πλευρα της κοιλιας μου σαν φουσκωμα και μετα συνηθως κουναει εκει?στις συσπασειςτο πετρωμα το νιωθεις σε ολη την κοιλια?


KPOzp2.png deXnp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια επειδή σε πολλούς τους κάνει εντύπωση που χρειάστηκε να φτάσω σχεδόν στα μισά της εγκυμοσύνης για να φανεί η κοιλιά, πιστεύετε ότι είναι κάτι ανησυχητικό; Γενικά, θα με χαρακτήριζα μέτρια σε κιλά. Ήμουν 51 και είμαι 55+. Έχω μεσογειακό καλούπι, το λεγόμενο αχλάδι. Απλά όλοι μου λένε, τι ακόμη δεν έχεις κοιλιά και άλλα τέτοια και άρχισα να προβληματίζομαι. Ο γιατρός βρήκε μια χαρά το μωρό και εμένα (μέσα από αιματολογικές εξετάσεις). Ειδικά οι πιο παλιές, τι γνώμη έχετε;


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια επειδή σε πολλούς τους κάνει εντύπωση που χρειάστηκε να φτάσω σχεδόν στα μισά της εγκυμοσύνης για να φανεί η κοιλιά, πιστεύετε ότι είναι κάτι ανησυχητικό; Γενικά, θα με χαρακτήριζα μέτρια σε κιλά. Ήμουν 51 και είμαι 54+. Έχω μεσογειακό καλούπι, το λεγόμενο αχλάδι. Απλά όλοι μου λένε, τι ακόμη δεν έχεις κοιλιά και άλλα τέτοια και άρχισα να προβληματίζομαι. Ο γιατρός βρήκε μια χαρά το μωρό και εμένα (μέσα από αιματολογικές εξετάσεις). Ειδικά οι πιο παλιές, τι γνώμη έχετε;

Marianthi μου τι παιδί μου να ανησυχείς μια χαρά Είσαι και εγώ 51 κιλά ξεκίνησα και έχω πάει 58 άσε Και θέλω να προσέξω λίγο Γιατί πήρα αρκετά..Όσο για την κοιλιά μου άρχισε να φαίνεται από τον 4λιγο και τώρα που έκλεισα τον 5 καταλαβαίνουν ότι είμαι έγκυος ..Αλλά Μετα την Β επιπέδου φουσκωσα απότομα...Μην αγχώνεσαι εμένα η κοιλιά της κουμπαράς μου φάνηκε στον 7....Δεν χαίρεσαι που δεν έχεις παρει κιλά τυχερή Είσαι..


ewKwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χρυσαδημητρα σ ευχαριστω για την απάντηση σου! Το ουτροτζεσταν το έπαιρνα σε ολο το πρωτο τρίμηνο, πρωι βραδυ, μου το ειχε δώσει προληπτικα! Εμένα μου έδωσε μονο μαγνήσιο και μου είπε να ξεκουραζομαι! Κι εγω δεν μπορω ακριβως να το περιγράψω αυτο που νιώθω! Εσένα τις είδε και στον υπερηχο τις συσπασεις; Εγω εχω ραντεβου σε μια βδομάδα αλλα με βλεπω να τον παίρνω τηλ να το κάνουμε νωρίτερα το ραντεβου!

Με το καλο και η αυχενικη σου κορίτσι μου!

οχι προς το παρον στον υπερηχο δεν ειδε συσπασεις γιατι εκεινη την ωρα προφανως δεν εκανα....κ εγω παιρνω μαγνησιο δε ξερω βεβεια κατα ποσο βοηθαει πιστευω πως τα υποθετα κολπικα βοηθανε πιο πολυ....μου ειπε πως δε πρεπει να ειναι πανω απο 3 με 4 την ωρα και να μη συνεχιζονται για πανω απο 2 ωρες...δηλαδη μπορει να κανεις το πρωι το μεσημερι το βραδυ αλλα να ειναι ακανονιστες.....


uAVIp3.png

sWUop3.png

Link to comment
Share on other sites

οχι προς το παρον στον υπερηχο δεν ειδε συσπασεις γιατι εκεινη την ωρα προφανως δεν εκανα....κ εγω παιρνω μαγνησιο δε ξερω βεβεια κατα ποσο βοηθαει πιστευω πως τα υποθετα κολπικα βοηθανε πιο πολυ....μου ειπε πως δε πρεπει να ειναι πανω απο 3 με 4 την ωρα και να μη συνεχιζονται για πανω απο 2 ωρες...δηλαδη μπορει να κανεις το πρωι το μεσημερι το βραδυ αλλα να ειναι ακανονιστες.....

Ναι λογικό αν δεν εκανες εκείνη τη στιγμη πως να το δει ο ανθρωπος στον υπερηχο! Ακανόνιστες τις νιωθω κι εγω οχι συνεχεια! Τον πηρα τηλ και μου ειπε κι εμενα να ξαναρχισω το ουτροτζεσταν πρωι βραδυ! Σ ευχαριστω ειλικρινα για τις απαντήσεις σου! Με εχεις καθησυχάσει αρκετα!


Hlcmp3.png

ksdhp2.png 53ccp3.png

" Όποιος επιθυμεί το ουράνιο τόξο πρέπει να υποστεί την βροχή..."

Link to comment
Share on other sites

Ναι λογικό αν δεν εκανες εκείνη τη στιγμη πως να το δει ο ανθρωπος στον υπερηχο! Ακανόνιστες τις νιωθω κι εγω οχι συνεχεια! Τον πηρα τηλ και μου ειπε κι εμενα να ξαναρχισω το ουτροτζεσταν πρωι βραδυ! Σ ευχαριστω ειλικρινα για τις απαντήσεις σου! Με εχεις καθησυχάσει αρκετα!

δεν χρειαζεται να ευχαριστεις!!!γι αυτο ειμαστε εδω....εγω π.χ. σημερα που κουραστηκα εκανα 2 σχεδον μαζι το πρωι αφου γυρισα ....παντως ειμαι και εγω μεσα στο αγχος και προσπαθω να ηρεμησω γιατι ολα παιζουν το ρολο τους...;)


uAVIp3.png

sWUop3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ασχετο τωρα με συσπασεις...ειχα κ πριν την εγκυμοσυνη θεμα με τη μεση που αντανακλουσε στα ποδια τωρα εχει γινει πιο εντονο το εχει καμια σας??


uAVIp3.png

sWUop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια ασχετο τωρα με συσπασεις...ειχα κ πριν την εγκυμοσυνη θεμα με τη μεση που αντανακλουσε στα ποδια τωρα εχει γινει πιο εντονο το εχει καμια σας??

\

εγω το εχω χτυπαει σαν ρευμα στο ποδι κ δεν μπορεις καποια λεπτα ουτε να κουνηθεις.Και ειδικα μετα το περπατημα η την κουραση


mI14p3.png

vEpEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια επειδή σε πολλούς τους κάνει εντύπωση που χρειάστηκε να φτάσω σχεδόν στα μισά της εγκυμοσύνης για να φανεί η κοιλιά, πιστεύετε ότι είναι κάτι ανησυχητικό; Γενικά, θα με χαρακτήριζα μέτρια σε κιλά. Ήμουν 51 και είμαι 54+. Έχω μεσογειακό καλούπι, το λεγόμενο αχλάδι. Απλά όλοι μου λένε, τι ακόμη δεν έχεις κοιλιά και άλλα τέτοια και άρχισα να προβληματίζομαι. Ο γιατρός βρήκε μια χαρά το μωρό και εμένα (μέσα από αιματολογικές εξετάσεις). Ειδικά οι πιο παλιές, τι γνώμη έχετε;

Με τι υψος βρε αγαπη?γιατι αν εισαι και 1.80 τοτε εισαι ...κοκκαλο!Εχεις παρει 3 ολοκληρα κιλα??:roll::roll:Αισχος!Ντροπη! Με δουλευεις μου φαινεται,παιζεις με τον πονο μας μαρι??


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχω κ εγω αυτες τις κραμπες στην κοιλιτσα...αλλα ο γιατρος δεν βλεπει κατι στον υπερηχο ..τον ειχα πει τωρα γιατρε ποναω αλλα τωρα απο σας καταλαβα οτι αυτο δεν ειναι πονος αλλα συσπαση. επρεπε τον εξηγησω πιο καλα :(

Kαι κραταει κανα 2λεπτο η κραμπα πολυ ανηχυχω

δεν ειναι και στην ηρεμη φαση της ζωης μου


mI14p3.png

vEpEp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ασχετο τωρα με συσπασεις...ειχα κ πριν την εγκυμοσυνη θεμα με τη μεση που αντανακλουσε στα ποδια τωρα εχει γινει πιο εντονο το εχει καμια σας??

Εννοειτε και με πιανει απο το μεσημερι και μετα.καποια νευρα νομιζω πιεζονται και εμποδιζουν την καλη λειτουργια στα ποδια.εγω ειχα παντα ευαισθησια στη μεση,με το παραμικρο ποναγα,παθαινα λουμπαγκο,με ενοχλουσε με το παραμικρο αν τη ζοριζα λιγο παραπανω.Με τις εγκυμοσυνες ανακαλυψα οτι πασχω απο το συνδρομο της κατω κοιλης φλεβας:με την σταδιακη αυξηση του βαρους του σωματος μου πιεζεται μια φλεβα μεγαλη πισω στη σπονδυλικη στηλη που εμποδιζει την καλη λειτουργια και αιματωση των κατω ακρων και αντιστροφα να επιστρεψει το αιμα στην καρδια.γιαυτο και φροντιζω να κοιμαμαι παντα πλαγια,ποτε ανασκελα η'να μην κουραζω πολυ τη μεση μου με βαρη γιατι πραγματικα υποφερω


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχω κ εγω αυτες τις κραμπες στην κοιλιτσα...αλλα ο γιατρος δεν βλεπει κατι στον υπερηχο ..τον ειχα πει τωρα γιατρε ποναω αλλα τωρα απο σας καταλαβα οτι αυτο δεν ειναι πονος αλλα συσπαση. επρεπε τον εξηγησω πιο καλα :(

Kαι κραταει κανα 2λεπτο η κραμπα πολυ ανηχυχω

δεν ειναι και στην ηρεμη φαση της ζωης μου

Εγω δεν θελω να σας τρομαξω κοριτσια,αλλα ετσι την πατησα τη πρωτη φορα.Απο αγνοια!

Ειχα συσπασεις,πετρωνε η κοιλια στον 5ο μηνα, στην αρχη λιγο μετα πιο πολυ,και εγω το βοδι δεν ηξερα τιποτα:twisted:ουτε ποτε ειχα διαβασει,ουτε ειχα ενημερωθει,νομιζα οτι ετσι πρεπει να ειναι και συνεχιζα τις δουλειες και την ορθοστασια.μεχρι που ο τραχηλος εξαλειφθηκε και ειχε φτασει 1,7 εκ.στον 6ο μηνα.αν μπορουσα να γυρισω τον χρονο πισω θα εβαζα τον κωλο κατω και θα ενημερωνομουνα σωστα.τωρα με 2 παιδια δεν εχω την πολυτελεια να ξεκουραζομαι οποτε θελω εγω.και συσπασεις να κανω παιρνω μαγνησιο,κανω το σταυρο μου και συνεχιζω...Πριν κανα 45λεπτο πετρωσε η κοιλια και ετρεξα γρηγορα στον καναπε,και δεν ξανασηκωνομαι πλεον:D


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...