Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Βιταμίνη D και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Τι γνώμη έχετε για τη βιταμίνη D στην εγκυμοσύνη; Παίρνατε η παίρνετε στην εγκυμοσύνη σας; Ποια η γνώμη του γιατρού σας..εγώ δεν την έχω εξετάσει ποτε..Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πριν 3 χρόνια ούτε που μου την είχε γράψει ο γιατρός μου κ τώρα είμαι πάλι έγκυος 6 εβδομάδων;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, dimkol είπε:

Τι γνώμη έχετε για τη βιταμίνη D στην εγκυμοσύνη; Παίρνατε η παίρνετε στην εγκυμοσύνη σας; Ποια η γνώμη του γιατρού σας..εγώ δεν την έχω εξετάσει ποτε..Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πριν 3 χρόνια ούτε που μου την είχε γράψει ο γιατρός μου κ τώρα είμαι πάλι έγκυος 6 εβδομάδων;

Με το καλο το μωρακι σου!!!! Οχι εγω δεν πηρα οσο ημουν εγκυος κ να σου πω την αληθεια ουτε κ ξερω αν μ την ειχε γραψει κ ποτε να την κανω! Νομιζω πως οχο!!! Αλλα στην μικρη μολις γεννηθηκε μ εδωσαν τελη απριλιου την σταματησαμε δεν ξερω αν παιζει ρολο ή αν δινουν παντα λογω οτι δεν τα βλεπει ο ηλιος!!!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, dimkol είπε:

Τι γνώμη έχετε για τη βιταμίνη D στην εγκυμοσύνη; Παίρνατε η παίρνετε στην εγκυμοσύνη σας; Ποια η γνώμη του γιατρού σας..εγώ δεν την έχω εξετάσει ποτε..Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πριν 3 χρόνια ούτε που μου την είχε γράψει ο γιατρός μου κ τώρα είμαι πάλι έγκυος 6 εβδομάδων;

Ούτε κ σε εμενα μ είπε κάτι ο γιατρός όσο ημουνα εγκυος....δεν ρην εκανα ουτε μ την ζήτησε....την είχα κάνει βέβαια πριν χρόνια μονη μ κ ήταν ολα καλα....Τώρα δεν ξερω να σ πω....εγω νομίζω πάντως ότι δεν παίζει κ τόσο ρόλο...γνώμη μ πάντα έτσι....Μπορεί όμως κ να παίζει???? ρι να πω...εσένα ρι σ πε ο γιατρος σ???? το συζητήσεις μαζί τ???με το καλό το αγγελούδι σ να έχει πάντα υγεια

Link to comment
Share on other sites

Just now, dimkol είπε:

Τι γνώμη έχετε για τη βιταμίνη D στην εγκυμοσύνη; Παίρνατε η παίρνετε στην εγκυμοσύνη σας; Ποια η γνώμη του γιατρού σας..εγώ δεν την έχω εξετάσει ποτε..Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πριν 3 χρόνια ούτε που μου την είχε γράψει ο γιατρός μου κ τώρα είμαι πάλι έγκυος 6 εβδομάδων;

Καλησπέρα, με το καλό σου εύχομαι! Πάντως κ εμένα γενικά απ οτι μ ειχε πει ο γιατρος μ καλό είναι να μην υπερφορτωνεσαι με βιταμίνες κ τα σχετικα στην εγκυμοσύνη, ο οργανισμος μας είναι έτσι ρυθμισμένος για να φιλοξενήσει τα μωρακια μας σωστα..τώρα αν εχεις κάποιο Θέμα εννοείται πως πρεπει να πάρεις, όπως σίδηρο, ασβέστιο κλπ..


CKejp2.pngsvqcp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου να έχεις μια όμορφη και τελειωμένη εγκυμοσύνη ... 

Λοιπόν εγώ επερνα βιταμίνη D3 πριν μείνω έγκυος διότι υπάρχουν έρευνες που λένε πως μπορεί να οφείλεται εκεί το αν δεν μένεις έγκυος ... Όταν έμεινα με το καλό έγκυος την σταμάτησα και απλά μου είπε ο ενδοκρινολόγος να φροντιζω να βγαίνω 10 λεπτά την ημέρα αν το επιτρέπει ο καιρός στον ήλιο ... 

 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 13/5/2019 at 11:44 ΜΜ, dimkol είπε:

Τι γνώμη έχετε για τη βιταμίνη D στην εγκυμοσύνη; Παίρνατε η παίρνετε στην εγκυμοσύνη σας; Ποια η γνώμη του γιατρού σας..εγώ δεν την έχω εξετάσει ποτε..Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πριν 3 χρόνια ούτε που μου την είχε γράψει ο γιατρός μου κ τώρα είμαι πάλι έγκυος 6 εβδομάδων;

Εγώ έπαιρνα ως την 20 εβδομάδα περίπου.Μου την είχε γράψει ο γιατρός μου στις εξετάσεις πρώτου τριμήνου.Δεν ξανά έκανα εξετάσεις απλα μου είπε να την σταματήσω .Αλλά από τα λεγόμενα του κατάλαβα ότι δεν είναι σημαντικό κ να μην την παρεις

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχε τυχει κ ειχα κανει εξετασεις ενα μηνα πριν μεινω εγκυος που εδειξε ανεπαρκεια. Η γενικη γιατρος μου εδωσε 3μηνη αγωγη την οποια τελειωσα ενω ημουν εγκυος. Ο γυναικολογος μου ειπε να ολοκληρωσω την αγωγη κανονικα. Τωρα που θηλαζω ξαναπαιρνω συμπληρωμα γιατι παλι εχω ανεπαρκεια.


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έπαιρνα στον 7ο μηνα γτ είχα ανεπάρκεια κι εκανα διαβήτη κύησης.Ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι σνυνδέεται.Παίρνω ακόμα.Μου είπε να τη σταματησω όταν σταματήσω τον θηλασμο.Γενικα αν σκεφτομαι για δευτερο πειδι να την εχω ανεβασμενη.


hCvxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ όπως η @evio βρήκα ότι είχα ανεπάρκεια λίγο πριν μείνω έγκυος και πήρα τη  βιταμίνη για ένα τρίμηνο. Μου τελείωσαν τα χαπάκια την επόμενη μέρα από την αυχενική! Δεν ξαναπήρα αλλά έκανα εξετάσεις και ήταν μια χαρά η D! Θα τη δω σε ένα μήνα πάλι.

Just now, lenoutso said:

Εγώ έπαιρνα στον 7ο μηνα γτ είχα ανεπάρκεια κι εκανα διαβήτη κύησης.Ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι σνυνδέεται.Παίρνω ακόμα.Μου είπε να τη σταματησω όταν σταματήσω τον θηλασμο.Γενικα αν σκεφτομαι για δευτερο πειδι να την εχω ανεβασμενη.

Πρώτη φορά διαβάζω ότι συνδέεται η ανεπάρκεια της d με τον διαβήτη. Εγώ έχω κάνει διαβήτη κύησης από την 6η εβδομάδα αλλά δεν μου είπε κάτι η ενδοκρινολόγος.


4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν το γνώριζα.Ο διαβητης που εκανα αντιμετωπίζονταν με διατροφη.Επειδή ειμαι αδύνατη και γενικα δεν είχα παρει πολλά κιλά στην εγκυμοσύνη, όταν πήγα στον ενδοκρινολόγο το πρώτο πραγμα που με ρώτησε ήταν αν εχω κάνει εξετάσεις για βιταμίνη d.


hCvxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...