Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Ψέματα...


Recommended Posts

Just now, λουκουμαδακι είπε:

Με όλη την καλή διάθεση από πλευράς μου θα σου πω ότι προτεινεις ουσιαστικά να κουκουλωσουμε το όλο θέμα χωρίς να αλλάξουμε τις συνθήκες που το δημιουργούν (οικογένεια σχολείο φιλικές επαφές χαμηλή αυτοεκτίμηση κλπ κλπ) αλλά να δώσουμε ένα χάπι και 250€ ώστε ο έφηβος μας να είναι τι; Χαρούμενος; Χωρίς άγχος; Στον κόσμο του; Να τρώει δλδ από καταπίεση μέχρι μπουλινγκ μέχρι ερωτική απογοήτευση,στο σπίτι του να μην έχει επαφές σωστές με τους γονείς,στο σχολείο να έχει χίλια δύο προβλήματα, να έχει θέματα με τον εαυτό του αλλά με ένα χαπακι να μην τον νοιάζει; Πώς θα βοηθήσουμε αυτόν τον έφηβο να καταλάβει τι συμβαίνει γιατί συμβαίνει να καταλάβει η οικογένεια αν κάνει λάθη να ψάξουμε το περιβάλλον του και να του το αλλάξουμε αν είναι τόσο στρεσογόνο να τον μάθουμε να ανταπεξέρχεται στις δυσκολίες να σταθούμε δίπλα του να νιώσει ότι έχει συμπαραστάτες σε ότι του συμβαίνει; Όλα αυτά που είναι; Και όταν σταματήσει το χαπάκι τι γίνεται; Τι θα έχει αλλάξει από όλα αυτά που ζει; Νομίζω είσαι επηρεασμένη από την δική σου ιστορία και προτείνεις πράγματα επικίνδυνα αυτή τη στιγμή. Πολύ επικίνδυνα. 

Οχι δε λεω αυτο δικιο εχεις απλα η ομοιοπαθητική ειναι μια βοηθεια για να καταλαβει το παιδί οτι εχει κατι Δηλαδή να ξυπνησει το συστημα του , εννοειται ολα αυτα πιυ λες θα γινουν ..γενικοτερα δε λεω κατι παραλογο ουτε επικυνδινο απλα δε μπορω να μεταφερω εδω σωστα . Ειναι το πιο ακινδυνο παντως απο αποψη ιατρικης ολιστικης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 3/1/2020 at 3:28 ΜΜ, 19Ρένα89 είπε:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. 

Έχω θεματακι η μάλλον θεματαρα με το παιδί είναι 12 χρονών και το ψέμα πάει σύννεφο. Ψέμα για χαζά θέματα π.χ. "Όχι δεν έφαγα εγώ τις σοκολάτες" και το περιτύλιγμα το βρίσκω στο δωμάτιο του και άλλα τέτοια χαζά ψέματα. Οποία μανούλα το έχει περάσει ας μου δώσει κάποια συμβουλή μια βοήθεια κάτι γιατί πάω να τρελαθώ δεν ξέρω τι να κάνω.... 

Κοριτσι μου εγω διαβαζοντας το ποστ σου δεν ειδα κατι παραξενο. Ειναι στην εφηβεια το παιδι και μεσα του γινεται ισως μια συγκρουση. Οταν σου λεει ψεματα εσενα ποια ειναι η αντιδραση σου? Υπαρχει περιπτωση να το κανει για να γλυτωσει το κατσαδιασμα πχ?? Χωρις να γνωριζω πολλα, εγω αυτο που θα σου προτεινα ειναι αρχικα να πεσεις στο υψος του παιδιου. Θελω να πω, να τον κανεις να νιωσει οτι τον καταλαβαινεις και τον νιωθεις. Στο παραδειγμα της σοκολατας πχ, θα του λεγα: "εισαι σιγουρος οτι δεν εφαγες εσυ την σοκολατα? Μηπως θες να το ξανασκεφτεις και να μου απαντησεις? Ειναι πολυ νοστιμη η σοκολατα και η αληθεια ειναι πως δυσκολα αντιστεκεται καποιος. Καποιες μερες και γω θελω πολυ να φαω μια σοκολατα! " 

Και μεσα απο την καθημερινοτητα μου θα του εδινα παραδειγματα πως η αληθεια παντα ειναι προτιμοτερη απο το ψεμα. Πχ : Πωπω σημερα ειχα μια πολυ δυσκολη μερα στη δουλεια. Και εκανα ενα λαθος στην εργασια που μου ανατεθηκε. Μου περασε απο το μυαλο να μην το αποκαλυψω, ή να πω ψεματα στον εργοδότη μου, ομως αυτο δεν θα ηταν σωστο, γιατι θα μου δημιουργουσε μεγαλο στρες και αγχος και θα ηταν αδικο για τους συναδελφους μου. Οποτε ειπα την αληθεια και το λαθος μου διορθώθηκε αμεσως!

Αυτα τα λεω μη γνωριζοντας την περιπτωση σας και σιγουρα δεν πιστευω οτι μπορει με δυο γραμμες σε μια αναρτηση ενος φορουμ, να βγαλει καποιος συμπερασμα, ποσο μαλλον οτι σιγουρα το παιδι εχει κατι (παθολογικο κιολας) οπως διαβασα παραπανω. Μια χαρα ειναι το παιδι σου, ειναι απλα εφηβος και γινεται μια εκρηξη μεσα του. Αν το πραγμα εχει φτασει στο απροχωρητο, μια κουβεντα με εναν ειδικο για το πως να το χειριστεις καλυτερα θα βοηθουσε. 

  • Μου αρέσει 2

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

 Κορίτσια εδώ είμαστε εννοείται η κάθε μία για να λέει τη γνώμη της βάση εμπειρίας και πείρας αλλά επειδή είδα για όσα λέγατε για την ομοιοπαθητική θα πω το εξής: είναι αλήθεια πως πολλοί άνθρωποι έχουν βοηθηθεί από αυτό κ σίγουρα δεν είναι τρελοί αλλά το θέμα είναι βάση ιατρικών ερευνών η ομοιοπαθητική ν τα χάπια τους λειτουργούν ακριβώς όπως μια θεραπεία πλασιμπο. Τα "φάρμακα"της είναι όντως ακίνδυνα για το λογο ότι είναι ως νερό με κάποια βότανα δλδ τι να πιεις τσαι στο κρύωμα τι ένα φάρμακο τους είναι το ιδιο(βεβαίως προτιμότερα κ τα δυο από αντιβιωσεις κ φάρμακα). Για τον λόγω αυτό εννοείται πως οι ίδιοι οι ομοιοπαθητικοι σε κάτι σοβαρό σου λένε πάντα ν ασυμβουλευτεις κ εναν γιατρό κ αν είναι απαραίτητο να συνεχίζεις κ τη φαρμακευτική αγωγή του γιατρού κ τη δική τους συμπληρωματικά.κ μη μου πεις ότι ο θυρεοειδής και οι πολυκιστικες έφυγαν χωρίς ιατρική βοήθεια διότι δε θα το πιστέψω. Κυρίως βοηθάει θέματα ψυχολογίας κ αρρώστιες ψυχοσωματικές όπως ψωρίαση που ανέφερε η @Nefeliapτο άγχος, η κατάθλιψη,το κόψιμο τσιγάρου κτλ κτλ γτ οντως οι συνεδρίες τους είναι σαν σε ψυχολόγο κ ανοίγεται το άτομο κ ηρεμεί πίνει κ το πλασιμπο κ έγινε!Επίσης για αυτόν ακριβώς τον λόγο εννοείται πως δεν είναι αποδεκτή κ αναγνωρισμένη στην ιατρική κοινότητα.

Για αυτό κοπέλα μου, @19Ρένα89 αν κ σε κάποια πλαίσια είναι φυσιολογικό το παιδί στη προεφηβεία να λέει ψέματα αν συνεχίσει θα σε συμβουλευα να πας εσυ μόνη για αρχή σε έναν παιδοψυχολογο ώστε να του εξηγήσεις κ τη διαπαιδαγώγηση που έχεις προς το παιδί σου κ πιστεύω θα σε βοηθήσει να καταλάβεις αν κάπου φταις εσύ κ τι κρύβεται πίσω από κάθε του ψέμα. Όλοι έχουμε πει όταν ήμασταν παιδιά,μη τρελαίνεσαι :-)

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

 Κορίτσια εδώ είμαστε εννοείται η κάθε μία για να λέει τη γνώμη της βάση εμπειρίας και πείρας αλλά επειδή είδα για όσα λέγατε για την ομοιοπαθητική θα πω το εξής: είναι αλήθεια πως πολλοί άνθρωποι έχουν βοηθηθεί από αυτό κ σίγουρα δεν είναι τρελοί αλλά το θέμα είναι βάση ιατρικών ερευνών η ομοιοπαθητική ν τα χάπια τους λειτουργούν ακριβώς όπως μια θεραπεία πλασιμπο. Τα "φάρμακα"της είναι όντως ακίνδυνα για το λογο ότι είναι ως νερό με κάποια βότανα δλδ τι να πιεις τσαι στο κρύωμα τι ένα φάρμακο τους είναι το ιδιο(βεβαίως προτιμότερα κ τα δυο από αντιβιωσεις κ φάρμακα). Για τον λόγω αυτό εννοείται πως οι ίδιοι οι ομοιοπαθητικοι σε κάτι σοβαρό σου λένε πάντα ν ασυμβουλευτεις κ εναν γιατρό κ αν είναι απαραίτητο να συνεχίζεις κ τη φαρμακευτική αγωγή του γιατρού κ τη δική τους συμπληρωματικά.κ μη μου πεις ότι ο θυρεοειδής και οι πολυκιστικες έφυγαν χωρίς ιατρική βοήθεια διότι δε θα το πιστέψω. Κυρίως βοηθάει θέματα ψυχολογίας κ αρρώστιες ψυχοσωματικές όπως ψωρίαση που ανέφερε η @Nefeliapτο άγχος, η κατάθλιψη,το κόψιμο τσιγάρου κτλ κτλ γτ οντως οι συνεδρίες τους είναι σαν σε ψυχολόγο κ ανοίγεται το άτομο κ ηρεμεί πίνει κ το πλασιμπο κ έγινε!Επίσης για αυτόν ακριβώς τον λόγο εννοείται πως δεν είναι αποδεκτή κ αναγνωρισμένη στην ιατρική κοινότητα.

Για αυτό κοπέλα μου, @19Ρένα89 αν κ σε κάποια πλαίσια είναι φυσιολογικό το παιδί στη προεφηβεία να λέει ψέματα αν συνεχίσει θα σε συμβουλευα να πας εσυ μόνη για αρχή σε έναν παιδοψυχολογο ώστε να του εξηγήσεις κ τη διαπαιδαγώγηση που έχεις προς το παιδί σου κ πιστεύω θα σε βοηθήσει να καταλάβεις αν κάπου φταις εσύ κ τι κρύβεται πίσω από κάθε του ψέμα. Όλοι έχουμε πει όταν ήμασταν παιδιά,μη τρελαίνεσαι :-)

 

Συμφωνω με ολα οσα λες εκτος απο το οτι ειναι πλασιμπο.οι πολυκυστικες και ο θυροειδης διορθωθηκε με ομοιοπαθητικα και μονο..κανενα αλλο χαπι! Ειχε παρει ομως πολλα αντισυλληπτικα πριν  και ηταν ενα βημα πριν την αυτοκτονια με αιμορραγια 1 μηνα οι γιατροι σηκωναν τα χερια ψηλα για αυτο πηγαμε σε ομοιοπαθητικο.Και..το ξερω οτι ειναι δυσκολο να το πιστεψει καποιος ομως δεν αποσκοπω να διαφημισω την ομοιοπαθητική για κανενα λογο .τη γνωμη μου στη κοπελα ηθελα να πω και ειναι ακινδυνο στο να το δοκιμασει καποιος.εδω ουτε  η μαμα μου 75 ετων δε το πιστευει ακομα που τα ειδε ολα  με εξετασεις υπερηχογραφηματα  κλπ παρολο που και εκεινη βοηθηθηκε και δε παιρνει το χαπι της πιεσης οπως της λεγανε ολοι εδω και 10 χρονια αλλιως θα παθαινε εγκεφαλικο..μου λεει ενταξει τυχανε ολα και οτι ημασταν τυχερες χαχα.οποτε καταννοώ για την απιστια και ειδικα οταν καποιος δεν εχει ασχοληθει και δε ξερει πολλα για αυτην..και τελος να πω οτι φυσικα δε θεραπευει τα παντα μη τρελαθουμε κιολας..

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σας απαντάω λίγο αργά αλλά δεν είχα χρόνο ούτε διάθεση για να είμαι ειλικρινής να μπω. Λοιπόν το παιδί δεν χρειάστηκε ούτε ειδικό ούτε φαρμακευτική αγωγή... Αυτό που χρειάστηκε ήταν η αλλαγή περιβάλλοντος μετακομισαμε μακριά από τα πεθερικά μου και το παιδί άλλαξε συμπεριφορά χαρακτήρα τα πάντα μέσα του. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, 19Ρένα89 είπε:

Σας απαντάω λίγο αργά αλλά δεν είχα χρόνο ούτε διάθεση για να είμαι ειλικρινής να μπω. Λοιπόν το παιδί δεν χρειάστηκε ούτε ειδικό ούτε φαρμακευτική αγωγή... Αυτό που χρειάστηκε ήταν η αλλαγή περιβάλλοντος μετακομισαμε μακριά από τα πεθερικά μου και το παιδί άλλαξε συμπεριφορά χαρακτήρα τα πάντα μέσα του. 

Πολύ χαίρομαι που διορθώθηκε η συμπεριφορά του κορίτσι μου!!

Άρα να υποθέσω πως ήταν λίγο τοξικό το περιβάλλον με τα πεθερικά σου Μ δηλητηρίαζαν το παιδί ε? Μάλιστα..

Link to comment
Share on other sites

Λίγο τα πεθερικα μου λίγο το ότι η παλιά γειτονιά δεν ήταν τόσο φιλικοί με το παιδί (στα παιδιά της γειτονιάς αναφέρομαι). Τώρα βέβαια η μετακόμιση τελείωσε 2μερες πριν κλείσουν τα σχολεία δεν ξέρω φταίει και αυτό... 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...