Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 17 λεπτά , Eflenew είπε:

      @Blue Velvet εμένα όταν σταματαω χαπια θελει 3-4 μερες για να μου ερθει περιοδος. 

      @Aangelika8 το οτι πηρατε 8 βλαστοκυστες σε ενα κύκλο είναι πάρα πολύ καλό! Καταλαβαίνω την απογοήτευση σου αλλά 1 καλή θέλεις. Θα την πετύχεις την επόμενη φορά!!!

      Κορίτσια να ρωτήσω οποία γνωρίζει. Ξέχασα να ρωτήσω στο κέντρο τι τιμή χοριακης θέλουμε την Τετάρτη. Συνεχίζει συνεχώς και σχεδόν διπλασιάζεται ή από καποα τιμή και μετά πάει πιο αργά?

      Κανονικά διπλασιασμό θέλεις. Η χοριακη σταματάει να διπλασιάζεται μετά τις 10.000

Εγκυμοσύνη: χαρά ή λύπη;


Recommended Posts

Γεια σας! Θέλω να μοιραστώ μαζί σας αυτό που μου συμβαίνει.... Είμαι 40,5 ετών και έχω δύο παιδάκια, 9 και 7 ετών. Προς έκπληξη μου έμεινα πάλι έγκυος .... Δεν ξέρω τι να κάνω. Από τη μια σκέφτομαι τα παιδιά είναι ευλογία και από την άλλη πάλι από την αρχή; Θέλω να πω ότι μεγαλώσαμε τα παιδιά μας, έχουμε τις δουλειές μας, έχουμε τέλος πάντων μια στρωμένη οικογένεια. Δεν ξέρω αν μπορώ να τα περάσω όλα από την αρχή ... Είναι και η ηλικία βέβαια που με φοβίζει λίγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοπέλα μου η απόφαση όπως και το σώμα είναι δικό σου .Σίγουρα είναι χαρά και ευλογία να έχεις παιδάκια σε ένα σπίτι αλλά αν νιώθεις πως δεν έχεις αντοχές ή δεν θέλεις πάντα υπάρχει η επιλογή .Εγώ θα έλεγα να μιλήσεις με τον άντρα σου να δείτε τι θέλετε , αν αντέχετε από δυνάμεις και οικονομικά και να πάρεις την απόφαση .Εννοείται να πας και για υπέρηχο στο γιατρό γιατί θεωρητικά μπορεί να λέμε όλα αυτά και όταν δεις τον υπέρηχο να πεις αυτό το μωρό το θέλω .Πάντως ότι και να κανείς είναι δικαίωμα σου και να πάρεις την απόφαση με την οποία θα είσαι εντάξει όλη σου την ζωή 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , KONNA28 είπε:

Κοπέλα μου η απόφαση όπως και το σώμα είναι δικό σου .Σίγουρα είναι χαρά και ευλογία να έχεις παιδάκια σε ένα σπίτι αλλά αν νιώθεις πως δεν έχεις αντοχές ή δεν θέλεις πάντα υπάρχει η επιλογή .Εγώ θα έλεγα να μιλήσεις με τον άντρα σου να δείτε τι θέλετε , αν αντέχετε από δυνάμεις και οικονομικά και να πάρεις την απόφαση .Εννοείται να πας και για υπέρηχο στο γιατρό γιατί θεωρητικά μπορεί να λέμε όλα αυτά και όταν δεις τον υπέρηχο να πεις αυτό το μωρό το θέλω .Πάντως ότι και να κανείς είναι δικαίωμα σου και να πάρεις την απόφαση με την οποία θα είσαι εντάξει όλη σου την ζωή 

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ! Ο άντρας μου το θέλει αυτό το παιδί, έκανα υπέρηχο χθες αλλά ειλικρινά δεν ένιωσα τίποτα..... Και έχω τύψεις γι'αυτό....

Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλη απόφαση και να μην νιώθεις τύψεις γιατί θα ήταν καλύτερα να φέρεις στον κόσμο ένα παιδί που δεν θέλεις ;;; 
Προσπαθησε με ψυχραιμία να δεις ποιο είναι το καλύτερο για σένα ,μόνο εσυ το ξέρεις αυτό και προσπάθησε οποία απόφαση και να πάρεις να την εξηγήσεις στον άντρα σου για να είστε μαζί σε όλο αυτό !! 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. οταν αποφασίσεις τι θα κανεις θα πρεπει να μιλήσεις με τον ιατρό σου για δραστικά μέτρα αντισύλληψης για να μην εχεις αλλες εκπλήξεις.. Προςωπικα εχω δυο παιδια και θελω τρίτο . Βεβαια στο δεύτερο οταν πήγα στο. Υπερηχο εννοείται δεν ένιωσα κάποιον ενθουσιασμό. Αφου τα εχεις περαςει δυο φορές ξέρεις πως ειναι ξέρεις και τις ευθύνες για αυτο και δεν ένιωσες κατι εκείνη τη στιγμή. Αυτός όμως δεν ειναι λόγος να διακόψεις μια κυηση. Το παιδι αυτο εάν ειναι υγιες ( λογω ηλικίας μπορει να υπάρξουν πολλές δυσκολίες) και γεννηθεί θα το ζήσεις και θα δεθείς μαζι του όπως ειςαι και με τα παιδια που εχεις ήδη. Μη προδικαζεισ Κατι επειδη δε σκηρτησε  Η καρδιά σου στον υπερηχο. Εγω θα σκεφτομουνα ωραία τωρα παμε για τροφοβλαστη και μετα για β επιπέδου και μετα να δούμε σν μεγαλωνει κτλ κτλ . Ουτε σκηρτισμα στη καρδιά ουτε να πετάω στα σύννεφα για ροζ και μπλε δωμάτια...
Ναι τα παιδια ειναι ευλογία και τα τρία ειναι καλυτερα απο τα δυο . Εκτος οτι θα εχεις τους καλύτερους βοηθούς και ντανταδες με το μωρο τα δυο τα μεγάλα θα σταματήσουν κσι τους πολλούς ανταγωνισμούς μεταξύ τιυς( εάν εχουν). Η ήδη στρωμένη οικογένεια σας τωρα θα εινσι και ποιο ισορροπημένη. Και εγω που θελω τρίτο αν νε ρωτηςεις για το ξενύχτι το τάισμα και ξανα απο την αρχή τα παντα θα σου πω ενα βαριέμαι όμως σκεπτόμενη τον τελικό στόχο λεω αξίζει. 
εχεις δικαίωμα να κανεις αυτο που πραγματικά θελεις και αντέχεις. Αλκα νομιζω οτι το σκέπτεσαι ποιο πολυ ως ξεβωλεμα για τα πρωτα χρονια παρα οτι δε θέλω τρίτο παιδι . Εάν ο σύζυγος ειναι υποστηρίκτικος σε βοηθάει στις δουλειες και  πάρεις μια νταντα να σε βοηθά σε κανει να αισθάνεσαι καλυτερα; Αν οι λογοι που το σκεφτεσαι ειναι αυτοί θα σου έλεγα να προχωρήσεις νε την κυηση. Εάν εχεις προβληματα με τον σύζυγο η σχέση σας περνάει κρίση, δεν συνεννοείστε δεν σε βοηθάει τοτε σκεψου πως υα το χειριστείς. Οτι και αν αποφασίσεις θα ειβαι οτι το καλυτερο για σένα και την οικογένεια σιυ. Ολα καλα θα πανε !! 

  • Μου αρέσει 5
  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 40 λεπτά , Mommy39 είπε:

Καλησπέρα.. οταν αποφασίσεις τι θα κανεις θα πρεπει να μιλήσεις με τον ιατρό σου για δραστικά μέτρα αντισύλληψης για να μην εχεις αλλες εκπλήξεις.. Προςωπικα εχω δυο παιδια και θελω τρίτο . Βεβαια στο δεύτερο οταν πήγα στο. Υπερηχο εννοείται δεν ένιωσα κάποιον ενθουσιασμό. Αφου τα εχεις περαςει δυο φορές ξέρεις πως ειναι ξέρεις και τις ευθύνες για αυτο και δεν ένιωσες κατι εκείνη τη στιγμή. Αυτός όμως δεν ειναι λόγος να διακόψεις μια κυηση. Το παιδι αυτο εάν ειναι υγιες ( λογω ηλικίας μπορει να υπάρξουν πολλές δυσκολίες) και γεννηθεί θα το ζήσεις και θα δεθείς μαζι του όπως ειςαι και με τα παιδια που εχεις ήδη. Μη προδικαζεισ Κατι επειδη δε σκηρτησε  Η καρδιά σου στον υπερηχο. Εγω θα σκεφτομουνα ωραία τωρα παμε για τροφοβλαστη και μετα για β επιπέδου και μετα να δούμε σν μεγαλωνει κτλ κτλ . Ουτε σκηρτισμα στη καρδιά ουτε να πετάω στα σύννεφα για ροζ και μπλε δωμάτια...
Ναι τα παιδια ειναι ευλογία και τα τρία ειναι καλυτερα απο τα δυο . Εκτος οτι θα εχεις τους καλύτερους βοηθούς και ντανταδες με το μωρο τα δυο τα μεγάλα θα σταματήσουν κσι τους πολλούς ανταγωνισμούς μεταξύ τιυς( εάν εχουν). Η ήδη στρωμένη οικογένεια σας τωρα θα εινσι και ποιο ισορροπημένη. Και εγω που θελω τρίτο αν νε ρωτηςεις για το ξενύχτι το τάισμα και ξανα απο την αρχή τα παντα θα σου πω ενα βαριέμαι όμως σκεπτόμενη τον τελικό στόχο λεω αξίζει. 
εχεις δικαίωμα να κανεις αυτο που πραγματικά θελεις και αντέχεις. Αλκα νομιζω οτι το σκέπτεσαι ποιο πολυ ως ξεβωλεμα για τα πρωτα χρονια παρα οτι δε θέλω τρίτο παιδι . Εάν ο σύζυγος ειναι υποστηρίκτικος σε βοηθάει στις δουλειες και  πάρεις μια νταντα να σε βοηθά σε κανει να αισθάνεσαι καλυτερα; Αν οι λογοι που το σκεφτεσαι ειναι αυτοί θα σου έλεγα να προχωρήσεις νε την κυηση. Εάν εχεις προβληματα με τον σύζυγο η σχέση σας περνάει κρίση, δεν συνεννοείστε δεν σε βοηθάει τοτε σκεψου πως υα το χειριστείς. Οτι και αν αποφασίσεις θα ειβαι οτι το καλυτερο για σένα και την οικογένεια σιυ. Ολα καλα θα πανε !! 

Έχεις ένα μεγάλο δίκιο.... Αυτό που με φοβίζει περισσότερο είναι η ηλικία μου..... Ευχαριστώ πολύ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Merry said:

Έχεις ένα μεγάλο δίκιο.... Αυτό που με φοβίζει περισσότερο είναι η ηλικία μου..... Ευχαριστώ πολύ πάντως!

Δικό σου είναι το σώμα και η απόφαση σε κάθε περίπτωση, αλλά για την ηλικία, γιατί τι έχει; εγώ είμαι 41, έχω ένα γιο 2 ετών και τώρα είμαι έγκυος στο δεύτερο :shock::-D

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σας!! Διάβασα την δημοσιεύσεις σας και έχω να σας πω ότι εσείς αποφασίζετε τι θέλετε για εσάς .. για να σας παρηγόρησω... Έχω δύο παιδιά , είμαι 24 ετών κ με τον σύζυγό μου πάντα θέλαμε τρία βέβαια τώρα οι δύο εγκυμοσύνες ήρθαν η μία πίσω από την άλλη προγραμματισμένες όμως... Το προσπαθούσαμε τουλάχιστον έξι μήνες... Τα δύο μας παιδάκια έχουν 16 μήνες διαφορά... Είναι σχεδόν 2 κ 6 μηνών... Πριν δύο μήνες έμαθα ότι είμαι έγκυος στο τρίτο...ενώ η μικρή ήταν μόνο 4 μηνών... εννοείται μου ήρθε κεραμίδα γιατί προσέχαμε... Κ όμως ήρθε με την μία φορά που έγινε χωρίς προφυλάξεις. Θα σου έλεγα ότι τα παιδια είναι ευλογία κ ότι ο Θεός μας τα στέλνει για κάποιο λόγο... Έχασα ένα πολύ αγαπημένο μου πρόσωπο αυτόν τον καιρό κ μετά από έναν μήνα έμαθα για την καινούρια εγκυμοσύνη... Γενικά πολλά ζόρια... Αυτό το παιδί στην αρχή φοβόμουν ότι δεν θα μπορέσω να αντέξω να τα βγάλω πέρα με τρία μωρά... Παρόλα αυτά κάτι μέσα μου μου έλεγε ότι δεν θ μπορούσα στιγμή να σκεφτώ να το ρίξω γιατί είχα ήδη δύο παιδιά που ειχα προσπαθήσει για να έρθουν... 

  • Μου αρέσει 1

 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Η ηλικια θα επρεπε να ειναι το τελευταιο που σε απασχολει. Οι περισσοτερες ξεκιναμε πλεον για 1ο παιδι μετα τα 35. 

Κατσε σκεψου, ζυγισε τα και παρε την αποφαση που πιστευεις οτι ειναι καλυτερη για σενα και την οικογενεια σας. Και κυριως, μην αφησεις κανεναν να σε γεμισει ενοχες για την αποφαση σου, οποια κι αν ειναι αυτη..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Η ηλικία μου (σε λιγες εμερες 43) με απασχολεί ωσ πος την υγεία του παιδιού. Περισσότερες πιθανότητες για χρωμοσομικές ανωμαλίες αλλά και γ ααυτο υπάρχει λύση αμνιο ή τροφοβλάστης για τα γνωστα νοσηματα. Και εσυ εισαι 40,5..που 40 που 43 που 45 για την υγεία του εμβρύου γιατί αν εχεις θέληση όλα θα τα καταφέρεις. 

Η διακοπή της κύησης εαν το αποφασίσεις θα σε συμβουλευα να γίνει το συντομοτερο δυνατό διοτι ειναι απόφαση που ευκολα μπορείς να πέσει στην παγίδα των ενοχών. Κάθε απόφαση που λαμβάνει ο οποισδήποτε ανθρωπος και γίνεται λόγω ενοχής είναι ντε φακτο λαθος. Οπότε εσυ τι θές?δεν υπαρχει καμια προκαταληψη σε αυτό. Ειλικρινά θα πεις εγω θελω αυτο και ετσι προχωράω. και τελος..αν πεις το κραταω το παιδι απο ενοχές γιατι τι μανα είμαι εγω ή λογω θρησκευτικών πεποιθησεων η για να κανω το χατιρι του συζυγου η΄΄δε ξε ρω τι αλλο θα αισθανεσαι ενα βαρος βρε παιδί μου. εαν πεις δεν το κραταω και μετα παλι νιωθεις ενοχες παλι λαθος θα είναι. Οπότε το θέμα σου είναι απλό αποφασιζεις τι θες..πως θες να ζησεις και πρατεις. Αναλαφρη και ωραια χωρις ενοχες χωρις δευτερες σκεψεις και τοτε αυτη ειναι η σωστη αποφαση. 

 

 

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


12 ώρες πρίν, Mommy39 είπε:

Η ηλικία μου (σε λιγες εμερες 43) με απασχολεί ωσ πος την υγεία του παιδιού. Περισσότερες πιθανότητες για χρωμοσομικές ανωμαλίες αλλά και γ ααυτο υπάρχει λύση αμνιο ή τροφοβλάστης για τα γνωστα νοσηματα. Και εσυ εισαι 40,5..που 40 που 43 που 45 για την υγεία του εμβρύου γιατί αν εχεις θέληση όλα θα τα καταφέρεις. 

Η διακοπή της κύησης εαν το αποφασίσεις θα σε συμβουλευα να γίνει το συντομοτερο δυνατό διοτι ειναι απόφαση που ευκολα μπορείς να πέσει στην παγίδα των ενοχών. Κάθε απόφαση που λαμβάνει ο οποισδήποτε ανθρωπος και γίνεται λόγω ενοχής είναι ντε φακτο λαθος. Οπότε εσυ τι θές?δεν υπαρχει καμια προκαταληψη σε αυτό. Ειλικρινά θα πεις εγω θελω αυτο και ετσι προχωράω. και τελος..αν πεις το κραταω το παιδι απο ενοχές γιατι τι μανα είμαι εγω ή λογω θρησκευτικών πεποιθησεων η για να κανω το χατιρι του συζυγου η΄΄δε ξε ρω τι αλλο θα αισθανεσαι ενα βαρος βρε παιδί μου. εαν πεις δεν το κραταω και μετα παλι νιωθεις ενοχες παλι λαθος θα είναι. Οπότε το θέμα σου είναι απλό αποφασιζεις τι θες..πως θες να ζησεις και πρατεις. Αναλαφρη και ωραια χωρις ενοχες χωρις δευτερες σκεψεις και τοτε αυτη ειναι η σωστη αποφαση. 

 

 

 

Έχεις απόλυτο δίκιο ..... Ευχαριστώ πολύ!

 

Link to comment
Share on other sites

On 4/3/2022 at 7:56 ΜΜ, Merry είπε:

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ! Ο άντρας μου το θέλει αυτό το παιδί, έκανα υπέρηχο χθες αλλά ειλικρινά δεν ένιωσα τίποτα..... Και έχω τύψεις γι'αυτό....

Να μην έχεις τύψεις για αυτά που δε νιώθεις ή για αυτά που νιώθεις. Αφορά το δικό σου σώμα και εσύ θα αποφασίσεις τι θες να κάνεις.  Έχεις δικαίωμα να μην αντέχεις ψυχικά και σωματικά αυτό το ''πάλι από την αρχή'', είτε πρόκειται για τα ξενύχτια, είτε για την έπειτα κούραση. Θα συμφωνήσω πως δεν πρέπει να αφήσεις κανέναν να σε γεμίσει ενοχές για την απόφαση σου, στο τέλος της ημέρας εσύ μόνο θα επωμιστείς τις συνέπειες της όποιας επιλογής σου.

  • Μου αρέσει 1

 
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με την kotsifikos. Κλεισε τα αυτια σου στον καθενα γυρω σου και κοιτα εσενα και μονο. Ξερεις πολυ καλα πως αν κανεις εκτρωση θα ακους για φονους και κολασιμες πραξεις, αν το κρατησεις και τολμησεις ποτε να παραπονεθεις οτι κουραστηκες θα σε ρωτανε οι ιδιοι ανθρωποι τι το ηθελες το τριτο αφου δεν αντεχεις. Δεν τους πιανεις πουθενα! Οποτε δες ΕΣΥ τι θες και τι αντεχεις. Εσυ θα το κυοφορησεις, εσυ θα το γεννησεις, εσυ θα το μεγαλωσεις. Και μην πεσετε να με φατε για το συζυγο, γιατι και την εγκυμοσυνη εμεις την περναμε και τη λοχεια εμεις την περναμε και πολλα αλλα. Οι συζυγοι ειναι βοηθοι μεχρι να ξεπεταχτουν τα βρεφη, απο τη φυση τους δεν μπορουν να κανουν πολλα. Σεβομαστε απολυτα την πατρικη τους ιδιοτητα, αλλα εγκυοι δε μενουν ουτε ξενυχτανε θηλαζοντας. Ο αντρας μου ζητουσε επιμονα τριτο, ειναι πολυ καλος μπαμπας, του εξηγησα ομως οτι δεν μπορω με δυο παιδια να ξανατρεχω στα νοσοκομεια 9 μηνες και το σεβαστηκε μετα απο αρκετη συζητηση (εχω προβλημα υγειας και πρεπει να ειμαι σε νοσοκομειο καθ ολη τη διαρκεια της κυησης). 

  • Μου αρέσει 2

okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...