Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 57 λεπτά , Alex@ είπε:

      Καλησπέρα, πόση ώρα πέρασε που έδωσε αιμα για την εξέταση και που ξύπνησε. Για την προλακτινη να δείξει σωστή τιμή θέλει τουλάχιστον 2 ώρες μετά που θα ξυπνήσει κάποιος να δώσει αιμα αλλιώς μπορεί να έχει ανεβασμένη τιμή. Μου το είχανε πει στο διαγνωστικό.

       

      Κορίτσια θα ήθελα την γνώμη σας, αρχές Απριλίου θα ξεκινήσουμε την ετ, σκέφτομαι να πάω τις επόμενες μέρες να κάνω θεραπεία κερατινης φυτική στα μαλλια, μπορεί να επηρεάσει αργότερα την ετ;;

      Καλησπέρα !!! Στον άντρα μου του είπαν πως πρέπει να έχει ξυπνήσει μισή ώρα ΟΤΕ παραπάνω ούτε λιγότερο για να δείξουν όλες πι εξετάσεις που έκανε και ήταν μέσα και η προλακτινηη 

      της έκανε και εμένα προχθές για αυτό το θυμάμαι τι του είπαν !!!

      μπορει να αλλάζει από διαγνωστικό σε διαγνωστικό δεν ξέρω 

Τράνταγμα στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Κορίτσια ίσως είναι λίγο χαζή η ερώτηση αλλά έχω κατά αγχωθεί! 

Ειμαι 12 εβδομάδων.. ήμουν με το μηχανάκι με τον σύζυγο και πέσαμε σε μια μεγάλη λακκούβα και τρανταχτηκα αρκετά! Αίμα ή πόνο δεν έχω. Μπορεί όμως να έπαθε κάτι το έμβρυο;; μπορεί από κάτι τέτοιο να σταματήσει η καρδούλα του..; τρανταζονται μέσα στον σάκο κι αυτά;; 

Έχω στεναχωρηθει πολύ... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , Efigiann είπε:

Κορίτσια ίσως είναι λίγο χαζή η ερώτηση αλλά έχω κατά αγχωθεί! 

Ειμαι 12 εβδομάδων.. ήμουν με το μηχανάκι με τον σύζυγο και πέσαμε σε μια μεγάλη λακκούβα και τρανταχτηκα αρκετά! Αίμα ή πόνο δεν έχω. Μπορεί όμως να έπαθε κάτι το έμβρυο;; μπορεί από κάτι τέτοιο να σταματήσει η καρδούλα του..; τρανταζονται μέσα στον σάκο κι αυτά;; 

Έχω στεναχωρηθει πολύ... 

Σ επιτρέπει μηχανάκι; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Efigiann είπε:

Κορίτσια ίσως είναι λίγο χαζή η ερώτηση αλλά έχω κατά αγχωθεί! 

Ειμαι 12 εβδομάδων.. ήμουν με το μηχανάκι με τον σύζυγο και πέσαμε σε μια μεγάλη λακκούβα και τρανταχτηκα αρκετά! Αίμα ή πόνο δεν έχω. Μπορεί όμως να έπαθε κάτι το έμβρυο;; μπορεί από κάτι τέτοιο να σταματήσει η καρδούλα του..; τρανταζονται μέσα στον σάκο κι αυτά;; 

Έχω στεναχωρηθει πολύ... 

Καλησπέρα κορίτσι μου νομίζω οτι το άγχος μπορεί να δημιουργήσει μεγαλύτερο πρόβλημα..Θα μπορούσες να περπατάς και να παραπατησεις, πάλι θα τρανταζοσουν.Καλο θα είναι όσο είσαι έγκυος να μην ανεβαίνεις σε μηχανάκι.Για να ηρεμήσεις μίλα με τον γιατρό σου.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Efigiann είπε:

Κορίτσια ίσως είναι λίγο χαζή η ερώτηση αλλά έχω κατά αγχωθεί! 

Ειμαι 12 εβδομάδων.. ήμουν με το μηχανάκι με τον σύζυγο και πέσαμε σε μια μεγάλη λακκούβα και τρανταχτηκα αρκετά! Αίμα ή πόνο δεν έχω. Μπορεί όμως να έπαθε κάτι το έμβρυο;; μπορεί από κάτι τέτοιο να σταματήσει η καρδούλα του..; τρανταζονται μέσα στον σάκο κι αυτά;; 

Έχω στεναχωρηθει πολύ... 

τα μωρακια ειναι καλα προστατευμενα στημ κοιλιτσα,αλλα εννοειται προσεχουμε

το μηχανακι ισως να μην ειναι ο ιδανικος τροπος μετακινησης.στην πρωτη εγκυμοσυνη επειδη γενικα ειχα πονους κ καφε,μου το ειχε απαγορεψει η γιατρος

εφοσον δ εχεις πονο η αιμα,μην ανησυχεις

μπορεις να πας για εναν υπερηχο να ηρεμησεις.σε παραμικρο ατυχημα αυτο θα σου προτεινα

εγω για παραδειγμα ειχα λιποθυμησει,οπου επεσα ασχημα κ εσπασα το ποδι μου.επειδη ηταν εντονο σοκ,κ ειχα κ θεμα με ζαχαρο(ημουν 6μ),πηγα στονοσοκομειο οπου με ειχαν κρατησει κ προληπτικα να δουν αν κανω συσπασεις

δ πιστευω οτι με ενα δυνατο τρανταγμα απλα θα επηρεαστει τοσο πολυ

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Efigiann είπε:

Κορίτσια ίσως είναι λίγο χαζή η ερώτηση αλλά έχω κατά αγχωθεί! 

Ειμαι 12 εβδομάδων.. ήμουν με το μηχανάκι με τον σύζυγο και πέσαμε σε μια μεγάλη λακκούβα και τρανταχτηκα αρκετά! Αίμα ή πόνο δεν έχω. Μπορεί όμως να έπαθε κάτι το έμβρυο;; μπορεί από κάτι τέτοιο να σταματήσει η καρδούλα του..; τρανταζονται μέσα στον σάκο κι αυτά;; 

Έχω στεναχωρηθει πολύ... 

Καλημέρα,τα μωράκια είναι καλά προστατευμένα στον σάκο τους,δεν παθαίνουν κάτι τόσο εύκολα (ευτυχώς).

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα ανέβει αρκετές φορές στο μηχανάκι κ μάλιστα εξαρχής που έμαθα την εγκυμοσύνη,ήταν από τις πρώτες ερωτήσεις μου στον γυναικολόγο μιας και αγχωνομουν. Μου είπε ότι σε γενικές γραμμές δεν υπάρχει θέμα με ταρακουνηματα,λακκούβες κτλ αλλά ο μόνος λόγος που δεν το συστήνει είναι ότι είσαι πιο εκτεθειμένος σε τυχόν ατυχήματα,όπως κ αν έκανες ποδήλατο ας πουμε. Όσο μπορείς να το αποφεύγεις ,γιατί ακόμα κ αν εσείς προσέχετε ,υπάρχουν διάφοροι που κυκλοφορούν όπως να ναι.

Αν θες παρ'ολα αυτά ,να ησυχάσεις,κάνε έναν υπέρηχο να σου φύγει από το μυαλό.

Με το καλό σου εύχομαι.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μηχανάκι αυτό καθαυτό δεν είναι επικίνδυνο στην εγκυμοσύνη από το τράνταγμα, κλπ (δε μιλάμε φυσικά για κυήσεις υψηλού κινδύνου), αλλά είναι μια δραστηριότητα που ενέχει κίνδυνο τραυματισμού από πέσιμο/ατύχημα, όπως πχ να έκανες πολεμικές τέχνες και να κινδύνευες να τραυματιστείς στην προπόνηση.

Σίγουρα είναι όλα καλά. Αν θέλεις να νιώσεις 1000 τοις εκατό σίγουρη, κάνε έναν υπέρηχο.

Αν είναι όμως να σου δημιουργεί ανασφάλεια, παράτα το. Εγώ ανέβαινα περίπου μέχρι την 30η εβδομάδα. Η μέρα που το παράτησα ήταν ακριβώς αυτή, μια μέρα που το σώμα μου άρχισε να νιώθει άβολα και αναρωτήθηκα αν κάνω κακό στο μωρό μου. Εκεί μου τελείωσε.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλες! 

Πήγα σήμερα για υπέρηχο, όλα τέλεια! 

Μου είπε και ο γιατρός ότι από θέμα τρανταγματος κτλ δεν κινδυνεύει το έμβρυο, αλλά να μην παίρνω το μηχανάκι μην συμβεί κάποιο ατύχημα.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...