Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

ΓΛΥΚΟΖΥΛΙΩΜΕΝΗ 12η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΗΣ


GigiChr

Recommended Posts

Καλησπέρα για ακόμα μια φορά, μιας και αυτή είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη  αγχώνομαι πάρα πολύ και θέλω  να δώσω τον καλύτερο μου εαυτό για το μωράκι μου. Είμαι μόλισ στην 12η εβδομάδα και το ζάχαρο νηστείας μου είναι κάποια  πρωινά περίπου 90-92-94, ωστόσο υπάρχουν και πρωινά με πιο φυσιολογικές τιμές 77-80-82. Η γλυκοζιωμένη μου είναι επίσης λίγο τσιμπιμένη 5,8 με όριο το 6 στην πρώτη εξέταση και 6 με όριο το 6,2 στην δεύτερη εξέταση (έγινε σε διαφορετικό εργαστήριο ίσως για αυτό διαφέρει η τιμή του ορίου). Έχω κάνει και καμπύλη ζαχάρου η οποία ευτυχώς βγήκε πολύ καλή 77 στο 0, 105 στα 60' και 91 στα 120'.  Κοιτάζοντας παλιές μου εξετάσεις ακριβώς ένα χρόνο πριν το ζάχαρο μου ήταν 89 και η γλυκοζιωμένη μου στο 5,4 (όλα φυσιοκλογικά). Να σημειώσω ότι υπάρχει κληρονομικότητα, καθώς η αδερφή μου έχει διαβήτη τύπου 2. 

Απευθύνθηκα και σε ενδοκρινολόγο όμως απογοητεύτηκα, έβγαλε μια δίαιτα (η οποία προφανώς δίνεται σε όλους τους ασθενείς του) από το συρτάρι του και μου την έδωσε να την ακολουθήσω, φυσικά προσέχω πολύ το τι τρώω απέφευγα τη ζάχαρη και το ψωμί χρόνια τώρα και συνεχίζω ακόμα πιο προσεκτικά τώρα στην εγκυμοσύνη μου, όμως περιμένω σε 10 μέρες περίπου το ραντεβού μου με έναν αλλο ενδοκρινολόγο που ευελπιστώ να ασχοληθεί με εμένα. 

 

Έχετε αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο ;  Μου λένε για  μελλοντική μακροσωμία στο έμβρυο και μοναδική λύση την καισαρική αν εμφανίσω διαβήτη κύησης και έχω τρομάξει!

Περιμένω να ακούσω  τις δικές σας εμπειρίες

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχάς, δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας. Πέρασα διαβήτη κύησης, πήρα ινσουλίνη (δεύτερος τοκετός, στον πρώτο δεν είχα, φυσιολογικό βάρος και πριν την κύηση και κατά τη διάρκεια, κανένα ιστορικό), το μωρό δεν επηρεάστηκε πουθενά και έκανα φυσιολογικό τοκετό. Την ίδια μέρα του τοκετού και όλες τις επόμενες το ζάχαρό μου ήταν σούπερ. Θυμάμαι όλη τη φάση του διαβήτη σαν ένα μακρινό όνειρο. Επειδή μάλιστα εγώ είχα και μόνο θέμα με το νηστείας, το οποίο δεν ελεγχόταν με τη διατροφή με τίποτα, από τότε που μπήκα στην ινσουλίνη (βραδινή έκανα μόνο), έτρωγα και πρακτικά ο,τι ήθελα. Με οποιαδήποτε ατασθαλία, δηλαδή, το μεταγευματικο μου, που δεν είχε θέμα έτσι κι αλλιώς, παρέμενε τέλειο. (κάτω από 120 στη μία ώρα)

Στο θέμα μας τώρα: Είναι λίγο νωρίς για να μιλάμε για διαβήτη κύησης ή όχι, η διάγνωση μπαίνει λίγο πιο μετά, ειδικά εφόσον δεν είσαι υψηλού κινδύνου. Οι τιμές σου είναι καλές στην καμπύλη πάντως. Η γλυκοζυλιωμένη είναι όντως υψηλή, κι εμείς όριο το 6 έχουμε, κι όχι το 6.2. Το νηστείας είναι καλό που δεν είναι σταθερά πάνω από 90, εξαρτάται και τι όριο θα σου δώσει ο ενδοκρινολόγος. Εμένα πχ μου είχε δώσει το 95 και μπήκα στην ινσουλίνη γιατί είχα σταθερά πάνω από 95 (100-102) ύστερα από δύο εβδομάδες προσεκτική διατροφή.

Το θέμα όμως είναι, γιατί μετρήθηκες από τόσο νωρίς; Και έχεις, αν κατάλαβα καλά, ήδη μηχανάκι και μετριεσαι; Σου έχει εξηγήσει κάποιος πόσες μετρήσεις θα κάνεις την ημέρα; Και πώς είναι οι υπόλοιπες τιμές;

Άρα ξαναγυρίζω στο αρχικό: Δε χρειάζεται άγχος, πάρα μόνο ηρεμία και σωστός προγραμματισμός. Και όχι, το ότι η αδερφή σου έχει διαβήτη τύπου 2 (και δε γράφεις και την ηλικία της) δε σε καθιστά αυτόματα υψηλού κινδύνου. Χαλάρωσε, βρες έναν ενδοκρινολόγο που να εμπιστεύεσαι και απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου. Όποτε η συναισθηματική μου κατάσταση δεν ήταν καλή, το ζάχαρό μου ανέβαινε. Μην κάνεις το ίδιο.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Melie said:

Καταρχάς, δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας. Πέρασα διαβήτη κύησης, πήρα ινσουλίνη (δεύτερος τοκετός, στον πρώτο δεν είχα, φυσιολογικό βάρος και πριν την κύηση και κατά τη διάρκεια, κανένα ιστορικό), το μωρό δεν επηρεάστηκε πουθενά και έκανα φυσιολογικό τοκετό. Την ίδια μέρα του τοκετού και όλες τις επόμενες το ζάχαρό μου ήταν σούπερ. Θυμάμαι όλη τη φάση του διαβήτη σαν ένα μακρινό όνειρο. Επειδή μάλιστα εγώ είχα και μόνο θέμα με το νηστείας, το οποίο δεν ελεγχόταν με τη διατροφή με τίποτα, από τότε που μπήκα στην ινσουλίνη (βραδινή έκανα μόνο), έτρωγα και πρακτικά ο,τι ήθελα. Με οποιαδήποτε ατασθαλία, δηλαδή, το μεταγευματικο μου, που δεν είχε θέμα έτσι κι αλλιώς, παρέμενε τέλειο. (κάτω από 120 στη μία ώρα)

Στο θέμα μας τώρα: Είναι λίγο νωρίς για να μιλάμε για διαβήτη κύησης ή όχι, η διάγνωση μπαίνει λίγο πιο μετά, ειδικά εφόσον δεν είσαι υψηλού κινδύνου. Οι τιμές σου είναι καλές στην καμπύλη πάντως. Η γλυκοζυλιωμένη είναι όντως υψηλή, κι εμείς όριο το 6 έχουμε, κι όχι το 6.2. Το νηστείας είναι καλό που δεν είναι σταθερά πάνω από 90, εξαρτάται και τι όριο θα σου δώσει ο ενδοκρινολόγος. Εμένα πχ μου είχε δώσει το 95 και μπήκα στην ινσουλίνη γιατί είχα σταθερά πάνω από 95 (100-102) ύστερα από δύο εβδομάδες προσεκτική διατροφή.

Το θέμα όμως είναι, γιατί μετρήθηκες από τόσο νωρίς; Και έχεις, αν κατάλαβα καλά, ήδη μηχανάκι και μετριεσαι; Σου έχει εξηγήσει κάποιος πόσες μετρήσεις θα κάνεις την ημέρα; Και πώς είναι οι υπόλοιπες τιμές;

Άρα ξαναγυρίζω στο αρχικό: Δε χρειάζεται άγχος, πάρα μόνο ηρεμία και σωστός προγραμματισμός. Και όχι, το ότι η αδερφή σου έχει διαβήτη τύπου 2 (και δε γράφεις και την ηλικία της) δε σε καθιστά αυτόματα υψηλού κινδύνου. Χαλάρωσε, βρες έναν ενδοκρινολόγο που να εμπιστεύεσαι και απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου. Όποτε η συναισθηματική μου κατάσταση δεν ήταν καλή, το ζάχαρό μου ανέβαινε. Μην κάνεις το ίδιο.

σε ευχαριστώ πολύ που μοιράζεσαι την εμπειρία σου μαζί μου, μου κάνει καλό το να ακούω ότι μπορεί να πάει καλά όλο αυτό. Η αδερφή μου είναι 30, και εμφάνισε διαβήτη περίπου στα 25 της, εγώ είμαι 22 και ξεκίνησα να μετριέμαι πριν μια εβδομάδα όταν και ο ενδοκρινολόγος μου αλλά και η γυναικολόγος μου θεώρησαν βασικό λόγω κληρονομικότητας να το ελέγξουμε από νωρίς. Προμηθεύτηκα λοιπόν μηχανάκι, ταινίες και σκαρφιστήρες και μπήκα στην διαδικασία να μετριέμαι πρωί νηστική και μεσημέρι & βράδυ μια ώρα μετά το γεύμα μου. Οι μετρήσεις μου μέχρι τώρα είναι στην πρωινή μέτρηση (78-84-85-92-90-97), μετά το μεσημεριανό μου (93-96-102-118-145) και μετά το βραδινό μου (120-104-85-112-103).

Προσπαθώ να μείνω όσο πιο ψύχραιμη και χαλαρή μπορώ, αλλά επειδή πεινάω συνεχώς και έχω απίστευτη όρεξη για φαγητό θέλω να ξέρω πόσο σοβαρή είναι η κατάσταση για να συμπεριφέρομαι και εγώ ανάλογα. 

Πραγματικά ελπίζω ο ενδοκρινολόγος που έχω προγραμματίσει να επισκεφτώ αυτή την φορά να μου λύσει τις απορίες μου  και τις ανασφάλειες μου και να μην μου δημιουργήσει περισσότερες .

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , GigiChr είπε:

σε ευχαριστώ πολύ που μοιράζεσαι την εμπειρία σου μαζί μου, μου κάνει καλό το να ακούω ότι μπορεί να πάει καλά όλο αυτό. Η αδερφή μου είναι 30, και εμφάνισε διαβήτη περίπου στα 25 της, εγώ είμαι 22 και ξεκίνησα να μετριέμαι πριν μια εβδομάδα όταν και ο ενδοκρινολόγος μου αλλά και η γυναικολόγος μου θεώρησαν βασικό λόγω κληρονομικότητας να το ελέγξουμε από νωρίς. Προμηθεύτηκα λοιπόν μηχανάκι, ταινίες και σκαρφιστήρες και μπήκα στην διαδικασία να μετριέμαι πρωί νηστική και μεσημέρι & βράδυ μια ώρα μετά το γεύμα μου. Οι μετρήσεις μου μέχρι τώρα είναι στην πρωινή μέτρηση (78-84-85-92-90-97), μετά το μεσημεριανό μου (93-96-102-118-145) και μετά το βραδινό μου (120-104-85-112-103).

Προσπαθώ να μείνω όσο πιο ψύχραιμη και χαλαρή μπορώ, αλλά επειδή πεινάω συνεχώς και έχω απίστευτη όρεξη για φαγητό θέλω να ξέρω πόσο σοβαρή είναι η κατάσταση για να συμπεριφέρομαι και εγώ ανάλογα. 

Πραγματικά ελπίζω ο ενδοκρινολόγος που έχω προγραμματίσει να επισκεφτώ αυτή την φορά να μου λύσει τις απορίες μου  και τις ανασφάλειες μου και να μην μου δημιουργήσει περισσότερες .

Θα ξέρεις πολύ καλά από την αδερφή σου ότι το ζαχαρο θελει πολλά γεύματα κ απαγορεύετε να πεινας ειδικά όταν είσαι έγκυος. Θελει συχνά μικρα γεύματα . Δεν χρειαζετε να ξέρεις κάποια συγκεκριμένη διαιτα ουτε ο ενδοκρινολογος θα σου πει ακριβώς τι να τρως κ ποτε . Θα τρως συχνά πραγματα που βλέπεις ότι δεν επηρεάζουν το ζαχαρο σου. Οι τροφές ειναι γνωστές. Οι μετρήσεις σου είναι καλές κ αφού έχεις κάνει καμπυλη δεν έχεις να αγχώνεσαι.  Σίγουρα θα χρειαστεί να ξανακάνεις καμπυλη μετα τις 26 εβδομάδες αλλα αφού μετριεσαι με μηχανακι γιατί φοβασαι τόσο πολύ.? Δεν πρέπει να διαβάζεις απτο ίντερνετ διαφορα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, GigiChr είπε:

Καλησπέρα για ακόμα μια φορά, μιας και αυτή είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη  αγχώνομαι πάρα πολύ και θέλω  να δώσω τον καλύτερο μου εαυτό για το μωράκι μου. Είμαι μόλισ στην 12η εβδομάδα και το ζάχαρο νηστείας μου είναι κάποια  πρωινά περίπου 90-92-94, ωστόσο υπάρχουν και πρωινά με πιο φυσιολογικές τιμές 77-80-82. Η γλυκοζιωμένη μου είναι επίσης λίγο τσιμπιμένη 5,8 με όριο το 6 στην πρώτη εξέταση και 6 με όριο το 6,2 στην δεύτερη εξέταση (έγινε σε διαφορετικό εργαστήριο ίσως για αυτό διαφέρει η τιμή του ορίου). Έχω κάνει και καμπύλη ζαχάρου η οποία ευτυχώς βγήκε πολύ καλή 77 στο 0, 105 στα 60' και 91 στα 120'.  Κοιτάζοντας παλιές μου εξετάσεις ακριβώς ένα χρόνο πριν το ζάχαρο μου ήταν 89 και η γλυκοζιωμένη μου στο 5,4 (όλα φυσιοκλογικά). Να σημειώσω ότι υπάρχει κληρονομικότητα, καθώς η αδερφή μου έχει διαβήτη τύπου 2. 

Απευθύνθηκα και σε ενδοκρινολόγο όμως απογοητεύτηκα, έβγαλε μια δίαιτα (η οποία προφανώς δίνεται σε όλους τους ασθενείς του) από το συρτάρι του και μου την έδωσε να την ακολουθήσω, φυσικά προσέχω πολύ το τι τρώω απέφευγα τη ζάχαρη και το ψωμί χρόνια τώρα και συνεχίζω ακόμα πιο προσεκτικά τώρα στην εγκυμοσύνη μου, όμως περιμένω σε 10 μέρες περίπου το ραντεβού μου με έναν αλλο ενδοκρινολόγο που ευελπιστώ να ασχοληθεί με εμένα. 

 

Έχετε αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο ;  Μου λένε για  μελλοντική μακροσωμία στο έμβρυο και μοναδική λύση την καισαρική αν εμφανίσω διαβήτη κύησης και έχω τρομάξει!

Περιμένω να ακούσω  τις δικές σας εμπειρίες

 

Οι μετρήσεις σου είναι μια χαρά,όπως κ η καμπύλη. Θα σου πω ότι καλά κάνεις κ προσέχεις την διατροφή σου στην εγκυμοσύνη(κ διαβήτη δλδ να μην κάνεις,αυτό είναι το σωστό). Να έχεις συνέχεια γεμάτο το στομάχι σου,συχνά κ μικρά γεύματα. Θα δεις στην πορεία τι σε ανεβάζει κ το όχι κ θα πράξεις ανάλογα. Το θεωρώ υπερβολικό το άγχος σου κ ειδικά οι σκέψεις σου για έμβρυο με μακροσωμια κτλ κτλ,από την στιγμή που ψάχνεσαι ,δεν υπάρχει αυτή η περίπτωση. Στην έσχατη και αααν χρειαστεί θα κάνεις ινσουλίνες όπως πολλές πολλές γυναίκες. Στα λέω αυτά για να σε χαλαρώσω.

Εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσυνη έκανα διαβήτη κύησης(στην δεύτερη όχι) χωρίς κανένα ιστορικό,με τα ελάχιστα κιλά που είμαι κ με ζάχαρο νηστείας στο 80 όλους τους μήνες από την αρχή της κύησης(γλυκοζηλιωμενη επίσης εντός ορίων). Μέχρι που στην 26η εβδομάδα η καμπύλη ζαχάρου έδειξε παθολογικές τιμές και στην μία ώρα και στο δυωρο. Με αυστηρή διατροφή,μετριομουν με μηχανάκι,και χωρίς ινσουλίνες γιατί ήταν ελεγχόμενο,γέννησα φυσιολογικά στον μήνα μου ένα υγιέστατο αγοράκι. 

Βρες έναν καλό ενδοκρινολόγο και θα σου ευχηθώ με το καλό.:x

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, GigiChr είπε:

Καλησπέρα για ακόμα μια φορά, μιας και αυτή είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη  αγχώνομαι πάρα πολύ και θέλω  να δώσω τον καλύτερο μου εαυτό για το μωράκι μου. Είμαι μόλισ στην 12η εβδομάδα και το ζάχαρο νηστείας μου είναι κάποια  πρωινά περίπου 90-92-94, ωστόσο υπάρχουν και πρωινά με πιο φυσιολογικές τιμές 77-80-82. Η γλυκοζιωμένη μου είναι επίσης λίγο τσιμπιμένη 5,8 με όριο το 6 στην πρώτη εξέταση και 6 με όριο το 6,2 στην δεύτερη εξέταση (έγινε σε διαφορετικό εργαστήριο ίσως για αυτό διαφέρει η τιμή του ορίου). Έχω κάνει και καμπύλη ζαχάρου η οποία ευτυχώς βγήκε πολύ καλή 77 στο 0, 105 στα 60' και 91 στα 120'.  Κοιτάζοντας παλιές μου εξετάσεις ακριβώς ένα χρόνο πριν το ζάχαρο μου ήταν 89 και η γλυκοζιωμένη μου στο 5,4 (όλα φυσιοκλογικά). Να σημειώσω ότι υπάρχει κληρονομικότητα, καθώς η αδερφή μου έχει διαβήτη τύπου 2. 

Απευθύνθηκα και σε ενδοκρινολόγο όμως απογοητεύτηκα, έβγαλε μια δίαιτα (η οποία προφανώς δίνεται σε όλους τους ασθενείς του) από το συρτάρι του και μου την έδωσε να την ακολουθήσω, φυσικά προσέχω πολύ το τι τρώω απέφευγα τη ζάχαρη και το ψωμί χρόνια τώρα και συνεχίζω ακόμα πιο προσεκτικά τώρα στην εγκυμοσύνη μου, όμως περιμένω σε 10 μέρες περίπου το ραντεβού μου με έναν αλλο ενδοκρινολόγο που ευελπιστώ να ασχοληθεί με εμένα. 

 

Έχετε αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο ;  Μου λένε για  μελλοντική μακροσωμία στο έμβρυο και μοναδική λύση την καισαρική αν εμφανίσω διαβήτη κύησης και έχω τρομάξει!

Περιμένω να ακούσω  τις δικές σας εμπειρίες

 

θα συμφωνησω με τα κοριτσια

δ θεωρω απαραιτητα οτι εχεις βαρυ ιστορικο απλα κ μονο λογω της αδερφης σου.μπηκες πολυ νωρις στην διαδικασια μετρησεων κ ισως σε αγχωνει

κ προς το παρον φαινονται κ μια χαρα οι τιμες,εκτος απο το 6 στη γλυκοζηλιωμενη που ειναι οριακο

εγω εκανα διαβητη κυησης στην πρωτη εγκυμοσυνη,κ ενω ημουν πολλα κιλα,με ιστορικο σε πιο μακρινο συγγενη(στην δευτερη δ εκανα)

ευτυχως δ πεινουσα,κ δ πηρα παρα πολλα κιλα,κ πριν δω το ζαχαρο.το μωρο ηταν μεγαλουτσικο αλλα απο φυσικου του,εξακολουθει η κορη μου να ειναι ανεπτυγμενη

κ εγω θεμα με το νηστειας ειχα,κ επειδη με διατροφη ηταν κ παλι λιγο τσιμπημενο εκανα ελαχιστη ινσουλινη το πρωι

διαβητης δεν σημαινει καισαρικη.υπηρξε γιατρος που θα με περιμενε αναλογα κ την εξελιξη στους υπερηχους κ μετα τις 40εβδ,λογω αποστασης δ συνεχισα εκει.ο γιατρος που με παρακολουθουσε στο δημοσιο νοσοκομειο της πολης μου μου προτεινε προκληση τοκετου στις 39+2 εκει το δεχτηκα γτ προσωπικα ειχα κ αλλα θεματα,αλλα δ ειχα συνθηκες κ εκανα καισαρικη τελικα

απλα στο νοσοκομειο που ημουν,κ επειδη δ ειχαν μεθ για νεογεννητα αν εκανα πολυ ινσουλινη θα ηθελε παρακολουθηση το μωρο,κ θα επρεπε να το στειλουν στο πανεπιστημιακο.τελικα δ χρειαστηκε τπτ τετοιο

 

αν δυσκολευεσαι με τους συνδυασμους στις τροφες μπορεις να μιλησεις κ με διατροφολογο

αλλα γενικα προσεχεις κ μετριεσαι,οι τιμες σου ειναι καλες,οποτε δ θεωρω οτι ειναι απαραιτητο να κανεις κτ αμεσα

καλο ειναι που θα δεις κ εναν ακομη ενδοκρινολογο

μικρα,συχνα γευματα.να μην πεινας.με μετρο οι υδατανθρακες κ οχι πολυ γλυκα φρουτα,πολυ νερο,ηπια ασκηση οπως περπατημα κ οχι αγχος

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...