Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Ενέσεις κορτιζόνης


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Είμαι προσεχώς διδυμομανουλα! Είμαι στην 28w +4d. Ο γιατρός μου έγραψε να κάνω ενέσεις κορτιζόνης προληπτικά για να είμαστε σίγουροι για πολύ πρόωρο τοκετό. Ο τράχηλος μου είναι 28mm κ απλα μου συνέστησε ξεκούραση κ περιορισμό των κινήσεων μου για τον επόμενο 1.5 μήνα που θα μπω στην 36 εβδομάδα. Έχω διαβάσει σε διάφορα site για τους κινδύνους κ ότι δεν θα πρέπει να γίνεται προληπτικά αλλά 7 μέρες πριν τον τοκετό όσο σε ξένα site ότι έχουν παρενέργειες όπως μαθησιακές δυσλειτουργιες τα μωρά! Πραγματικά έχω μπερδευτεί. Υπάρχει κάποια κοπέλα που τις έκανα κ το μωρό κ η ίδια ωφεληθηκαν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα @Omorfi36. Έκανα ένα σετ ενέσεις κορτιζόνης στον μεγάλο μου γιό, που ολοκληρώθηκε μια ημέρα πριν γεννήσω στις 38 εβδομάδες. Θυμάμαι ότι τότε ο γιατρός μου είχε πει ότι η αποτελεσματικότητα τους είναι καλύτερη αν γίνουν νωρίτερα στην εγκυμοσύνη και μάλιστα μέχρι τις 36-37 εβδομάδες. Δεν μπορώ να γνωρίζω τι θα γινόταν αν δεν τις είχα κάνει, πάντως το μωράκι μου, γεννήθηκε με φυσιολογικό τοκετό, δεν αντιμετώπισε κανένα αναπνευστικό πρόβλημα. Ούτε κάποια παρενέργεια υπήρξε..όσο για τις μαθησιακές δυσκολίες, αυτά είναι στην συντριπτική πλειοψηφία γονιδιακά θέματα, και παρά πολύ σπάνια επίκτητα. Αν σε ανακουφίζει, ο γιος μου τουλάχιστον προς το παρών δεν έχει αντιμετωπίσει κανένα τέτοιο θέμα. Με το καλό τα μωράκια σου!!

Link to comment
Share on other sites

κ εγω εκανα κορτιζονη κ στα δυο παιδια.πλεον ειναι 7 κ 9 χρ κ ολα φαινονται καλα

κ στις καισαρικες,δ ειχαν κανενα θεμα με αναπνευστικο

αν θυμαμαι καλα στην δευτερη της εκανα καπου 34 εβδ,αυτο ηταν το πρωτοκολλο στο νοσοκομειο,εφοσον θα εμπαινα με προγραμματισμενη καισαρικη στις 38

στην πρωτη τις ειχα κανει αρκετα νωρις,λιγο μετα την καμπυλη ζαχαρου,γτ ειχα ενα ατυχημα κ φοβηθηκαν οι γιατροι για προωροτητα.τελικα μπηκα με προκληση που κατεληξε σε καισαρικη 39εβδ για αλλους λογους

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Omorfi36 είπε:

Καλησπέρα,

Είμαι προσεχώς διδυμομανουλα! Είμαι στην 28w +4d. Ο γιατρός μου έγραψε να κάνω ενέσεις κορτιζόνης προληπτικά για να είμαστε σίγουροι για πολύ πρόωρο τοκετό. Ο τράχηλος μου είναι 28mm κ απλα μου συνέστησε ξεκούραση κ περιορισμό των κινήσεων μου για τον επόμενο 1.5 μήνα που θα μπω στην 36 εβδομάδα. Έχω διαβάσει σε διάφορα site για τους κινδύνους κ ότι δεν θα πρέπει να γίνεται προληπτικά αλλά 7 μέρες πριν τον τοκετό όσο σε ξένα site ότι έχουν παρενέργειες όπως μαθησιακές δυσλειτουργιες τα μωρά! Πραγματικά έχω μπερδευτεί. Υπάρχει κάποια κοπέλα που τις έκανα κ το μωρό κ η ίδια ωφεληθηκαν?

Διδυμα κ γω ..26+3 ειχα τραχηλο 32 και 30+3 ειχα τραχηλο 27 κ μου ειπανε τοτε πρωι κ βραδυ να βαζω κολπο 1 ουτρο… οταν ειχα παει ξανα για υπερηχο 32 +6 κ ρωτησα ποσο τραχηλο εχω μου ειπανε πλεον δεν μετραμε τραχηλο μην ανησυχεις ..γεννησα  36+7 κ ολα καλα!! οταν ημουν 35+6  εκανα καρδιοτοκογραφημα ημουν 75 κιλα και τα μωρα 2384 κ 2591 κιλα και εκανα 2 μαζι Celestone (τοτε μου φευγανε κ ουρα κ ειχα απιστευτη δίψα λογω κυησης ) και την επομενη μερα εκανα ξανα 2 celestone .ειναι καλες για τους πλευμονες των μωρων μην ανησυχεις καθολου..ισα ισα ειναι καλο να γινουν πριν τη γεννα!ειχα παρει πολλες γνωμες τοτε.οποτε θα τις κανεις κ εσυ αλλα λιγο αργοτερα φανταζομαι..με το καλό!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 12/4/2023 at 7:17 ΜΜ, Omorfi36 είπε:

Καλησπέρα,

Είμαι προσεχώς διδυμομανουλα! Είμαι στην 28w +4d. Ο γιατρός μου έγραψε να κάνω ενέσεις κορτιζόνης προληπτικά για να είμαστε σίγουροι για πολύ πρόωρο τοκετό. Ο τράχηλος μου είναι 28mm κ απλα μου συνέστησε ξεκούραση κ περιορισμό των κινήσεων μου για τον επόμενο 1.5 μήνα που θα μπω στην 36 εβδομάδα. Έχω διαβάσει σε διάφορα site για τους κινδύνους κ ότι δεν θα πρέπει να γίνεται προληπτικά αλλά 7 μέρες πριν τον τοκετό όσο σε ξένα site ότι έχουν παρενέργειες όπως μαθησιακές δυσλειτουργιες τα μωρά! Πραγματικά έχω μπερδευτεί. Υπάρχει κάποια κοπέλα που τις έκανα κ το μωρό κ η ίδια ωφεληθηκαν?

Καλησπέρα κορίτσια και πάλι στο θεμα. Το πασχα 12 με 14 Απριλίου έκανα τις dexaton (4 δόσεις). Όλα ήταν μια χαρά μέχρι την προηγούμενο βδομάδα μου χτύπησε την πόρτα η χολοσταση κ τρομοκρατηθηκαμε. Τελικά ξεκίνησα  ursofalk και περιμένουμε να ανταποκριθώ. Ο γιατρός μου είπε να ξανακάνω πάλι τις dexaton (4 δόσεις) μην τυχόν πάμε σε πρόωρο τοκετό, είμαι 33w+2d.Εχει κάνει καμία κοπέλα 2 φορές ενέσεις. Απ ότι γνωρίζω το δίνουν ένα μπουστ μόνο για 7 ημέρες. Επίσης δεν θέλω να παίρνω τόσα πολλά φάρμακα κ κορτιζόνη!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...