Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Παιδια με δυο επιθετα!!!!!!!


Recommended Posts

Καλησπερα σας πως σας φεναιτε να εχουν οι απογονοι σας και το δικο σας επιθετο και του αντρα σας??εμεις δηλωσαμε να εχουν και τα δυο επιθετα νομιζω ειναι το ποιο σωστο.ακομα παιδακια δεν καναμε αλλα ετσι νομιζ θα ειναι ποιο καλα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χωρις να θελω να σε στεναχωρησω ή να παρεξηγηθω απ'οσους εχουν δυο επιθετα, απλα να πω τη γνωμη μου : στη δικη μας γενια (ειμαι 30χρονων) και λιγο πριν-λιγο μετα, τα δυο επιθετα δηλωναν κι ενα διαζυγιο αναμεσα στους γονεις... εσεις πως το σκεφτηκατε? θελω να πω, υπαρχει καποιος λογος? συγγνωμη και παλι!


1lqJp2.png

EO6lp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την κάτια_82

Βεβαια κάθε γονιός έχει το δικό του σκεπτικό και εφόσον το επιτρέπει ο νόμος,δεν είναι μεμπτό...

Αλλά και πάλι,δίνεται μια λανθασμένη εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ που ανταποκριθηκατε προερχομαι απο χωρισμενη οικογενεια απο τα 8 μου και ειμαι 29...και εγω και τα 3 αδερφια μου εχουμε ενα επιθετο.!!!και ας ειναι 21 χρονια χωρισμενοι οι γονεις μας .απλα μολις μας ειπαν οτι γινεται θεωρησα σωστο οτι οπως εχει το δικαιωμα ενας πατερας να φερει το επιθετο του το παιδακι ετσι εχει το δικαιωμα μια μητερα να φερει και το παιδακι της το επιθετο της και εφοσον η θρησκεια μας ,εδωσε το πρασινο φως υστερα απο συζητηση που καναμε σαν ζευγαρι και εφοσον εχω ζησει τοσα απο τον πατερα μου και μας μεγαλωσε η μανα μου θα ηθελα να φενεται και το επιθετο μου ωστε να μην επαναλληφθουν ξανα τα ιδια...(((χτυπαω ξυλο παναγιτσα μου))) χρειαστηκε να αλλαξω ημερομηνια και εκκλησια που εκανα περσυ το μυστηριο γιατι ο πατερ δεν δεχοταν να βαλει και το δικο μου επιθετο στα τεκνα ΜΑΣ...!!!!!!!!!αλλα τωρα οκ κανενα προβλημα .εχω μια φιλη στο δημοτολογιο και μου ειπε οτι παρα πολλοι πλεον το κανουν αυτο.δεν στεναχωριεμαι αλοιμονο απο εδω να στεναχωριομουν.συζητηση κανουμε και παλι σας ευχαριστωωωωω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν το βρίσκω λάθος ή προβληματικό, το θέλαμε και εμείς αλλά μετά από διάφορα θέματα που δημιουργήθηκαν, αποφασίσαμε να αφήσουμε μόνο το ένα.

κοπελα μου εμεις δεν το εχουμε πει πουθενα ...δεν αφορα αλλωστε κανεναν περα απο τον αντρα μου και εμενα!!

να σε ρωτησω κατι?με ολο το θαρρος χωρις παρεξηγηση..υποψιαζομαι τι μπορει να υποθηκε...αλλα το επιθετο του αντρα σου εβαλες ε???δηλαδη αν εβαζες μονο το δικο σου??θα γινοταν χαμος???????????????????

Link to comment
Share on other sites

κοπελα μου εμεις δεν το εχουμε πει πουθενα ...δεν αφορα αλλωστε κανεναν περα απο τον αντρα μου και εμενα!!

να σε ρωτησω κατι?με ολο το θαρρος χωρις παρεξηγηση..υποψιαζομαι τι μπορει να υποθηκε...αλλα το επιθετο του αντρα σου εβαλες ε???δηλαδη αν εβαζες μονο το δικο σου??θα γινοταν χαμος???????????????????

Καταλήξαμε παραδοσιακοί εν τέλει:rolleyes:.

Δεν είχε ποτέ τεθεί θέμα δικής μου αποκλειστικότητας στο επίθετο, δεν με ένοιαζε κάτι τέτοιο.

Αφού όμως δημιουργήθηκαν διάφορα θεματάκια, υποχώρησα, σκεφτόμενη ότι 'ακόμα δεν τον είδαμε Γιάννη τον βαφτίσαμε':rolleyes:

Όταν όμως γεννήθηκαν τα παιδιά, εκεί η απόφαση ήταν οριστική, στο θέμα του ονόματός τους.


BOftp3.png PzWNp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί τα επίθετα σας να είναι του μεγέθους Ντίνου-Νικας και οχι

Παπαθανασοπουλου - Παπαδιαμαντιδης:shock:

Γιατι κάθε φορά που θα γράφει το ονοματεπώνυμο εκτός ότι δεν θα το χωράει πουθενά σε κανένα έγγραφο θα απορεί γιατί του/της κάνατε αυτό το "κακό":???:

Link to comment
Share on other sites

και εγω δεν συμφωνω με τα δυο ονοματα....σκεψου να εισαι κοριτσι με 2 επωνυματα κα μεθαυριο να θελεις το παιδι σου να παρει και εκεινο και τα 2...στην ουσια θα εχει 3!!!!χαζο τελειως...απαραδεκτο!!!και να σου πω και το αλλο οτι οι περισσοτεροι το κανουν γιατι απλα ειναι της "μοδας".....αυτα μας φαγανε.......ενα επωνυμο δεν μας κανει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοιταξε να δεις αυτη ειναι οι γνωμη σου και σεβαστη και επειδη πολοι δεν εχουν την ιδια γνωμη δεν παει να πει οτι η γνωμη τους ειναι χαζη......................

και απο την αλλη αφου μας φτανει ενα επιθετο εσυ γιατι δεν βαζεις μονο το δικο σου επιθετο στα παιδια σου????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????αφου σου φτανει μονο ενα επιθετο?????

Link to comment
Share on other sites

εγω σκεφτομαι το εξης... πες οτι μια γυναικα εχει 2 επίθετα και παντρευεται καποιον που εχει και αυτος 2 επιθετα το παιδι τους θα εχει 4 επιθετα;;;;

οχι οτι ειναι κακο να το κανει καποιος αλλά μαλλον δεν ειναι πολυ πρακτικο...

ΔΙΚΗ μου αποψη να παιρνει του μπαμπα και μονο.. Ειμαι παραδοσιακη τι να κανουμε!!!:P

Link to comment
Share on other sites

εγω σκεφτομαι το εξης... πες οτι μια γυναικα εχει 2 επίθετα και παντρευεται καποιον που εχει και αυτος 2 επιθετα το παιδι τους θα εχει 4 επιθετα;;;;

Νομίζω όχι, πάλι 2 επίθετα θα έχει, ένα (το πρώτο?) από κάθε γονέα.

Εμείς δηλώσαμε το δικό μου επίθετο για τα παιδιά. Ο αδερφός μου με τη γυναίκα του βάλανε και τα δύο. Απ' ό,τι ακούω είναι αρκετά συνηθισμένο πλέον.

  • Μου αρέσει 1

The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Είναι συνηθισμένο πια, όντως, και δεν το θεωρώ λάθος, ό,τι πιστεύει ο καθένας πως είναι σωστό. Εγώ δεν θα το έκανα πάντως. Μου φαίνεται κακόηχο. Δηλώσαμε το επίθετο του άντρα μου. Έχω φίλη όμως που έχει δώσει και τα δυο επίθετα στα παιδιά. Σιδηρόδρομος...

Link to comment
Share on other sites

Hello! Λοιπόν, ένα φιλικό μου ζευγάρι έκανε το εξής: Συνδυασμό των δύο επωνύμων! Δηλαδή, οι πρώτες δύο συλλαβές από το επώνυμο της μαμάς (Παπα...κάτι...), και το υπόλοιπο είναι το επώνυμο του μπαμπα!

Επίσης έχω και ένα φίλο με δύο επώνυμα, αλλά ο ίδιος, το ένα (της μαμάς του) δεν το χρησιμοποιεί..

Νομίζω ότι μεγαλώνοντας μπερδεύει το θέμα..Εγώ που έχω δύο ονόματα, και πάλι πολλές φορές σε δημόσιες υπηρεσίες ψάχνουν να με βρουν, πού να είχα και δύο επώνυμα! :D


g8Sbp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...