Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Παιδια με δυο επιθετα!!!!!!!


Recommended Posts

Και εμείς δηλώσαμε και τα δύο επίθετα, και μάλιστα έχουμε φιλικό ζευγάρι που έκανε το ίδιο πριν 20 χρόνια! Είναι δικαίωμα του ζευγαριού να επιλέξει το ή τα επίθετα του παιδιού του και κανένας παπάς ή δήμαρχος δε μπορεί να αρνηθεί-το λέω γιατί έτυχα σε πολιτικό γάμο που ο αντιδήμαρχος αντέδρασε όταν του είπαν να δηλώσει και τα δύο επίθετα στο παιδί, αλλά το ζευγάρι του ζήτησε να είναι νόμιμος και έκανε πίσω. Και όπως εγώ σέβομαι την επιλογή κάποιων να διαλέξουν το ένα μόνο επίθετο-αν και δεν συμφωνώ- έτσι θέλω και οι άλλοι να σεβαστούν τη δική μου επιλογή και ας μην συμφωνούν. Ο άντρας μου θα ήθελε πολύ - για επαγγελματικούς και κοινωνικούς λόγους - να έχει και το επίθετο της μητέρας του, και γι' αυτό θέλησε να δώσουμε 2 επίθετα. Επιλογή του καθενός!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Ωραίο θέμα! Δύο επίθετα έχουν και οι Ισπανοί! Το πρώτο είναι του πατέρα και το δεύτερο της μητέρας! Και όταν με το καλό το παιδί τους κάνει παιδί, δίνει το πρώτο δικό του επίθετο! Γιατί να μην ξέρουν ποιανού είσαι εσύ; Με την σειρά κιόλας, μπορεί να προσδιοριστεί ποιος είναι ο πατέρας και ποια ή μητέρα σου!


XzvPp2.png
Link to comment
Share on other sites

μμμμμ, ενδιαφέρον θέμα!

Θα μου άρεσε τα παιδιά μου να είχαν και το δικό μου επίθετο!

Βέβαια η κοινωνία μας δεν έχει προχωρήσει τόσο πολύ για να το αποδεκτεί ευρέως! Ειδικά οι γονείς του μπαμπά!!!!!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Συμφωνώ και με εσένα Zophie και με εσένα linaariadni, τα παιδιά έχουν δυο γονείς και όπως λέτε στην Ισπανία 'επιβιώνουν' με αυτην την πρακτική χρόνια τώρα. Επίσης γιατί να μην τιμώνται εξίσου ο μπαμπάς και η μαμά στο όνομα του παιδιού. Και ναι, βοηθάει και με τους χωρισμούς (φτου φτου φτου, μακριά από εμάς) και με το ότι όπως η κολλητή μου κατέληξε όταν χώρισαν οι γονείς της να έχει άλλο επίθετο από τη μαμά που ξαναπαντρεύτηκε κιόλας και ένας ακόμη λιγότερο γνωστός λόγος προκύπτει από μία φίλη μου στο εξωτερικό. Βρέθηκε που λέτε να θέλει να ταξιδέψει με το παιδί της και λόγω του ότι έχουν διαφορετικά επίθετα, εκείνη το πατρικό της και το παιδί του μπαμπά, σε ένα θέμα που προέκυψε και τους σταμάτησαν, λεπτομέρειες δε θυμάμαι έπρεπε να εμφανιστεί ο άντρας της για να αποδείξουν ότι το παιδί είναι όντως δικό της! Φαντάσου!!

Εμείς δε θα το κάνουμε, όταν γεννήσω με το καλό είπαμε να πάρω εγώ και τ όνομα του άντρα μου για να μην έχουνμε τέτοια, γιατί κι εμείς στο εξωτερικό ζούμε. Αλλά όπως καταλαβαίνετε κάποιος πρέπει να αλλάξει όνομα/ταυτότητες κτλ. Πιο φυσικό μου φαίνεται να είναι το παιδί αυτό που θα φέρει 2 ονόματα και πραγματικά όταν το λέω αυτό μόνο περίπτωση χωρισμού δε σκέφτομαι. Απλά η κοινωνία δεν είναι έτοιμη στην Ελλάδα και εγώ είμαι βολικός άνθρωπος (θεωρώ) και δεν κάθομαι να το αναλύσω... Απλά θα έχω 2 επίθετα, του μπαμπά μου και του άντρα μου που και τους 2 τους λατρεύω!! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α, ο άντρας μου ως πιο παραδοσιακός διαφωνεί εντελώς, οπότε έτσι κι εγώ δεν το έθεσα καν σα ζήτημα. Αλλά αν συμφωνούσε όπως ο δικός σου lilika, θα το ήθελα σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Πολύ καλά έκανες είναι και για μένα το πιο σωστό, η οικογένεια της μητέρας αλλά και η ίδια πολύ συχνά θέλουν οι απόγονοι να φέρουν το όνομά της.

Νομίζω είναι ανάλογα πάντως τα επώνυμα αν ακούγονται ωραία μαζί,

το μήκος του επωνύμου (να μην είναι δύο επώνυμα σιδηρόδρομοι, που στην Ελλάδα έχουμε μπόλικα) γιατί ειδικά όταν το παιδάκι είναι μικρό θα δεινοπαθήσει, αλλά και δε θα χωράει στις διάφορες φόρμες.

Όσο για τα παιδιά ατόμων με δύο επώνυμα, μπορούν να πάρουν το ένα επώνυμο που προτιμούν από κάθε γονέα, αυτό πάλι θα το ορίσουν οι γονείς στο γάμο τους, ποιά επώνυμα θα φέρουν τα παιδιά.

Εμένα ο άντρας μου το πρότεινε, αλλά δεδομένου ότι θα δίναμε ήδη διπλό όνομα στο κοριτσάκι, μου φάνηκε δύσκολο για εκείνη να έχει και διπλό επώνυμο και κρατήσαμε του άντρα μου, που είναι και μικρότερο σε μήκος και πιο εύηχο.

Link to comment
Share on other sites

Ε MOY φαινεται οτι εγω ειμαι εκτος τοπου και χρονου--ουτε που θα περναγε απ το μυαλο μου να εχει και το δικο μου επιθετο και ουτε που με νοιαζει κιολλας-αφου οταν με ρωτησε ο παπας στο γαμο για να υπογραψουμε τον κοιταγα σαν ουφο--απ την αλλη-εμεις εχουμε τη μητροτητα-οτι πιο σπουδαιο-ας εχουν αυτοι το επωνυμο και το ονομα του πατερα τους να καμαρωνουν--οπως και να το κανεις-ειναι κριμα να τους παρουμε και την αποκλειστικοτητα σε αυτα-αλλα το δικο μου δεν το αλλαζα με τιποτα να σε φωναζουν 35 χρονια ταδε και ξαφνικα να σε λενε αλλιως????κουφο

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...