Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Blue Velvet είπε:

      Καλημέρα κορίτσια,

      Έκανα τεστ από το φαρμακείο και βγήκε αρνητικό..ξέρω ότι είναι πολύ νωρίς,την Τετάρτη έκανα εμβρυομεταφορά,όμως περίμενα έστω και λίγο αχνή γραμμουλα.Υπαρχει περίπτωση λέτε να βγει θετικό τη Δευτέρα που θα ξανακάνω?

      @Angot Έπρεπε να σε ακούσω και να μην κάνω σήμερα,αλλά δεν κρατήθηκα η τρελή ☹️

      Τέσσερις ημέρες μετά τεστ?? πολλή βιασύνη μάνα μου! Τρίτη κι αν..

ΤΡΙΤΟ ΠΑΙΔΙ!! ΘΑΡΡΟΣ Ή ΑΛΗΘΕΙΑ


MILA

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους & καλή χρονιά!

Είμαι 37 χρονών και έχω 2 παιδιά: μία κόρη 6 1/2 ετών και ένα γιό 2 ετών.

Τον τελευταίο καιρό γυρνάει συνέχεια στο μυαλό μου η ιδέα ενός τρίτου παιδιού. Είμαι όμως διστακτική και λόγω ηλικίας αλλά και γιατί φοβάμαι μήπως δημιουργήσω "πρόβλημα" στα μεγαλύτερα παιδιά μου.

Αν κάποιος έχει τρία παιδιά ή έχει πάρει την απόφαση για τρίτο ας μου δώσει τα φώτα του.

Η αλήθεια είναι πάντως ότι δεν θα ήθελα κάποια στιγμή να μετανοιώσω που δεν το προσπάθησα.:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλους & καλή χρονιά!

Είμαι 37 χρονών και έχω 2 παιδιά: μία κόρη 6 1/2 ετών και ένα γιό 2 ετών.

Τον τελευταίο καιρό γυρνάει συνέχεια στο μυαλό μου η ιδέα ενός τρίτου παιδιού. Είμαι όμως διστακτική και λόγω ηλικίας αλλά και γιατί φοβάμαι μήπως δημιουργήσω "πρόβλημα" στα μεγαλύτερα παιδιά μου.

Αν κάποιος έχει τρία παιδιά ή έχει πάρει την απόφαση για τρίτο ας μου δώσει τα φώτα του.

Η αλήθεια είναι πάντως ότι δεν θα ήθελα κάποια στιγμή να μετανοιώσω που δεν το προσπάθησα.:-P

καλημερα mila εγω εχω ενα γιο 3 ετων και ενα αγερακι ακομα 22 ημερων ειναι λιγο νωρις αλλα παντα σκεφτομουν να κανω 3 παιδια και ακομα τωρα που μολις γεννησα το σκεφτομαι ακομα περισσοτερο.Ειμαι απο τριτεκνη οικογενεια και με πολυ μεγαλη διαφορα με τα αδερφια μου σε πληροφορω πως ουτε κανεις ειχε προβλημα και μαλλον θα ελεγα το αντιθετο μου εχουν τρομακτικη αδυναμια.Δεν καταλαβαινω γιατι λες οτι θα δημιουργησεις προβλημα στα παιδια σου ειναι και τα δυο μικρα και νομιζω πως μαλλον θα χαρουν.Τωρα για την ηληκια σου αλλες κανουν το πρωτο παιδι σε αυτη την ηληκια μην σου πω και περισσοτερο.Αν Εχεις αντοχες που μαλλον εχεις για να το σκεφτεσαι και εισαι καλα ωστε να μπορεις να τα μεγαλωσεις για πιο λογο να μην το κανεις.Και κατι αλλο εγω αν θα κανω τριτο δεν προκειται να ρωτησω κανενα απο τ απαιδια μου θα το συνηθησουν στο τελος ειτε τους αρεσει ουτε οχι δεν νομιζω οτι μπορουν να παιρνουν αποφασεις τετοιου τυπου.Εγω σου λεω παντως με το καλο θα χαρω να μαθω οτι υπαρχει αλη μια τρελη σαν εμενα που αγαπαει την οικογενεια και τα παιδια της


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μόλις έκανα το δεύτερο... Με τον άντρα μου αρχικά είχαμε κάνει πλάνο για 3, αλλά αυτή τη στιγμή πιστεύω ότι δεν θα αντέξω ένα τρίτο σύντομα... Νιώθω πολύ πιεσμένη ψυχολογικά και νιώθω ότι παραμελώ τη μεγαλύτερή μου κόρη που είναι σχεδόν δυόμιση. Δεν ξέρω αργότερα αν θα βρω κουράγιο να κάνω και το τρίτο που ήθελα, αλλά αυτή τη στιγμή με τόσο μικρή διαφορά ηλικίας που έχουν τα 2 πρώτα, αποκλείεται. Είναι κάτι όμως που με απαχολεί. Δεν έχω διαγράψει εντελώς την ιδέα του τρίτου...

Για τον καθένα είναι διαφορετικά όμως. Δες εσύ κατά πόσο το θέλεις, κατά πόσο έχεις βοήθεια κτλ Είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα. Η ηλικία μην σε τρομάζει. Πράγματι, άλλες κάνουν το πρώτο σε αυτή την ηλικία.


XPsop2.png0xFtp2.pngsmiley-char090.gif
Link to comment
Share on other sites

δεν το συζητω ναι στο τριτο.ειμαι 36 και ετοιμογεννη στο 2ο....αλλες τωρα ξεκινανε.μη σε αγχωνει η ηλικια.τα αλλα 2 θα το λατρεψουνε το αδερφακι τους.καντο και μην αγχωνεσαι για τιποτα.


MQjzp2.png?FkLR57Wy

3gadp2.png?sI4enUWb

tXwAp2.png?KJlKPIIe

Link to comment
Share on other sites

γιατί να δημιουργήσεις πρόβλημα στα άλλα σου παιδιά! όσους μαθητές έχω με πολλά αδέρφια τα καλύτερα μου λένε σχετικά. κι εμένα με απασχολεί η ιδέα του τρίτου παιδιού, να μη σου πω και του τέταρτου. αν δεν ήταν οι καισαρικές....

έχω 2 αγοράκια, 3 ετών και 4,5 μηνών, κι αν και γέννησα πρόσφατα σκέφτομαι έντονα την επόμενη εγκυμοσύνη μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και 2 και 3 και 4καιιιιιιιιιιιιιι

Έχω ενα αγόρι 7 χρονών, ένα αγόρι 4 χρονών και ένα μωράκι 3 μηνών φυσικά αγόρι ........δεν περιγράφεται........


Βασίλης 30/11/02

Χρήστος 02/02/06

Άγγελος 02/10/09

Μπέμπα 30/06/13

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω τρια παιδια η δυο παρα μονο ενα αλλα ειμαι απο οικογενεια με τρια παιδια και ειχα συγγενεις με περισσοτερα..

η γνωμη μου ειναι πως αν οικονομικα, ψυχολογικα και απο θεμα βοηθειας μπορειτε να ανταπεξελθετε στην αποκτηση ενος τριτου παιδιου δεν θα βρισκα αλλο λογο να μη το κανεις..

η ηλικια σου ειναι απολυτως μια χαρα (πολυ σωστα ειπώθηκε οτι αλλες στην ηλικια σου κανουν το πρωτο τους) και οι διαφορες με τα αλλα παιδια σε νορμαλ επιπεδα.

Αν θεωρεις οτι εχεις ξεπερασει το σταδιο ζηλιας του πρωτου παιδιου απο το δευτερο τοτε το μονο που θα αντιμετωπισεις θα ειναι η ενδεχομενη ζηλια του δευτερου προς το τριτο..και εκει (το λεω και εμπειρικα αλλα και οπως λενε και οι ειδικοι) το δευτερο παιδι θα χρειαστει επιπλεον την προσοχη σου διοτι τα ενδοιαμεσα παιδια ειναι τα λεγομενα παιδια "σαντουιτς" και συνηθως ειναι αυτα που στερουνται καποιο μερος απο την προσοχη και το ενδιαφερον των γονιων..ειμαι βεβαιη οτι δεν συμβαινει σε ολες τις περιπτωσεις αλλα επειδη εχω δει να το αναφερουν πολυ συχνα οι επιστημονες και οπως σου πα το χω βιωσει με τα αδελφια μου ισως ειναι καλο να το χεις στο πισω μερος του μυαλου σου για το μελλον.

Ωστοσο αν οι συνθηκες ευνοουν θα σε υποστηριζα να κανεις το τριτο σου παιδακι..και εγω πολυ θα θελα αλλα αν ο Θεος δωσει θα μεινω στα δυο λογω οικονομικης στενοτητας..αλλα και παλι θα ειμαι υπερευχαριστημενη.

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα και καλη χρονια.ειμαι μαμα 3 αγοριων περιπου11, 8+ και ο μικρος μου 3.θελω σαν τρελη ενα τεταρτο παρολο που φοβαμαι τις καισαρικες[3 ]αν τα πραγματα ηταν καλυτερα οικονομικα πιστεψτε με θα το εκανα.και τα παιδια μου το θελουν πολυ.η ζωη μας σε γενικες γραμμες ειναι καλη.τα μεγαλα εχουν τα ξεσπασματα τους αλλα ευτυχως τα ξεπερναμε γρηγορα.ο μικρος μου το παιζει λιγο δυσκολος αλλα εχω υπομονη.ζηλιες δεν εχουμε ιδιαιτερα.σε γενικες γραμμες οπως ειπα και πριν τα παμε καλα.εγω ενα θα σας πω αν το θελετε μπορειτε και το σκεφτεστε τι περιμενετε;;;;καντε το.εμενα προσευχομαι να μου ερθει ''καταλαθος''.πιστεψτε με θα ειναι το πιο επιθυμητο μου ''λαθος.''


24/5/1999

16/8/2001

23/11/2006

28/1/2014

561874hhz1c12ps5.gif

1298739qm9p56dlj4.gif

Link to comment
Share on other sites

εχω τρια παιδια παιδια 16 χρ. 13 χρ. και 2μιση χρ.οπως βλεπεις εχουν μεγαλη διαφορα ηλικιας,το τριτο το ηθελα πολλα χρονια και τελικα το καταφεραμε ειναι καταπληκτικο ολο αυτο που ζουμε ολοι μαζι τα μεγαλα κι εμεις οι γονεις ειμαστε μια ολοκληρωμενη οικογενεια πλεον και νιωθω μεγαλη ευτυχια.τα μεγαλα μου περνουν καθημερινα μαθηματα απο τον μικρο και ο μικρος ειναι ενα πανεξυπνο παιδι με συνεχεις ερεθισματα απο τον περιγυρο του να το κανεις εγω τωρα ειμαι 36χρ.δεν εχω τις αντοχες που ειχα στα πρωτα και ειναι κουραστικη η καθημερινοτητα μου αλλα δεν αλλαζω τπτ απο αυτο που ζω!!και αν μου ρθει και τεταρτο μεχρι να βγει το 2010 θα ειμαι ακομη ποιο ευτυχησμενη αλλα μετα το κλεινω το μαγαζακι....εαν το θελεις μην το σκεφτεσε ασε που θα εχεις και καποια επιδοματα οποτε δεν θα εχεις και την οικονομικη επιβαρυνση...αυτααα!!


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites

εχω τρια παιδια παιδια 16 χρ. 13 χρ. και 2μιση χρ.οπως βλεπεις εχουν μεγαλη διαφορα ηλικιας,το τριτο το ηθελα πολλα χρονια και τελικα το καταφεραμε ειναι καταπληκτικο ολο αυτο που ζουμε ολοι μαζι τα μεγαλα κι εμεις οι γονεις ειμαστε μια ολοκληρωμενη οικογενεια πλεον και νιωθω μεγαλη ευτυχια.τα μεγαλα μου περνουν καθημερινα μαθηματα απο τον μικρο και ο μικρος ειναι ενα πανεξυπνο παιδι με συνεχεις ερεθισματα απο τον περιγυρο του να το κανεις εγω τωρα ειμαι 36χρ.δεν εχω τις αντοχες που ειχα στα πρωτα και ειναι κουραστικη η καθημερινοτητα μου αλλα δεν αλλαζω τπτ απο αυτο που ζω!!και αν μου ρθει και τεταρτο μεχρι να βγει το 2010 θα ειμαι ακομη ποιο ευτυχησμενη αλλα μετα το κλεινω το μαγαζακι....εαν το θελεις μην το σκεφτεσε ασε που θα εχεις και καποια επιδοματα οποτε δεν θα εχεις και την οικονομικη επιβαρυνση...αυτααα!!

Σου βγαζω το καπελο,απλως ΤΕΛΕΙΟ


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και εγω εχω δυο παιδακια το ενα αγορι 4 χρονων και το κοριτσακι μου 5 μηνων και εμενα με τριβελιζει οτι θα ηθελα τριτο παιδι θα ηθελα ενα ακομα κοριτσακι να ειναι κοντα ηλικιακα με την μικρη για να ειναι παρεουλα γιατι ο γιος ειναι πιο μεγαλος οποτε και αγορι να εκανα δεν νομιζω να καναν τοσο παρεα, για μετα απο τρια χρονια δεν το σκεφτομαι αν εκανα θα ηθελα να κανω συντομα αλλα ειναι στη μεση τα οικονομικα και το σκεφτομαι πολυ για τριτο, δουλευει μονο ο αντρας μου σε μονιμη δουλεια βεβαια και υπαρχει και το θεμα οτι σε δυο χρονια θα εχω και δυο ενοικια να παιρνω αλλα θα πληρωσω μεγαλο ποσο στην εφορια για να τα παρω οποτε αν φυγουν τα λεφτα με γεννα παλι στο καπακι θα ειναι δυσκολα τοτε, απο την αλλη ο αντρας μου δεν το καλοβλεπει αγαπαει τα παιδια αλλα θελει να μεγαλωσουν λιγο για να ειμαστε πιο ανετα να μπορουμε να βγουμε και βραδυ λιγο, γιατι οταν παντρευτηκαμε ειμουν 2,5 μηνων εγκυος και δεν ζησαμε λιγο ξενιαστα οι δυο μας, το μεγαλο προβλημα ομως που σκεφτομαι ειναι η μαμα μου ειναι η μονη που εχω καποιος αλλος να μας κρατησει τα παιδια δεν υπαρχει και ειναι μεγαλη σε ηλικια και λεω αν παθει κατι και πρεπει να τρεξω γιαυτην πως θα τα καταφερω και με αλλο ενα μωρο στο σπιτι, πολυ το φοβαμαι αυτο, και δεν ξερω τι να κανω; παντως 3 παιδια ειναι το ονειρο μου, ειμαι 30 χρονων τωρα και ο αντρας μου παει 40 γιαυτο θα ηθελα να μην περιμενω για τριτο, εσεις πως τα βγαζετε περα με τρια παιδια οικονομικα; σας ζαλισα αλλα ηθελα καπου να πω αυτα που με προβληματιζουν

Link to comment
Share on other sites

marianda πολυ καλα τα σκεφτεσε ολα και ειναι πολλοι αυτοι που κανονιζουν τα παντα στην ζωη τους ο μεγαλος μου αδερφος πχ. πριν κανει το δευτερο παιδι του ειχε βιβλιαριο και εκανε οικονομιες για το παιδι του εγω δεν λειτουργω ετσι σιγουρα οντας γονιως κανω τα κουμαντα μου και σκεφτομαι για το μελλον αλλα εαν ημουν στα αν και ισως δεν θα εκανα οχι τρια αλλα ουτε ενα!η ζωη ειναι απροβλεπτη δεν ξερουμε τι μας ξημερωνει και οποιος πει το αντιθετο ειναι λαθος για μενα!το οτι θελει ο αντρας σου λιγο να μεγαλωσουν τα παιδια αυτο αμεσως δειχνει οτι δεν θελει αλλο μωρακι εκει να σταθεις γτ το οικονομικο δεν ειναι τοσο μεγαλο προβλημα σου το λεω εγω που δουλευω με συμβασεις και μπαινει μες στο σπιτι μονο ουσιαστικα ενας μισθος ιδιωτικου υπαλληλου!θελεις να σου το αναλησω το οικονομικο για το τριτο?


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites

κουφετακι σε ευχαριστω για την απαντηση σου εχεις δικιο ποτε δεν ξερεις τι ξημερωνει, ο αντρας μου δεν ειναι οτι δεν θελει τριτο απλα δεν θελει να παει η μικρη ας πουμε τριων χρονων η τεσσαρων και να κανουμε παλι μωρο εκει που θα εχει ξεπεταχτει η μικρη γιαυτο και λεω οτι θα ηθελα να εκανα γρηγορα και τριτο γιατι οπως ειπα θα μεγαλωσει και μαζι με την μικρη αν εχουν ενα χρονο διαφορα το πολυ 1,5 θα ειναι καλο και γιαυτην, γιατι ειδα ποσο ασχημο ειναι οταν δεν εχεις παρεα γιατι ο γιος μουειναι 4αρων και συνεχεια μου ελεγε οτι θελει καποιο παιδακι να παιζει, του χρονου θα παει νηπιο και δεν θελω να ακουσω παλι κατι τετοιο και απο την μικρη, εχω προβληματιστει, το οικονομικο ενταξει θα λυθει με τα πραγματα που περιμενω σε δυο χρονια, απλα με ανυσηχει μην συμβει κατι με την μητερα μου γιατι ειμαι μοναχοπαιδι δεν εχω συγγενεις και δεν υπαρχει κανεις να κρατησει τα παιδια ειναι το μονο που με κραταει αλλιως θα ελεγα στον αντρα μου την κλασσικη ατακα θελω bebe και εκεινος θα μου ελεγε παμε να σου κανω ενα χαχα!

Link to comment
Share on other sites

εχει δικιο κι εγω ετσι νιωθω τωρα εαν ερθει τωρα στα κοντα ενα ακομη καλος να ρθει αλλιως δεν νομιζω οτι θα αντεξω ξανα τα ξενυχτια τις πανες πανω που θα σταματησουν με τον μικρο.τωρα για την μανουλα σου ειναι σοβαρο φυσικα το θεμα κι εγω παρακαλαω τον θεο να εχει την δικια μου καλα γτ ειναι μεγαλο στηριγμα απο ολες τις αποψεις!αυτη παντος την ατακα εγω δεν την ακουσα στο τριτο απο τον δικο μου ασε που τον εψηνα 8χρ.για να μου κατσει ως γνωστων,τωρα για το τεταρτο μαλλον αν θελει ο θεουλης να μας το δωσει γτ δεν βλεπω να ψηνετε τωρα στα κοντα και σε 8χρ.εγω θα ειμαι44 δεν ειναι ηλικια αυτη για να γινομαι εγω τουλαχιστων μανα αλλα συμπεθερα...δεν πειραζει γερα να ναι τα παιδακια μας και εμεις να τα βλεπουμε να μεγαλωνουν παντος λογο του οτι ξερω πως ειναι να εχεις τρια σας λεω ολες να κανετε θα νιωσετε πολυ ποιο ολοκληρωμενες και πολυ ποιο κουρασμενες αλλα πολυ πολυ περηφανες με τα παιδια σας!


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...