Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα! Θα ήθελα τα φώτα σας, ακολουθεί σεντόνι..

      Εχουμε ανεξήγητη υπογονιμότητα. Προσπαθήσαμε δυο χρόνια «φυσικά» 2021-2023. Παρακολουθούσα ωορρηξία, είχαμε επαφές, ούτε ένα τεστ θετικό. 
      Αποφασίσαμε να κάνουμε εξωσωματική. Φτιάξαμε δέκα έμβρυα. Όλα πήγαιναν κατ’ευχην, όλες οι εξετάσεις ή φυσιολογικές ή εξαιρετικά καλές. 
      Έμεινα έγκυος στην πρωτη έμβρυομεταφορά δυο βλαστοκύστεων 5ης ημέρας κ αιμορράγησα την 6η εβδ, εγινε απόξεση. Ιστολογική οκ. Καρυότυπος: φυσιολογικός, αγόρι.

      Κάναμε μοριακή εξέταση για μικροβιωμα με βιοψία σε υστεροσκοπηση, τίποτα. Ανεξήγητη αποβολή. 

      Δεύτερη ετ, έμεινα έγκυος. Απέβαλα την 5η εβδομάδα με φοβερή αιμορραγία. Είχαμε δει δυο σάκους, χοριακη 14000. Δεν έμεινε υλικό για καρυοτυπο.

      Απο εξετάσεις έχουμε κάνει πάνελ θρομβοφιλιας, υστεροσαλπιγγογραφια, καρυοτυπο ζεύγους, έλεγχο για αυτοάνοσα.

      Κάτι πάει στραβά αλλά δεν το βρίσκουμε και δεν μπορώ να το διορθώσω, αν διορθώνεται. Θα ήθελα εμπειριες από αλλά άτομα με «ανεξήγητη» υπογονιμότητα. Βρήκατε αιτία και λύση; 
      Τί εξετάσεις ή ποίους γιατρούς μου προτείνετε; 
      Έχω σκεφτεί για λαπαροσκόπηση για σιωπηλή ενδομητρίωση και δρομολογώ προεμφυτευτικό έλεγχο. 
       

       

Μήπως είναι καθυστερημένη σύλληψη???? HELP


Recommended Posts

Έχουμε και λέμε, έχω κύκλο 28-30 ημερών (το τελευταίο 6μηνο είναι σταθερά 30). Τελευταία περίοδος μου ήρθε 22/3, δυστυχώς σε αυτόν τον μήνα δεν πρόσεξα πότε ακριβώς έγινε η ωορρηξία. Κανονικά περίμενα να μου έρθει ξανά στις 21/4, αλλά συνέβη κάτι περίεργο... :/ Το Σάββατο το μεσημέρι (18/4) έβγαλα κάτι καφέ εκκρίσεις όπως ακριβώς τα τελειώματα, πολύ λίγα σε ποσότητα και κυρίως, στο σκούπισμα. Την επόμενη μέρα είχα ακόμη λιγότερα, περισσότερο θύμιζαν κίτρινο χρώμα, όπως όταν αρχίζουμε να καθαρίζουμε σιγά σιγά. Μετά, στις 20/4 εμφανίστηκε κανονικό αίμα, το οποίο είχα μέχρι και την Τρίτη το μεσημέρι (21/4), σε καμία περίπτωση όμως, η ποσότητα δεν ήταν αντάξια με αυτή που μου έρχεται τις πρώτες μέρες...ήταν πολύ λιγότερη...αλλά υπήρχε. Την Τετάρτη δεν είχα τίποτα και από την Πέμπτη έως και σήμερα (27/4) έχω μόνο ελάχιστες καφέ κηλίδες. Το επίσης, αξιοσημείωτο είναι ότι η θερμοκρασία μου είναι μέχρι και σήμερα 36,9 με 37....Σήμερα το πρωί σηκώθηκα με έντονη αδιαθεσία και έβγαλα μικρή ποσότητα εμετού. Την μοναδική ελεύθερη επαφή την είχαμε με τον άντρα μου στις 12/4.... Έχετε μήπως καμία ιδέα για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό; Σήμερα (27/4) έκανα β- χοριακή η οποία ήταν αρνητική. Πίστεψα ότι ήταν κάποια ανωμαλία του κύκλου (αν και δεν μου έχει συμβεί κάτι παρόμοιο)...αλλά με προβληματίζει το ότι δεν έπεσε η θερμοκρασία μου, ενώ σε άλλες περιόδους, πέφτει την ημέρα που μου έρχεται στους 36,5- 36,4 βαθμούς. Υπάρχει περίπτωση να έγινε καθυστερημένη σύλληψη και γι' αυτό να μην έδειξε η χοριακή; Συγγνώμη αν έγινα παραπάνω περιγραφική από όσο θα έπρεπε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν νομιζω η χοριακη δειχνει κανονικα.Μηπως εισαι κρυωμενη στην κοιλιτσα σου;μηοως εκανες μπανιο την μερα που ηταν να αδιαθετησεις;Λεω ....Παντως αν φοβασαι κανε αλλη μια εξεταση αργοτερα βρε παιδι μου

Link to comment
Share on other sites

Μπα όχι...αυτή η υποτιθέμενη περίοδος μου ήρθε 3 μέρες νωρίτερα απ 'ότι περίμενα και δεν είχα κάνει μπάνιο... ΄Δεν ξέρω πια τι να πιστέψω.... Αύριο έκλεισα και ένα ραντεβού με την γυναικολόγο..να δούμε και τι θα πει και εκείνη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρααα! Χτες πήγα στη γυναικολόγο η οποία μου είπε ότι υπάρχει μία μικρή κύστη στην ωοθήκη (όχι ανησυχητική αλλά σε δύο μήνες πρέπει να το ξανακοιτάξω). Μου εξήγησε τι συμβαίνει και ότι πιθανότατα γι' αυτό να μη μου ήρθε κανονικά η περίοδος. Δεν μου απέκλεισε τελείως το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης και γι' αυτό μου είπε να την επαναλάβω την Δευτέρα καλού κακού, αν και δεν υπάρχουν πολλές πιθανότητες..... Αν πάλι βγει αρνητική και μέχρι τότε δεν μου έρθει κανονικά η περίοδος, μου είπε να πάρω για μία εβδομάδα χάπια να την προκαλέσουμε.... Αυτά τα νέα μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αμέ...περιμένουμε!!! ποτέ δεν ξέρεις...Έχω ακούσει ιστορίες και ιστορίες με εγκυμοσύνες που ήταν σχεδόν απίθανες....ίσως να είμαι και εγώ μία από αυτές...:P

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Κορίτσια μου χρειάζομαι τη βοηθείας σας γιατί δεν ξερω τι μου γίνεται. ΤΕΡ 2/04 με κύκλο 25 ημερών. Έχω 7 μέρες καθυστέρηση, με αρνητική χοριακη. Πριν 2 μέρες πήγα στον γιατρό μου ο οποίος είδε ενδομήτριο πάχους 17mm και όχι κύστη. Μου είπε πως είτε προετοιμάζεται εγκυμοσύνη και να επαναλάβω χοριακη σε 1 εβδομάδα αν δεν μου έρθει η περιοδοσ είτε θα αδιαθετησω όποτε να πάω για ορμονολογικές εξετάσεις μεταξύ 3ης-5ης ημέρας περιόδου. Τελευταία συνεύρεση με τον άντρα μου ήταν 19/04. Υπάρχει περίπτωση καθυστερημένης σύλληψης;


 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


11 ώρες πρίν, Mamaeva είπε:

Κορίτσια μου χρειάζομαι τη βοηθείας σας γιατί δεν ξερω τι μου γίνεται. ΤΕΡ 2/04 με κύκλο 25 ημερών. Έχω 7 μέρες καθυστέρηση, με αρνητική χοριακη. Πριν 2 μέρες πήγα στον γιατρό μου ο οποίος είδε ενδομήτριο πάχους 17mm και όχι κύστη. Μου είπε πως είτε προετοιμάζεται εγκυμοσύνη και να επαναλάβω χοριακη σε 1 εβδομάδα αν δεν μου έρθει η περιοδοσ είτε θα αδιαθετησω όποτε να πάω για ορμονολογικές εξετάσεις μεταξύ 3ης-5ης ημέρας περιόδου. Τελευταία συνεύρεση με τον άντρα μου ήταν 19/04. Υπάρχει περίπτωση καθυστερημένης σύλληψης;


 

Αν κάνατε ελεύθερα πολύ πιθανόν είναι η καθυστερημένη εγκυμοσύνη. Στην πρώτη μου κύηση έτσι είχε γίνει. Είχα 3 μέρες καθυστέρηση, έκανα χοριακη κ ήταν μηδενική αλλά περίοδος δεν μου ερχόταν κ νόμιζα ότι ήταν από το άγχος... Πέρασε σχεδόν 1 μήνας για να αντιληφθώ ότι ο όντως ήμουν έγκυος γιατί ήξερα ότι η χοριακη πάντα δείχνει!!!! Ελπίζω να γίνει αυτό που θες!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Κορίτσια χρειάζομαι την βοήθεια σας καλησπέρα! Είμαι 5 εβδομάδων και 3 ημερών ο γιατρός μου είπε ότι δεν μπορούμε να ακούσουμε την καρδιά του αλλά είδε στον υπέρηχο ότι προχωράει η εγκυμοσύνη και αναπτύσσεται και βλέπει και την καρδούλα να χτυπάει! Θεωρείται ότι όντως είναι νωρίς να ακούσουμε ακόμα καρδούλα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Link to comment
Share on other sites

Ναι κορίτσι μην ανησυχείς, είναι πολύ νωρίς ακόμη να την ακουσετε

Μία καλή κ τελειομηνη κύηση σου εύχομαι! 

Just now, Erm.. είπε:

Κορίτσια χρειάζομαι την βοήθεια σας καλησπέρα! Είμαι 5 εβδομάδων και 3 ημερών ο γιατρός μου είπε ότι δεν μπορούμε να ακούσουμε την καρδιά του αλλά είδε στον υπέρηχο ότι προχωράει η εγκυμοσύνη και αναπτύσσεται και βλέπει και την καρδούλα να χτυπάει! Θεωρείται ότι όντως είναι νωρίς να ακούσουμε ακόμα καρδούλα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vikib είπε:

Ναι κορίτσι μην ανησυχείς, είναι πολύ νωρίς ακόμη να την ακουσετε

Μία καλή κ τελειομηνη κύηση σου εύχομαι! 

 

Κ εγώ αυτό είπα αλλά με αγχώσει γιατί μου είπε ότι μέχρι την Παρασκευή θα πρέπει να την έχουμε ακούσει αλλά και πάλι πιστεύω ότι μέχρι το τέλος την 6 εβδομάδας πάλι νωρίς θα είναι  άλλες κοπέλες κλείνουν την έκτη εβδομάδα μπαίνουν στην 7η και τότε την ακούν μπορεί και με υπέρηχο πάνω από την κοιλιά... Ευχαριστώ κοπελα μου να είσαι καλά και εγώ σου εύχομαι ο τι καλύτερο! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Erm.. είπε:

Κ εγώ αυτό είπα αλλά με αγχώσει γιατί μου είπε ότι μέχρι την Παρασκευή θα πρέπει να την έχουμε ακούσει αλλά και πάλι πιστεύω ότι μέχρι το τέλος την 6 εβδομάδας πάλι νωρίς θα είναι  άλλες κοπέλες κλείνουν την έκτη εβδομάδα μπαίνουν στην 7η και τότε την ακούν μπορεί και με υπέρηχο πάνω από την κοιλιά... Ευχαριστώ κοπελα μου να είσαι καλά και εγώ σου εύχομαι ο τι καλύτερο! 

Εννοείται ότι μπορεί κ αργοτερα

Το σποράκι σου ήδη έχει καρδιακή λειτουργία την είδε λογικα να παλλεται, θέμα ημερών είναι κ να ακουστει

Όχι ότι αν δ γίνει ως την Παρασκευή είναι θεμα

Εμενα στο πρώτο μου την ακούσαμε διανυωντας την 8η εβδ. Δλδ 7εβδ κ  δ  θυμαμαι πόσο ημερων

Κ με κολπικό υπερηχο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...